Andrea Wagnerová
06.07.09,10:09
Klient (identifikovaný pre DPH na Slovensku) sa začal zaoberať činnosťou autobazáru. Rada by som Vás poprosila o radu. Nakupuje ojazdené autá z krajín EÚ. Predajcovia zaoberajúci sa touto činnosťou sú vo svojej krajine identifijovaný pre DPH, takže na faktúre DPH neúčtuje. Moja otázka: Klient predáva tieto ojazdené autá na Slovensku a môže DPH odvádzať len z rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenou alebo musí na predajnú cenu pripočítať aj DPH.
Ďakujem za Vaše odpovede.
Andrea
andreaS
06.07.09,08:49
rozdiel pri autobazare je akurat v tom, ze si moze uplatnit dph aj z osobnych automobilov...

zjednoduseny priklad:

1. kupi auto v clenskej krajine EU za 1.000,- eur bez dph, faktura by mala byt bez dph, tuto cenu zaplati autobazar
2. urobi samozdanenie, kde vysledna danova povinnost je 0,-
3. preda auto v bazare slovakovi za 1500,- + 19% dph 285,- = 1.785,-
4. statu odvedie dph 285,- eur.
ondrejvla
06.07.09,08:51
Postupuješ podľa:

§ 42 Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru, pri ktorom nebola odpočítaná daň
Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7
a podľa §66
andreaS
06.07.09,08:54
vlasti ak ide o autobazar, on vlastne nakupuje tovar, nie je to vtedy tak, ze ma moznost uplatnit si dph aj pri osobnych automobiloch a potom pri predaji vystavit fa s dph-ckou?
ondrejvla
06.07.09,16:16
vlasti ak ide o autobazar, on vlastne nakupuje tovar, nie je to vtedy tak, ze ma moznost uplatnit si dph aj pri osobnych automobiloch a potom pri predaji vystavit fa s dph-ckou?

Aďka, ale on nakupuje MV v rámci EÚ, teda dováža ojazdené MV. V prípade, ak len sprostredkuje kúpu MV v autobazáre, kde tieto MV nie sú jeho majetkom, základom pre DPH je rozdiel medzi sumou, ktorú uhradí predávajúcemu a sumou od kupujúceho. Vtedy je jeho tržbou len tento rozdiel, iné by bolo, ak by niektoré MV sám zakúpil a boli by jeho tovarom.
andreaS
06.07.09,16:19
aha... zase som aj ja o nieco mudrejsia ;)

pochopila som to ako nakup na vlastne triko... kupim do bazaru auto (tovar) kym si ho niekto nekupi...

to co myslis ty je potom vlastne kupa na objednavku... niekto najskor pride do bazaru, aby si objednal presne dane auto a vtedy sa to uctuje ako pises, ano? :)
ondrejvla
06.07.09,16:35
aha... zase som aj ja o nieco mudrejsia ;)

pochopila som to ako nakup na vlastne triko... kupim do bazaru auto (tovar) kym si ho niekto nekupi...

to co myslis ty je potom vlastne kupa na objednavku... niekto najskor pride do bazaru, aby si objednal presne dane auto a vtedy sa to uctuje ako pises, ano? :)

Aďka, to nie je kúpa na objednávku, autíčka pekne parkujú v autobazáre, keď si ich nik nekúpi ani do určeného dátumu, ktorý je na zmluve o prevzatí cudzieho majetku a sprostredkovaní služby, tak predávajúci zaplatí parkovné, no a to je tiež predmetom DPH, alebo MV predá a vtedy je to tak, ako som písala. Účtovala som aj AUB vo firme, kde sme mali stretko...
johny18
22.07.09,14:43
Zdravim,

momentalne tato problematika zaujima aj mna, nakolko jeden znamy zaklada autobazar a chce, aby som mu robil ucto.

Vyssie napisane prispevky som nejak nepochopil, ako to bolo myslene.

Autobazar je s.r.o., platitel DPH a chce predavat auta dvomi sposobmi:

1. uzavrie sprostredkovatelsku zmluvu s majitelom auta na sprostredkovanie predaja. Ked auto preda, mal by vyfakturovat majitelovi proviziu za sprostredkovanie. Provizia bude zaklad pre DPH, DPH odvedie. Spravne?

2. druhy pripad je ten isty ako je popisany vyssie, to znamena ze autobazar s.r.o. kupi na seba zo zahranicia auto, a stane sa majitelom MV na cas, kym ho preda.
MV kupi ako platitel DPH od platitela DPH v niekde v EU (CR, Spanielsko, Nemecko), bude mat fakturu bez DPH. Ako teraz bude postupovat?
Tak ako pisala andreaS - samozdani, zaroven si DPH odpocita, potom MV preda a vystavi fakturu na predaj s DPH? Tuto DPH odvedie DÚ.
Alebo nerobi nic a pri predaji vystavi fakturu bez DPH? Prispevky od ondrejvla som nejak nepochopil, co sa mysli tym oslobodenim od dane..
Aljok
23.07.09,07:45
Pozri pokyn DR SR v prílohe tohto príspevku: http://www.porada.sk/941863-post3.html
johny18
23.07.09,08:20
Vdaka, tak v tomto mam uz jasno.

Ale co v pripade, ak bazar (platca DPH)
1. nakupi MV od platcu v EÚ s naslednym predajom platcovi DPH na Slovensku - potom je postup taky, ako uviedla AndreaS v prispevku c.2?
2. nakupi MV od neplatcu v EÚ s naslednym predajom platcovi DPH na Slovensku?
johny18
15.09.09,07:54
Zdravim Vas, potrebujem rychlu radu ohladom auta a DPH, volali mi z nemecka a chcu to rychlo vediet, tak kto vie, prosim, napiste odpoved.

Slovenska s.r.o. , autobazar, platca DPH kupi ojazdeny automobil kategorie n1 v nemecku, fakturu vystavia bez DPH, teda netto. To auto potom autobazar preda do ceskej republiky, ceskej firme, platcovi DPH. Pri predaji autobazar tiez vystavi fakturu bez DPH a teda neodvadza nic? Na fakture uvedie oslobodene dodanie podla §43? Je to spravne?