olga11
02.07.09,18:14
Ako je možné postupovať pri odvolaní zástupcu riaditeľa ak tento má menovací dekrét tohto znenia : Podľa § 3 ods.1 Zákona 542/1990 Zb. v znení neskorších predpisov Vás menujem s účinnosťou od 1.9.2004 do funkcie zástupcu riaditeľa školy? Ďakujem.
jaros5
03.07.09,11:03
Ako je možné postupovať pri odvolaní zástupcu riaditeľa ak tento má menovací dekrét tohto znenia : Podľa § 3 ods.1 Zákona 542/1990 Zb. v znení neskorších predpisov Vás menujem s účinnosťou od 1.9.2004 do funkcie zástupcu riaditeľa školy? Ďakujem.

Vždy máš minimálne dve možnosti. Buď si s ním spokojná a nepotrebuješ odvolávať, alebo si nespokojná a odvoláš z funkcie. Zrejme si nespokojná s jeho prácou, takže sú opäť minimálne dve možnosti. Napomenieš a tým mu dáš dve možnosti. Buď urobí nápravu k tvojej spokojnosti, alebo nie a máš dôvod k odvolaniu.
A ešte je aj tretia možnosť, porozprávaj sa s ním medzi štyrmi očami a možno odstúpi z funkcie sám;), alebo sa dohodnete inak ...
A to modrým vyznačené ťa nemusí vôbec zaujímať;
olga11
05.07.09,20:18
Ďakujem za odpoveď:-) Vieš, myslím, že je to trochu zložitejší problém:-(
Ešte len nastupujem do funkcie RŠ a problém je v tom, že všetci očakávajú, že urobím to, načo môj predchodca nemal odvahu - teda odvolám ZRŠ, s ktorou nikto nie je spokojný.
Ja ale zatiaľ nato dôvod nemám, / ona totiž nemá žiadne kárne opatrenie a pod. ...../ ale napriek tomu chcem využiť moje právo vybrať si zástupcu podľa svojich predstáv.
Chcela by som vedieť ako je to po právnej stránke - či nie je napr. problém, že má menovací dekrét na dobu neurčitú a tak isto, či potrebujem mať dôvody na odvolanie, atď.
Som si totiž istá, že ona to len tak neprijme a obráti sa na právnika ...Chcem len , aby to bolo legislatívne čisté, teda priechodné:-)
wagner
05.07.09,21:03
Odvolať zástupcu riaditeľa Ti právne nevyjde. Pokiaľ s ňou nebudeš spokojná, budeš postupovať podľa právnych predpisov a môžeš jej dať výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh. Ale odvolať sa Ti ju nepodarí. Ona je menovaná a dosť. Pre ňu platí - buď je zástupkyňa alebo odchádza zo školy s výpoveďou. Iná možnosť nie je, leda že by sa sama vzdala funkcie. A to si píš, že je to tak.
jaros5
06.07.09,08:54
Súhlas s Wagner, ktorá vlastne potvrdila to, čo som ti naznačil v mojom predchádzajúcom príspevku;
Píšeš, že nikto nie je s ňou spokojný, ale predsa tá nespokojnosť musí mať nejaké opodstatnenie; Zástupca RŠ nie je na to, aby s ním boli spokojný učitelia a to, že sú s ňou nespokojní jej podriadení/é by som nekvalifikoval ako jej neschopnosť. Funkcia zástupcu RŠ je dosť nevďačná. Na jednej strane riaditeľ a na strane druhej učitelia - veľakrát je to ako medzi dvoma mlynskými kameňmi;).
Na jej odvolanie potrebuješ konkrétne neplnenie si povinností, porušenie pracovného poriadku a pod., nie nejakú nekonkrétnu všeobecnú nespokojnosť.
Z tvojich slov predpokladám, že do funkcie nastupuješ z radov učiteľov a neviem aké máš skúsenosti z riadenia školy, ale na tvojom mieste by som sa neponáhľal s prepúšťaním kohokoľvek a hlavne nie vtedy ak na to nie sú pádne dôvody. Najskôr sa rozhliadni a pozri na veci z iného brehu (z pohľadu riaditeľky). Možno uvidíš problém v úplne opačnom svetle.
Si zvolená na najbližších 5 rokov, takže sa nemáš kam ponáhľať. Začni svoj vstup do funkcie niečím pozitívnejším, ako je prepúšťanie silou mocou.:)
judita1971
06.07.09,09:20
Odvolať zástupcu riaditeľa Ti právne nevyjde. Pokiaľ s ňou nebudeš spokojná, budeš postupovať podľa právnych predpisov a môžeš jej dať výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh. Ale odvolať sa Ti ju nepodarí. Ona je menovaná a dosť. Pre ňu platí - buď je zástupkyňa alebo odchádza zo školy s výpoveďou. Iná možnosť nie je, leda že by sa sama vzdala funkcie. A to si píš, že je to tak.


záleží od toho čo má napísané v menovacom dekréte..... už som to niekde tu písala. Ak je menovaná , možno má napísané:" Odvolaním z funkcie Váš pracovný pomer nekončí". Na školách je to (bolo tak po starom - aspoň u nás v našom okrese/ zvyčajne tak, že zástupca riaditeľa mal pracovný pomer ako učiteľ, a k tomu dostal menovací dekrét a v ňom už vyššie uvedená citácia. Ak ho riaditeľ odvolal nebol zástupca ale ostal učiteľom. Záleží od toho ako sa postupovalo. To isté sa robilo aj s riaditeľmi.
susann2
06.07.09,10:27
záleží od toho čo má napísané v menovacom dekréte..... už som to niekde tu písala. Ak je menovaná , možno má napísané:" Odvolaním z funkcie Váš pracovný pomer nekončí". Na školách je to (bolo tak po starom - aspoň u nás v našom okrese/ zvyčajne tak, že zástupca riaditeľa mal pracovný pomer ako učiteľ, a k tomu dostal menovací dekrét a v ňom už vyššie uvedená citácia. Ak ho riaditeľ odvolal nebol zástupca ale ostal učiteľom. Záleží od toho ako sa postupovalo. To isté sa robilo aj s riaditeľmi.
Ja súhlasím s Wagner, zákon neumožňuje odvolanie z funkcie, a nad rámec zákona ja by som nič do menovacieho dekrétu nedopisovala, snažila by som sa dohodnúť na ukončení funckie.
Sabadka
06.07.09,10:34
Ako je možné postupovať pri odvolaní zástupcu riaditeľa ak tento má menovací dekrét tohto znenia : Podľa § 3 ods.1 Zákona 542/1990 Zb. v znení neskorších predpisov Vás menujem s účinnosťou od 1.9.2004 do funkcie zástupcu riaditeľa školy? Ďakujem.

Súhlasím s príspevkami, už si len zobrať z takýchto prípadov ponaučenie. Ak ma zvolia za riaditeľa a moje funkčné obdobie je 5 rokov, tak si vyberiem a menujem zástupcu riaditeľa školy tiež len na 5 rokov, ak ma zvolia znovu a ja som spokojný so zástupcom riaditeľa, znovu ho menujem na ďalšie funkčné obdobie a je to vyriešené.
mojik
06.07.09,11:05
no my máme problém s učiteľkou, dnes sme spísali petíciu za jej odvolanie, lebo dobrovoľne nechce odísť, uvidím či dačo dosiahneme. učí deti na prvom stupni a majú problém pri prechode na druhý stupeň.
jaros5
07.07.09,08:10
no my máme problém s učiteľkou, dnes sme spísali petíciu za jej odvolanie, lebo dobrovoľne nechce odísť, uvidím či dačo dosiahneme. učí deti na prvom stupni a majú problém pri prechode na druhý stupeň.

my = znamená učitelia, alebo rodičia, alebo .... ?
dnes sme spísali petíciu za jej odvolanie - prečo hneď petícia ? Vždy treba dať možnosť na nápravu nedostatkov;
nechce odísť - o odchode = prepustení, resp. preradení, zmene úväzku, zmene triednictva atď., rozhoduje riaditeľ školy;
majú problém pri prechode - väčšina ľudí má problém pri prechode:D;).
judita1971
07.07.09,08:57
Ja súhlasím s Wagner, zákon neumožňuje odvolanie z funkcie, a nad rámec zákona ja by som nič do menovacieho dekrétu nedopisovala, snažila by som sa dohodnúť na ukončení funckie.

ja nehovorím o tom, aby sa niečo do menovacieho dekrétu dopisovalo.
Situáciu ohľadom zástupcu riaditeľa riešim aj ja. Zástupca riaditeľa bol pred desiatimi rokmi menovaný do funkcie - a to, že ostáva ako učiteľka po odvolaní nie je nad rámec zákona. Ide len o upresnenie, čo nastáva po odvolaní.... v zmysle zákonníka práce a nie nad jeho rámec.Nakoľko som sa o to zaujímala, mrkla som aj do publikácie Personalistika v práci riaditeľa - či tak akosi...

A tam sa mi to potvrdilo... Moja zástupkyňa riaditeľa bola pred desiatimi rokmi menovaná do funkcie, tak ju odvolám. Nakoľko má v menovacom dekréte, že jej pracovný pomer odvolaním nekončí a má pracovnú zmluvu na učiteľka, menovanie už nebude platné a pokračuje ako učiteľka. Nová zástupkyńa riaditeľa bude mať dohodu o zmene pracovnej zmluvy z učiteľky na zástupcu riaditeľa na dobu určitú - funkčné obdobie terajšieho riaditeľa..
judita1971
07.07.09,09:01
no my máme problém s učiteľkou, dnes sme spísali petíciu za jej odvolanie, lebo dobrovoľne nechce odísť, uvidím či dačo dosiahneme. učí deti na prvom stupni a majú problém pri prechode na druhý stupeň.


Myslím si, že ani petícia nepomôže, učiteľka má určite platnú pracovnú zmluvu ako učiteľka. Toto môže vyriešiť jedine riaditeľ školy, má na to prostriedky - hospitácie, pohovor s učiteľkou. Kto by v dnešnej dobe dobrovoľne odišiel z práce.. každý musí z niečoho žiť....
Sabadka
07.07.09,10:21
Nová zástupkyńa riaditeľa bude mať dohodu o zmene pracovnej zmluvy z učiteľky na zástupcu riaditeľa na dobu určitú - funkčné obdobie terajšieho riaditeľa..

Funkcia riaditeľa a zástupcu riaditeľa školy sa nerieši dodatkom k pracovnej zmluve, ale menovacím dekrétom, v ktorom stojí napr. : "menujem vás za zástupcu riaditeľa školy na obdobie od --- do----." Po ukončení funkčného obdobia alebo odvolaní jej pracovný pomer tým pádom nekončí ostáva naďalej v pôvodnom zaradení, z ktorého bola menovaná do funkcie.


Menovací dekrét je jedna vec a dohoda o zmene pracovných podmienok ( pracovnej zmluvy) druhá vec.

Ak sa dá dohoda o zmene pracovnej zmluvy z učiteľky na zástupcu riaditeľa na dobu určitú, po uplynutí doby - funkčného obdobia končí aj pracovný pomer, pretože bola obojstranne dohodou zmenená pôvodná pracovná zmluva.(Môj názor)
judita1971
08.07.09,05:29
Nová zástupkyńa riaditeľa bude mať dohodu o zmene pracovnej zmluvy z učiteľky na zástupcu riaditeľa na dobu určitú - funkčné obdobie terajšieho riaditeľa..

Funkcia riaditeľa a zástupcu riaditeľa školy sa nerieši dodatkom k pracovnej zmluve, ale menovacím dekrétom, v ktorom stojí napr. : "menujem vás za zástupcu riaditeľa školy na obdobie od --- do----." Po ukončení funkčného obdobia alebo odvolaní jej pracovný pomer tým pádom nekončí ostáva naďalej v pôvodnom zaradení, z ktorého bola menovaná do funkcie.


Menovací dekrét je jedna vec a dohoda o zmene pracovných podmienok ( pracovnej zmluvy) druhá vec.
.

Ak sa dá dohoda o zmene pracovnej zmluvy z učiteľky na zástupcu riaditeľa na dobu určitú, po uplynutí doby - funkčného obdobia končí aj pracovný pomer, pretože bola obojstranne dohodou zmenená pôvodná pracovná zmluva.(Môj názor)

Dohoda o zmene pracovnej zmluvy sa dá urobiť na dobu určitú a pracovný pomer potom nekončí. Zober si, že by som mala upratovačku a dohodnem sa s ňou -dohoda o zmene pracovnej zmluvy, že počas PNS kuchárky XY bude vykonávať funkciu kuchárky. -

Toto riešenie, ktoré budem robiť ja, je presne popísané aj v publikácii firmy DASHOFER - Personalistika...... škoda, že ho nemôžem presne citovať, lebo je :D zamknuté u pána riaditeľa.
susann2
08.07.09,07:23
Dohoda o zmene pracovnej zmluvy sa dá urobiť na dobu určitú a pracovný pomer potom nekončí. Zober si, že by som mala upratovačku a dohodnem sa s ňou -dohoda o zmene pracovnej zmluvy, že počas PNS kuchárky XY bude vykonávať funkciu kuchárky. -

Toto riešenie, ktoré budem robiť ja, je presne popísané aj v publikácii firmy DASHOFER - Personalistika...... škoda, že ho nemôžem presne citovať, lebo je :D zamknuté u pána riaditeľa.
Toto čo uvádzaš je už ale iný problém. Odvolať z funkcie sa nedá. Keďže sa nedá, ja predsa nemôžem zadefinovať do menovacieho dekrétu, že z nejakých dôvodov, alebo bez udania dôvodov, môžem odvolať. V prípade problémov to treba riešiť inak, možnosti sú uvedené aj v predchádzajúcich príspevkoch.
Sabadka
08.07.09,08:22
Dohoda o zmene pracovnej zmluvy sa dá urobiť na dobu určitú a pracovný pomer potom nekončí. Zober si, že by som mala upratovačku a dohodnem sa s ňou -dohoda o zmene pracovnej zmluvy, že počas PNS kuchárky XY bude vykonávať funkciu kuchárky. -Je to niečo iné, nemáš udaný konkrétne obdobie PNky, teda ju bude zastupovať počas každej PNky

Toto riešenie, ktoré budem robiť ja, je presne popísané aj v publikácii firmy DASHOFER - Personalistika...... škoda, že ho nemôžem presne citovať, lebo je :D zamknuté u pána riaditeľa.


No práve teraz prišiel menovací dekrét riaditeľa, a to čo ešte nikdy k tomu zriaďovateľ nedával, poslal aj dohodu o zmene pracovných podmienok, kde je síce vymedzené, obdobie na dobu určitú teda na jeho funkčné obdobie tak ako to uvádzaš ty, ale nikde ani zmienka o tom, že po skončení funkčného obdobia pracovný pomer nezaniká, t.j. že ostáva naďalej zamestnancom školy ale už len ako učiteľ. Teda po lopatisticky povedané dohoda o zmene pracovných podmienok mení jeho zaradenie z pôvodnej pracovnej zmluvy z učiteľa na riaditeľa a mení z jeho pôvodnej pracovnej zmluvy dobu,ktorá v pôvodnej bola na neurčitú na dobu určitú na 1 funkčné obdobie t. j. 5 rokov. Znovu opakujem nikde ani zmienka o tom, že po skončení funkčného obdobia ostáva pracovný pomer zachovaný. Predpokladajme teda, že ak po 5-tich rokoch príde nový riaditeľ, tak na základe tejto dohody môže súčasného riaditeľa nechať v pracovnom pomere, ale nemusí a keď si ho nenechá, tak odíde bez odstupného, pretože mu končila pracovná zmluva. Môžno som si to zle vysvetlila ja.
judita1971
08.07.09,08:35
No práve teraz prišiel menovací dekrét riaditeľa, a to čo ešte nikdy k tomu zriaďovateľ nedával, poslal aj dohodu o zmene pracovných podmienok, kde je síce vymedzené, obdobie na dobu určitú teda na jeho funkčné obdobie tak ako to uvádzaš ty, ale nikde ani zmienka o tom, že po skončení funkčného obdobia pracovný pomer nezaniká, t.j. že ostáva naďalej zamestnancom školy ale už len ako učiteľ. Teda po lopatisticky povedané dohoda o zmene pracovných podmienok mení jeho zaradenie z pôvodnej pracovnej zmluvy z učiteľa na riaditeľa a mení z jeho pôvodnej pracovnej zmluvy dobu,ktorá v pôvodnej bola na neurčitú na dobu určitú na 1 funkčné obdobie t. j. 5 rokov. Znovu opakujem nikde ani zmienka o tom, že po skončení funkčného obdobia ostáva pracovný pomer zachovaný. Predpokladajme teda, že ak po 5-tich rokoch príde nový riaditeľ, tak na základe tejto dohody môže súčasného riaditeľa nechať v pracovnom pomere, ale nemusí a keď si ho nenechá, tak odíde bez odstupného, pretože mu končila pracovná zmluva. Môžno som si to zle vysvetlila ja.

To je zaujímavé, priam ma to zarazilo u riaditeľa školy, môj dostal menovací dekrét a dosť. A dohoda o zmene spočíva v čom, z učiteľa na riaditeľa ? Nechápem, veď to je vykonané menovacím dekrétom...

Keby sa ma to týkalo, tak určite nepodpíšem túto dohodu o zmene, ak neviem presne, čo tým chcel zriaďovateľ povedať.... a požiadam o vysvetlenie a úpravy dohody o zmene tak, aby bolo jasné, že keď mi skončí funkčné obdobie tak sa nebudem musieť obracať po novej robote
olga11
08.07.09,17:26
Ďakujem všetkým za snahu pomôcť riešiť daný problém:-)
Z diskusie vyplýva, že je to oveľa zložitejší problém ako by sa na prvý pohľad zdalo / alebo možno aj úplne jednoduchý :-)/
Nenašla som jednoznačné pravidlo, podľa ktorého je možné odvolať či ponechať vo funkcii ZRŠ.
Čo je isté je to, že riaditeľ menuje do funkcie ....
Všeobecne sa uvádza, že riaditeľ má právo určiť si svojho zástupcu...
Z toho mi vyplýva, že riaditelia by mali byť dôslední a menovať ZRŠ na dobu určitú, teda na obdobie svojho funkčného obdobia a dať tak šancu svojmu prípadnému nástupcovi zvoliť si ZRŠ tiež podľa svojich predstáv:-)
A teraz ešte k môjmu problému.
Naša zástupkyňa má pracovnú zmluvu na dobu neurčitú s pracovným zaradením ,,učiteľ". K tomu má menovací dekrét tiež na dobu neurčitú.Zdôrazňujem - len menovací dekrét, čiže nie dodatok k pracovnej zmluve o zmene pracovného zaradenia...
Zatiaľ som sa dopracovala k týmto alternatívam:
1. Kto ju menoval môže ju aj odvolať - vraj je to legislatívne najčistejšia možnosť!!!
/ Ale náš bývalý riaditeľ to neurobí./
2. Keďže riaditeľ má právo vybrať si zástupkyne, má teda aj právo predchádzajúce odvolať - ale oporu v zákone to nemá.
3. Ponechať si ZRŠ a v prípade nespokojnosti zvoliť bežný postup, teda upozornenie, kárne ... a pod.
4. Dohoda so ZRŠ o odstúpení.
V krátkom čase sa mám stretnúť s právnikom, potom sa vám ozvem:-)
olga11
21.08.09,19:21
Overená informácia - ak v menovacom dekréte nie je dátumom vymedzené funkčné obdobie, nie je možné odvolať ZRŠ.
Musí sa to dopredu ,,ošetriť" v Pracovnom poriadku školy, to znamená, tam musí byť presne určené, akým spôsobom je možné ukončiť funkčné obdobie ZRŠ alebo menovať na dobu určitú.
vivaldka
23.09.09,06:53
My v zus máme ten istý problém.Dostali sme nového riaditela,máme 32 tried čiže môžeme mať dve zástupkyne, dosiaľ sme mali jednu od roku 2004.Problém je v tom ,že tú od roku 2004 by sme chceli stiahnúť a dať na jej miesto inú.Ale tá od roku 2004 je veľmi zadobre s primátorom mesta.A ona sa nechce zrieknúť funkcie hoci vôbec vškole nič nerobí,nefunguje ako zástupkyňa iba na papieri.Čo s tým? Aby ju riaditeľ mohol odvolať, ale ani škole neublížil,keďže tá zástupkyňa ako som už písala je zadobre s primátorom?Dá sa vôbec dačo s tým spraviť?
Vopred
Ďakujem za odpoveď.
vivaldka
23.09.09,06:59
Sabadka prosím ak na niečo si prišla s tým odvolaním zástupkyne napíš.Náš problém je ten istý.
Srdečná vďaka
Sabadka
23.09.09,07:54
My v zus máme ten istý problém.Dostali sme nového riaditela,máme 32 tried čiže môžeme mať dve zástupkyne, dosiaľ sme mali jednu od roku 2004.Problém je v tom ,že tú od roku 2004 by sme chceli stiahnúť a dať na jej miesto inú.Ale tá od roku 2004 je veľmi zadobre s primátorom mesta.A ona sa nechce zrieknúť funkcie hoci vôbec vškole nič nerobí,nefunguje ako zástupkyňa iba na papieri.Čo s tým? Aby ju riaditeľ mohol odvolať, ale ani škole neublížil,keďže tá zástupkyňa ako som už písala je zadobre s primátorom?Dá sa vôbec dačo s tým spraviť?
Vopred
Ďakujem za odpoveď.

Ak bola do funkcie menovaná a v menovacom dekréte nie je napísaná dĺžka funkčného obdobia alebo proste nemá to nejako ohraničené dátumovo, tak odvolanie je ťažké, buď odíde sama, alebo za nejaké neplnenie si svojich povinností a pod., ale to je veľmi ťažko dokázateľné a zdĺhavé.

Ja tvrdím, že tak ako riaditeľ školy aj zástupca riaditeľa by mal byť menovaný vždy len na funkčné obdobie, veď ono sa to predĺžiť dá zakaždým, ale keď príde nový riaditeľ a so zástupcom si nejak "nepadnú do oka" a zástupca je menovaný takpovediac "navečnévekyanikdyinak" tak potom to už je veľký problém.
Katkana
18.08.11,09:41
Možno bezdôvodne odvolať zástupcu riaditeľa a v ten deň vvymenovať nového,kto nepozná zákony a my učitelia máme s ním len problémy
JMaco
16.08.12,13:34
Preco by sa z funkcie nedalo odvolat??? To raz menovana zastupkyna tam bude na veky?