Noeh
02.07.09,21:51
Ahojte,

Rodičia majú taký problém a s mojimi skromnými znalosťami o záložnom práve im neviem celkom poradiť.

Majú pôžičku 300,000 Sk od ŠFRB na 30 rokov
Splácajú ju už 10 rokov
Zrazu začal ŠFRB kontaktovať ručiteľov (nie rodičov), že moji rodičia po kolaudácii nedali na kataster záložné právo.

V zmluve je napísané, že ak tak nespravia (to bolo asi pred tými 10 rokmi keď kolaudovali) tak má ŠFRB právo ich vyzvať splatiť celý dlh do 60 dní.

Teraz mám takýto problém s výkladom zmluvy

1) považuje sa výzva ručitelovi za niečo dôležité. Fakt nechápem prečo vyzývajú ručiteľov aby moji rodičia urobili záložné právo keď na nás adresu normálne majú. Aspoň keby vyzvali na splatenie toho dlhu. Oni iba chceli to záložné právo. Majú rodičia niečo podniknúť, keď nedostali oficiálne žiaden list?

2) Ako mám vyložiť pojem celý dlh? Mám presný výpis z pôžičky kde sú položky (ne)splatená istina a (ne)splatený úrok. Mám za celý dlh považovať iba tú nesplatenú časť? Rodičia sa vôbec nebránia splateniu tej pôžičky (lepšie ako založiť dom s niekoľkonásobnou hodnotou na ďaľších 20 rokov), ale chcú vedieť čo budú musieť zaplatiť (čo je celý dlh) keď ich na to vyzvú. Nechcú znova platiť to čo už zaplatili za posledných 10 rokov.

Inak toto mi príde ako strašná mafia. Za 300,000 Sk od vás chcú záložné právo na multimiliónový dom + v zmluve sú dvaja ručitelia.
kyblik
03.07.09,05:04
Dlh je podla mna zvysok nezaplatenej sumy, ktoru by tvoji rodicia mali platit este 20 rokov. Takze cca 200tis. ...? Plus nejake percento... Otazka je ale akym sposobom si upravuju vysku percenta s pozicky. Je to percento pevne stanovene alebo pohyblive? Malo by to byt na zmluve. Dalsia otazka - problem vznikol lebo sa nahodou niekto pozrel na papiere a zistil, ze dom nie je zatazeny alebo sa prestala splacat pozicka? Poziadal by som ich o pisomne vyjadrenie, rovnako rucitelia by mali na SFRB napisat a ziadat aby pisomne oslovili Tvojich rodicov (ak teda splatky idu normalne - pokial viem rucitelov zvyknu oslovovat len pri nesplacani...).
kaco11
03.07.09,05:18
Ja osobne by som skočila alebo zavolala na ŠFRB /myslím tvojich rodičov/ a zistila by som či sa dodatočne bez nejakých sankcií dá tam dať to záložné právo. Nevidím v záložnom práve nejaký problém, pretože je to podľa mňa v princípe dosť podobná situácia ako keď si od banky vezmeš peniaze a ručíš svojou nehnuteľnosťou. Tak isto banka vyžaduje záložné v jej prospech. Samozrejme banka má aj iné produkty takže na 300 000 sk si nemusíš brať hneď hypotéku. Ale ide o to, aby sa vyhli predčasnému splateniu / ak na to nemajú/ a zbytočnému otravovaniu ručiteľov. Išla by som si to s nimi vydiskutovať ako majiteľ nehnuteľnosti. Ale aj tak oslovovanie ručiteľov je dosť divné
mona091
03.07.09,05:37
SFRB - vacsinou rucitelia figuruju len do doby zapisu zalozneho prava, potom uz prestavaju byt rucitelmi, vy ste podmienku zapisu zalozenia nesplnili, preto mozte mnat uplatnene sankcie, hlavne formou splatenia celeho nesplateneho uveru, + nejake uroky navyse,

ak teda uz nechcete zalozit dom (v com vsak nevidim problem, pretoze podmienky a uroky zo sfrb su naozaj super),
poziadajte o financne vyrovnanie, pricom samozrejme ratajte s tym, ze o mnozstvo vyhod, ktore sfrb daval, pridete,

oficialne sa skuste dohodnut, ako dalej,

a to, ze hodnota nehnutelnosti je vyssia ako uver, je to standartne, ked ste ziadali o uver, vtedy prave vdaka nehnutelnosti (mozno ste ju vybudovali, mozno rekonstruovali) ste mohli tento vynikajuci uver dostat, mozno aj s dotaciou
Ferdosondo
03.07.09,13:40
SFRB - vacsinou rucitelia figuruju len do doby zapisu zalozneho prava, potom uz prestavaju byt rucitelmi, vy ste podmienku zapisu zalozenia nesplnili, preto mozte mnat uplatnene sankcie, hlavne formou splatenia celeho nesplateneho uveru, + nejake uroky navyse,

ak teda uz nechcete zalozit dom (v com vsak nevidim problem, pretoze podmienky a uroky zo sfrb su naozaj super),
poziadajte o financne vyrovnanie, pricom samozrejme ratajte s tym, ze o mnozstvo vyhod, ktore sfrb daval, pridete,

oficialne sa skuste dohodnut, ako dalej,

a to, ze hodnota nehnutelnosti je vyssia ako uver, je to standartne, ked ste ziadali o uver, vtedy prave vdaka nehnutelnosti (mozno ste ju vybudovali, mozno rekonstruovali) ste mohli tento vynikajuci uver dostat, mozno aj s dotaciou
Na tomto úvere je vynikajúci iba úrok, ostatné také vynikajúce už nie je