gabikao
06.07.09,05:49
Oslovili ma byvali susedia z bytovky, kde som pred par rokmi byvala. Su to skoro vsetko dochodcovia a ja som im robila kedysi domovu dovernicku. Su stale spravovani spravcom a v dome mali neplaticov, ktori si u nich nahonobili dlh 200 000,-Sk (neplatenia za byt, poplatky pravnikovi...), kym neprebehla exekucia. V exekucii sa byt predal za vyse 300 000,- (riadne pod cenu, ale to by bolo o inom). Teraz mojim byvalym susedom spravca tvrdi, ze vo fonde oprav nemaju peniaze, lebo tam chybaju peniaze po tych neplaticoch. Spravca tvrdi, ze neplatici mali mnozstvo dlhov a tak z exekucie nezvysilo nic na vratenie do FO.
Nemal byt tento dlh vyrovnany ako 1.?
sito
06.07.09,05:02
Zákon 182/1993, § 15, odsek 1.



(1) Na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa domu, spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva a na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktoré urobil vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, vzniká zo zákona k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome záložné právo 16) v prospech spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, vzniká zo zákona záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Vznik a zánik záložného práva sa zapíše do katastra nehnuteľností 17) na základe rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome; návrh na zápis podáva predseda alebo správca.

Pohľadávka ostatných vlastníkov v dome je 200 000 Sk. Keď neplatil nájom, tak neprispieval na nič, ani služby, ani opravy. Otázne, aj komu bol byt predaný? Správca podal návrh na exekučne konanie, mal by dostať rozhodnutie, aké pohľadávky boli s tých 300 000 Sk. vyrovnané?

Vlastníci bytov majú právo vedieť prečo neboli vyrovnané ich pohľadávky. Na FOaU môžu chýbať len prostriedky, ktoré tam patria od neplatiča, ostatné prostriedky na FOaU nemôžu podliehať exekúcii. Treba požiadať správcu o predloženie hospodárenia s FOaU.

Aj na to je dobrý správca. Pomôže?
gabikao
06.07.09,05:36
Vdaka. Ja som im poradila akurat pravnika, lebo ten postup mi nesedel. Exekucia je to uz 2 roky dozadu, byt bol polroka na to predany za 1.000.000,-Sk novemu majitelovi a stale to nie je vyriesene. Teraz sa dedkovci zacali ozyvat, lebo nemaju na merace tepla a platia hrozne peniaze za vykurovanie.
sito
06.07.09,05:48
Vždy som tvrdil a tvrdiť budem, OSBD, SBD, správcu, mandanta, predsedu a radu SVB treba priebežne kontrolovať. Vlastná skúsenosť, dovolia si len to, čo im bude dovolené. V súlade so zákonom majú posledné, rozhodujúce slovo, vlastníci bytov, domu. Možno?

Niektoré príspevky na porade vyvracajú to, že v dome sú vlastníci bytov.
Martasch
06.07.09,06:05
Vdaka. Ja som im poradila akurat pravnika, lebo ten postup mi nesedel. Exekucia je to uz 2 roky dozadu, byt bol polroka na to predany za 1.000.000,-Sk novemu majitelovi a stale to nie je vyriesene. Teraz sa dedkovci zacali ozyvat, lebo nemaju na merace tepla a platia hrozne peniaze za vykurovanie.

Je smutné, že ľudia sa začnú zaujímať o svoj FOaÚ až vtedy, keď chcú do niečo investovať. Veď o tom ako hospodárili a aké majú stavy financií by mali raz do roka vyhodnotiť. Právnik je vždy dobrá rada, len či ho budú mať z čoho zaplatiť. Daj vedieť, ako to dopadlo.
sito
06.07.09,06:11
V tom je slabosť niektorých vlastníkov bytov, domu. Začnú sa o svoje starať až vtedy, keď im to úž nepatrí. Prečo?
svojar
06.07.09,15:12
Aj o tom existuje iná téma, ako má byť záložné právo zapísané. Keď pre ostatných vlastníkov bytov, čo je síce zo zákona, ale tak potom musí každý dlžnú čiastku vymáhať sám za seba a je na poslednom mieste ako jednotlivec vôči bankám. Keby bolo záložné právo na SVB, tak to je na prvom mieste a potom až banky.
gabikao
06.07.09,16:27
No tak to som nevedela, ze je v tom rozdiel, ci SVB alebo spravca (= na jednotlivca dlh). Takze nakoniec moze mat spravca pravdu a k svojim peniazom sa zrejme nikdy nedostanu. To mi je tych mojich deduskov a tetusiek luto. :-(
sito
06.07.09,19:14
gabikao, ľudia všeličo nevedia? Prečo? Správca zodpovedá za majetok vlastníkov. Ako? Všetko by malo byť v zmluve o výkone správy. Boli tu na porade spomenuté aj podpisy, bianko zmluvy o výkone správy. PORADA môže poradiť, nevyrieši.

Na takých deduškov a tetušky si podvodníci zgustnú. Kto im pomôže, kto sa ich zastane, ak nie mladší, ktorí budu tiež starší, starí?