ivab
06.07.09,14:09
Prosím o radu. Slovenský platca (firma A) vystavuje faktúru slovenskému platcovi (firma B) za opravu automobilov za určité obdobie vykonané vo Francúzsku. Teda firma B si najala firmu A na opravy automobilov pre francúzov a teda opravované auta neopustia FR. Poradťe prosím ako je to v tomto prípade s DPH. Ďakujem
azla
06.07.09,12:15
Miesto dodania služby je Francúzsko.

§15
(6) Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú, s výnimkou podľa § 16 ods. 7.

§16
(7) Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sa vykonajú pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa práce fyzicky vykonajú, je členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým sa mu služba dodala; ak sa tovar neodošle alebo neprepraví mimo členského štátu, v ktorom sa služby fyzicky vykonali, je miestom dodania služby členský štát, v ktorom sa služby fyzicky vykonali
ivab
06.07.09,12:44
To som myslela aj ja, len teraz aký je postup pri fakturácii?

Ďakujem
azla
06.07.09,13:00
Faktúra nebude obsahovať slovenskú Dph, dodanie nie je predmetom dane na Slovensku. (toto Ti je jasné )

Bolo by vhodné zistiť informácie o podmienkach registrácie vo Francúzsku.
Snáď sa nájde niekto kto má s podobnou situáciou osobnú skúsenosť. (ja nemám.:D)
ivab
06.07.09,13:15
Vidíš a to je smola :mee:. Ale aj tak ti ďakujem.

Tak teda nenájde sa tu niekto, kto má skúsenosť s registráciou vo FR?
ivab
07.07.09,05:57
Posúvam
ivab
21.01.10,07:07
Ahojte, chcem sa spýtať, či sa v tejto súvislosti zmenilo niečo od 01.01.2010. Teda slovenský platca DPH (firma A) fakturuje slovenskému platcovi (firme B) opravu automobilov v zahraničí (štát EU). Teda firma B si najala firmu A na opravy, pričom firma B fakturuje služby už priamo objednávateľovi služieb (platcovi v konkrétnom štáte EU). Teda firma B postupuje podľa §15 odst. 1 a faktúru vystaví bez DPH. Predpokladám teda, že aj firma A vystavuje firme B faktúru bez slovenskej DPH. Je moja úvaha správna? Tiež je treba sa odvolávať na §15 odst. 1?
ivab
21.01.10,14:20
Prosím naozaj sa nevie niekto k tomu vyjadriť?
ErikaDP
07.02.10,10:32
Ahojte, chcem sa spýtať, či sa v tejto súvislosti zmenilo niečo od 01.01.2010. Teda slovenský platca DPH (firma A) fakturuje slovenskému platcovi (firme B) opravu automobilov v zahraničí (štát EU). Teda firma B si najala firmu A na opravy, pričom firma B fakturuje služby už priamo objednávateľovi služieb (platcovi v konkrétnom štáte EU). Teda firma B postupuje podľa §15 odst. 1 a faktúru vystaví bez DPH. Predpokladám teda, že aj firma A vystavuje firme B faktúru bez slovenskej DPH. Je moja úvaha správna? Tiež je treba sa odvolávať na §15 odst. 1?
Myslím že tato uvaha ( v časti firma A fakturuje firme B ) NIE JE správna.
Ak firma B je zdaniteľná osoba, a objednala si poddodávku pod svojim slovenským IČ DPH, je teda usadená v SR, tak pododávateľ A sa riadi všeobecným pravodlom §15 ods.1 a teda miesto plnenia je tam, kde je usadený jeho odberateľ a nie miestom kde sa práce skutočne vykonali . Teda odberateľom pre firmu A je firma B, usadená v SR, preto poddodávka medzi A(SR) a B(SR) bude fakturovaná so slovenskou DPH.
Následne B(SR) bude fakturovať objednávateľovi usadenom v Belgicku( objednal pod svojim belgickým IČDPH) bez slovenskej DPH s tým, že Belgičan má povinnosť samozdaniť v Belgicku.
ivab
15.06.10,08:32
Erika a prosím ťa tento postup je od 1.1. alebo sa bolo treba takto nato pozerať i v minulom roku? Ďakujem.
ErikaDP
15.06.10,08:44
Tento postup platí až od tohto roku - od 1.1.2010. Ja tieto prípady teraz nemám, ale pre základnú orientáciu je veľmi dboboru pomôckou Videoškolenie pani Zdenky Jablonkovej, kotré sa dá zakúpiť cez Poradu.