bajo36
06.07.09,13:35
Videl som, že ohladom dedicstva su tu zaujimave temy. Mam mensi problem. Zdedil som dom po maminej smrti spolu s dvoma bratmi a sestrou. Byvam v nom uz od narodenia, surodenci sa odstahovali ked som bol maly a kazdy z nich ma svoju vlastnu rodinu a byvanie. Pred dedicskym konanim som im ponukol ze ich vyplatim (asi tak 2/3 hodnoty na co bol ohodnoteny dom) no oni ma doslova vysmiali. Starostlivost o dom je na mojich pleciach.
Este stale som student a momentalne mam financie akurat na vyplatenie jedneho z nich. Dohodnut sa s nimi je dost problematicke, ... na jednej strane ich chapem, ze by chceli co najviac, no po druhej stranke kedze nikdy nejavili zaujem a pozornost o mamu, tak som cakal najeke ustupky.

Chcel som sa spytat, ci nahodou niekto nema dobry napad ako postupovat dalej?? pripadne nejake rady coho sa mam vyvarovat, co mam urobit a ine.
Zaujimalo by ma co teraz mozu a ake su moje povinnosti voci nim.
Chobot
06.07.09,11:57
Videl som, že ohladom dedicstva su tu zaujimave temy. Mam mensi problem. Zdedil som dom po maminej smrti spolu s dvoma bratmi a sestrou. Byvam v nom uz od narodenia, surodenci sa odstahovali ked som bol maly a kazdy z nich ma svoju vlastnu rodinu a byvanie. Pred dedicskym konanim som im ponukol ze ich vyplatim (asi tak 2/3 hodnoty na co bol ohodnoteny dom) no oni ma doslova vysmiali. Starostlivost o dom je na mojich pleciach.
Este stale som student a momentalne mam financie akurat na vyplatenie jedneho z nich. Dohodnut sa s nimi je dost problematicke, ... na jednej strane ich chapem, ze by chceli co najviac, no po druhej stranke kedze nikdy nejavili zaujem a pozornost o mamu, tak som cakal najeke ustupky.

Chcel som sa spytat, ci nahodou niekto nema dobry napad ako postupovat dalej?? pripadne nejake rady coho sa mam vyvarovat, co mam urobit a ine.
Zaujimalo by ma co teraz mozu a ake su moje povinnosti voci nim.

Pozri sa na to z druhej strany. Predstav si, že ty si sa odsťahoval z rodičovského domu, zobral si si hypotéku a kúpil drahý byt. Úver budeš splácať nasledovných 25 rokov svojho života. Pritom tvoj mladší brat si hovel v rodičovskom dome, nemal zatiaľ žiadne náklady na zabezpečenie vlastného bývania a nijako ho to ani netrápilo. Zrazu príde a povie ti, že ti dá nejakú smiešnu sumu za dom, že on tam zostane bývať. V podstate ti slušne povie, že si bol somár, že si dal také veľké peniaze za vlastný byt, že on za lacno si nechá dom po rodičoch a nebude mať starosti s hypotékou a zháňaním vlastného bytu. Navyše, možno o rok - dva dom predá za trhovú cenu a ešte aj na ňom zarobí a kúpi si potom nový byt.

Kúp si vlastné bývanie, dom po rodičoch predajte a peniaze si rozdeľte. Ak si kúpiš vlastné bývanie, potom uvidíš, aká je to rana pod pás, ak tvoj súrodenec ti ponúkne za dedičstvo iba zlomok hodnoty. Brat má právo žiadať toľko, koľko by zarobil na tom, keby ste dom predali tretej osobe.

Sorry za takú tvrdú reakciu, ale ja som bohužiaľ na opačnej strane, dokonca môj mladší súrodenec s manželom si ten byt za peniaze našetrené počas užívania rodičovského domu kúpili, ale prenajímajú ho a majú z toho pekný príjem. Počas doby, čo bývajú u rodičov majú minimálne náklady na bývanie a nemajú problém si ďalej šetriť.

To, že si do domu investoval a staral sa oň, je predsa samozrejmé, veď si v ňom býval. Aj brat musel do svojho bytu investovať a starať sa o neho. Jedine keby si zafinancoval nejakú významnejšiu rekonštrukciu, ktorá zvýšila hodnotu domu (napr. nové plastové okná, zateplenie, nová strecha,..) vtedy by si si mohol nárokovať na odpočítanie týchto nákladov.

Čo ďalej? Ak sa nedohodnete, môžu požadovať súdnou cestou predaj domu a vyplatenie podielu. Pokiaľ si študent, skús sa s nimi dohodnúť, že ich podiel odkúpiš od nich po tom, čo dokončíš školu. Zatiaľ budú sploumajiteľmi.
bajo36
06.07.09,15:55
dik chobot za radu,.... zatial tak nejako rozmyslam co sa tyka realnych veci co by pripadali mozne
Silvia S
06.07.09,18:08
Chobot, oceňujem Tvoju reakciuu, aj keď ja som na opačnej strane. Zaujímal by ma však Tvoj názor na môj problém. Bývame 12 rokov v rodičovskom dome môjho manžela. Súrodenci majú každý svoje, aj keď jeden z nich dvoch určite žiadnu hypotéku na krku nemá. Zostali sme tu len kvôli jedinému a to, že nám svokrovcom bolo ľúto ich nechať v dvojgeneračnom dome samých. Svokor si podľa mňa už vtedy uvedomoval, čo môže nastať a preto polovicu domu prepísal na manžela /ja som na svoje meno nechcela, čo je ich je ich/ Nikdy sme však nechceli ,uvedomujúc si náročné utiahnutie domu, v dome zostať navždy. Podotýkam, že sme komplet prerobili vrchnú časť domu /vlastný vchod, podlahy, kúrenie, kupelnu a kuchynu, okna, zníženie stropov...skrátka celé výplaty išli do rekonštrukcie. Keď sa blížilo dedičské konanie, povedali sme si, že sa predsa len súrodencov opýtame, čo by asi za to chceli, stále v dobrej viere, aby "nepovedali" , buď sa dohodneme alebo nie, veď o nič nejde....No ale oni povedali a veľmi sa nám to nepáčilo. Nebudem ani hovoriť, že vypočítali z reálneho trhového odhadu, ale ešte nejako pozabudli, že už polovicu má manžel. On sa celkom na tom v duchu pobavil, ale až do tej chvíle, kým im neoznámil, že si to rozmyslí. Len na to už právo nemal. Spustila sa vlna, ktorá sa začala asi tým, že aké rozmýšľanie, že treba prachy, že on má hypotéku...že načo si dal prepísať polku domu a podobne...nebudem ani spomínať ako to skončilo..je mi ľúto svokry, lebo mi sme začali stavať dom. Na jednej strane mi je ľúto, že sme museli dostať od života až takúto facku, aby sme zistili, koho máme pri sebe. No na druhej strane som im už v tejto chvili nesmierne vďačná a najradšej by som im poslala ďakovné listy. Bez nich by sme sa nikdy neodvážili zobrať si na plecia takú hypotéku a nikdy by sme sa neboli odhodlali postaviť si vlastné a konečne nepozerať na to, komu tým ublížime.Určite má každá strana svoju pravdu. Ja sa však v našom probléme kľudne postavím so vstýčenou hlavou pre boží súd, lebo som si vedomá, že sme chceli dobro pre ostatných a nie pre seba. Len škoda, že to druhá strana nepochopila. Teraz som len zvedavá na jedno, kde budú tí, čo vykrikovali, že nemajú problém sa postarať až ich svokra nedajbože bude potrebovať.A tí čo sa starali /a nemyslím tým spraviť nákup/ mi určite dajú za pravdu, že je to najťažšie z najťažšieho. Prajem pekný večer.
vratnik
07.07.09,04:29
1. To ze su "trhove" ponukove ceny este neznamena, ze sa za tie ceny realne predava. Sledujem reality dlhsi a cas a vidim, ze predaj domov vobec nejde resp. realitne leziaky po 1 roky RK vyraduju a nasledne sa vracaju do ponuky s rovnakou cenou. V nasom okresnom meste na severe v zatopovych zonach, tesne pri rieke, v nie moc lukrativnej stvrti predavaju 60 rocne domy s mini - pozemkom 500 m2, ktore je najlepsie zvalit za cenu bezmala 3 mil SKK. Su to teoreticke a uplne nerealne ceny. Poodla tychto nerealnych cien je tazke odhadovat realnu cenu domu a podla toho vyplacat surodencov.
2. Nasa babka to mala vyriesene tak, ze vsetkych surodencov sama postupne povyplacala mensimi sumami a dom s rolami prenechala najmladsiemu, nik s tym nemal problem. Ved uznajte, vsetci surodenci si postavali domi, babka im dala na pozemok co v tej dobe stal par korun resp. kupili si byt za neskutocne nizku cenu a teraz, ked realitne spekulacie kulminuju, ponukove ceny su nad realnymi tak teraz z tejto maxiceny ma vyplacat surodencov ? Mne sa to nezda normalne.
3. Surodenci co majuu velke oci, tak tam by som postupoval tak, ze by som dal dom do RK do ponuky a ked sa po 5 rokoch najde realny zaujemce ochotneho kupit dom za ich premrstenu cenu, tak az z tej ceny vyplacat.
4. Pre bajo: Teraz ste spoluvlastnici, drzite sa navzajom pod krkom, bez vas nemozu nic, a uz vobec predat dom. Mate silne spoluvlastnicke pravo, tak ho vyuzivajte. Ja by som radil pockat kym nebudete zarabat a ked opadne realitna bublina a ceny pojdu dole. V USA su novostavby v milionovom meste lacnejsie ako u nas v okresnom meste stare, zatuchnute a splesnivene barabizne. (ked aktualne cenyv v $ porovnam po prepocte kurzom na eura / stare koruny) V tomto case nech si snivaju kolko zarobia na starom dome z dedicstva. Ked chcu vela, tak bez vasho suhlasu nebudu mat nic.
iriska
07.07.09,05:18
"držte sa navzájom pod krkom" - dobre vystihnuté...
Netreba sa spoliehať na to, že keď ja myslím na druhých, tak aj tí druhí myslia na mňa a mať v rukáve nejaký tromf, ktorý môžem ale aj nemusím použiť...
tutiola
07.07.09,05:42
Videl som, že ohladom dedicstva su tu zaujimave temy. Mam mensi problem. Zdedil som dom po maminej smrti spolu s dvoma bratmi a sestrou. Byvam v nom uz od narodenia, surodenci sa odstahovali ked som bol maly a kazdy z nich ma svoju vlastnu rodinu a byvanie. Pred dedicskym konanim som im ponukol ze ich vyplatim (asi tak 2/3 hodnoty na co bol ohodnoteny dom) no oni ma doslova vysmiali. Starostlivost o dom je na mojich pleciach.
Este stale som student a momentalne mam financie akurat na vyplatenie jedneho z nich. Dohodnut sa s nimi je dost problematicke, ... na jednej strane ich chapem, ze by chceli co najviac, no po druhej stranke kedze nikdy nejavili zaujem a pozornost o mamu, tak som cakal najeke ustupky.

Chcel som sa spytat, ci nahodou niekto nema dobry napad ako postupovat dalej?? pripadne nejake rady coho sa mam vyvarovat, co mam urobit a ine.
Zaujimalo by ma co teraz mozu a ake su moje povinnosti voci nim.
Nepíšeš nič o tom kto matku doopatroval.
vratnik
07.07.09,06:20
To kdo matku doopatroval je pre nich v tejto dobe irelevantne. Poznal som aj takych co neboli ani na pohrebe. Zvycajne ti su potom najvacsi krikluni. Najdu si vrealitkach max cenu - napriklad pri pozemkoch za m2 a tvrdo idu za tou cenoiu. Ved za taku cenu sa predava, budem cakat na kupca aj 5 rokov, ale "pod cenu" nepojdem. Je ich viac a kazdemu sa potom zda, ze dostane malo. Pokial dom nepotrebuje vyznamnu rekonstrukciu, tak nemate problem. Mate kde byvat a kazdy navrh mozete vetovat a pomaly si setrit. Po par rokoch snad dostanu rozum a ak budu mat stale nerealne vidiny, tak si radsej kupte vlastny byt / dom a nech si sami zhanaju kupca, ked si myslia, ze peniaze rastu po stromoch a klucky na dverach sa zoderu od navalu kupcov. Pozri sa kolko je prazdnych domov a bytov, tzv. Husakove deti zo '70 rokov uz maju poriesene svoje byvanie, dopyt preto bude postupne klesat. Kriza tu bude este niekolko rokov a doteraz nekulminovala. Co pisu o krize v tlacenych novinach su prinajlepsom polopravdy, ekonomika pojde v II. polroku vyrazne dole a realitna bublina zacne praskat. Sudy trvaju roky a daju sa skoro donekonecna natahovat, najdenie kupca detto. Treba pockat, zatial moc do udrzby neinvestovat a pomaly si setrit.
bajo36
07.07.09,06:29
Nepíšeš nič o tom kto matku doopatroval.
Posledne dva roky boli dost tazke, bo sme behali len po lekaroch. Jeden z bratov zo zaciatku sa aj snazil trosku pomahat no po nejakom case to vzdal (asi tak pol roka/rok pred jej smrtou). Takze starostlivost ako taka bola potom jedine na mne. Aj preto som trosku naivne cakal ze urobia nejake ustupky. Berem aj chobotob pohlad, ma samozrejme pravdu, ale na druhej strane mi to pripomina tu knizku Ked bacik z chocholova umrie.
tutiola
07.07.09,10:09
Posledne dva roky boli dost tazke, bo sme behali len po lekaroch. Jeden z bratov zo zaciatku sa aj snazil trosku pomahat no po nejakom case to vzdal (asi tak pol roka/rok pred jej smrtou). Takze starostlivost ako taka bola potom jedine na mne. Aj preto som trosku naivne cakal ze urobia nejake ustupky. Berem aj chobotob pohlad, ma samozrejme pravdu, ale na druhej strane mi to pripomina tu knizku Ked bacik z chocholova umrie.
Za týchto okolnosti veľmi ústupky nečakaj. Žiaľ je to tak. Je normálne, že rodičia pomáhajú deťom a deti rodičom, keď bývajú v spoločnej domácnosti. Ty ako študent si býval s matkou a teda veci ako sú návšteva lekára, vybratie liekov, robenie nákupov sú len bežné činnosti každodenného života. Predpokladám, že matka ťa aj finančne podporovala. Môžeš v dome bývať aj naďalej, ale musíš rátať s tým, že ak sa nedohodnete medzi sebou na určitých pravidlách, nebude to pokojné bývanie. Dajte si dom ohodnotiť znalcom, prípadne zistiť si reálne ceny nehuteľnosti vo vašej lokalite a ponúkni im tie 2/3 ceny teraz (predpokladám, že máš tie peniaze, ktoré si ponúkal) a zvyšok do dohodnutej doby. Urobte spolu dohodu, ktorá môže byť zaevidovaná priamo v rozhodnutí o dedičskom konaní.
tajnostkárka
03.10.09,09:54
Dobrý deň,potrebovala by som poradiť,po smrti svokra sme našli životnú poistku,ktorá je kontkrétne určená v prípade smrti na jedného zo synov.Musí sa takáto poistka zahrnúť do dedičského konania?A čakať až na skončenie dedičského konania a povtrdenia?
Mária27
03.10.09,15:13
Keď je plnenie z poistky určené synovi, tak by to mal byť synov majetok. Poisťovňa to určite vysvetlí najlepšie.
tajnostkárka
03.10.09,17:57
ďakujem za odpoveď takže v podstate ak je to len na neho u notára sa to nemusí preberať?len s poisťovňou?
Xanti
03.10.09,18:00
No neviem, ale my sme poistku neprihlasovali do dedičského konania, ona bola adresná a tým pádom s tým notár nič nemal. Poisťovňa do mesiaca či dvoch od úmrtia poistku vyplatila.
Chobot
04.10.09,19:06
Dobrý deň,potrebovala by som poradiť,po smrti svokra sme našli životnú poistku,ktorá je kontkrétne určená v prípade smrti na jedného zo synov.Musí sa takáto poistka zahrnúť do dedičského konania?A čakať až na skončenie dedičského konania a povtrdenia?

Životné poistky sa neprihlasujú do dedičského konania, lebo nie sú predmetom dedičstva. Ak je v životnej poistke určená oprávnená osoba, tak tá si uplatní poistné plnenie u poisťovne a to formou nahlásenia poistnej udalosti poistenej osoby. Poisťovňa si vyžiada potrebné doklady (prinajmenšom úmrtný list a obhliadku mŕtveho či pitevnú správu - všetko overené kópie - dobré je to poslať do poisťovne spolu s hlásením poistnej udalosti) a ak je všetko v poriadku, tak do 15 dní od skončenia šetrenia poistnej udalosti vyplatí poistnú sumu.

Pokiaľ by nebola určená oprávnená osoba, postupuje sa v zmysle obč. zákonníka § 817.