malicky
03.07.09,12:39
Ahojte

precital som tu skoro vsetko o dani z primu ale nebolo tu nikde spomenute ako je to pri dani z prijmu ked su rodicia rozvedeny

otec z matkou su rozvedeny, otec zomrel tak ja a moj brat sme zdedili po 1/4 RD
chceme to dat na poriadkom a dohodli sme sa ze kupim od matky 1/2 a od brata 1/4 RD

(brat a ja nemame trvali pobyt v RD)

Moja otazka je: ked kupim od matky 1/2 a od brata 1/4 budu musiet platit dan z prijmu ?


dakujem
Lianka
03.07.09,10:44
§ 9 Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem

1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,

b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2009-a.html#9
malicky
03.07.09,10:53
podla toho § matka nebude platit dan z prijmu to mi je jasne,

ale ako je to z bratom tiez nebude platit dan z prijmu?
Lianka
03.07.09,11:15
Ak mal v nom brat trvaly pobyt aspon 2 roky a byt nebol obchodnym majetkom, prijem z predaja je oslobodeny.

Ak v nom nemal trvaly pobyt aspon 2 roky, prijem z predaja je oslobodeny po 5 rokoch.

Avsak:
Oslobodeny je aj prijem z predaja nehnutelnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (otca) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku.
malicky
03.07.09,12:01
takze ak som to dobre pochopil brat bude musiet zaplatit dan s prijmu nakolko este 5 rokov nepreslo.
Lianka
03.07.09,12:07
Pocita sa aj doba, pocas ktorej vlastnil byt porucitel - otec. Nie je sucet rokov vlastnictva otca a brata vyssi ako 5 rokov? Ak je, v tom pripade, by bol prijem z predaja pre brata oslobeny.
malicky
03.07.09,12:14
to su tie § sucet rokov je vacsii tak ze je to vsetko oslobodene

dakujem velmi pekne za radu
Lianka
03.07.09,12:21
Podla mojho nazoru sa na neho vztahuje ustanovenie 1 c) a tomu rozumiem tak, ako som vyssie napisala. Ak by mal niekto iny nazor, nech napise.