Skywo
02.07.09,16:34
Dobry den, neviem do ktorej temy to supnut ale dufam, ze mi pomozete aj tu. Zvazujem dat vypoved v sucastnom zamestnani dohodou k 31.8. 09. Mam uz aj vyhliadnutu robotu, ale stale to nieje este iste, preto sa chcem opytat, ako je to potom s evidenciou na UP ak by sa stalo, ze si do 1.9. nenajdem pracu? Mozem sa evidovat? ako to je s odvodmi do poistovni? Hradim si to sam? kazda informacia ma pre mna cenu zlata. Dakujem
Dantess
02.07.09,14:56
Ahoj,

takže, daš vypoved a do 7 dni sa musis prihlasit na urad prace. Najprv dojdes tam kde je najdlhši rad, počkaš si a tam vyplnis papiere. Potom Ta zaradia do evidencie. Potom dostanes vlastnu ´´poradkynu´´ ktorej budes niest papiere, že si aktivne hladas zamestnanie. Je jej to totalne v riti, že napriklad o 2 mesiace dostaneš na 1000% zamestnanie, ajtak musis niest tie trapne papieriky. Raz mesačne. To je asi všetko. Všetko ti plati UP a ty im tu platbu v podstate opracujes tym že nesies tie papieriky že si aktivne hladas zamestananie... este nejake otazky ?
Skywo
02.07.09,15:14
Dakujem ti za polopatisticku odpoved, toto som potreboval :) Takze odvody za mna budu platit? Ale prispevok k nezamestnanosti zrejma nedostanem, mam pravdu?
0500429
02.07.09,15:15
Dnom ked ta zaeviduju na urad prace,plati za teba poistenie stat.to ale musis nahlasit do zdravotnej poistovne / oznamenie poistenca.k tomu si na poistovni pytaju aj papier o zaradeni do evidencie medzi uchadzacov.to je zdravotne poistenie.ak nebudes spolupracovat,t.j. aktivne si hladat pracu,nosit papieriky,z evidencie ta vyradia a zanika zdravotne poistenie platene statom.tiez to musis oznamit na poistovnu.socialne poistenie a platenie je dobrovolne.

z uradu prace ta poslu na socialnu poistovnu, ci mas narok na davku v nezamestnanosti,za posledne 4 roky si odrobil min. 3 pri dobe neurcitej.alebo za posledne 4 rokz si odrobil min. 2 roky pri dobe urcitej.
terezamaria
02.07.09,15:23
Dobry den, neviem do ktorej temy to supnut ale dufam, ze mi pomozete aj tu. Zvazujem dat vypoved v sucastnom zamestnani dohodou k 31.8. 09. Mam uz aj vyhliadnutu robotu, ale stale to nieje este iste, preto sa chcem opytat, ako je to potom s evidenciou na UP ak by sa stalo, ze si do 1.9. nenajdem pracu? Mozem sa evidovat? ako to je s odvodmi do poistovni? Hradim si to sam? kazda informacia ma pre mna cenu zlata. Dakujem
Pokiaľ máš z posledných 4 rokov odpracované 3 roky, podporu v nezamestnanosti dostaneš aj vtedy, keď dáš výpoveď.

Výpoveď dohodou nemôžeš dať, buď daj výpoveď § 61, ods. 1 ZP, s výpovednou dobou 2 mesiace § 62, ods. 1 ZP, alebo sa dohovor so zamestnávateľom a pokiaľ bude súhlasiť, uzatvoríte Dohodu o skončení pracovného pomeru § 60 ZP k určitému termínu.
Monika Kováčová
02.07.09,16:00
Pokiaľ máš z posledných 4 rokov odpracované 3 roky, podporu v nezamestnanosti dostaneš aj vtedy, keď dáš výpoveď.

Výpoveď dohodou nemôžeš dať, buď daj výpoveď § 61, ods. 1 ZP, s výpovednou dobou 2 mesiace § 62, ods. 1 ZP, alebo sa dohovor so zamestnávateľom a pokiaľ bude súhlasiť, uzatvoríte Dohodu o skončení pracovného pomeru § 60 ZP k určitému termínu.


Doplním podčiarknuté: výpoveď dohodou je právny nezmysel. Buď existuje Dohoda o skončení pracovného pomeru, alebo Výpoveď. Kombinácia Výpoveď dohodou neexistuje v zákonníku práce. :)
Skywo
02.07.09,18:53
Zle som sa vyjadril. Dohoda o skonceni pracovneho pomeru
brčko
02.07.09,19:00
Pokiaľ máš z posledných 4 rokov odpracované 3 roky, podporu v nezamestnanosti dostaneš aj vtedy, keď dáš výpoveď.

Výpoveď dohodou nemôžeš dať, buď daj výpoveď § 61, ods. 1 ZP, s výpovednou dobou 2 mesiace § 62, ods. 1 ZP, alebo sa dohovor so zamestnávateľom a pokiaľ bude súhlasiť, uzatvoríte Dohodu o skončení pracovného pomeru § 60 ZP k určitému termínu.

a ešte doplním, že výpoved zo strany zamestnanca má § 67= výpoved daná zamestnancom.

no a štát za teba platí len zdrav.poistenie, žiadne iné, .tj. nie dôchodkové, nemocenksé, v nezamestnanosti ...
terezamaria
03.07.09,06:23
a ešte doplním, že výpoved zo strany zamestnanca má § 67= výpoved daná zamestnancom.

no a štát za teba platí len zdrav.poistenie, žiadne iné, .tj. nie dôchodkové, nemocenksé, v nezamestnanosti ...

Súhlasím. § 61 je všeobecný paragraf výpovede.

§61, ods. 1 ZP - Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná.

§ 67 samozrejme je konkrétny a správny.
nana134
03.07.09,18:09
Dobry den,chcela by som sa informovat tiez ohladne evidencie na UP.Som nezamestnana,prenajimam byt.Bola som sa informovat na UP,ci sa mozem zaevidovat,pracovnicka vravela,ze ano.Informovala som ju,ze prenajimam byt.Nejde mi o socialne davky,na ktore nemam narok,to je mi jasne.Len som chcela,byt evidovana,nakolko planujem si otvorit zivnost a pokusit sa o dotaciu z UP,kedz nemam dostatok financii.Na formulari ktory sa ale vypisuje na UP je s ciernym napisane,ze ak mam nejaku financnu odmenu ktora presahuje 60percent zivotneho minima,tak sa nemozem zapisat na UP.Poradi niekto?Pracovnickam UP moc neverim,ked budu problemy tak si to zliznem ja.Dakujem za odpoved.Lili
brčko
03.07.09,20:05
Dobry den,chcela by som sa informovat tiez ohladne evidencie na UP.Som nezamestnana,prenajimam byt.Bola som sa informovat na UP,ci sa mozem zaevidovat,pracovnicka vravela,ze ano.Informovala som ju,ze prenajimam byt.Nejde mi o socialne davky,na ktore nemam narok,to je mi jasne.Len som chcela,byt evidovana,nakolko planujem si otvorit zivnost a pokusit sa o dotaciu z UP,kedz nemam dostatok financii.Na formulari ktory sa ale vypisuje na UP je s ciernym napisane,ze ak mam nejaku financnu odmenu ktora presahuje 60percent zivotneho minima,tak sa nemozem zapisat na UP.Poradi niekto?Pracovnickam UP moc neverim,ked budu problemy tak si to zliznem ja.Dakujem za odpoved.Lili

tých 65% zo živ.minima platí pre zamestnanca

Pozri v tomto linku prvý zákon v poradí (zákon o službách zamestnanosti, pracovná verzia ministerstva)

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=1153

a § 5 a 6
t.j. ak nie si zamestnanec poberajúci viac ako 65% živ.minima, szčo alebo ... presne vid § 6 ods.2, tak by ťa mali zaevidovať. Snád sa niekto pripojí, lebo v tomto zákone sa zase tolko nevyznám.
veronikasad
04.07.09,07:47
Dobry den,chcela by som sa informovat tiez ohladne evidencie na UP.Som nezamestnana,prenajimam byt.Bola som sa informovat na UP,ci sa mozem zaevidovat,pracovnicka vravela,ze ano.Informovala som ju,ze prenajimam byt.Nejde mi o socialne davky,na ktore nemam narok,to je mi jasne.Len som chcela,byt evidovana,nakolko planujem si otvorit zivnost a pokusit sa o dotaciu z UP,kedz nemam dostatok financii.Na formulari ktory sa ale vypisuje na UP je s ciernym napisane,ze ak mam nejaku financnu odmenu ktora presahuje 60percent zivotneho minima,tak sa nemozem zapisat na UP.Poradi niekto?Pracovnickam UP moc neverim,ked budu problemy tak si to zliznem ja.Dakujem za odpoved.Lili

Pozri § 6 Zákona o službách zamestnanosti :

§ 6
Uchádzač o zamestnanie
http://www.porada.sk/images/porada_style/hore.png (http://www.porada.sk/t21601-zakon-o-sluzbach-zamestnanosti-od-01-09-2008-a.html#hore)

(1) Zamestnanie na účely tohto zákona je vykonávanie zárobkovej činnosti zamestnancov podľa § 4, prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti samostatne zárobkovo činnou osobou podľa § 5 a vykonávanie slobodného povolania podľa osobitných predpisov.

(2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len "evidencia uchádzačov o zamestnanie") a ktorý

a) nie je zamestnanec podľa § 4, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
c) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine,
d) vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu5) alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov;13a) skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie za uplynulý kalendárny mesiac v termíne podľa § 34 ods. 5.

--------
Príjem z prenájmu bytu nie je príjmom podľa odst.d/

Či ho náhodou nezaradia medzi príjmy podľa odst. b/ zodpovedne povedať neviem. V daňovom priznaní je zahrnutý medzi príjmami podľa § 6.
nana134
04.07.09,09:08
Dakujem Vam velmi pekne,este sa pojdem informovat znova na UP