dvolna
05.07.09,23:16
Chceme stavat dom. vedla pozemku su obrovské smreky 3ks. Mám obavy že časom možu padnut na dom. možem oslovit majitelku s prosbou o ich odstranenie/aj ked viem že ich neodstrani/,lebo je to tam divočina su od cesty asi 10m. može to nejako ovplivnit stavebne povolenie prip. ine povolenia? dakujem. je mi ich luto. som ochotný vysadit aj nahrady za ne.
legolas
06.07.09,04:21
... osloviť a poprosiť ju môžeš, ale pochybujem, že bude súhlasiť s ich odstránením. Bolo by to potrebné vidieť/foto/.
dvolna
10.05.10,20:17
pocul som že ked mam stromy na svojom pozenku možem im spilit konare ale pen nie. na to musi byt povolenie z OU. dikes
220870
11.05.10,03:11
Pred pár mesiacmi som pílil podbný smrek .Na vpílenie takýchto stromov bolo treba povolenie od obecného úradu.Posudzuje sa aj podľa priemeru stromu(nepamätám si presné čísla) Ale vybavovali sme to rok a to bol náš strom a podľa priemeru pňa nebol v najvyššej ochrannej kategórii.Moc pochybujem, že vám takéto povolenie dajú.Vipílenie je možné len v dobe vegetačného kľudu,od decembra po marec.Nám ten náš povolili spíliť len preto že bol už riadne nahnutý a akútne hrozil jeho pád.Ak sú tie susedove smreky v poriadku tak vám to dovolia jedine vtedy ,ak máte veľmi dobrých známich po úradoch a kopu € na úplatky.
kokolačík
11.05.10,03:49
Pred pár mesiacmi som pílil podbný smrek .Na vpílenie takýchto stromov bolo treba povolenie od obecného úradu.Posudzuje sa aj podľa priemeru stromu(nepamätám si presné čísla) Ale vybavovali sme to rok a to bol náš strom a podľa priemeru pňa nebol v najvyššej ochrannej kategórii.Moc pochybujem, že vám takéto povolenie dajú.Vipílenie je možné len v dobe vegetačného kľudu,od decembra po marec.Nám ten náš povolili spíliť len preto že bol už riadne nahnutý a akútne hrozil jeho pád.Ak sú tie susedove smreky v poriadku tak vám to dovolia jedine vtedy ,ak máte veľmi dobrých známich po úradoch a kopu € na úplatky.

Nad 30 cm treba povolenie na výrub.
mexico
11.05.10,06:06
meria sa obvod kmena vo vyske 130cm, ak je obvod vacsi ako 80cm, treba povolenie
alebo treba dokazat po vyrube,ze strom ohrozoval bezpecnost ludi/stavieb
kokolačík
11.05.10,15:40
meria sa obvod kmena vo vyske 130cm, ak je obvod vacsi ako 80cm, treba povolenie
alebo treba dokazat po vyrube,ze strom ohrozoval bezpecnost ludi/stavieb

A ako to chceš dokazovať po výrube ??????
wagner
11.05.10,18:10
pocul som že ked mam stromy na svojom pozenku možem im spilit konare ale pen nie. na to musi byt povolenie z OU. dikes

Záleží aké stromy chceš spíliť. Pokiaľ sú to ovocné stromy, na to súhlas nepotrebuješ. Tie môžeš vypíliť bez súhlasu, ale mal by si vysadiť rovnaké množstvo stromov.( ale nemusíš, zákon to fyzickej osobe už neprikazuje) Pokiaľ sú to iné stromy, tak ani konáre spíliť nemôžeš, musíš mať súhlas od obce. Pokiaľ je to lipa, tak si ani súhlas pýtať nemusíš, nedostaneš ho.
jankazb
12.05.10,08:24
Nie som zástanca nasledovného, ale zúfalí robia zúfalé činy. Poznám prípady kedy sa fakt legálne nevedeli vysporiadať s majetok ohrozujúcim stromom pre neochotu, pomalosť na úradoch... Proste niečo naliali ku koreňom stromu a on uschol. Potom už to šlo. Je mi jasné že možnosť zamorenia pôdy, spodnej vody,... ale...
aviator
12.05.10,17:11
Počul som o riešení : ....niekto mi okradol 50 cm hrubý strom!!! :)
Vraj to fungovalo.
anzi
18.06.10,07:54
zúfalí sú často viac zúfalí ako rozumní a logickí a preto vznikajú nedorozumenia; a keď sú k tomu ešte aj obmedzení, presne podľa tohto návodu si nalejú čokoľvek na pozemok bez rozmyslu a potom následne budú chodiť po doktoroch nech im lieči rakovinu a zbytok ich krátkeho a bolestného života sa budú nekonečne pýtať "že prečo práve ja"...
anzi
18.06.10,07:56
Počul som o riešení : ....niekto mi okradol 50 cm hrubý strom!!! :)
Vraj to fungovalo.

požadujem dokladovať na polícii hlásenie narušenia súkromia, nezákonný vstup na pozemok, krádež dreva, podanie na neznámeho páchateľa - ktoré ak nie je pravdivé same o sebe je trestným činom
Alderiss
18.06.10,07:58
Mám podobný problém, na svojom pozemku. Preto sa chcem spýtyť, či by nestačilo ich len skrátiť, znížiť. Sused má strach, aby mu nespadli na jeho dom a ja mu škodu nechcem spôsobiť. Preto ma napadlo takého riešenie, ale neviem, či je to možné...
anzi
18.06.10,08:03
Nad 30 cm treba povolenie na výrub.

Súhlas na výrub drevín sa nevyžaduje:
na stromy s obvodom do 40 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou a krovité porasty s výmerou do 10 m2 /neplatí v chránených územiach, cintorínoch, verejnej zeleni - tu je potrebné rozhodnutie orgánu ochrany prírody na všetky/
arizona
18.06.10,09:02
Mám podobný problém, na svojom pozemku. Preto sa chcem spýtyť, či by nestačilo ich len skrátiť, znížiť. Sused má strach, aby mu nespadli na jeho dom a ja mu škodu nechcem spôsobiť. Preto ma napadlo takého riešenie, ale neviem, či je to možné...
Na orezanie konárov,príp. skrátenie netreba povolenie.
Len porozmýšľaj vopred,ako to bude vyzerať. Neviem, aký je to strom, ale niektoré ihličnany odseknuté v polovici vyzerajú hrozne.:mee:
BXLmiami
18.06.10,09:21
mimotemy Ked tuto temu čitam,tak ma napadá,ako asi budu vyzerať záhradky s kopou malých vysadených ihličnanov v predzáhradkách za 30 rokov.
val007
18.06.10,18:12
My sme tiež potrebovali vypíliť nejaké stromy, šli sme na obecný úrad a pani sa usmiala, povedala, že keď sme už tam, nech si teda vypíšeme tlačivko a z ničím nebol problém. Asi to závisí aj od prístupu pracovníkov na obecných úradoch. V meste je to asi komplikovanejšie.
Oliwa
19.06.10,21:34
Mám podobný problém, na svojom pozemku. Preto sa chcem spýtyť, či by nestačilo ich len skrátiť, znížiť. Sused má strach, aby mu nespadli na jeho dom a ja mu škodu nechcem spôsobiť. Preto ma napadlo takého riešenie, ale neviem, či je to možné...
Je to možné. :) My sme na svojom pozemku pred domom potrebovali odstrániť dve asi 15 m prastaré strieborné jedličky /spodné konáre boli rokmi opilované, ihličie padalo do ríms a upchávalo ich, aj keď sa čistili, dokonca v zime zmrzlo vo zvode aj s dažďom, stromy tienili dvom veľkým miestnostiam, nič poriadne pod nimi nerástlo - ani tráva a na sokli domu sa objavili drobné prasklinky.../

Manžel vybavil povolenie - teraz neviem, či len na mestskom úrade alebo aj na životnom prostredí, plošinu, z ktorej do chlapíci odrezali /nešlo to inak, lebo hrozilo spadnutie na elektrické vedenie na ulici/. Odstránili sme všetko - konáre, pne i korene. Narobili sme sa ako kone - a dnes len spomíname. :) A dobre že sme tak urobili, lebo korene už "objímali" plynovú prípojku :eek:... Keď ich muž vysekával /tie korene/, ani ho z tej jamy nebolo vidno. Okoloidúci sa ho pýtali, či si kope hrob :D... Povedal, že hneď dva /keďže aj stromy boli dva/ - jeden akože aj pre mňa... :D:confused:

Nechcem ani pomyslieť, čo by sa mohlo stať, keby sme to neboli urobili ako prvé, keď sme ten dom kúpili...
A povolenie doporučujem aj kvôli susedom - nikdy nevieš, čoho sa môžeš dočkať - aj keď nám nehrozilo, žeby nás niekto udal - mestská polícia chodí po našej ulici pravidelne, keď vyrážajú do mesta /neďaleko majú totiž "materskú základňu"/. A po nás sa k tomuto kroku odhodlali viacerí susedia naokolo, ktorí mali také stromy sadené pred niekoľkými desiatkami rokov. A do našej štvrte vstúpilo svetlo...:):):)
petmar
20.06.10,18:01
Z mojich zlých skúseností môžem poradiť, čím skôr tie veľké stromy z blízkosti domu preč! Už som vypílil 2+6=8 ihličnanov, okrem toho nejaké ovocné, aj keď trochu neskoro...
Oliwa
20.06.10,20:05
Z mojich zlých skúseností môžem poradiť, čím skôr tie veľké stromy z blízkosti domu preč! Už som vypílil 2+6=8 ihličnanov, okrem toho nejaké ovocné, aj keď trochu neskoro...
Môžeš opísať, čo také zlé tie stromy vyviedli, keď si ich toľko zobral "útokom"? :eek::confused: Podeľ sa o svoju skúsenosť - ja som našu zdôvodnila. ;)
petmar
21.06.10,19:25
Stromy okolo domu boli od pôvodného majiteľa, tie neboli až zak prerastené a postupne som ich spiloval k vianociam.
Ale v extraviláne mám 2 také stavbičky a tam stromy ukrutne prerástli, nedá sa tam prísť s nejakou technikou. Málo miesta na spadnutie, myslel som, že to zvládneme, ale poškodili sme si chatu, švihli konáre cez strechu. Pretým taký javor sa prekoprcol cez strechu tiež. Ešte tam mám jednu plánku a suché slivky mimo a strašne veľkú vrbu, kde parkujem, ochranár povedal, že je to len taký pahýľ, môžem ho dať preč, ale ako? Dole má obvod aspoň 1,5 metra a padajú z nej suché konáre, keď padne celá, zlikviduje plot aj bránu. Potom mi tam ešte ide na nervy taký rad smrekov , ktoré tienia... Nebojte sa , je to divočina, stromy aj sadím. t.r. som nasadil malých asi 25 na druhý koniec pozemku.
TomasHC
21.06.10,20:15
Ja mam cez cestu dva urastene topole, dom mam juzne od nich, cize ked bude vichrica od severu, tak sa seriozne obavam... Tiez to chcem nejako riesit :( Nehovoriac o tom, kolko z nich pada bordelu a aki su z toho nestastni alergici.
korela
21.06.10,22:12
Breza je krásny strom, ale asi najnáročnejšia na údržbu. Trochu pokoja je počas zimy (2-3 mesiace), inak z nej stále niečo padá. Jahňady, o chvíľu ďalšie, v auguste peľ, počas bezvetria sa urobia doslova kôpky na zemi, v blízkosti domu i na parapetoch. Ale čo je najhoršie, stačí trochu silnejší vietor, a staré suché halúzky aj väčšie konáre sú všade. Samozrejme že na ňu nedopustím. Poznám ľudí čo to vzdali po troch rokoch po výsadbe a strom zlikvidovali ešte v zárodku.