headz
03.07.09,00:10
Dobrý večer,

Vďaka mojej chybe riešim dosť špecifický problém a nenašiel som naň riešeni tu na porade. Práve som skončil v zamestnaní a zakladám s. r. o. kde som konateľ, správca vkladu, jediný spoločník a aj zakladateľ. Mám už vybavené a overené všetky papiere, ktoré treba na zápis do OR.

Môj problém je, že som spoločník a tým pádom som SZČO a tým pádom sa nemôžem prihlásiť na úrad práce a poberať podporu. Toto som si predtým overoval tu na porade v zákone, ale zjavne som nečítal posledné znenie, keďže spoločník s. r. o. nebol spomínaný ako SZČO, dnes som bohužiaľ zistil, že spoločník je SZČO.

Každopádne podpora v nezamestnanosti na ktorú by som mal nárok nie je malá a tak to chcem zmeniť a chcem ostať konateľ... ale nie spoločník. Spoločník by bol asi jeden z mojich rodičov.

Moja otázka je, že ako najjednoduchšie zmeniť jediného spoločníka s. r. o., ktorá ešte nie je zapísaná v OR a či to vôbec je možné.

Napadlo ma viac možností, ale neviem či sú použiteľné:
- dodatky k zakladateľskej listine s touto zmenou
- komplet nová zakladateľská listina (je to vôbec možné ?)
- zapísať spočnosť do OR tak ako je teraz a zmeniť spoločníka čím skôr po zápise (existujé nejaká minimálna lehota pred zmenou ?)
- vykašlať sa sa na túto spoločnosť a založiť novú. Vtom prípade by prišiel o peniaze za ŽL, overovania... čo je asi 80eur. Ale čo s vydanými živnostenskými listami ?

Budem vďačný za akúkoľvek radu, poprípade ak by vedel niekto z Vás za odmenu pomôcť so zmenou zakladateľskej listiny pre zápisom do OR tak to by bolo tiež super. Nachádzam sa na striedačku v BA, alebo VK.

Vďaka za rady.
mi_ke
03.07.09,22:39
Neviem odkial si zobral, ze spolocnik v sro je SZCO. Spolocnik v komanditnej spolocnosti a vo verejnej obchodnej spolocnosti je povazovany (podla zakona o zdravotnom poisteni) za SZCO, ale spolocnik v sro nie. No ak mas lepsie informacie, rad si ich precitam. Ono, spolocnik je majetkova ucast v spolocnosti, tak akcionar v as, takze to v ziadnom pripade nepovazujem za podnikanie, no pravda je taka, ze akurat podavame navrh na vymaz spolocnika z sro, lebo mu na Urade prace povedali, ze nesmie byt spolocnikom, aby mohol poberat davky. Argumentom panej na urade bolo, ze nevie, ci nepobera ako spolocnik odmeny...
Co sa tyka Tvojho problemu, narhujem spravit dodatok k zakladatelskej listine. Riesenie vidim v prevode obchodneho podielu a nasledne dodatkom spravit uplne znenie zakl. listiny. Myslim, ze by to malo ist, aj ked problem je to specificky. Ak budes potrebovat pomoc, pripadne zalozit novu sro kludne sa ozvi, vyde Ta to lacnejsie...
liba2
04.07.09,04:48
Neviem odkial si zobral, ze spolocnik v sro je SZCO. Spolocnik v komanditnej spolocnosti a vo verejnej obchodnej spolocnosti je povazovany (podla zakona o zdravotnom poisteni) za SZCO, ale spolocnik v sro nie. No ak mas lepsie informacie, rad si ich precitam.
heazd má správnu informáciu - spoločník je považovaný za SZČO.
http://www.porada.sk/t114766-konatel-na-urade-prace.html
josh
05.07.09,16:48
treba spravit dodatok a dat to zapisat v zneni toho dodatku.
samozrejme sa da spravit aj najprv zapis a potom prevod obchodneho podielu, prva verzia je lacnejsia :)
mi_ke
06.07.09,08:30
a ako chces spravit dodatok, ked dodatok ma podpisat zakladatel? A zakladatel je ten, ktory sa ma v dodatku menit....Nie, to este pred dodatkom musis previest obch. podiel. Aj to mam obavu, ci sa z toho VSU vysomari.
tokoska
06.07.09,16:15
Žiaľ, musím priznať, že riešim obdobný problém.
Pokiaľ ste ešte neodoslal papiere na OR, tak ich prerobte. Zostaňte ako konateľ, spoločníka dajte rodiča a znova dajte overiť podpisy.
Hlavne sa nezabudnite prihlásiť do sedem dní na úrad práce po ukončení pracovného pomeru.
Po ukončení obdobia poberania podpory môžte urobiť v or potrebné zmeny /prevod podielu .../.
headz
10.07.09,11:34
Dakujem vsetkym za rady. Na urade prace uz som.

Ak by ste mi niekto vedeli pomoct za fin. odmenu s papiery na zmenu spolocnika pred zapisom do OR tak sa mi prosim ozvite sukromnou spravou.

Inac este stale zvazujem moznost zalozit novu spolocnost. Viete mi povedat, ci v tom pripade treba zrusit zivnostenske listy tej starej, alebo to len nechat tak.

Vdaka