wasko
06.07.09,10:55
Pekný deň všetkým,
na túto tému sa tu toho popísalo veľa, ale po prečítaní príspevkov som zitstila že tomu veľmi nerozumiem a preto prosím o radu. Uvediem konkrétny príklad:

A - Česká firma /platca DPH v ČR/
B - Slovenská firma /platca DPH v SR/
C - Slovenská firma / neplatca DPH v SR/

Jedná sa o to, že firma B kupovala licenčný software od firmy A, ktorý je viazaný na konkrétneho tretieho odberateľa a to na firmu C. Firma A vystavila fa. firme B bez DPH v českých korunách aj v eurách. Na fa je napísané že sa jedná o trojstranný obchod a kupujúci je povinný priznať a zaplatiť daň podľa smernice EU 2006/112/EG,Art 141. Jedná sa o to že tento licenčný software firma B kúpi od firmy A a ďalej ho môže predať len firme C lebo je vystavený priamo na túto firmu. Môj problém spočíva v tom že neviem čo s DPH

Mám fa od firmy A samozdaniť a vzniká mi aj nárok na odpočet ????
Do ktorých riadkov tlačiva DPH to pôjde????
Keď firma B bude tento software predávať firme C neplatcovi dane predáva aj s DPH. Vyplýva z toho ešte nejaká povinnosť? Uvádza sa na fa že sa jedná o trojstr.obchod?? V ktorom riadku DPH sa to uvádza???
Keď firma b predáva tento software platcovi dane ? Čo s DPH?

Ešte by som sa chcela opýtať keď firma B kúpi nejaký iný tovar od firmy A a tento tovar si nechá ako spotrebný materiál fa sa samozdaňuje ale má vtedy nárok aj na odpočet ak ten spotr.mat. nepredá ďalej????


Mám v tom riadny chaos. Je to veľa otázok naraz ale prosím veľmi pekne niekoho o radu lebo termín DPH sa blíži a som z toho zúfalá. Ďakujem vopred za každú radu.:mee::mee::confused:
DušanČ
06.07.09,10:27
Podľa môjho názoru v tomto prípade došlo k mylnému interpretovaniu pojmu trojstranného obchodu. Tento jednoznačne definuje § 45 zákona o DPH. Podľa neho sa na takomto obchode zúčastňujú 3 osoby a predmetom obchodu je dodanie toho istého tovaru dodávateľom priamo druhému odberateľovi, pričom sa musí jednať o osoby, z ktorých každá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte.
Tieto podmienky nie sú v danom prípade dodržané, pretože prvý aj druhý odberateľ sú z toho istého členského štátu, navyše druhý odberateľ nie platcom DPH. Preto poznámka na faktúre dodávateľa je zavádzajúca, treba si vyžiadať faktúru bez tejto klauzuly.
Správne účtovanie v tomto prípade vidím tak, že firma B dodávku samozdaní, pričom jej vznikne nárok aj na odpočet dane. Vo vzťahu s firmou C vystaví firma B faktúru vrátane DPH.
wasko
06.07.09,13:06
Ďakujem pekne za odpoveď. Ja som s tou firmou z Čiech hovorila a tam mi povedali že to neopravia lebo to robia stále tak aj iným firmám a nemali s tým žiadny problém. Takže čo v takom prípade že to neopravia? Mám to samozdaniť a zároveň daň aj odpočítať?
Alebo keby sa jednalo naozaj o trojstranný obchod ako by to vyzeralo vtedy s DPH???? Tiež samozdaňujem a zároveň aj odpočítavam??? Ovplyvňuje DPH to či to ďalej predávam platcovi DPH alebo nie???
Nevedeli by ste mi odpovedať aj na moje ďalšie otázky v predošlom texte???
Vopred veľmi pekne Ďakujem.

Ešte pripomienka ten software ide firme C ale cez firmu B tá ho môže predať len tejto konkrétnej firme nikomu inému lebo software je priamo na meno firmy C a tento software predáva firma B aj firmám platcom DPH aj neplatcom DPH.
DušanČ
06.07.09,17:26
Keby išlo skutočne o trojstranný obchod, firma B by účtovala bez dane a daňová povinnosť prechádza až na druhého odberateľa - firmu C. Upozorňujem na to, ako som uviedol v predchádzajúcom príspevku, že v danom prípade sa o trojstranný obchod nejedná, teda účtovať treba tak, ako som uviedol v predchádzajúcom príspevku. Keby firma B dodávku nesamozdanila, celý obchod by prebehol bez dane. Dodávateľ z CZ dodá bez dane, prvý odberateľ keby nezdanil, druhý odberateľ - neplátca dane ani zdaniť nesmie.
wasko
06.07.09,19:12
Prepáčte, ale ja som to zle pochopila a celé som to domotala. Volala som do tej českej firmy a zajtra sa mi k tomu majú vyjadriť a zistiť nejaké veci ohľadom tej klauzuly trojstranného obchodu ktorú uviedli na Fa. od tej Českej firmy. Takže ak mi to zajtra celé upresnia mohla by som sa na Vás zajtra obrátiť o vyjadrenie k môjmu problému s DPH?? Rozpíšem to ešte raz a správne.Vopred veľmi pekne ďakujem za Váš čas.
Rozalka
06.07.09,19:15
Súhlas s DušanomČ: V žiadnom prípade nejde o 3-stranný obchod, pri ktorom musia byť všetci traja registrovaní a každý v inom členskom štáte, pričom pri "rovnostrannom trojuholníku" tovar ide od A do C, faktúra od A k B, a od B k C.
DušanČ
07.07.09,05:42
Prepáčte, ale ja som to zle pochopila a celé som to domotala. Volala som do tej českej firmy a zajtra sa mi k tomu majú vyjadriť a zistiť nejaké veci ohľadom tej klauzuly trojstranného obchodu ktorú uviedli na Fa. od tej Českej firmy. Takže ak mi to zajtra celé upresnia mohla by som sa na Vás zajtra obrátiť o vyjadrenie k môjmu problému s DPH?? Rozpíšem to ešte raz a správne.Vopred veľmi pekne ďakujem za Váš čas.

O.K., samozrejme môžeš.
wasko
07.07.09,07:16
Pekný deň, takže volali mi z tej Českej firmy a povedali, že tá klauzula má len informatívny charakter a mám to účtovať ako ostatné fa. od nich čiže samozdanenie a zároveň aj odpočet.

Pre upresnenie aby som to uviedla na správnu mieru. Slovenská firma platca DPH v SR /pre ktorú robím účtovníctvo/ kúpi licenčný software od Českej firmy platca DPH v ČR. Táto firma z ČR ho zabezpečí cez inú tretiu firmu a tá tretia firma ten licenčný software, ktorý je viazaný na meno ďalšej firmy pošle priamo našej firme v SR, ktorá si ho objednala od ČR firmy. Čiže táto česká firma ten licenčný software nám len fakturuje a vystavili fa ako som už uviedla v predošlom príspevku bez DPH a uvedli tam tú klauzulu že sa jedná o trojstranný obchod a tá tretia firma ho priamo posiela nám do našej firmy. No a naša firma bude ten licenčný software fakturovať ďalej danej určenej firme ktorá je na tomto licenčnom software určená a bude sa jednať aj o platcov aj neplatcov DPH.
Takže teraz už vôbec neviem ako mám vlastne postupovať, ale myslím si, že v tomto prípade sa už jedná o trojstranný ochod. Či nie????
Prosím o radu ako a čo mám robiť vlastne s DPH??? Keby sa dalo vysvetliť trošku polopatisticky. Ďakujem veľmi pekne za ochotu pomôcť a prajem pekný deň.
DušanČ
07.07.09,07:59
Pekný deň, takže volali mi z tej Českej firmy a povedali, že tá klauzula má len informatívny charakter a mám to účtovať ako ostatné fa. od nich čiže samozdanenie a zároveň aj odpočet.

Pre upresnenie aby som to uviedla na správnu mieru. Slovenská firma platca DPH v SR /pre ktorú robím účtovníctvo/ kúpi licenčný software od Českej firmy platca DPH v ČR. Táto firma z ČR ho zabezpečí cez inú tretiu firmu a tá tretia firma ten licenčný software, ktorý je viazaný na meno ďalšej firmy pošle priamo našej firme v SR, ktorá si ho objednala od ČR firmy. Čiže táto česká firma ten licenčný software nám len fakturuje a vystavili fa ako som už uviedla v predošlom príspevku bez DPH a uvedli tam tú klauzulu že sa jedná o trojstranný obchod a tá tretia firma ho priamo posiela nám do našej firmy. No a naša firma bude ten licenčný software fakturovať ďalej danej určenej firme ktorá je na tomto licenčnom software určená a bude sa jednať aj o platcov aj neplatcov DPH.
Takže teraz už vôbec neviem ako mám vlastne postupovať, ale myslím si, že v tomto prípade sa už jedná o trojstranný ochod. Či nie????
Prosím o radu ako a čo mám robiť vlastne s DPH??? Keby sa dalo vysvetliť trošku polopatisticky. Ďakujem veľmi pekne za ochotu pomôcť a prajem pekný deň.

Opäť je informácia nedostatočná. Schému trojstranného obchodu pekne pomenovala Rozalka ako rovnostranný trojuholník s uvedením postupu fakturácie. Z toho, čo popisuješ v poslednom príspevku Tvoja firma tu vystupuje už ako 2. odberateľ, pretože Tvoj český dodávateľ dodávku zabezpečuje už od inej firmy. V tomto prípade by daňová povinnosť s nárokom na odpočet DPH u Tvojej firmy už vznikla. Taktiež predpokladám nie je splnená podmieka z § 45 zákona o DPH, že sa musí jednať v pomyselnom trojuholníku o osoby registrované pre DPH, ale každá v inom členskom štáte. Dopručujem teda, dodávku z Čiech samozdaniť a vašim odberateľom v SR fakturovať dodávky vrátane DPH.
Čo sa týka poznámky na faktúre z ČR, že sa jedná o trojstranný obchod, tak im sa to tak možno môže javiť, podmienkou je, že SW zabezpečujú od dodávateľa registrovaného pre DPH v inom členskom štáte (nie ČR ani SR).
V opačnom prípade je táto poznámka neopodstatnená a zavádzajúca.
wasko
07.07.09,13:29
Ďakujem. Mňa v podstate nemusí zaujímať odkiaľ česká firma objednáva tovar ale keď mi na fa uvedú že sa jedná o trojstranný obchod pravdepodobne oni tento tovar objednávajú z iného členského štátu registrovaného pre DPH. Nie?No neviem asi sa mýlim.Vlastne ČR postupovali podľa §45 od.3.zákona o DPH. Neviem asi tomu nerozumiem. Takže sa nejedná o trojstranný obchod?
A ešte ak fa ČR samozdaním mám nárok aj na odpočet DPH?

Čo sa týka tovaru tak tá firma od ktorej česká firma objednáva tovar posiela priamo tovar nám do SR fakturuje ho českej firme a tá zase nám vystavila fa bez DPH. Takže podľa mňa ide o trojstranný obchod alebo nie?
Ďakujem za odpoveď
Orsz
08.07.09,05:38
Ďakujem. Mňa v podstate nemusí zaujímať odkiaľ česká firma objednáva tovar ale keď mi na fa uvedú že sa jedná o trojstranný obchod pravdepodobne oni tento tovar objednávajú z iného členského štátu registrovaného pre DPH. Nie?No neviem asi sa mýlim.Vlastne ČR postupovali podľa §45 od.3.zákona o DPH. Neviem asi tomu nerozumiem. Takže sa nejedná o trojstranný obchod?
A ešte ak fa ČR samozdaním mám nárok aj na odpočet DPH?

Čo sa týka tovaru tak tá firma od ktorej česká firma objednáva tovar posiela priamo tovar nám do SR fakturuje ho českej firme a tá zase nám vystavila fa bez DPH. Takže podľa mňa ide o trojstranný obchod alebo nie?
Ďakujem za odpoveď

Ten trojsranný obchod niečo znamená, teda neuvádzali by to, ak by to tak nebolo. V tejto situácii chcem pripomenúť, že samozdanenie je jasné, ale táto vec sa zobrazuje v iných riadkoch, resp. len na výstupe v daň.priznaní DPH - ide o samozdanenie, kde je platiteľom druhý odberateľ a to ste vy. V tlačive DPH sú to riadky č.11 na výstupe a na vstupe tak ako ostatné v r.19.
DušanČ
08.07.09,09:25
Ďakujem. Mňa v podstate nemusí zaujímať odkiaľ česká firma objednáva tovar ale keď mi na fa uvedú že sa jedná o trojstranný obchod pravdepodobne oni tento tovar objednávajú z iného členského štátu registrovaného pre DPH. Nie?No neviem asi sa mýlim.Vlastne ČR postupovali podľa §45 od.3.zákona o DPH. Neviem asi tomu nerozumiem. Takže sa nejedná o trojstranný obchod?
A ešte ak fa ČR samozdaním mám nárok aj na odpočet DPH?

Čo sa týka tovaru tak tá firma od ktorej česká firma objednáva tovar posiela priamo tovar nám do SR fakturuje ho českej firme a tá zase nám vystavila fa bez DPH. Takže podľa mňa ide o trojstranný obchod alebo nie?
Ďakujem za odpoveď,

No posledný odstavec Tvojho príspevku vniesol trochu viac svetla do tohto prípadu. Z neho mi vyplýva, že česká firma, ktorá Vám fakturuje dodávku tu vystupuje už ako 1. odberateľ a Tvoja firma ako druhý. Či ide o trojstranný obchod by vyplynulo z toho, či dodávateľ je z iného členského štátu, ako sú 1. a 2. odberateľ (teda okrem CZ a SK). To by Ti malo byť zrejmé z toho, kto Vám skutočne tovar dodal. V každom prípade však musíš dodávku samozdaniť, pričom máš aj nárok na odpočet DPH.
wasko
08.07.09,18:11
Tak ďakujem veľmi pekne za pomoc. Takže to samozdaním zároveň aj odpočítam DPH a ten trojstranný obchod uvediem na tých riadkoch DPH č. 11 výstup a 19. vstup.

Ešte keď môžem jednu otázku ak kupujem tovar z ČR od platcu DPH, fakturuje mi bez DPH a rozhodnem sa že časť tovaru z fa si nechám a zaúčtujem do spotreby čiže nepredávam to ďalej tiež to samozdaním ale mám nárok aj na odpočet DPH???

ďakujem za pomoc a rady