wasko
06.07.09,10:50
Pekný deň všetkým,
na túto tému sa tu toho popísalo veľa, ale po prečítaní príspevkov som zitstila že tomu veľmi nerozumiem a preto prosím o radu. Uvediem konkrétny príklad:

A - Česká firma /platca DPH v ČR/
B - Slovenská firma /platca DPH v SR/
C - Slovenská firma / neplatca DPH v SR/

Jedná sa o to, že firma B kupovala licenčný software od firmy A, ktorý je viazaný na konkrétneho tretieho odberateľa a to na firmu C. Firma A vystavila fa. firme B bez DPH v českých korunách aj v eurách. Na fa je napísané že sa jedná o trojstranný obchod a kupujúci je povinný priznať a zaplatiť daň podľa smernice EU 2006/112/EG,Art 141. Jedná sa o to že tento licenčný software firma B kúpi od firmy A a ďalej ho môže predať len firme C lebo je vystavený priamo na túto firmu. Môj problém spočíva v tom že neviem čo s DPH

Mám fa od firmy A samozdaniť a vzniká mi aj nárok na odpočet ????
Do ktorých riadkov tlačiva DPH to pôjde????
Keď firma B bude tento software predávať firme C neplatcovi dane predáva aj s DPH. Vyplýva z toho ešte nejaká povinnosť? Uvádza sa na fa že sa jedná o trojstr.obchod?? V ktorom riadku DPH sa to uvádza???
Keď firma b predáva tento software platcovi dane ? Čo s DPH?

Ešte by som sa chcela opýtať keď firma B kúpi nejaký iný tovar od firmy A a tento tovar si nechá ako spotrebný materiál fa sa samozdaňuje ale má vtedy nárok aj na odpočet ak ten spotr.mat. nepredá ďalej????


Mám v tom riadny chaos. Je to veľa otázok naraz ale prosím veľmi pekne niekoho o radu lebo termín DPH sa blíži a som z toho zúfalá. Ďakujem vopred za každú radu.:mee::mee::confused:
Monika Kováčová
06.07.09,16:31
Nezdá sa mi, že by išlo o trojstranný obchod:

§ 45
Oslobodenie od dane
pri trojstrannom obchode
Na začiatok

(1) Trojstranným obchodom sa rozumie obchod, ak

a) sa na obchode zúčastňujú tri osoby a predmetom obchodu je dodanie toho istého tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený priamo od prvého dodávateľa k druhému odberateľovi z jedného členského štátu do iného členského štátu,
b) osoby zúčastnené na obchode sú identifikované pre daň v troch rôznych členských štátoch,
c) prvý odberateľ nie je identifikovaný pre daň v členskom štáte druhého odberateľa a voči prvému dodávateľovi a druhému odberateľovi použije rovnaké identifikačné číslo pre daň,
d) tovar odoslal alebo prepravil prvý dodávateľ alebo prvý odberateľ, alebo iná osoba na ich účet,
e) druhý odberateľ použije identifikačné číslo pre daň pridelené členským štátom, v ktorom sa odoslanie alebo preprava tovaru skončí, a
f) druhý odberateľ je osobou povinnou platiť daň.
Monika Kováčová
06.07.09,16:40
Pekný deň všetkým,
na túto tému sa tu toho popísalo veľa, ale po prečítaní príspevkov som zitstila že tomu veľmi nerozumiem a preto prosím o radu. Uvediem konkrétny príklad:

A - Česká firma /platca DPH v ČR/
B - Slovenská firma /platca DPH v SR/
C - Slovenská firma / neplatca DPH v SR/

Jedná sa o to, že firma B kupovala licenčný software od firmy A, ktorý je viazaný na konkrétneho tretieho odberateľa a to na firmu C. Firma A vystavila fa. firme B bez DPH v českých korunách aj v eurách. Na fa je napísané že sa jedná o trojstranný obchod a kupujúci je povinný priznať a zaplatiť daň podľa smernice EU 2006/112/EG,Art 141. Jedná sa o to že tento licenčný software firma B kúpi od firmy A a ďalej ho môže predať len firme C lebo je vystavený priamo na túto firmu. Môj problém spočíva v tom že neviem čo s DPH


Ide o klasické nadobudnutie z IČŠ EÚ od osoby identifikovanej pre daň v IČŠ = samozdanenie.
Firme C musíte fakturovať so slovenskou DPH, pretože ste platiteľmi dane.

Niekto pravdepodobne pri zabezpečovaní nákupu software celkom netušil čo trojstranný obchod je.