rubisia
03.07.09,10:53
Tak ze nemam na pravnika,nemam sa kam obratit o radu.Zijem z detmi v VB>splacam tu manzelovu dlzobu.Mame 3 deti.Odisiel od nas minuly rok v septembri.Vraj ide za pracou do Holanska.Je doma vzal si pred dvoma mesiacmi najstarsiu dceru.Neposiela mi na deti,odmieta sa rozviest,vyhraza sa ze ak podam ziadost o rozvod nedovoli detom vycestovat naspat do anglicka.Vie ze tu mam pracu-vsetko.Ak sa budem musiet vratit na slovenko nemam kde pracovat ani kde byvat.Musim koncom augusta s detmi na slovensko na skusky do skoly.Mam strach.Muz ma cele roky psychycky trapil.Vzdy sme pri nom trpeli nudzou o peniaze.Casto som nemala ani co dat detom jest a teraz ked som sa dokazala postavit na nohy tak ma chce o vsetko pripravit.Stale opakuje ze na mna caka a ze sa mam vratit alebo sa vyhraza ze ma znici a vezme mi deti.Som na dne.Hladala som pravnika ale kazdy tvrdi nieco ine....A teraz komu mam verit.Snazi sa dostat deti na svoju stranu.Najstarsia dcera mi napisala ze mu mam dat este poslednu sancu.14 rokov som prezila v pekle a teraz uz to nedopustim.K detom bol vzdy ako med ale nestaral sa o ne.Najstarsia dcera je rada pri nom lebo jej nic zezakazuje a teraz by jej zniesol aj modre z neba len aby pri nom ostala.Uz neviem co mam robit.Mam tak akurat na jedno pojednavanie-Pravnik chce 200euro ale co ak ma nerozvedu hnet na prvom pojednavani.Ak nedovoli detom vratit sa do anglicka po skuskach tak som na dne.Zostanu tu nezaplatene dlzoby a ja budem na slovensku odkazana iba na jeho peniaze.Ked som chcela potvrdenie o jeho zarobku tak mi napisal ze zaraba len 370euro.Je to stavbar pracuje vo firme u brata a viem ze ma prijem okolo800 euro ale nemozem mu to dokazat.Ma pravo ma vydierat? ma pravo pripravit ma o deti o byvanie a pracu len preto ze zijeme v zahranici.To on nas sem zatiahol a usiel domou.Kym som platila a cusala bolo mu jedno kde su deti.Vsetko zacalo az ked som sa chcela rozviest.Uz neviem co robit saliem pri predstave ze sa budem musiet vratit.Prezila som pri nom peklo.
Lianka
03.07.09,11:03
Celkom nerozumiem, preco by si nemohla podat navrh na rozvod ty. Chces s nim zit alebo nie? Na jednej strane pises, ze ta tyra, mate zle vztahy, na druhej sa nechces rozviest, nezijete spolu, vychadzate spolu zle, nevyzera, ze by ste hladali cestu k sebe.

Sud urci vysku vyzivneho aj upravi vztahy s detmi. To znamena, ze platit bude musiet, resp. budes mat pravny podklad na vymahanie dlzneho vyzivneho, a pre deti nech si pride, ak sa chce s nimi stretnut.

Na prvom pojednavani vas nerozvedu, to si bud ista, najma ak sa neviete ani dohodnut.

Preco by si mala byt v SR odkazana len na jeho vyzivne? Existuje tu predsa isty system socialnych davok - davky v hmotnej nudzi a dalsie.

Podla mna sa treba skludnit a zacat triezvo rozmyslat, hladat konkretne riesenia (byvanie, prijem, socialne davky, psychicka podpora...) chopit sa veci, zobrat iniciativu do svojich ruk, nebat sa. Sud s velkou pravdepodobnostou da deti do tvojej starostlivosti. Celkom nerozumiem, preco chces (?) este dalej zit v takomto psychicky aj inak neprospesnom stave, ked nic pekne o tom vztahu nepises. Pre deti toto zrejme tiez nie je idealny stav.
Lianka
03.07.09,12:01
rubisia
08.07.09,10:03
Socialna pomoc v podstate na slovensku neegzistuje,vsetko som si zistovala.Podpora na byvanie ti nepokrije ani tretinu nakladov.Ak sa mam vratit na slovensko tak musim niekde byvat,platit najom + elektrina strava skola detom.Pracu zohnat v mojom regione je podla uradu prace nemozne.Mozno tak predavacka-co znaci ze cely plat pojde na najomne-zit budem z coho.Zacni najskor zistovat ak chces ludom radit a citaj pozorne. Rozvod je to co chcem najviac-bojim sa len ze muz potom vezme deti a zabrani mi tak v odchode do VB.Urad sa v podstate nezaujima o nic.Vsade ti povedia to iste- my vam nemozeme pomoct-nemate narok,obratte sa na pravnika-to je na slovenku.Moj muz vie ze bez deti neodidem.A vie ze si pracu tazko najdem.Ide mu hlavne o to aby ma pripravil o istotu.Ohana sa tym ze ma pravo zakazat detom vycestovat-co je pravda.Tu nejde o mna a rozvod ale o to kde a za co budem na slovensku s detmi zit.Vela zien ostava pri manzeloch len preto ze nemaju ako sa osamostatnit.Ja som tu zanco dostala-bohuzial vo VB>Myslim ze necitas pozorne.Prepac.
bfbisau
20.07.09,19:52
Ospravedlnujem sa ak sa opakujem, ked som vam vcera pisala zlihal mi pocitac, tak neviem ci moj prispevok niekde brazdi siet.

Prechadzam si podobnym pripadom, nie az tak drastickym ale podobnym. Mam 10mes. babo a tiez sme zili v UK. Teraz sme sa vratili na SK a manzel ostava v UK a zistujem kde a ako sa rozviest.

Skuste na zaciatook tieto stranky, su tam zakony pre jednotlive staty.
europa.eu

Neviem kde sa budete musiet rozviest ale skuste tieto organizacie v UK, tam vam pomozu aj s pravnikom(kedze u nas doma socialny system je uplne nulovy)

CAB-citizens advice bureau, je to aj na nete a najdite si urad v mieste bydliska. Je to bezplatna pravna pomoc. Musite si tam dohodnut termin,v pripade nudze vam pomozu aj skor. Ja som mala stastie lebo niekto neprisiel na svoj termin tak ma vzali a dali mi aj pravnika cez telefon kt. sa zaobera medzinarodnym pravom.

Na druhe miesto kam by som sla by bolo Womens(alebo womans) aid, je to pomoc zenam/detom v nudzi. Kontak neviem mozno na nete, ale ja som ich nasla v detskom centre. Urcite budu na skolach alebo sa spytajte na miestom urade (city council-tam su velmi ochotni) tam by vam tiez vedeli poradit. (ak ste inak sama na deti poziadajte si o council house ak este nemate). Inak v detskych centrach sa opytajte aj na CAB-do nasho chodieval ich zastupca raz za mesiac.

Nie som pravnik ale na vasom mieste by som sla aj na policiu v UK, tam sa domace nasilie berie vazne. Spravia si zapis kt. by ste mohli pouzit pri sude. Zozente si uctenky vsetko co platite a co plati on, vypis z banky (ak by sa dal aj od neho-kolko vam prispieva). Pokial viem, v UK mozete pouzit vsetky informacie pri rozvode spatne len do 6 mesiacov.

Este si davajte pozor aby to nahodou nebol unos. To by bolo ak by ste odisli bez jeho suhlasu (ci aj on) s detmi. Zaistite si co najviac dokazov- vyuzite vsetky dostupne organizacie niekto vam tam musi pomoct, system v tychto pripadoch funguje ovela lepsie ako tu. Jedinu vec na slov. kt. som zatial nasla je : legalaid.sk

Ospravedlnujem sa ak sa opakujem, ked som vam vcera pisala zlihal mi pocitac, tak neviem ci moj prispevok niekde brazdi siet.
bfbisau
21.07.09,18:15
skuste este cipc.sk centrum pre medzinarodnopravnu ochranu deti a mladeze, tiez bezplatne