cathyc
02.07.09,19:05
Nikde som nenašla podobnú tému a preto si dovoľujem založiť túto. Mám problém s tým ako zaúčtovať DPH z EU. Jedná sa o neplatcu DPH, ale vraj podľa zákona je povinný pri vývoze do EU DPH na faktúre vyčísliť. Úprimne sa priznávam, že problematika DPH čo sa týka obchodovania z EU ma dosť metie a plávam v neznámych vodách. Vychádza mi z toho, že ak je na faktúre uvedené DPH nemôžem túto faktúru prebehnúť cez samozdanenie. Pri čítaní zákona o DPH môj mozog úplne vypovedá poslušnosť a preto ani nedokážem túto problematiku naštudovať. Ďalšia vec je ak napríklad nakupujeme PHM v EU, tam samozrejme DPH vyčíslené je. Ako postupovať pri uplatnení takejto DPH. Dúfam, že aspoň niekto z poraďákov pochopí moje otázky a pomôže mi svojou radou. Prajem všetkým príjemný deň a teším sa na odpovede.
Monika Kováčová
02.07.09,17:11
NEPLATCA DPH nemôže vyčísliť DPH. V žiadnom prípade.
ondrejvla
02.07.09,17:24
Ak si si overila na stránke www.drsr.sk , že je skutočne neplatiteľ, navrhujem vrátiť mu ju na prepracovanie, súhlasím s Monikou.
cathyc
03.07.09,05:23
Veľmi pekne ďakujem za odpovede. Overila som si, že sú platcom DPH. Ja síce maďarsky nerozumiem, ale klientka mi tvrdila, že jej vraj dajú aj znenie maďarského zákona o DPH kde sa uvádza, že nám musia vystavovať fa s DPH. Ja som ju tiež presviedčala o tom, že je to nezmysel. Tak teraz neviem či majú Maďari nejaké výnimky v EU, alebo ide o nejaké nedorozumenie. Zabudla som dodať, že nám fakturujú služby spojené s overovaním pôdnych vzoriek. je to nejaké poľnohospodárske laboratórium. Asi budem musieť zadať otázku aj na drsr. Ešte ak môžete tak mi prosím poradte ako účtujete DPH z EU na PHM blokoch. Ďakujem.
cathyc
03.07.09,05:27
Až teraz som si uvedomila, že som zadala zlý názov témy. Nejedná sa o neplatcu. Bola som zle informovaná a až na základe vašej rady som si overovala, že sa jedná o platcu DPH. Takže môže existovať pre platcu nejaké nariadenie podľa ktorého fakturuje do iného členského štátu aj s DPH?