MajkaZB
01.08.05,12:29
Pozdravujem všetkých poraďakov,
obraciam sa na Vás s pozbrou o pomoc pri postupe ked podnikateľ-živnostník zruší živnosť k 31.07.2005.Neviem čo ma čaka.Neviem do kedy mam podať daňové a podobne veci.Bojim sa toho lebo má podvojne účtovnictvo a zopar účtou mi nesedí už pár rokov predomnou.

Prosííííííííííím pomôžte.

Dakujem
Susan
01.08.05,10:47
Ahoj Majka. Podas ziadost o ukoncenie zivnosti na Zivnostenskom a Daňovom urade. DÚ poziadas, ak si bola platcom DPH) o zrusenie platcovstva. Daju Ti posledne zdanovacie obdobie. Danove priznanie sa podava v riadnom termine, t.j. do 31.3.2006, ale s tym, ze uctovne knihy a cele uctovnictvo musim mat ukoncene k 31.7. 2005. Uvedene kroky sa robia, ak zivnostnik vedie JU, ale myslim si, ze ten isty postup je aj ked vedies PU. No a tie ucty si skus nejako vycistit:-((
kojur
01.08.05,11:06
§ 49

Lehoty na podávanie daňového priznania, prehľadu a hlásenia

(1) Daňové priznanie (§ 32 a 41), prehľad [§ 39 ods. 9 písm. a)] alebo hlásenie [§ 39 ods. 9 písm. b)] podáva daňovník miestne príslušnému správcovi dane.

(2) Daňové priznanie alebo hlásenie sa podáva do troch mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak tento zákon neustanovuje inak; prehľad sa podáva do 30 dní po uplynutí kalendárneho štvrťroka. V lehote na podanie daňového priznania je daňovník povinný daň aj zaplatiť.

(3) Správca dane môže na žiadosť daňovníka alebo z vlastného podnetu predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania alebo hlásenia najviac o tri mesiace. Ak súčasťou príjmov uvedených v daňovom priznaní sú príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí, môže správca dane predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania najviac o šesť mesiacov. Proti rozhodnutiu o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania sa nemožno odvolať.

§ 17
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý


b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,

(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.

13) Pri zrušení daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva bez likvidácie sa základ dane ku dňu jeho zániku upraví o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek vrátane opravnej položky k odplatne nadobudnutému majetku, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období okrem tých položiek, ktoré preberá právny nástupca zaniknutej obchodnej spoločnosti alebo družstva, ak sa preukázateľne vzťahujú k právam a záväzkom právneho nástupcu.
Ďalej sú dôležité odstavce 14 - 25 toho istého §.

Citované z platného zákona o dani z príjmov č595/2003 Z.z.

Z uvedeného vyplýva, že podnikateľ fyzická osoba, ktorá zruší živnosť v priebehu roka podáva daňové priznanie k dani z príjmov do konca marca nasledujúceho roka (ak nepožiada o odklad jeho podania)zo všetkých svojich príjmov dosiahnutých od 1.1. do 31.12. predchadzajúceho obdobia. T.j., kedˇ by mal iný príjem za zostavajúcu časť roka, ktorý podlieha dani, zdaní ho spolu s príjmami z podnikania v stanovenom termíne.
Úpravu základu dane pri ukončení podnikania tiež rieši zákon o dani z príjmov v § 17.
MajkaZB
01.08.05,11:38
Ďakujem Vám obom za rady.
Ale mam otázočku na majetok.Mám pozemok cca 1.30 mil. a budovy v ZC za 600 tisic.Čo s tým majetkom? Ako sa postupuje pri účtovaní, keď je to FO a ma podvojne účto. a pri danení?
Ešte raz ďakujem.
kojur
08.08.05,11:47
Postup pri zdanení je nasledovný:
O DHM sa v zákone pri ukončení činnosti vôbec nepíše – Pri ňom sa podľa môjho názoru odpisy zahrnú do základu dane pomernou časťou § 22 ods.13/ podľa počtu uplynutých mesiacov. Zostatkovú cenu hmotného majetku pri skončení podnikania nie je možné zahrnúť do výdavkov, pretože sa nejedná o jeho vyradenie predajom, likvidáciou, bezodplatným odovzdaním do vlastníctva organizácie zabezpečujúcej jeho ďalšie využitie ani vyradenie v dôsledku škody.
§9 ods.1b/
Pri predaji alebo dedení po 5 rokoch odo dňa ukončenia podnikania v prípade predaja nehnuteľnosti je príjem oslobodený od dane. Do tejto doby je príjem pri predaji nehnuteľnosti predmetom dane z príjmov po odpočítaní jej zostatkovej ceny.
§9ods.1d/
Príjem pri predaji hnuteľných vecí je oslobodený od dane tak isto po uplynutí 5 rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku (ukončenia podnikania). Do tej doby je príjem pri predaji hnuteľných vecí predmetom dane z príjmov po odpočítaní ich zostatkovej ceny.
§8 ods.5c/
Pri uvedených príjmoch je výdavkom zostatková cena toho majetku, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku podnikateľa.
§25 ods3.
Zostatkovou cenou je rozdiel medzi vstupnou cenou majetku a celkovou výškou odpisov zahrnutých do daňových výdavkov.
V prípade predaja majetku evidovaného a odpisovaného v podnikaní do obdobia 5 rokov od zániku podnikateľskej činnosti, je možné ako výdavok odpočítať jeho zostatkovú cenu zistenú z riadne vedeného účtovníctva( inventárna karta DHM, kniha DHM alebo evidencia odpisov). Tento výdavok pre daňové účely je potrebné preukazne doložiť pri jeho uplatnení.

Postup pri účtovaní:
Pri DHM je možné v zmysle § 22 ods.13) v prípade zrušenia daňovníka bez likvidácie zahrnúť do základu dane odpisy alikvotne pripadajúce na celé mesiace, počas ktorých daňovník o majetku účtoval.
MajkaZB
09.08.05,11:08
Ďakujem za odpoveď už som nedufala, že sa mi niekto ozve.
Ale ešte nedam pokoj. Mam tam este pohľadávky v hodnote cca 4 mil. ktoré mam uznané súdom a dlží mi štát.Otazka znie: Ak predam tieto spomínané pohľadávky, čo ma čaká pri účtovaní a hlavne či to budem musieľ daniť. Lebo tie pohladávky boli už zdanené v danom daňovom období.
Ďakujem za pomoc.
kojur
11.08.05,06:19
Ja by som postupoval pri účtovaní ako pri postúpení pohľadávky:

- odpis pohľadávky 546/311
- výnos z postúpenej pohľadávky 315/646

Daňovo sa to vysporiada v zmysle § 19 ods.3 písm/h
t.j. uznáva sa do daňových výdavkov hodnota pohľadávky pri jej postúpení do výšky príjmu z prijatých úhrad plynúcich z jej postúpenia.
Majka
16.12.05,08:41
Prosim Vas ako je to s platenim odvodov pri zruseni zivnosti toho isteho zivnostnika k 31.12.05 a zlozeni novej od 1.1.2006?
Dan. priznanie za r. 2005 poda normalne do 30.3.2006 a zaplati dan,to mi je jasne.
ale ako je to s odvodmi z coho sa pocitaju?
Majka
16.12.05,08:55
prosim nik mi neporadi?
Aknazuz
16.12.05,13:42
viem, ze ZP sa plati vzdy - od 1.1.2006 je to 966,- Sk mesačne. So SP je to zlozitejsie. Moj pripad bol, ze som v predchadzajucom obdobi - v roku 2004 - nepresiahla minimalnu mzdu a mam do 1.7.2006 pokoj. Zivnost som zrusila 31.1.2005 a od 1.8.2005 mam novu. ICO mi zmenili. Ale ako je to v pripade, ze by si za rok 2005 mala vacsi prijem ako minimilnu mzdu - to uz konzultuj na SP.
Aknazuz
16.12.05,13:47
Prosim Vas ako je to s platenim odvodov pri zruseni zivnosti toho isteho zivnostnika k 31.12.05 a zlozeni novej od 1.1.2006?
Dan. priznanie za r. 2005 poda normalne do 30.3.2006 a zaplati dan,to mi je jasne.
ale ako je to s odvodmi z coho sa pocitaju?
pri odvodoch je podla mna rozhodujuce, ci za rok 2005 prijem presiahol minimalnu mzdu alebo nie. Ak nie, ZP sa od 1.1.2006 odvadza v sume 966,- Sk mesacne a SP do 30.6.2007 platit nemusis. To bol moj pripad. Ak je prijem vyssi ako minimalna mzda, vtedy je to zlozitejsie a musis sa poradit ako na ZP tak aj na SP o konkretnych cislach.
Majka
19.12.05,10:07
prijem za r. 2005 bol vyssi ako min. mzda. teraz zivnost zrusil,chcel od 1.1. 06 zalozit novu zivnost, ale dohodli sa na TPP od 1.1.2006 do 31.3.2006 a od 1.4. si otvori znovu zivnost.
podla coho sa mu budu pocitat odvody?
Majka
19.12.05,14:34
nik nevie poradit?
STRELEC
19.12.05,14:57
prijem za r. 2005 bol vyssi ako min. mzda. teraz zivnost zrusil,chcel od 1.1. 06 zalozit novu zivnost, ale dohodli sa na TPP od 1.1.2006 do 31.3.2006 a od 1.4. si otvori znovu zivnost.
podla coho sa mu budu pocitat odvody?
Neuvádzaš, či bol teraz povinným plátcom odvodov do SP. Ak áno, tak ním bude aj od 01.04.2006. Ak nie, tak ním nebude ani od 01.04.2006 do 30.06.2006. Obdobie od 01.07.2006 sa bude posudzovať podľa jeho príjmov v roku 2005.
Preddavky na ZP bude vo výške minimáône 966.- Sk platiť
Milan Benka
19.12.05,18:43
Nie som si istý tvojím záverom. Podľa môjho názoru zrušením živnosti k dnešnému dňu mu už z tejto živnosti nemôže vzniknúť povinnosť odvodu voči SP, ani v prípade, že si založí novú živnosť. Pri založení novej živnosti by sa dotyčný mal posudzovať ako "nováčik", a teda by nemal platiť SP, kým mu nevznikne povinnosť, teda najskôr od 1.7.2008.
Kdesi to už tu bolo rozoberané, ale samozrejme každý krok je dobré overiť na SP, pretože nikto nie je neomylný a §§ sú veľmi krivé.
Majka
20.12.05,09:49
Nie som si istý tvojím záverom. Podľa môjho názoru zrušením živnosti k dnešnému dňu mu už z tejto živnosti nemôže vzniknúť povinnosť odvodu voči SP, ani v prípade, že si založí novú živnosť. Pri založení novej živnosti by sa dotyčný mal posudzovať ako "nováčik", a teda by nemal platiť SP, kým mu nevznikne povinnosť, teda najskôr od 1.7.2008.
Kdesi to už tu bolo rozoberané, ale samozrejme každý krok je dobré overiť na SP, pretože nikto nie je neomylný a §§ sú veľmi krivé.

tiez som si nie ista,preto sa pytam stale dokola.... nova zivnost je nove podnikanie,preco to posudzovat podla roku 2005? ked medzitym bude mat aj TPP a potom zalozi zivnost od 1.4. je mozne ze aj na inu cinnost ako predtym teda do konca roka 2005.
flash78
02.01.06,00:32
Ahojte. Mam jednu otazku, na ktoru som v celom texte o zruseni zivnosti k cca 1.6.2006 nenasiel jasnu odpoved (aj tu je ospravedlnujem sa).
Chcem zrusit maminu zivnost, na ktoru je evidovany DHM, tym rozumiem, PC do 30 tis. 2x mobil (+ easy a prima), 2x tlaciaren. Dalej na sklade je evidovany tovar za cca 50tis. Sk.
Poradte mi prosim ako ukoncit zivnost a neplatit zbytocne velku dan, resp. ci je potrebne majetok (DHM) zahrnut do ZD v Dan.Prizn. za rok 2006.

Dalej by som chcel zalozit zivnost na seba od 1.3.2005 a ako SZCO by bolo vyhodne previest DHM a sklad na seba. Da sa to len klasickym predajom a naslednym zdaninim prijmu u maminej zivnosti?

V principe sa chcem vyhnut alebo minimalizovat zisk maminej SZCO, lebo strata za nakup tovaru v 1. roku podnikania mi financne nepomoze.

A aby to nebolo jednoduche, boli nam na ucet v posledny den r. 2005 pripisane platby za cca 150tis. pricom nakupne faktury za 130 tis. uhradime az teraz v roku 2006. Tusim ide z pohladu JU a neplatcu DPH o zisk ktory sa pripocita k Zakladu Dane. - co s tym? Pomozte. Za kazdu radu vopred vdaka.
Majka
13.02.06,15:26
Neuvádzaš, či bol teraz povinným plátcom odvodov do SP. Ak áno, tak ním bude aj od 01.04.2006. Ak nie, tak ním nebude ani od 01.04.2006 do 30.06.2006. Obdobie od 01.07.2006 sa bude posudzovať podľa jeho príjmov v roku 2005.
Preddavky na ZP bude vo výške minimáône 966.- Sk platiť

Mam dve aktualne informacie.
Jedna je z Soc.poist. Zilina -telefonicka informacia
Druha osobna v Soc.poist. v BA

Zilina mi tvrdi ze to bude ako uviedol Strelec....

Ba tvrdi ze je to samostatny novy subjekt, kedze je od 1-3/2006 na TPP tak musi byt aj od 1.4. platiaci do zdravot.poist. z minimalnej mzdy....prijem r. 2005 sa neposudzuje lebo ta zivnost neexistuje to nema vraj nic spolocne s novou zivnostou a prijmami ....

Tak komu verit?;)