adrusik
05.07.09,07:02
Ahoj, potrebovala by som radu aku oporu zvolit pre clematis. Planujem len retaz (pripaden dve retaze vedla seba) od zeme po strechu. A predstavujem si, že sa mi kvietok bude pekne ovijat okolo nej:). Miesto je samozrejme poriadne slnecne, tak mam obavu ci sa clematis na retazi "neupečie".
A este jedna otazocka, mozem takuto oporu pouzit aj na trubkovec???
Dakujem za rady A.
kokteil
08.07.09,06:19
ahoj,
clematis ma jednu dolezitu podmienku - hlavu na slnku a nohy v tieni - tj. mala by byt zasadena tak, aby na tahavu cast rastlinky svietilo slniecko, ale korene by mala mat v tieni:-) ja by som ako oporu kludne pouzila hoci aj retaz - to by nemal byt problem, nakolko je to ovijava rastlinka bez prisaviek a navyse sa k nej lahko da dosadit daka listami okrasna/ zaujimava popinavka napr. asparagus/ panasovany brectan, ktore na retazi vyzeraju fanstasticky:-) alebo u brectan zasadit pri korenoch a zastrihavat - bude tak udrziavat plamienku tien a vlhko pri koreni;-)
a myslim, ze aj trubkovec znesie retaz, len im treba troska pomoct - opatrne ich pri novych prirastkoch ovijat resp. viest po opore:-)
Valcake
08.07.09,20:44
mimotemyZdravím, ja by som chcela vedieť ako sa rozmnožuje clematis. Podotýkam, že ho mám len od tejto jari. Ďakujem za každú odpoveď.;)
aviator
09.07.09,04:48
Kedysi sa množil štepením na koreň planého klematisu. Teraz sa vďaka pokroku v stimulátoroch zakoreňovania množí letnými rezkami. Čiže sa dá množiť aj teraz.
Prajem veľa úspechov.
Valcake
09.07.09,20:38
Veľmi pekne ďakujem, aviator ;)
wabi
10.07.09,04:24
Najrýchlejšie množenie bude potápaním. Zahniete pôdou halúzku a ona sa zakorení vo vlhku. Získate takto pomerne veľkú rastlinu.
Valcake
10.07.09,20:34
Ďakujem, ďakujem,:) vyskúšam obidva spôsoby.:)
vovovo
11.07.09,08:04
zasadila som si clematis a celý uschol:mad:mám čakať či vyženie s korienkov nové výhonky, alebo sa mám sním rozlúčiť.
arizona
11.07.09,08:54
zasadila som si clematis a celý uschol:mad:mám čakať či vyženie s korienkov nové výhonky, alebo sa mám sním rozlúčiť.

...čakaj! ak nevyženie nanovo, tak sa s ním rozlúč ;):---:D
http://smajlici-1.ic.cz//zahrada/1/020.gif
vovovo
11.07.09,09:39
dík :) nadej umiera posledná:D