lucya28
06.07.09,18:09
ahojte,
vie mi niekto poradiť? som zamestnaná pol roka. Prijali ma ako náhradníčku za kolegyňu na materskej dovolenke. Tento mesiac by mi mali predĺžiť zmluvu na dobu neurčitú. S manželom chceme druhé dieťa, ale rada by som platila do sociálnej poisťovne, aby som nemala základnú materskú.
1. ak kolegyňa nastúpi do práce do pol roka, môžu ma bez dôvodu prepustiť?
2. aké tlačivo si musím pýtať v sociálnej poisťovni, ako si vyrátam koľko budem mesačne platiť a ako dlho?
3. môže si zamestnávateľ tieto platby zistiť?
Ďakujem za odpovede.
Chobot
06.07.09,20:12
ahojte,
vie mi niekto poradiť? som zamestnaná pol roka. Prijali ma ako náhradníčku za kolegyňu na materskej dovolenke. Tento mesiac by mi mali predĺžiť zmluvu na dobu neurčitú. S manželom chceme druhé dieťa, ale rada by som platila do sociálnej poisťovne, aby som nemala základnú materskú.
1. ak kolegyňa nastúpi do práce do pol roka, môžu ma bez dôvodu prepustiť?

Ak už budeš mať PP na dobu neurčitú, tak bez dôvodu ťa prepustiť nemôžu. Ale dôvodom môže byť napr. nadbytočnosť, ak sa tá druhá vráti (boli by ste dve a zamestnávateľ sa môže rozhodnúť jednu prepustiť).


2. aké tlačivo si musím pýtať v sociálnej poisťovni, ako si vyrátam koľko budem mesačne platiť a ako dlho?

Ak chceš vyššie dávky, treba sa prihlásiť na dobrovoľné poistenie. Myslím, že toto ti zodpovedajú iní členovia, ktorí s v problematike dobrovoľného poistenia vyznajú lepšie ako ja, takže nebudem tu v tomto mudrovať.


3. môže si zamestnávateľ tieto platby zistiť?
Ďakujem za odpovede.

Myslím, že zamestnávateľ sa nemá odkiaľ dozvedieť, ak si prihlásená na dobrovoľné poistenie. Jedine, že by si si nechávala zo mzdy robiť zrážky pre soc. poisťovňu, vtedy by mu mohlo trknúť, na čo to platíš.
lucya28
07.07.09,15:28
ďakujem za odpovede