jaBUBA
05.07.09,11:46
prosim vas - zivnostnik mal prijem za rok2008 zo zivnosti 90000,-. dostal dotaciu z uradu a minul z nej 20000,- dala som mu to ako vydavok - prevadzkova rezia a ako prijem -iny zdanitelny prijem. ten iny zdanitelny prijem sa pri zostave DP nikde nezobrazil. zobrazil sa iba vo vykaze prijmov a vydavkov ako ostatne prijmy ,riadok 3. co je nespravne? DP alebo vykaz?
betka
07.07.09,06:18
Skúsim laicky bez terminologie.

Základom je PD. NA konci UO sa zaúčtujú všetky uzáv. účt. operácie ako napr. odpisy. Spočítajú sa stlpce v PD: tovar, materiál, mzdy, príjmy OZD, PNZD. Odtiaľto vyplňam PaV. Kde je rozdiel príjmov a výdavkov urč. čiastka.=ČZD.

V DP vyplňujem odd VI. výpočet ZD na str. 3, pričom:
do r. 2, stlpec 1 prenášam všetky príjmy (v PaV-príjmy celkom) a do stlpca 2 výdavky (PaV výdavky celkom). Tu je potrebné si uvedomiť, že ide iba o POZD a VOZD. Do DP a PaV mi VNZD a PNZD nevstupujú.

Osobne sa nikdy nespolieham na PC pri DP. Síce si ho vytlačím a robím DP "ručne"-cez drsr. Potom porovnávam, či náhodou nie sú chyby.
Orsz
08.07.09,05:29
prosim vas - zivnostnik mal prijem za rok2008 zo zivnosti 90000,-. dostal dotaciu z uradu a minul z nej 20000,- dala som mu to ako vydavok - prevadzkova rezia a ako prijem -iny zdanitelny prijem. ten iny zdanitelny prijem sa pri zostave DP nikde nezobrazil. zobrazil sa iba vo vykaze prijmov a vydavkov ako ostatne prijmy ,riadok 3. co je nespravne? DP alebo vykaz?

Súhlasím s Betkou. No pozriem na to ešte inak: ako sa nezobrazil? Je to myslené tak, že sa nezobrazil na nejakom samostatnom riadku? Tento ostatný príjem by mal byť zahrnutý v príjmoch celkom. To znamená, že príjmy celkom vo výkaze = príjmom v DP v stlpci 1 r.2 /zo živnosti/. Ak Ti to chýba v týchto príjmoch celkom, určite je nesprávne daňové priznanie. Ja tiež kontrolujem uzávierku aj "mechanicky", PC môže niekedy zlyhať. No upresni ešte svoj problém.