Fany1000
06.07.09,07:45
Ahojte, môžete mi, prosím Vás, poradiť, kde by som našla nejaké pokyny k zapisovaniu evidencie dochádzky dieťaťa v materskej škole? Vyvstal nám taký problém. Polovica kolektívu tvrdí, že zapisujú do dochádzky len tie deti, ktoré sú v triede a vedúca školskej jedálne zapisuje aj deti, ktoré síce nie sú v triede, ale nie sú ani vyhlásené zo stravy, čiže evidencia v triede nesúhlasí s evidenciou vedúcej ŠJ. Druhá polovica kolektívu zapisuje v súlade s vedúcou, teda zapisuje všetky deti, ktoré nie sú vyhlásené zo stravy i keď do škôlky neprišli. V minulosti bola dochádzka predmetom kontroly inšpekcie a viem, že triedna dochádzka musela sedieť s dochádzkou v kuchyni. Ako je to teraz? Nikde sa k tomu neviem dopátrať. Ďakujem.
jaros5
07.07.09,07:45
Prečo vedúca školskej jedálne eviduje dochádzku detí ????:eek:
Má evidovať nie dochádzku, ale počet vydaných obedov;
Tvrdenie, že triedna dochádzka musí sedieť s dochádzkou v kuchyni je proti zdravému rozumu;
Predsa rodič, ktorý má napr. choré dieťa a nemal možnosť odhlásiť ho zo stravy, má právo na odber jedla do "obedára". Takže počet odobraných obedov NEMUSÍ a veľakrát ani nemôže súhlasiť s počtom detí ktoré sú prítomné v MŠ.
Pre mňa je nepredstaviteľné, aby dieťa ktoré nie je v škole, bolo evidované ako prítomné.:confused:
Fany1000
07.07.09,20:24
Hovoríme o škôlke. A podľa čoho má kuchárka nanormovať obed, ak nevie, koľko detí jej naň príde ? Dochádzku predsa musí urobiť. A je pravda, že dieťa, ktoré ochorie a rodič ho nestihne vyhlásiť si berie obed do obedára. Pripomínam, že hovoríme o škôlke. A netvrdím, že tá, alebo druhá strana má pravdu, len potrebujem radu, kde sa k tej pravde dopátram. Určite sú tu aj iné učiteľky MŠ, bola by som rada, ak by napísali, ako to robia ony. Ďakujem.
jaros5
08.07.09,10:54
Hovoríme o škôlke. A podľa čoho má kuchárka nanormovať obed, ak nevie, koľko detí jej naň príde ? Dochádzku predsa musí urobiť. A je pravda, že dieťa, ktoré ochorie a rodič ho nestihne vyhlásiť si berie obed do obedára. Pripomínam, že hovoríme o škôlke. A netvrdím, že tá, alebo druhá strana má pravdu, len potrebujem radu, kde sa k tej pravde dopátram. Určite sú tu aj iné učiteľky MŠ, bola by som rada, ak by napísali, ako to robia ony. Ďakujem.
Milá Fany, viem že hovoríme o materskej škole:);
Vôbec nevidím žiaden problém ktorý by bolo treba riešiť, ale napriek tomu som sa ti snažil poradiť a poukázať na chybu ktorú robíte, ak evidujete neprítomné dieťa ako prítomné; Pripomínam, že viem že hovoríme o materskej škole. Veď všetko čo potrebujem pre život ma naučila už ona;);

A to snáď nemyslíš vážne, keď sa pýtaš podľa čoho má kuchárka nanormovať obed; Samozrejme že podľa dochádzky; Vie koľko detí sa stravuje, vie koľko detí je odhlásených - tak aký problém?!
Problém nastáva, ak učiteľky zapisujú prítomnosť detí v škole podľa počtu obedov, ktoré navarila pani kuchárka;

Nemohol som ti doporučiť žiadne pokyny, vyhlášku ani zákon, ktorý by riešil takúto prkotinu, ktorej riešenie je možno jasné aj absolventom vašej školy;); Prepáč tú trošku uštipačnostimimotemy:D;
Sabadka
08.07.09,11:14
[QUOTE=jaros5;1094119]

A to snáď nemyslíš vážne, keď sa pýtaš podľa čoho má kuchárka nanormovať obed; Samozrejme že podľa dochádzky; Vie koľko detí sa stravuje, vie koľko detí je odhlásených - tak aký problém?!

Plne súhlasím ak mám na stravu nahlásených 35 detí , 5 detí rodičia z obedu odhlásili tak zapísaných stravníkov mi ostáva 30, navarím 30 obedov a hotovo.
Že v skutočnosti je v triede len 27 detí ?!?!? Nie je problém kuchárky, povinnosťou rodiča je dieťa odhlásiť zo stravy, pokiaľ vie že nepôjde do školy alebo škôlky a keď si túto povinnosť zanedbal, obed musí zaplatiť. Žial taká je prax.
BABYstar
08.07.09,17:32
Dochádzka detí sa robí každý deň a to počtom prítomných detí v triede a následne sa robí evidencia dochádzky pre kuchyňu a ten musí byť zhodný.Počet detí sa ešte píše do triednej knihy a ranného filtra a počty detí musia byť zhodné.Jedine, že dieťa vyberiem rodič v priebehu dňa /nemoc dieťaťa /,tak tam sa robí záznam do ranného filtra.Predsa nemôžem evidivať deti,ktoré nie sú v MŠ. My to praktizujeme tak,že ved, ŠJ si po 8,30 hod. spíše počty detí v triedach ,aby mohli normovať stravu.Dochádzka je súčasť triednej dokumentácie,ktorá sa kontroluje pri inšpekcii.Ale to je vec dohody ,ako sa na škole dohodnete,ale počty detí musia byť presné.A to tie obedy kam idú ,keď dieťa nie je v škole a obed sa pre neho varí? Rodič nie je povinný dieťa odhlásiť zo stravy, preto robíme dennú evidenciu dochádzky detí .
jaros5
08.07.09,18:36
mimotemy:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Baby, prepáčte ale nevedel som kde zaradiť úsmev, tak som vošiel do škôlky ... deti sú tie najsuperáckejšie stvorenia na svete ...;)zlezaradil
Fany1000
09.07.09,06:20
"Dochádzka detí sa robí každý deň a to počtom prítomných detí v triede a následne sa robí evidencia dochádzky pre kuchyňu a ten musí byť zhodný."

BABYstar, prepáč, nerozumiem. Musí byť zhodný s čím?
Fany1000
09.07.09,06:28
Sabadka, tá otázka bola reakciou na príspevok pred. "Prečo vedúca školskej jedálne eviduje dochádzku detí ????
Má evidovať nie dochádzku, ale počet vydaných obedov." Aj mne je jasné, že ak sú deti odhlásené zo stravy, tak sa pre ne nevarí. Išlo mi hlavne o to, či zapisujete do dochádzky v triede aj deti nevyhlásené. Ale v podstate už viem, že nie.
kysučanka
09.07.09,06:35
Ja len malú poznámku- ak zapíšete do dochádzky dieťa, ktoré nemá odhlásenú stravu a v MŠ chýba, čo urobíte, ak sa mu v tom čase doma stane úraz?
Fany1000
09.07.09,06:41
Áno, hovorili sme v kolektíve aj o tom. Neberte to tak, že som presvedčená, že sa majú zapisovať deti neprítomné. Chcem len poznať skúsenosti iných. Je logické, že sa zapisujú deti, ktoré sú v triede, ale skúsenosti z minulosti hovoria iné. Viem, že to bolo veľmi sledované.
Sabadka
09.07.09,07:36
Sabadka, tá otázka bola reakciou na príspevok pred. "Prečo vedúca školskej jedálne eviduje dochádzku detí ????
Má evidovať nie dochádzku, ale počet vydaných obedov." Aj mne je jasné, že ak sú deti odhlásené zo stravy, tak sa pre ne nevarí. Išlo mi hlavne o to, či zapisujete do dochádzky v triede aj deti nevyhlásené. Ale v podstate už viem, že nie.

Vedúca školskej jedálne neeviduje dochádzku detí, ale eviduje počet stravníkov, a je povinnosťou, alebo by som skôr povedala v záujme rodiča odhlásiť dieťa zo stravy ak vie že do škôlky nepôjde, pretože vedúca kuchyne nemá odkiaľ vedieť, či príde, alebo nepríde, môže sa stať, že nepríde ráno na 8:00 ale príde len o 9:30 tak čo bude bez stravy? (teoretická otázka). Do dochádzky v triede sa môžu zapísať len tie deti, ktoré sú v konkrétny deň v skutočnosti prítomné. Nič viac nič menej. A že vedúca ŠJ si porovná skutočný počet detí v ten deň so svojou evidenciou stravníkov a pre tie deti, ktoré nie sú v škôlke a rodičia ich zo stravy neodhlásili nenanormuje stravu, je podľa mňa len plus pre rodiča, lebo stravu nemusí zaplatiť. Všetko je len o spolupráci.
BABYstar
09.07.09,17:11
Dochádzka detí v triede má byť zhodná so zoznamom detí pre školskú jedáleň .nemôže byť predsa v triede 20 detí a na stravu prihlásených 18 alebo 22 .Rozumieme?
BABYstar
09.07.09,17:21
Chcela som poradiť Fany 1000, aby vedela ako to ide na iných školách a ťažko je to vysvetlovať niekomu,kto nepozná túto problematiku.Vedúca školskej jedálne musí mať presný zoznam detí a či to pomenuješ dochádzka alebo stravný list stále musí byť totožný so zoznamom v triedach a evidencia prítomných detí sa robí denne.Robím v školstve 39 rokov, tak viem o čom hovorím.A ako uvádzaš Sabadka keď dieťa príde neskôr do MŠ, aj tu sú stanovené pravidlá dieťa predsa nemôže prísť do MŠ kedy chce a keď dieťa ide na vyšetrenie alebo iný rodinný problém sa vyskytne rodič nám to povie deň pred tým alebo máme medzi sebou tel. kontakt.je to vždy vec dohody.
Fany1000
09.07.09,19:52
Uvediem príklad, lebo asi už potrebujem dovolenku ako soľ, lebo mám z toho riadny zmätok. Na jednej strane učiteľka v triede zapisuje len deti prítomné, vedúca školskej jedálne deti, ktoré nie sú vyhlásené, ale počty majú sedieť???
Príklad: Počet stravníkov (aby som sa vyjadrila presne:-)) zisťuje vedúca ŠJ o pol ôsmej. (Kuchyňa patrí pod základnú školu, preto tak skoro). V tom čase mám v triede 20 prítomných detí . Celkový počet detí v triede je 25. Tých ostatných 5 detí nie je vyhlásených zo stravy.
Ja zapíšem 20 detí, vedúca si eviduje všetkých 25, nakoľko nie je žiadne dieťa vyhlásené. V prípade, že mi ešte deti prídu po zisťovaní dochádzky, tak si ich len jednoducho dopíšem. Ak neprídu, ostáva mne 20 a vedúcej 25. Asi tak, áno?
V tom prípade, ale moja dochádzka a evidencia stravníkov u vedúcej školskej jedálne nie sú zhodné.
Sabadka
10.07.09,04:29
Uvediem príklad, lebo asi už potrebujem dovolenku ako soľ, lebo mám z toho riadny zmätok. Na jednej strane učiteľka v triede zapisuje len deti prítomné, vedúca školskej jedálne deti, ktoré nie sú vyhlásené, ale počty majú sedieť???
Príklad: Počet stravníkov (aby som sa vyjadrila presne:-)) zisťuje vedúca ŠJ o pol ôsmej. (Kuchyňa patrí pod základnú školu, preto tak skoro). V tom čase mám v triede 20 prítomných detí . Celkový počet detí v triede je 25. Tých ostatných 5 detí nie je vyhlásených zo stravy.
Ja zapíšem 20 detí, vedúca si eviduje všetkých 25, nakoľko nie je žiadne dieťa vyhlásené. V prípade, že mi ešte deti prídu po zisťovaní dochádzky, tak si ich len jednoducho dopíšem. Ak neprídu, ostáva mne 20 a vedúcej 25. Asi tak, áno?
V tom prípade, ale moja dochádzka a evidencia stravníkov u vedúcej školskej jedálne nie sú zhodné.

Presne tento prípad som sa snažila opísať aj ja, keď škola alebo škôlka nemajú vlastnú kuchyňu tá strava sa musí nahlasovať skôr a potom samozrejme, že tie počty nie sú rovnaké. A tak ako píšeš keď o pol ôsmej ešte ti päť detí chýba ale ty nevieš s určitosťou povedať či príde všetkých päť alebo len 3 a keď rodičia neodhlásili deti ani do pol ôsmej ráno, tak čo? Do ôsmej ti ešte prídu 3 spolu ich budeš mať 23 ale vedúca normuje na 25 pretože odhlásené neboli. Takže počet sedieť nebude.
Sabadka
10.07.09,04:33
Chcela som poradiť Fany 1000, aby vedela ako to ide na iných školách a ťažko je to vysvetlovať niekomu,kto nepozná túto problematiku.Vedúca školskej jedálne musí mať presný zoznam detí a či to pomenuješ dochádzka alebo stravný list stále musí byť totožný so zoznamom v triedach a evidencia prítomných detí sa robí denne.Robím v školstve 39 rokov, tak viem o čom hovorím.A ako uvádzaš Sabadka keď dieťa príde neskôr do MŠ, aj tu sú stanovené pravidlá dieťa predsa nemôže prísť do MŠ kedy chce a keď dieťa ide na vyšetrenie alebo iný rodinný problém sa vyskytne rodič nám to povie deň pred tým alebo máme medzi sebou tel. kontakt.je to vždy vec dohody.

Baby star aj ja robím v školstve a každé ráno objednávam stravu pre 90 žiakov, ak mi rodičia deň pred tým alebo najneskôr ráno do pol ôsmej dieťa neodhlásia ja mu objednať obed musím.( dovážajú nám ho z inej školy), ja viem že do ôsmej deti musia byť v škole, ale nechceš mi povedať že za tých 39 rokov sa ti ešte nikdy nestalo, že ti niekto zaspal, a prišiel neskôr. Toto som sa snažila vysvetliť. A ak rodič neoznámil, že dieťa nepríde tak tú stravu musí za ten deň zaplatiť, informovala som sa a všade je to tak. Áno vždy je to vecou dohody, ale vyskytnúť sa ti môže všeličo a neočakávané veci sa dejú tiež, taký je život.
urad.skol
27.11.09,12:20
Pekný deň,ja by som chcela spýtať,či by mi niekto nemohol pomôcť , pripravujem záverečnú správu o výsledku realizácie projektu pre ŠJ .Niečo mám,ale nerada by som ,aby mi niečo chýbalo...Ďakujem