simona80
03.07.09,11:53
Dobry den, chcem sa spytat, ci sa podla DP za rok 2008 platia odvody prvykrat k 8.8. - myslim, ze ano, ci budem platit minimalne odvody, ked mam zaklad dane 169 092 sk a kedy sa zmeni vyska minimalnych odvodov - k 1. januaru? Vdaka vsetkym, co to sleduju a vyznaju sa.
Lianka
03.07.09,10:05
Je tu milion tem, aj zakony.

Najprv kuknem, potom sa pytam.

Vymeriavaci zaklad zavisi aj od poctu mesiacov podnikania v roku 2008, ostatne suhlasi.
simona80
03.07.09,10:11
ver, ze ja kukam dost, no potrebujem si veci overit a potvrdit konkretne v mojom pripade. Nestiham sa popri vlastnej praci venovat aj uctovnictvu, hoci som sa uz mnoho veci naucila. podnikanie cely rok a myslim, ze vychadzaju minimalne, vdaka vsetkym ochotnym:-))
Lianka
03.07.09,10:19
Zakony nepustia, najdes ich na prvej stranke. Info najdes aj na strankach zdravotnych poistovni, socialnej poistovne a danoveho riaditelstva. Informacii tohto druhu je vela.

ZP od 7/2009 - podla RZZP.
SP od 7/2009 - minimalne.
simona80
03.07.09,10:26
Ja som napriklad donedavna nevedela, co je vymeriavaci zaklad. Studovat studujem, no vela veci je napisanych zlozito a ludia, ktori nie su od fachu a musia sa zivit niecim inym ako je uctovnictvo, potrebuju neraz polopatisticke vysvetlenie, a prave na to mi doteraz tato stranka sluzila a vzdy sa nasiel niekto, kto si dal tu namahu a vysvetlil mi to.
Lianka
03.07.09,10:35
Suhlasim, rozumiem. Nechcela som utocit na teba, som vsak toho nazoru, ze kazdy podnikatel by mal mat aspon zakladne pravne povedomie ohladom dani, odvodov, prevadzkovych predpisov a pod. Ak na to nema cas, da sa vyhladat info na webe na strankach, ktore som uviedla, alebo si najst sikovnu osobu, ktora sa mu o tieto zalezitosti bude starat.
FugAn
03.07.09,10:38
Odvod na zdravotne poistenie je splatny mesiac pozadu do 8 dna. Vychadzas z rzzp za rok 2008, kde v oddieli IX. tlaciva B ti vysiel odvod od 1.7.09 do 30.6.10. Ak ti vysiel menej ako 41.37 co je mninimum na tento rok tak platis 41.37 € ak si len SZČO, ak mas subeh s pracovnym pomerom alebo s niečim inym, do 3 € preddavok neplatis. Podla toho co si uviedla vychadza ze budes platit z minima 41.37 €, a je splatne do 8.8.09. Od 1.1.2010 sa moze minimum zmenit ak sa zmeni aj minimalna mzda k 31.12.2009
simona80
03.07.09,10:47
Dakujem, aj v socialnej mi povedali, ze budem asi platit minimum, ja si myslim, ze co sa povedomia tyka, este som na tom dost dobre...len mam stale pocit, ze mi nejaka informacia ujde a pod. Nie kazdy "podnikatel" moze mat tim ludi, ktori sa mu staraju o veci. Ja sa vobec nepovazujem za podnikatela, akurat robim robotu, pri ktorej, ak ma byt legalna, musim mat zivnost. A aj tie 4 tisicky mesacne na odvody su niekedy problemom.
FugAn
03.07.09,10:53
Je vela ludi ktory potrebuju zivnost k svojej praci. Su radi ze vobec maju zakazky a odvodove povinnoti su pre nich križ. Smutne je to ze aj ked si najmu niekoho na tieto veci tak dotycny poradca to niekedy poriadne odflakne.