Vivi
06.07.09,16:19
Dobry den,
pracujem na obecnom urade - pre obec, na dohodu o pracovnej cinnosti,mam stanovenu fixnu mesacnu domenu 200 €.

Je mozne,aby k polroku bola k tejto mzde 200 € vyplatena mimoriadna polrocna odmena,cize by bola hruba mzda napr. 300 €. Zakazuje to zakon? Je tam nejake obmedzenie?
Este raz chcem zdoraznit,ze sa jedna o obec.

Dakujem :)
terezamaria
06.07.09,17:27
Dobry den,
pracujem na obecnom urade - pre obec, na dohodu o pracovnej cinnosti,mam stanovenu fixnu mesacnu domenu 200 €.

Je mozne,aby k polroku bola k tejto mzde 200 € vyplatena mimoriadna polrocna odmena,cize by bola hruba mzda napr. 300 €. Zakazuje to zakon? Je tam nejake obmedzenie?
Este raz chcem zdoraznit,ze sa jedna o obec.

Dakujem :)

Zákonník práce neobmedzuje výšku odmeny pri Dohode o pracovnej činnosti.Vo vyššej odmene nie je problém.
Vivi
07.07.09,06:14
Dakujem,taky je aj moj nazor.
este sa chcem spytat. V dohode o pracovnej cinnosti je dohodnuta mesacna odmena - dajme tomu tych 200€ brutto.
Zavisi vyplacanie odmeny v jednotlivych mesiacoch od poctu pracovnych dni,ked zamestnanec nema dohodnutu hodinovu tarifu,ale mesacnu?
Je spravny moj nazor,ze zamestnanec s mesacnou odmenou 200€ brutto pri dohode o prac.cinnosti by mal kazdy mesiac dostat tych 200€ brutto?
Tweety
07.07.09,06:18
Dakujem,taky je aj moj nazor.
este sa chcem spytat. V dohode o pracovnej cinnosti je dohodnuta mesacna odmena - dajme tomu tych 200€ brutto.
Zavisi vyplacanie odmeny v jednotlivych mesiacoch od poctu pracovnych dni,ked zamestnanec nema dohodnutu hodinovu tarifu,ale mesacnu? Nie, nezávisí.
Je spravny moj nazor,ze zamestnanec s mesacnou odmenou 200€ brutto pri dohode o prac.cinnosti by mal kazdy mesiac dostat tych 200€ brutto? Je.[/B]
Odpovede v texte.
Vivi
08.07.09,10:56
chcem naviazat na vasu odpoved,moj zamestnavatel mi tvrdi,ze takto by mi odmenu mohli vyplatit len vtedy,ak by ukoncili tu povodnu dohodu o pracovnej cinnosti a vystavili novu so sumou navysenou o tu odmenu,ze vraj inak sa to neda....aky mate na to nazor?
Tweety
08.07.09,11:09
chcem naviazat na vasu odpoved,moj zamestnavatel mi tvrdi,ze takto by mi odmenu mohli vyplatit len vtedy,ak by ukoncili tu povodnu dohodu o pracovnej cinnosti a vystavili novu so sumou navysenou o tu odmenu,ze vraj inak sa to neda....aky mate na to nazor?
Neviem, či sme sa dobre rozumeli, v tvojom príspevku píšeš o odmene za prácu na dohodu, alebo o mimoriadnej, t.j. aj odmena za dohodu plus niešo navyše?
Vivi
08.07.09,11:18
pisem o mimoriadnej odmene na dohodu - je to aj v nazve toho prispevku:)cize normalna odmena + cosi navyse:)
Tweety
08.07.09,15:14
pisem o mimoriadnej odmene na dohodu - je to aj v nazve toho prispevku:)cize normalna odmena + cosi navyse:)
Dobre teda, ale aj tak to nič nemení na mojej predchádzajúcej odpovedi.
Vivi
11.07.09,05:48
lebo mne v praci tvrdia,ze sa to nemoze,ze sa mimoriadna odmena proste vyplatit neda a ze to nedovoluje zakonnik prace a neviem,ako spravne argumentovat na tieto tvrdenia:(
Manual
11.07.09,05:53
A čo tak spraviť dodatok k DOPČ s tým, že odmena za mesiac napr. jún bude 500€. Je v tom problém ? A zdôvodniť to väčším množstvom práce atď. tam sa dá napísať všeličo
Vivi
11.07.09,17:51
ide o to,co je spravne,ak je to mozne aj bez dodatku,preco by to nemohli urobit bez neho - ak sa to da,ako pise tweety...
mzdarka renca
11.07.09,23:26
ide o to,co je spravne,ak je to mozne aj bez dodatku,preco by to nemohli urobit bez neho - ak sa to da,ako pise tweety...

Tweety má pravdu, dá sa priznať a vyplatiť odmena aj bez dodatku k Dohode, ale zamestnávateľ túto odmenu musí napísať napr. na zvlášť doklad ako mimoriadnu odmenu, napísať zdôvodnenie (priamy nadriadený), podpísať priamy nadriadený a samozrejme aj ten, ktorý má oprávnenie tieto odmeny schvalovať, spravidla štatutár-riaditeľ-konateľ.
V práci nech ti oni dokážu, že to nie je možné, lebo ZP nič také nezakazuje, a čo nie je zakázané, je povolené. ;):)
Vivi
12.07.09,18:05
len ako im to dokazat,ked mi neveria..... :(ja mam nazor ako vy,len vyzeram ako blbec....:(
majoneza
12.07.09,20:12
Ja by som len pridal, ze nexistuje narok na spomenutu odmenu.

Tak ak tvoj zamestnavatel tvrdi ze nie je to mozne z hladiska Zakonniku prace, a potom preukazujes ze je mozne, on ti potom moze povedat, ze vlastne nikdy ti ani nechcel dat odmenu, alebo mozno vymysli novu vyhovorku. Ja by som chcel vediet odkial prisla diskusia o odmene - dostali ju zamestnanci v pracovnom pomere?

Jediny problem v ZP, co ja vidim, je ak ta odmena ma byt skryty nadcas, a pracujes potom viac ako 10 hod. tyzdenne na dohode o PC.
Vivi
13.07.09,06:53
nie,nie je to skryty nadcas a vzniklo to tak,ako pises - dostali ju zamestnanci v pracovnom pomere a mam dojem,ze vlastne mi ju nadriadeny ani nechcel dat...
nevynucujem si narok na taku odmenu,to je mi jasne,ze na nu narok nemam,ide len o to,ze nech mi potom netvrdi bludy a nevyhovara sa na to,ze sa to neda,da sa to povedat priamo.len on mi tvrdi,ze mi odmenu chce dat,ale ze sa to neda :)to je zo strany nadriadeneho nefer.

tak asi tak...dakujem za vsetky vase odpovede a za vas cas:)
Vivi
22.07.09,07:17
Tak a teraz som uz totalny tutmak - vcera som na uvedene otazky dostala nasledovne vyjadrenie z inspekcie prace:



Podľa § 223 ods.1 Zákonníka práce, zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (dohoda o vykonaní
práce) alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda
o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov). Na
pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo
pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia prvej časti.

Podľa § 228a ods. 1 Zákonníka práce, na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

Podľa § 228a ods. 2 Zákonníka práce,dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa
dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je
zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

Z uvedených ustanovení Zákonníka práce vyplýva, vzhľadom k tomu, že dohody
o pracovnej činnosti uzatvára zamestnávateľ len výnimočne ak sa jedná o
príležitostnú činnosť, pričom dohodnutá odmena je podstatnou náležitosťou
dohody, ďalšie vyplatené mimoriadne odmeny nemajú právnu opodstatnenosť.

Podľa § 228a ods. 1 Zákonníka práce, na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

Podľa § 224 ods.2 písm. e) Zákonníka práce, na základe uzatvorených dohôd podľa § 223 je zamestnávateľ povinný najmä viesť evidenciu pracovného času zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov a dohody o pracovnej činnosti.


Z uvedených ustanovení Zákonníka práce vyplýva, že príležitostná činnosť
nesmie presahovať 10 hodín týždenne a zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu pracovného času v odpracovaných hodinách, preto v dohodách o pracovnej činnosti by mal zamestnávateľ so zamestnancom dohodnúť odmenu za jednu hodinu pracovnej činnosti.

Z tohto mi vyplyva,ze co sa tu popisalo na moju otazku nesedi - cize aj to,ze vsetky dohody o pracovnej cinnosti by mali byt uzatvarane s odmenou na hodinu a nie s mesacnou odmenou....nemate niekto k tomu nieco viac - alebo nejake vlastne skusenosti...lebo uz fakt neviem,ako reagovat:(
jankasm
22.07.09,07:30
Zákon síce určuje, že dohoda o pracovnej činnosti je maximálne na 10 hodín týždenne, a že odmena za prácu má byť dohodnutá v podpísanej dohode. Ale neviem o tom, že by zákon určoval, že musí byť dohodnutá hodinová odmena /rovnako ako pri pracovnej zmluve, tiež je stanovený týždenný pracovný čas, a môžeš si vybrať či budeš odmeňovať pracovníka mesačne alebo hodinovo, zákon to neurčuje/, a ani o tom, že by nemohol pracovník na dohodu dostať odmenu. V pracovnej činnosti môže mať napr. upratovanie. A v jednom mesiaci, napr. po prerábaní budovy alebo podobne, dostane odmenu za to, že v rámci tých 10 hodín týždenne urobil kopec práce navyše oproti iným mesiacom.

Ja si myslím, že tá odmena k dohode je úplne OK. Treba dať len pozor na počet hodín. ;)
Vivi
22.07.09,11:19
ale keby mi prisla kontrola z inspektoratu prace,ako to obhajim,ked oni maju na to takyto nazor? :(
mzdarka renca
22.07.09,11:31
ale keby mi prisla kontrola z inspektoratu prace,ako to obhajim,ked oni maju na to takyto nazor? :(
V tomto prípade by som im poradila, aby si naštudovali ZP, veď čo nie je zakázané je dovolené, nie?