brunop
06.07.09,08:12
Zdravím všetkých. Cez víkend som si všimol na kmeni čerešne tesne nad zemou, že kôra je zdurena a spod nej ako keby sa vytláčali piliny, alebo také niečo. Kôru som olúpal (opadávala už aj sama) a pod ňou bola úplne kašovitá hmota a nejaké tučné červené húseniece (asi 5 ks). Najhoršie, že neboli zažrané len pod kôrou, ale na niektorých miestach aj hlbšie do kmeňa. Miesto som očistil, vystriekal wapkou a po uschnutí nastriekal prípravkom proti hubám , a proti cicavému hmyzu (mal som to už rozrobené v postrekovačoch). Čerešňa je mladá, rodí pekne a nerád by som o ňu prišiel. Ak viete, poraďte mi prosím, ako postupovať ďalej. Čo s tými dierami v kmeni. Ďakujem za rady.
veva..
06.07.09,19:06
Aký to bol prípravok?
Ranu treba ošetriť buď prípravkom PELLACOL (100 ml stojí asi 2,40€), alebo štepárskym voskom.
legolas
07.07.09,04:05
Zdravím všetkých. Cez víkend som si všimol na kmeni čerešne tesne nad zemou, že kôra je zdurena a spod nej ako keby sa vytláčali piliny, alebo také niečo. Kôru som olúpal (opadávala už aj sama) a pod ňou bola úplne kašovitá hmota a nejaké tučné červené húseniece (asi 5 ks). Najhoršie, že neboli zažrané len pod kôrou, ale na niektorých miestach aj hlbšie do kmeňa. Miesto som očistil, vystriekal wapkou a po uschnutí nastriekal prípravkom proti hubám , a proti cicavému hmyzu (mal som to už rozrobené v postrekovačoch). Čerešňa je mladá, rodí pekne a nerád by som o ňu prišiel. Ak viete, poraďte mi prosím, ako postupovať ďalej. Čo s tými dierami v kmeni. Ďakujem za rady.


... nó, tak to je veľmi nepekná rana, príliš veľká na to, aby sa dala ošetriť len štepárskym voskom a k tomu je to celkom pri zemi. Odkopať hlbšie a ak to nie je ďalej poškodené tak ošetriť poriadne okraje štepárskym nožom až do živých časti a potom natrieť stromovým balzamom. Nechať tak odhrnutú tú spodnú časť, nezahrňať. Bude to trvať hóoodne dlho kým sa rana zacelí, ale ako je vidieť z obrázku je to ešte mladá čerešňa tak by to malo byť úspešné.
karino
07.07.09,05:10
a pouzill by som aj rastovy stimulator ATONIC
brunop
07.07.09,06:14
ďakujem za rady, skúsim to podľa toho ošetriť. Len by ma ešte zaujímalo, že čo to môže byť za hmyz. Škoda, že som si aspoň jednu húsenicu neodložil.