mirec033
05.07.09,21:55
Zdravim vsetkych poradcov !
Mam taky mensi problem s nahravanim videa z kamery do PC. Moj brat ma konkretne kameru Panasonic NV-GS17, ktora sa tusim zaraduje este medzi analogove kamery. Skusal som nahravat do PC cez USB a cez vseliake programy na nahravanie (sony vegas, Nero, Ulead Video Studio,... .) no aj po vsetkych moznych zmenach v nastaveniach, bola stale vysledna nahravka kvalitou obrazu uboha ! Preto by som vas chcel poprosit o radu, ci sa mi oplati kupit do PC TV alebo grabovaciu kartu a nahravat cez S-video vstup ? Bude vysledna nahravka v PC rovnako kvalitna ako nahravka v samotnej kamere ? Alebo to bude stale to same ako cez USB ?
Dakujem !
pistik71
05.07.09,20:15
To bude asi zlym nastavenim ovladaca pre zachytavanie videa cez USB v pocitaci - asi male rozlisenie.
Inac, nema ta kemra nahodou aj Firewire rozhranie? Ak ano, tak cez toto bude obraz v povodnej kvalite (usb na tych starych kamerach obraz vatsinou zmrsil).
Chobot
06.07.09,09:21
Zdravim vsetkych poradcov !
Mam taky mensi problem s nahravanim videa z kamery do PC. Moj brat ma konkretne kameru Panasonic NV-GS17, ktora sa tusim zaraduje este medzi analogove kamery. Skusal som nahravat do PC cez USB a cez vseliake programy na nahravanie (sony vegas, Nero, Ulead Video Studio,... .) no aj po vsetkych moznych zmenach v nastaveniach, bola stale vysledna nahravka kvalitou obrazu uboha ! Preto by som vas chcel poprosit o radu, ci sa mi oplati kupit do PC TV alebo grabovaciu kartu a nahravat cez S-video vstup ? Bude vysledna nahravka v PC rovnako kvalitna ako nahravka v samotnej kamere ? Alebo to bude stale to same ako cez USB ?
Dakujem !


Ako napísal pistik71, najleopšie by bolo to FireWire rozhranie. Podľa dostupných info som našiel, že tá kamera by mala mať DV výstup. AK máš DV kábel, tak do kompu ti stačí si kúpiť FireWire kartu za nejakých 300-600 SKK a môžeš digitálne grabovať z kamery. Tá kvalita obrazu pri týchto kamerách (rozlíšenie 800.00 px) nie je až tak vysoká, ale na bežné používanie by mala postačiť.
mirec033
06.07.09,10:00
Pri stahovani cez Firewire su prosim vas potrebne nejake vyzsie hardwarove poziadavky na PC ? Nebude to sekat alebo meskat zvuk ci nieco podobne ? Bo u mna by nebol asi problem (P4 - 3Gh, 2 Gb Ram), no brat ma tusim nejaku staru masinu, asi nejakeho celerona.
Chobot
06.07.09,11:06
Pri stahovani cez Firewire su prosim vas potrebne nejake vyzsie hardwarove poziadavky na PC ? Nebude to sekat alebo meskat zvuk ci nieco podobne ? Bo u mna by nebol asi problem (P4 - 3Gh, 2 Gb Ram), no brat ma tusim nejaku staru masinu, asi nejakeho celerona.

Ja mám Sempron 2400 (1,7 GHz), pamäť 1 GB v pohode sťahujem video cez FireWire. Akurát chudákovi procesorovi dlhšie trvá kódovanie videa, keď už vytváram finálny DivX súbor.
pistik71
06.07.09,13:57
Pri stahovani cez Firewire su prosim vas potrebne nejake vyzsie hardwarove poziadavky na PC ? Nebude to sekat alebo meskat zvuk ci nieco podobne ? Bo u mna by nebol asi problem (P4 - 3Gh, 2 Gb Ram), no brat ma tusim nejaku staru masinu, asi nejakeho celerona.

Na PC samozrejme zalezi, lebo firewire ma vysoky datovy tok, takze to chce lepsiu masinu. Ale ak ma lepsi ako 1GHz procesor, 1GB RAM, a nie velmi pomale disky, tak by to malo stacit.
mirec033
09.07.09,21:39
Ako napísal pistik71, najleopšie by bolo to FireWire rozhranie. Podľa dostupných info som našiel, že tá kamera by mala mať DV výstup. AK máš DV kábel, tak do kompu ti stačí si kúpiť FireWire kartu za nejakých 300-600 SKK a môžeš digitálne grabovať z kamery. Tá kvalita obrazu pri týchto kamerách (rozlíšenie 800.00 px) nie je až tak vysoká, ale na bežné používanie by mala postačiť.
v obchode mi totizto povedali ze firewire je len nahrada za usb, akurat len ze je o nieco rychlejsia. takze kvalita obrazu ostava taka ista ako pri USB a zbytocne by bolo kupovat firewire kartu. teraz uz fakt neviem co robit. USB port nastavit lepsie neviem a zbytocne investovat do niecoho neisteho nechcem tak ako je to vlastne prosim vas ? samotna kamera zaznamenava naozaj nadherny obraz, mozem povedat ze sa na nu nechytaju niektore HD kamery.
mpca
10.07.09,04:36
Tak ta vtom obchode "ojebabrali" firewire nieje nahrada za usb dokonca si ani nekonkuruju,,, firewire bol vyvinuty špeciálne pre prenos A/V....
BTW: usb port na tej kamere urcite neje vyssi ako 1.1... takze tak....
(poznamka pod čiarou): neporovnavaj neporovnatelne.. HD kameru vs. DV kameru ;)



Systém sa bežne využíva na pripojovanie úložísk dát ako sú externé pevné disky, videokamery, ale tiež pre pripojenie priemyselných videosystémov a profesionálnych audiosystémov. Výhodou použitia FireWire oproti bežnejšiemu pripojeniu prostredníctvom USB je vyššia efektívna rýchlosť FireWire (i keď nominálna rýchlosť USB 2.0 je mierne vyššia, v praxi je takmer nedosiahnuteľná), výrazne lepší rozvod napájania a možnosť práce bez hostiteľskeho počítača. Čo je však pravdepodobne najdôležitejšie, FireWire naplno využíva potenciál SCSI a na rozdiel od vysokorýchlostného USB 2.0 dosahuje vyšší trvalý, neprerušovaný dátový tok, čo je kriticky dôležité pre aplikácie strihu zvuku a obrazu.

Na druhej strane, malé licenčné poplatky pre Apple Computer a ďalších držiteľov patentu (približne 25 amerických centov za jeden systém) a pôvodne drahší hardvér (1-2 doláre) znemožnili masové rozšírenie FireWire na úkor USB.
Chobot
10.07.09,06:48
v obchode mi totizto povedali ze firewire je len nahrada za usb, akurat len ze je o nieco rychlejsia. takze kvalita obrazu ostava taka ista ako pri USB a zbytocne by bolo kupovat firewire kartu. teraz uz fakt neviem co robit. USB port nastavit lepsie neviem a zbytocne investovat do niecoho neisteho nechcem tak ako je to vlastne prosim vas ? samotna kamera zaznamenava naozaj nadherny obraz, mozem povedat ze sa na nu nechytaju niektore HD kamery.

Zainvestuj tých pár EUR (nebude to oveľa viac, akko 10 EUR), kúp si firewire kartu a uvidíš. Túto napr. máš aj so softvérom:

http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=7749670

A ako vieš, že na kamere je dokonalý obraz? Vidíš to v hľadáčiku? Alebo na LCD displeji na kamere? Tam sa ti zdá obraz kvalitnejší? Tak potom to je len rozlíšením LCD displeja. Na malom displeji je aj obraz v nízkom rozlíšení pekný, akonáhle by si ho prehral na väčšom monitore (napr. TV) tak už tak pekný nie je. Rozlíšenie neoklameš.
pistik71
10.07.09,12:11
Zainvestuj tých pár EUR (nebude to oveľa viac, akko 10 EUR), kúp si firewire kartu a uvidíš. Túto napr. máš aj so softvérom:

http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=7749670

A ako vieš, že na kamere je dokonalý obraz? Vidíš to v hľadáčiku? Alebo na LCD displeji na kamere? Tam sa ti zdá obraz kvalitnejší? Tak potom to je len rozlíšením LCD displeja. Na malom displeji je aj obraz v nízkom rozlíšení pekný, akonáhle by si ho prehral na väčšom monitore (napr. TV) tak už tak pekný nie je. Rozlíšenie neoklameš.

Ano, jednoznacne firewire kartu. Investicia je velmi mala, a kartu mozes vyuzit v buducnosti aj v inom PC.
Niektore stare kamery neprenasaju cez usb plnu kvalitu zaznamu, ale to moze byt vinou ich ovladacov. Skratka si otestuje tok a nastavi len polovicny PAL, takze to video je dobre akurat tak do mobilu alebo niekde na internet. Navyse to robi komprimovane. Firewire tam pusta plnu kvalitu, to co je na paske ide aj na rozhranie (dobre koli strihu). Akurat na pomalych pc moze vzniknut problem ze ak nestiha, tak rozsynchronizuje zvuk od obrazu.
A tiez to co pise Chobot, na kamere sa to zda fajn obraz, realne to tak byt nemusi. Ale osobne nepredpokladam ze by ten obraz nebol dobry, lebo urcite ma PAL rozlisenie...
mirec033
10.07.09,19:40
kamera zaznamenava bezchybny obraz, ten je aj na priblizne 30 palcovom crt TV pripojenom s kamerou cez S-video vstup.
mirec033
10.07.09,19:41
Ďakujem všetkým !