durcan
06.07.09,18:43
Chcem sa poradiť ohľadom ako postupovať. Máme v práci mladého kolegu, ktorý je ešte v skúšobnej dobe.Keďže máme pracoviská na 2 vzdialených miestach, nemôžem ho ako nadriadená denne kontrolovať kde je.Len teraz vzišiel problém, keď mi zamestnankyne nahlásili, že náš mladý už raz v práci pol dňa nebol, vraj zaspal.A teraz druhýkrát už druhý deň nedal vedieť, čo je s ním.Volal len podriadenej, že vraj nemá na mňa číslo(??) a údajne je chorý.
Myslím, že oficiálne do 3 dní musí nahlásiť zamestnávateľovi čo je s ním prípadne či je PN.Ako mám ďalej postupovať, ak sa tak nestane.
Je zamestnanec povinný dopredu nahlásiť, že sa chystá k lekárovi? Asi hlúpa otázka,lebo u ostatných je to bežné.Ako postupovať ak sa tak nestane a robí si čo chce?
veronikasad
06.07.09,16:52
Chcem sa poradiť ohľadom ako postupovať. Máme v práci mladého kolegu, ktorý je ešte v skúšobnej dobe.Keďže máme pracoviská na 2 vzdialených miestach, nemôžem ho ako nadriadená denne kontrolovať kde je.Len teraz vzišiel problém, keď mi zamestnankyne nahlásili, že náš mladý už raz v práci pol dňa nebol, vraj zaspal.A teraz druhýkrát už druhý deň nedal vedieť, čo je s ním.Volal len podriadenej, že vraj nemá na mňa číslo(??) a údajne je chorý.
Myslím, že oficiálne do 3 dní musí nahlásiť zamestnávateľovi čo je s ním prípadne či je PN.Ako mám ďalej postupovať, ak sa tak nestane.
Je zamestnanec povinný dopredu nahlásiť, že sa chystá k lekárovi? Asi hlúpa otázka,lebo u ostatných je to bežné.Ako postupovať ak sa tak nestane a robí si čo chce?

Prekážky v práci rieši § 144 Zákonníka práce :

§ 144
Spoločné ustanovenie o prekážkach v práci
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu.

(2) Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní. Ak má zamestnanec nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy, zamestnávateľ je povinný mu umožniť nadpracovanie zameškaného času, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

Skôr než sa rozhodneš pre akékoľvek tvrdšie riešenie /napr. skončenie prac.pomeru v skúšobnej dobe/, mala by si si s mladým zamestnancom pohovoriť a dať mu ešte šancu. Zaspať - to sa môže stať každému a ak je PN, možno nevie, do akého termínu má odovzdať PN-ku zamestnávateľovi.
Treba si na začiatku stanoviť pevné pravidlá.
Neviem koľko máš rokov - predstav si, že by takto "zakopol" u svojho prvého zamestnávateľa tvoj syn ...