Jogobela
01.08.05,15:26
dobrý deň,
po koľkých odpracovaných rokoch mám nárok na dovolenku 25 dní?

vopred ďakujem
J.
vladan
01.08.05,13:29
po koľkých odpracovaných rokoch mám nárok na dovolenku 25 dní?nárok na dovolenku 25 dní máš po odpracovaní 15tich rokov
janka37
01.08.05,13:31
Chcela by som pridať k tejto téme ešte jednu otázku - stretla som sa s postupom, že zamestnancom bol priznaný nárok na 25 dní dovolenky automaticky po dovŕšení veku 33 rokov.
Mne sa to nejako nezdá. Je tento postup správny?
Zita4
01.08.05,13:36
Samozrejme, že nie je správny. Musí byť 15 rokov odpracovaných v zmysle zákonníka práce od 18. roku veku (vrátane ZVS a MD a evidovanej nezamestnanosti). Preto vychádza 33 rokov. Skôr nikomu nemôže vzniknúť nárok na vyššiu výmeru dovolenky. Ale to neznamená, že dovŕšením 33 rokov automaticky vzniká.
Pepa
01.08.05,13:36
Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18.roku veku. Pri priznaní 25 dní dovolenky vo veku 33 rokov zrejme zamestnávateľ rátal s touto skutočnosťou. Aj u nás bola "voľakedy" taká prax i keď netvrdím, že správna.
janka37
01.08.05,13:41
Ďakujem za Vaše názory, potvrdili ste mi to, čo som tak nejako tušila. Ale predsa len, či som to správne pochopila - na určenie toho, či zamestnanec má na 5 týždňov dovolenky nárok, je potrebné sledovať jeho odpracované roky podľa zápočtových listov od predchádzajúcich zamestnávateľov?
A čo v prípade, že ich zamestnanec nepredloží?
Maňaska
01.08.05,13:45
Voľakedy nikoho nenapadol termín "dobrovoľne nezamestnaný". Všetci mohli a chceli pracovať. :-).

Teraz je nutné skontrolovať, či po 18-tom roku života má naozaj odpracovaných 15 rokov. /odpracovaných = všetko, čo sa do odpracovaného zaratáva/.

Ak nepredloží predchádzajúce zápočtové listy, nemal by nárok na zvýšený počet dní mať.

Mňa by zaujímalo, čo sa stane podnikateľovi, ktorý "neprávom" zamestnancovi vyplatí o 5 dní dovolenky viac zo svojich mzdových prostriedkov.
Džek
01.08.05,13:46
Jeho nárok bude len na 20 dní dovolenky, lebo nemáš istotu, že naozaj si tie roky odpracoval.
Už je dávno za nami doba, keď musel byť každý zamestnaný.
Pepa
01.08.05,13:46
Má smolu. Ja v prípadoch, ak nevie vydokladovať 15 rokov trvania zamestnania ,25 dní nároku na dovolenku nepriznávam.
adam
01.08.05,13:55
Zamestnankyňa bola od 24.4.05 - 12.5.05 PN. 13.5.05 nastúpila na materskú dovolenku. Má nárok na dovolenku i za máj ? Koľko dovolenky jej priznať v roku 2005. 20dní nárok/12mes. v roku=1,666*4,5 odpr.mesiacov =7,5 dní?
Ďakujem....:-)
vladan
01.08.05,14:00
Mňa by zaujímalo, čo sa stane podnikateľovi, ktorý "neprávom" zamestnancovi vyplatí o 5 dní dovolenky viac zo svojich mzdových prostriedkov.
... no, čo sa stane, tak to presne neviem, ale týchto 5 dní dovolenky + odvody nie sú daňovým výdavkom podnikateľa ...
janka37
01.08.05,14:02
Mňa by zaujímalo, čo sa stane podnikateľovi, ktorý "neprávom" zamestnancovi vyplatí o 5 dní dovolenky viac zo svojich mzdových prostriedkov.
Tieto prostriedky by asi nemali byť uznané ako daňové výdavky. Horšie je, keď to zistí až po niekoľkých rokoch - to asi musí podávať opravné DP, prerábať výkazy, atď.
Pepa
01.08.05,14:03
Zamestnankyňa bola od 24.4.05 - 12.5.05 PN. 13.5.05 nastúpila na materskú dovolenku. Má nárok na dovolenku i za máj ? Koľko dovolenky jej priznať v roku 2005. 20dní nárok/12mes. v roku=1,666*4,5 odpr.mesiacov =7,5 dní?
Ďakujem....:-)Ak zamestnankyňa splnila podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje a nepracovala z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky kráti sa jej dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu. Takže nárok na dovolenku vzniká aj počas materskej dovolenky a nielen do polovice mája.
adam
01.08.05,14:32
Takže vlastne má nárok na 11 dvanástin, teda 20/12=1,6666*11= 18 dní dovoleky? Nevyčerpanú dovolenku si môže kedy vyčerpať? Ďakujem......:-)
Platí to i vtedy keď čerpá rodičovsý príspevok, nakoľko jej VZ bol malý ( upratovačka na skrátený úväzok ) a od začiatku čerpá tento príspevok ???
( Španielska dedina pre mňa :o)......
Zita4
01.08.05,14:35
Takže vlastne má nárok na 11 dvanástin, teda 20/12=1,6666*11= 18 dní dovoleky? Nevyčerpanú dovolenku si môže kedy vyčerpať? Ďakujem......:-)
Platí to i vtedy keď čerpá rodičovsý príspevok, nakoľko jej VZ bol malý ( upratovačka na skrátený úväzok ) a od začiatku čerpá tento príspevok ???
( Španielska dedina pre mňa :o)...... Zamestnankyni sa počas čerpania materskej dovolenky nekráti dovolenka. Začne sa krátenie až keď bude čerpať rodičovskú dovolenku. Za prvých 100 pracovných dní takto vymeškaných o 1/12 výmery a každých ďalších 22 pracovných dní o ďalšiu dvanástinu. V prípade zamestnankyne, ktorá nastúpi na MD 13.5.2005 nebude vôbec žiadne krátenie dovolenky, pretože niekedy v novembri jej končí 28 týždňov materskej a nebude mať z dôvodu rodičovskej dovolenky 100 neodpracovaných dní v roku 2005.
Pepa
01.08.05,14:45
Ak si zamestnankyňa nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie rodičovskej dovolenky ani do konca budúceho kalendárneho roka, poskytne jej zamestnávateľ nevyčerpanú dovolenku po skončení rodičovskej dovolenky.
pre upresnenie pojmov : materská dovolenka - trvanie 28 resp. 37 týždňov
rodičovská dovolenka - do troch rokov /ak o to požiada/ resp. pri nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa až do 6 rokov.
adam
01.08.05,14:48
Veľmi pekne Vám obidvom ďakujem.......:)
brm
01.08.05,16:28
Chcela by som pridať k tejto téme ešte jednu otázku - stretla som sa s postupom, že zamestnancom bol priznaný nárok na 25 dní dovolenky automaticky po dovŕšení veku 33 rokov.
Mne sa to nejako nezdá. Je tento postup správny?dobrá blbosť - musia byť splnené obidve podmienky - aj dosiahnutie veku aj odrobených 15 rokov
brm
01.08.05,16:29
Ďakujem za Vaše názory, potvrdili ste mi to, čo som tak nejako tušila. Ale predsa len, či som to správne pochopila - na určenie toho, či zamestnanec má na 5 týždňov dovolenky nárok, je potrebné sledovať jeho odpracované roky podľa zápočtových listov od predchádzajúcich zamestnávateľov?
A čo v prípade, že ich zamestnanec nepredloží?dotyčný má potom smolu - on musí zdokladovať nárok
rada
01.08.05,17:56
Zamestnanec je povinný preukázať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom uplatňuje nárok na dlhšiu dovolenku. Zráta si a zdokladuje počet odpracovaných rokov a tzv. náhradné doby podľa §103 ods. 5 ZP a ak mu vyjde doba aspoň 15 rokov vznikne mu nárok na 5 týždňovú dovolenku za kalendárny rok.
nikulik
02.08.05,03:54
Mohli by ste prosim vas vysvetlit aj mne, ktora nie som v zakonoch tak doma ako vy....pracovnicka nastupila05.06.2005 do zamestnania, ma PP na dobu určitu do 05.09.2005. Neodpracovala po 18 roku 15 rokov, ako jej mam vypočítať dovolenku na tento rok??
brm
02.08.05,04:39
Mohli by ste prosim vas vysvetlit aj mne, ktora nie som v zakonoch tak doma ako vy....pracovnicka nastupila05.06.2005 do zamestnania, ma PP na dobu určitu do 05.09.2005. Neodpracovala po 18 roku 15 rokov, ako jej mam vypočítať dovolenku na tento rok??nárok na dovolenku dávam za celý mesiac - čiže za 6/2005 nie a takisto za 9/2005 nie...ostávajú mesiace 7a8/2005...ak neodrobí viac ako 60 dní, tak má tuším za každých 22 odrobených dní nárok na jednu dvanástinu z celkového nároku, v jej prípade z 20 dní...nájdi si v zákonníku práce príslušné paragrafy, tam je to polopatisticky napísané...ak nemáš zákonník práce po ruke, tak si zožeň ten, čo napísala Barancová - je tam veľa príkladov - táto kniha sa potom pre teba stane bibliou
nikulik
02.08.05,04:48
Takze ak to chapem spravne, tak kazdych 22 odpracovaných dni- odpracovane dni sa myslia tie ktore odpracoval, cize nie kalendarne dni vsak?
nikulik
02.08.05,04:58
a este jedna otazocka, ja ked do programu zadam kolko ma narok na dovolenku, tak jej to ukaze vo vyplatnej paske, a ako jej mozem zadat kolko ma narok, ked este ten 8 mesiac neodpracovala, nie je to trosku na hlavu??? :D Ako ona potom vie kolko ma narok na dovolenku?
vladan
02.08.05,05:03
Takze ak to chapem spravne, tak kazdych 22 odpracovaných dni- odpracovane dni sa myslia tie ktore odpracoval, cize nie kalendarne dni vsak?
aby si to mala aj čierne na bielom, tak sa odvolám na § 101 ZP predposledná veta: Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny - takže áno, odpracované dni sa myslia odpracované
vladan
02.08.05,05:08
a este jedna otazocka, ja ked do programu zadam kolko ma narok na dovolenku, tak jej to ukaze vo vyplatnej paske, a ako jej mozem zadat kolko ma narok, ked este ten 8 mesiac neodpracovala, nie je to trosku na hlavu??? :D Ako ona potom vie kolko ma narok na dovolenku?
nikulik, moji zamestnanci vedia koľko majú nárok na dovolenku preto, lebo im to píšem do pracovnej zmluvy (napr. zamestnanec nastúpi v priebehu roka, tak tam dám niečo v zmysle, že nárok na dovolenku za kalendárny rok je 20 dní, na rok 2005 je to pomerná časť 10 dní). Aj môj softwér ukazuje vo výplatnej páske nárok na dovolenku, hoci "nárok" ešte nevznikol, ale predsa každé čerpanie dovolenky musí byť schválené zamestnávateľom a v prípade, že príde za mnou zamestnanec, ktorý ešte čerpať dovolenku nemôže, tak mu to vysvetlím, prečo je to tak ;)
nikulik
02.08.05,05:11
dakujem vam, aj tak si ale myslim, ze to nie je domyslene, vlastne nemoze si tu dovolenku cerpat, a keby sme s nim po tej urcitej dobe skoncili pracovny pomer, tak potom vlastne naco mu uz bude ta dovolenka...
vladan
02.08.05,05:13
dakujem vam, aj tak si ale myslim, ze to nie je domyslene, vlastne nemoze si tu dovolenku cerpat, a keby sme s nim po tej urcitej dobe skoncili pracovny pomer, tak potom vlastne naco mu uz bude ta dovolenka...nikulik, ešte ťa nasmerujem na § 113 ods. 1.
No a ak ukončíte pracovný pomer so zamestnancom, tak mu vypočítaš nárok a on si ju buď môže čerpať alebo mu ju preplatíte pri skončení pracovného pomeru.
nikulik
02.08.05,05:18
dakujem, to som tiez potrebovala ten §, a este na zaver, kazdy zamestnanec ma narok na preplatenie dovolenky ak skonci PP? Lebo viem ze aj do zapoctoveho listu sa pise kolko ma narok na dovolenku, takze bud sa vyplati alebo sa napise do zapoctoveho listu??
janaGT
02.08.05,05:23
dovolenka sa do zápočtového listu neuvádza, pri skončení PP ju buď preplatíš alebo si ju zamestnanec predtým vyčerpá.
vladan
02.08.05,05:28
dakujem, to som tiez potrebovala ten §, a este na zaver, kazdy zamestnanec ma narok na preplatenie dovolenky ak skonci PP? Lebo viem ze aj do zapoctoveho listu sa pise kolko ma narok na dovolenku, takze bud sa vyplati alebo sa napise do zapoctoveho listu??spomínaš tu dve veci:
1. každý zamestnanec má nárok na preplatenie dovolenky ak skončí PP? - odpoveď: ÁNO - pozri § 116 ods. 2
2. aj do zápočtového listu sa píše koľko má nárok na dovolenku? - odpoveď: do zápočtového listu sa píše koľko rokov má odpracovaných (buď vo vašej firme, alebo dokopy aj s predchádzajúcimi zamestnaniami), lebo na základe informácie o odpracovných rokoch sa posudzuje nárok na dovolenku
Zita4
02.08.05,05:29
dakujem, to som tiez potrebovala ten §, a este na zaver, kazdy zamestnanec ma narok na preplatenie dovolenky ak skonci PP? Lebo viem ze aj do zapoctoveho listu sa pise kolko ma narok na dovolenku, takze bud sa vyplati alebo sa napise do zapoctoveho listu??Každý zamestnanec má nárok na dovolenku. Tak ako napísala Vlaďka, buď si ju vyčerpá, alebo sa mu nevyčerpaná dovolenka preplatí pri skončení PP. Do zápočtového listu sa píše len odpracovaná doba na dovolenku - aby bolo jasné, či má viac ako 15 rokov odpracované. ;)
Zita4
02.08.05,05:30
Vidím, že Vlaďka bola rýchlejšia :p
nikulik
02.08.05,08:36
No...zase som o nieco mudrejsia, dakujem za odpovede :)
Bionda
21.10.05,07:57
Ja by som sa ešte na margo dovolenky ešte rada spýtala , že čo s takým zamestnancom, ktorý v tomto roku splní 10. decembri nárok aj odpracovaných rokov aj veku 33... nastúpil v januári a jasné, že som mu dala po preukázaní, že v tomto roku dosiahne splnenie nároku, možnosť aj čerpať 25 dní dovolenky. Avšak v septembri ukončil pracovný pomer , on si vyčerpal alikvótnu časť dovolenky (z 25 dní) . Som v rozpore s kolegyňou lebo tvrdí, že mu musíme dať dovolenku len z 20 dní. Ja však tvrdím, že nakoľko v tomto kalendárnom roku splní nárok na 25 dní, že by sme ho tým jej systémom obrali o dovolenku a jeho nasledujúci zamestnávateľ mu umožní čerpať len alikvótnu časť za 10-12 z 25 dní...

Ďakujem za rady
Andy
endrju
21.10.05,08:04
Ja by som sa ešte na margo dovolenky ešte rada spýtala , že čo s takým zamestnancom, ktorý v tomto roku splní 10. decembri nárok aj odpracovaných rokov aj veku 33... nastúpil v januári a jasné, že som mu dala po preukázaní, že v tomto roku dosiahne splnenie nároku, možnosť aj čerpať 25 dní dovolenky. Avšak v septembri ukončil pracovný pomer , on si vyčerpal alikvótnu časť dovolenky (z 25 dní) . Som v rozpore s kolegyňou lebo tvrdí, že mu musíme dať dovolenku len z 20 dní. Ja však tvrdím, že nakoľko v tomto kalendárnom roku splní nárok na 25 dní, že by sme ho tým jej systémom obrali o dovolenku a jeho nasledujúci zamestnávateľ mu umožní čerpať len alikvótnu časť za 10-12 z 25 dní...

Ďakujem za rady
Andy
Andy, ak ukončil PP v septembri, vo Vašej firme podmienku pre priznanie 25 dní nesplnil. Priznal by som tiež len 20 dní nároku.
Zita4
21.10.05,08:22
Ja by som sa ešte na margo dovolenky ešte rada spýtala , že čo s takým zamestnancom, ktorý v tomto roku splní 10. decembri nárok aj odpracovaných rokov aj veku 33... nastúpil v januári a jasné, že som mu dala po preukázaní, že v tomto roku dosiahne splnenie nároku, možnosť aj čerpať 25 dní dovolenky. Avšak v septembri ukončil pracovný pomer , on si vyčerpal alikvótnu časť dovolenky (z 25 dní) . Som v rozpore s kolegyňou lebo tvrdí, že mu musíme dať dovolenku len z 20 dní. Ja však tvrdím, že nakoľko v tomto kalendárnom roku splní nárok na 25 dní, že by sme ho tým jej systémom obrali o dovolenku a jeho nasledujúci zamestnávateľ mu umožní čerpať len alikvótnu časť za 10-12 z 25 dní...

Ďakujem za rady
AndyOspravedlňujem sa, nepochopila som hneď tvoju otázku a súhlasila s predchádzajúcou odpoveďou. Na základe § 103 odst. 2 ZP patrí dovolenka zamestnancovi vo výmere najmenej 5 týždňov, ak do konca kalendárneho roka splní podmienku odpracovania min. 15 rokov po 18. roku veku. Takže mu patrí pomerná časť dovolenky z 5 týždňov za každý celý odpracovaný mesiac v tomto roku. - Oprava: presvedčili ma aregumenty nižšie. Odvolávam svoj príspevok.
endrju
21.10.05,08:27
Zita, určite to platí aj vtedy, keď nevieš či išiel vôbec pracovať niekam inam? Môže sa stať, že bude niekoľko týždňov doma a 15 odpracovaných rokov splní až v roku 2006. Takýto vývoj predsa pri ukončovaní pracovného pomeru v septembri nemôžeš vylúčiť. Najmä ak podmienka má byť splnená až 10.12.2005 (ako uviedla Andy vo svojom príspevku).
Bionda
21.10.05,08:52
Endrju, ale aj keby išiel na UP to obdobie sa mu predsa započítava do odpracovaných rokov. Ale ja viem, že tento človek odchádzal k inému zamestnávateľovi, takže čo vy na to?
Skúste mi nejako poradiť, on sa bráni, že na tú dovolenku má nárok a žiada, aby ju mal ako nároko a nie, že prečerpanie nenárokovej dovolenky.
Ja som v tomoto prípade na jeho strane, lebo si myslím, že ho firma o tú dovolenku obtiahla, on pokračuje v prac. pomere u iného zamestnávateľa a aj ja by som rada teda vedela, viacero názorov.
Neviem síce, či je môj nároz správny, ale si myslím, že hneď aj keby to ten dotyčný spĺňal 31.12. za rok 2005 má nárok na čerpanie 25 dní dovolenky.... nie?
Nerada by som mala na krku nejaké riešenie prac.- prác. sporu. Ďakujem za rady..
vladan
21.10.05,08:54
Endrju, ale aj keby išiel na UP to obdobie sa mu predsa započítava do odpracovaných rokov.Andy, alebo môže neísť na ÚP a byť dobrovoľne nezamestnaný, hm?
Luba2
21.10.05,09:04
Tiež by som priznala len pomernú časť z 20 dní. V mojej firme podmienku nesplnil a napriek tomu, že má nastúpiť nový pracovný pomer, vieš že bude tento pracovný pomer trvať do 10.12??? Čo ak ho za týždeň prepustia v skúšobnej dobe a na úrad práce nepôjde, resp. ho vyradia z evidencie tiež po týždni????
Bionda
21.10.05,09:04
Ale nastúpil u iného zamestnávateľa.... to viem, to mi má od neho priniesť pre tohto predchádzajúceho papier?? .. no tomu nerozumiem...
ajobs
21.10.05,09:05
Endrju, ale aj keby išiel na UP to obdobie sa mu predsa započítava do odpracovaných rokov. Ale ja viem, že tento človek odchádzal k inému zamestnávateľovi, takže čo vy na to?
Skúste mi nejako poradiť, on sa bráni, že na tú dovolenku má nárok a žiada, aby ju mal ako nároko a nie, že prečerpanie nenárokovej dovolenky.
Ja som v tomoto prípade na jeho strane, lebo si myslím, že ho firma o tú dovolenku obtiahla, on pokračuje v prac. pomere u iného zamestnávateľa a aj ja by som rada teda vedela, viacero názorov.
Neviem síce, či je môj nároz správny, ale si myslím, že hneď aj keby to ten dotyčný spĺňal 31.12. za rok 2005 má nárok na čerpanie 25 dní dovolenky.... nie?
Nerada by som mala na krku nejaké riešenie prac.- prác. sporu. Ďakujem za rady..
Ak nastúpil k inému zamestnávateľovi, a tam 10.12.2005 splní podmienku odpracovaných 15 rokov, môže mu nový zamestnávateľ určiť čerpanie 5 dní dovolenky ešte do konca roka 2005. A malo by byť po probléme !
vladan
21.10.05,09:09
Ale nastúpil u iného zamestnávateľa.... to viem, to mi má od neho priniesť pre tohto predchádzajúceho papier?? .. no tomu nerozumiem...
Andy, nikto tu nijaký papier nespomína ... a ja ako budúci zamestnávateľ by som ti ako bývalému zamestnávateľovi nič nedala, lebo čo teba je do toho, koľko mu uznám nároku :p
Luba2
21.10.05,09:10
Ak nastúpil k inému zamestnávateľovi, a tam 10.12.2005 splní podmienku odpracovaných 15 rokov, môže mu nový zamestnávateľ určiť čerpanie 5 dní dovolenky ešte do konca roka 2005. A malo by byť po probléme !A kto mu tie dni dovolenky, ktoré by si čerpal vlastne navyše, zaplatí? Ja ako nový zamestnávateľ by som s tým nesúhlasila.
Bionda
21.10.05,09:10
ajobs, len on nechce prísť aj u preschádzajúceho u nárok čerpať dov. z 25 dní.. stiahlo sa mu za nenárok 1577 a jasné, že spokojný nie je, lebo aj Ty môžeš predsa čerpať v priebehu roku dovolenku podľa dohody , event. ako on v lete si mohol vyčerpať akoro celú....
vladan
21.10.05,09:17
ajobs, len on nechce prísť aj u preschádzajúceho u nárok čerpať dov. z 25 dní.. stiahlo sa mu za nenárok 1577 a jasné, že spokojný nie je, lebo aj Ty môžeš predsa čerpať v priebehu roku dovolenku podľa dohody , event. ako on v lete si mohol vyčerpať akoro celú....
tu neexistuje možnosť výberu, že nechcem prísť o nárok ... veď keď mu raz nárok nevznikne, tak čo vymýšľa?
vladan
21.10.05,09:19
a ešte k tomu čerpaniu dovolenky v lete ... keď ste mu uznali nárok 25 dní bol predpoklad, že sa naplní § 103 ods. 2, ale žiaľ, podmienky sa zmenili, lebo končí skôr ako 31.12., tak nárok zaniká
Zita4
21.10.05,09:39
Nakoniec ste ma presvedčili, tak idem opraviť svoj predošlý príspevok. ;)
Chobot
21.10.05,10:22
Bionda, tu je treba salamúnske rozhodnutie. Vidím, ze ludia majú rôzne názory, ako vykladat príslusný § ZP ohladne tejto veci. Ani ja nie som si celkom istý, ci majú pravdu jedni alebo druhí, je to také nejednoznacné.

Ja by som mal taký návrh, aby aj ovca zostala celá aj vlk sýty, ze ak si si istá. ze nastupuje inde do zamestnania, mu nechás ten nárok 25 dní (teda alikvótnu cast) s tým, že Ti dolozí trvanie prac. pomeru v tej firme k dátumu, kedy by mal odpracovat tých 15 rokov. Viem, tazké je potom ziadat vrátenie vyplatenej dovolenky navyse, ale pre Vasu firmu to budú mozno nejaké 3 dni, ktoré vás nezabijú a ten zamestnanec bude spokojný.

Nedajboze by si uplatnil svoj nárok neskôr na súde, kde by dolozil, ze v tom kal. roku odpracoval 15 rokov, tak s dobrým právnikom by si vysúdil tie 3 dni plus vás by to stálo trovy navyse.

Takze daj mu ich, ale nech Ti potom posle potvrdenie zamestnávatela, ze k tomu a tomu dnu je u neho v prac. pomere.
Bionda
10.11.05,09:23
Ďakujem všetkým čo sa zapojili do tejto debaty .

Pátrala som v odbornej literatúre a chcem vás všetkých informovať, že v jednej takej knihe som našla práve takýto podobný prípad a tam je a je napísané, že aj keď zamestnanec u zamestnávateľa končí a v tom čase nemá ešte odpracované 15 rokov, ale v práve v tom roku ich má dosiahnuť..... na nárok 25 dní , event. jeho alikvótnu čiastku má nárok.
Takže toľko a som rada, že sa toľkí zapojili a zas sme sa čosi nové dozvedeli.
AHOJTE
Andy
wisperka
11.11.05,08:45
ahojte. mám na vás velmi velku prosbu. Ako mam vyratát že na kolko dní má zamestnanec nárok na dovolenku. Ked nastupil k nám v juli 2005. A mam prípady kedy by mu chodilo 20 aj 25 dní. Ale neviem ako sa to adekvátne vypočíta na mesiace. Ciže kolko mu chodi na tých 6 mesiacov.
Prosím je to velmi surne....dakujem
Tweety
11.11.05,08:49
ahojte. mám na vás velmi velku prosbu. Ako mam vyratát že na kolko dní má zamestnanec nárok na dovolenku. Ked nastupil k nám v juli 2005. A mam prípady kedy by mu chodilo 20 aj 25 dní. Ale neviem ako sa to adekvátne vypočíta na mesiace. Ciže kolko mu chodi na tých 6 mesiacov.
Prosím je to velmi surne....dakujem
Prosím doplň, kedy presne v júli nastúpil, a koľko má odpracovnýcb rokov. :rolleyes:
wisperka
11.11.05,08:55
presne 1.jula neviem presne kolko ale má narok na 25 dní na rok. a ten druhy sa narodil 1980 takže ma narok na 20 dní...len to neviem presne rozratat na tie mesiace.
diki
Tweety
11.11.05,08:59
presne 1.jula neviem presne kolko ale má narok na 25 dní na rok. a ten druhy sa narodil 1980 takže ma narok na 20 dní...len to neviem presne rozratat na tie mesiace.
diki
Takto nárok: 25/12*počet celých mesiacov, teda 6 mesiacov=12 dní. :rolleyes: :rolleyes: :cool: :cool:
wisperka
11.11.05,09:15
dakujem pekne. Nevedela by si mi ešte poradit. ked ma zamestnanec DDS v hodnote 1000,- sk. a zamestnavatel mi nič neprisieva a jeho mzda je 30000,-
neviem či mu to možem strhnut hned z HM alebo aj po odvodoch. Mohla by si napisat ten proces výpočtu. bola by som vdačná...
Tweety
11.11.05,09:36
dakujem pekne. Nevedela by si mi ešte poradit. ked ma zamestnanec DDS v hodnote 1000,- sk. a zamestnavatel mi nič neprisieva a jeho mzda je 30000,-
neviem či mu to možem strhnut hned z HM alebo aj po odvodoch. Mohla by si napisat ten proces výpočtu. bola by som vdačná...
Zrážky sa odratávajú z ČM. HM-odvody-daň-1000.-. ;) ;)
wisperka
11.11.05,09:38
DAKUJEM...a ako sa mi to potom odrazi pri ročnom zučtovaní?
Tweety
11.11.05,09:54
DAKUJEM...a ako sa mi to potom odrazi pri ročnom zučtovaní?
Pri ročnom zúčtovaní si bude môcť zaplatené DDP odrátať od základu dane. :eek: :cool: :cool:
ajobs
11.11.05,12:17
Doplním, že maximálne vo výške 12.000 Sk za rok.
Tweety
11.11.05,12:23
Doplním, že maximálne vo výške 12.000 Sk za rok.
Aj Ja ešte doplním, že do tejto sumy sa ráta aj II.pilier, aj životné poistenie za daných podmienok zákona o dani z príjmov a pod. podľa toho istého zákona ;) :o :o :o
ajobs
11.11.05,12:34
Majka, mala si asi na mysli III.pilier, pretože II.pilier je povinný (pre tých, čo sa do neho prihlásili) kapitalizačný pilier a odvody doň sú súčasťou dôchodkového poistenia.;)
Tweety
11.11.05,13:08
Majka, mala si asi na mysli III.pilier, pretože II.pilier je povinný (pre tých, čo sa do neho prihlásili) kapitalizačný pilier a odvody doň sú súčasťou dôchodkového poistenia.;)
Áno, samo,zapracoval škriatok a chýba tam jedna palička, mea culpa, teda nie II.ale III. :rolleyes: :cool: :cool:
Dík za upozornenie. ;) ;)
urs
18.11.05,07:19
Vratim sa k tej dovolenke.
Ak zamestnanec nemá zápočty, tak musí mať potvedenie zo sociálky o odpracovaných rokoch alebo musí obehnúť zamestnávateľov?
tonkat
18.11.05,08:53
Ak bol 5 rokov SZČO? Počíta sa mu tento čas do odpracovaných rokov?
Ďakujem


Vratim sa k tej dovolenke.
Ak zamestnanec nemá zápočty, tak musí mať potvedenie zo sociálky o odpracovaných rokoch alebo musí obehnúť zamestnávateľov?
Tweety
18.11.05,12:28
Ak bol 5 rokov SZČO? Počíta sa mu tento čas do odpracovaných rokov?
Ďakujem
Ak si platil odvody, tak áno. Potvrdenie mu dá SP.:rolleyes:
tonkat
18.11.05,12:55
Ak si platil odvody, tak áno. Potvrdenie mu dá SP.:rolleyes:

Vďaka. Prajem pekný víkend.
karča
29.11.05,06:10
Ahoj
Na priznanie dovolenky 25 dní má nárok zamestnanec ktorý odpracoval 15 rokov alebo splnil podmienky ZP. Mňa však zaujíma či sa započítavá doba evidovania na úrade práce
- len keď poberal príspevok v nezamestnanosť alebo aj keď nepoberá a je len evidovaný na UP. Ďakujem
Zita4
29.11.05,06:22
Ahoj
Na priznanie dovolenky 25 dní má nárok zamestnanec ktorý odpracoval 15 rokov alebo splnil podmienky ZP. Mňa však zaujíma či sa započítavá doba evidovania na úrade práce
- len keď poberal príspevok v nezamestnanosť alebo aj keď nepoberá a je len evidovaný na UP. Ďakujem
Pozri si § 103 ods. 5, písm i) ZP. Evidovaní nezamestnaní majú mať započítanú dobu evidencie na nárok na dovolenku.;)
buba
29.11.05,06:41
Chcem sa spýtať, keď zamestnanec bol PN 25 dní, zase o pár mesiacov mal OČR 5 dní potom zase neskôr PN77 dní či sa mu tieto dni v kalendárnom roku spočítajú a potom sa kráti dovolenka za 100 dní atď, alebo musí v kuse mať tých 100 dní? Ja si myslím , že sa to má sčítať, ale jeden zamestnanec prišiel, že to platí len keď v kuse maródi. tak sa chcem utvrdiť ako to vlastne je
Zita4
29.11.05,07:01
Chcem sa spýtať, keď zamestnanec bol PN 25 dní, zase o pár mesiacov mal OČR 5 dní potom zase neskôr PN77 dní či sa mu tieto dni v kalendárnom roku spočítajú a potom sa kráti dovolenka za 100 dní atď, alebo musí v kuse mať tých 100 dní? Ja si myslím , že sa to má sčítať, ale jeden zamestnanec prišiel, že to platí len keď v kuse maródi. tak sa chcem utvrdiť ako to vlastne je
Treba to samozrejme sčítať. Posudzuje sa neodpracovaná doba v celom kalendárnom roku. Takže sčítavať, ale len v rámci roka.:)
Katka1010
15.02.11,06:46
prosim o radu. 10.10.2011 budem mat 33rokov..mam este za rok 2011 narok na zvysenu dovolenku alebo od dalsieho roka?ostatne podmienky su splnene
Tweety
15.02.11,06:48
prosim o radu. 10.10.2011 budem mat 33rokov..mam este za rok 2011 narok na zvysenu dovolenku alebo od dalsieho roka?ostatne podmienky su splnene
Ak v tomto roku odpracuješ( aj s úspešných ukončením vzdelania) aspoň 15 rokov od svojich 18.rokov, nárok na ňu budeš mať.