jozosvk
04.07.09,09:47
Pekny den,

chcel by som vas poprosit o radu pri jednom probleme. Dedo si prostrednictvom ,,srotovneho,, objednal nove auto, ktore ocakaveme niekedy v septembri. Bohuzial jeho zdravotny stav sa zhorsil natolko, ze sa moze stat, ze sa uvedeneho auta nedozije. Jeho vola je auto prepisat na mna. Da sa to zrealizovat napriklad darovacou zmluvou alebo inak, aj ked este auto neprislo a je len objednane (zaloha je zaplatena). Chceme sa vyhnut pripadnemu zdlhavemu a drahemu dedicskemu konaniu.

Dakujem
Lianka
04.07.09,12:32
Podla mna sa da zmenit objednavatel na objednavke po pisomnej dohode s predajcom. Predpokladam vsak, ze tym porusite podmienky srotovneho a na vyuzitie srotovneho (majitelom sa nestane ten, kto dal vlastne auto zosrotovat) teda nebudete mat narok.

Momentalne nema dedo co prepisat na Vas, kedze auto nevlastni, ani ho este neprevzal.

Napada ma, aka by vznikla situacia, keby dedo odisiel skor, ako bude auto dodane, pre predajcu. Podla objednavky/zmluvy by mal auto odovzdat len objednavatelovi, pokial nie je dohodnute inak. Logicky mi vychadza, ze ak sa s objednavatelom nedohodnete inak a auto by bolo k dispozicii az v case, ked by tu uz dedo nebol, zaplatena zaloha by prepadlo a auto by nemuselo byt predane Vam.

Este ma napadlo - ak to neodporuje podmienkam srotovneho a ak o srotovne nechcete prist, pouvazovat o zmene auta po dohode s predajcom a zobrat auto, ktore je k dispozicii hned, alebo bude k dispozicii coskoro.
jozosvk
05.07.09,05:12
Zabudol som napisat, ze mam splnomocnenie notarom overene, ze vsetky ukony zacinajuc objednanim auta, zosrotovanie az po prihlasenie budem vykonavat ja...to znamena, ze auto je uz objednane - objednaval som ho ja, aj ho prevezmem, ale ked nastane zhoda okolnosti, ze v tom case dedo zomrie, tak neviem, ci nenastanu problemy na policii..Na druhej strane uz ale nastal urcity pravny ukon a musi existovat moznost, ze niekto zavazky a pohladavky prevezme. Neviem si predstavit situaciu, ze si dam postavit dom, zoberiem hypoteku a pocas vystavby zomriem, tak komu ta firma dom odovzda, ked objednavatel je mrtvy a co bude s hypotekou?
tutiola
06.07.09,05:07
Myslím si, že ak by táto situácia nastala, tak auto vám vydaju, ale šrotovné už zohľadnené nebude. Ak bude dedo mrtvy, nebude vám kto darovať auto zo šrotovného. Funguje to tak, že do 15 dní od vystavenia faktúry na auto by ste mali zrealizovať darovaciu zmluvu a prihlásiť auto. Čiže máte na výber (ak by sa dedo nedožil) buď auto zoberiete za aktuálnu cenu, alebo predajca ho jednoducho predá inému záujemcovi. Neviem.
Lianka
10.07.09,14:19
Na druhej strane uz ale nastal urcity pravny ukon a musi existovat moznost, ze niekto zavazky a pohladavky prevezme. Neviem si predstavit situaciu, ze si dam postavit dom, zoberiem hypoteku a pocas vystavby zomriem, tak komu ta firma dom odovzda, ked objednavatel je mrtvy a co bude s hypotekou?

Ano, v dedicskom konani: majetok, pohladavky, zavazky.

Bud dedo necha zavet alebo budu pozostali dedit zo zakona.

Ale to je celkom ina tema. mimotemy