iriska
03.07.09,12:21
Takže... ak by som začala od začiatku:
existuje jeden pozemok-orná pôda, ktorého vlastníkmi sú 1.manžel 1/4 2. manželka 1/4, 3. 1/4, 4. 1/4

Manželia chcú svoju "polovicu" oddeliť. Môže na to slúžiť dohoda o reálnom rozdelení, nejaký spôsob vydržania, iné dohody (geometrický plán je vyhotovený), ale vlastník č. 3. s týmto nesúhlasí a 4. je mŕtvy a nie je po ňom tento pozemok prejednaný (dedičov nepoznám a asi sa o to ani nezaujímajú).
Mám zisťovať dedičov alebo platí to, že za mŕtveho človeka spravuje majetok SPF a urobiť dohodu s použitím SPF namiesto vlastníka č. 4. a vlastníka č. 3 presviedčať argumentáciou - bude SPF súhlasiť s takouto dohodou, resp. zapíše mi to kataster v takej podobe? V prípade, ak by č. 3. nesúhlasil a bude potrebné to riešiť súdom, musím za vlastníka č. 4 uviesť dedičov?
Teoretických možností je niekoľko, ale nemám tušenie, či sú realizovateľné v praxi a najmä č. 3 nebude naklonený podpisovaniu piatich dohôd, keď tie prvé štyri na niečom stroskotajú.
Ďakujem za každú inšpiráciu :mee:
pepa78
03.07.09,11:34
Ahoj,

riešime podobnú situáciu a asi ťa sklamem, nebude to rýchle a ani jednoduché...to, že máš vyhotovený geometrický plán rozdelenia je síce pekné, ale na kat.úrade ti tento geometrický plán nezapíšu bez toho aby si mala nejakú zmluvu o vysporiadaní spoluvlastníctva. A keď chceš mať takúto zmluvu platnú musia ju podpísať všetci spoluvlastníci, v prípade mŕtveho majiteľa jeho dediči...poradil by som ti nájsť dedičov, pomôcť im tak, že podáš za nich návrh na prejednanie novoobjaveného dedičstva a potom už len čakať, prípadne urgovať notára, ktorý toto dedičstvo dostane...po prebehnutí dedičstva budú dediči oprávnení nakladať so svojou 1/4...ináč poradím ti, spíšte zmluvu o budúcej zmluve, aby sa nestalo to čo mne, že ja som komplet všetko vybehal, mali sme ústnu dohodu o cene a zrazu, keď už bolo všetko v poriadku bola suma o 100 % vyššia ako pôvodne dohodnutá...

Prajem ti veľa trpezlivosti a snáď sa vám to podarí.
iriska
03.07.09,11:44
Ja viem, že to nebude ľahké ani jednoduché... to je jasné. V tomto prípade ale nejde o to, že jeden (resp. dvaja) spoluvl. chce vykúpiť ostatné podiely, len chce, aby táto polovica bola tu a nie tam... Vtedy asi nemusím robiť zmluvu o budúcej zmluve.
p.s. čo v prípade, keď spoluvlastník zomrel v zahraničí, deti mal, ale nikto nevie kde sú, čo je s nimi. úrady z ČR mi navrhli, aby som sa obrátila na naše súdy, ale fakt neviem s čím sa mám na ne obrátiť.
vratnik
03.07.09,12:28
Pre rozdelenie geom. planom musia suhlasit vsetci spoluvlastnici, mrtvy konat nemoze, preto musi byt pozemok prededeny. Inak niektora cast parcely bez pristupu na cestu / siete je prakticky bezcenna. Takze to nie je len taka formalita. U nas v rodine tiez mame taky pozemok, kde dodedenie je blokovane 2 dedicmi o ktorych nikto nevie kde su. Takze to ostatne neprededene na veky vekov.
iriska
03.07.09,18:36
veď jasné, že som ten geometrák predtým konzultovala, hádam si nedám vymerať uprostred poľa trojuholník s hviezdičkami naokolo.
a ohľadom tých neznámych dedičov - už som videla dedičské rozhodnutie, kde bol neznámy dedič zastúpený SPF a tým pádom sa mohlo konanie ukončiť.