bakyxy
06.07.09,18:51
Dobry den, Moja matka a jej 2ja surodenci zdedili byt po svojich rodicoch, moja matka 2/3 a jej sestra 1/3 /brat sa vzdal/. Kedze sa nikto o byt nezaujimal nastahoval som sa pomali ho zveladoval... Teraz som uz majitelom 2/3 bytu ja /darovacia zmluva z matky na mna/. Chcel by som vysporiadat tu 1/3 ktoru ma teta. Snazim sa s nou spojit uz niekolko mesiacov, kedze nema tel, mobil, mail ani nic podobne posielam jej listy snazil som sa ju najst x-krat doma. Proste nedari sa.Vobec nereaguje na ani na stretnutia ani na financne vyrovnanie /pritom viem ze ma finanncne problemy (exekucia na vlastnom byte)/. Byt v ktorom byvam je viac menej v povodnom stave (elektro, plyn, voda) je nutna rekonstrukcia (cim skor zhorela mi elektroinstalacia..). Som nuteny zacat to riesit s pravnikom. Co nebude ani lacne ani rychle. (Len sudny poplatok na zacatie konania bude cca 50-80 000).Kedze planujem zalozenie rodiny a stym suvisuiace veci chcem si vziat uver na nutnu rekonstrukciu cca 500 000 sk.Aj ked konanie este nebude skoncene. Co by ste my poradili. Brat ci nebrat?? Resp ako by som mohol tento problem riesit
elli
06.07.09,19:34
Podla vypoctu sudneho poplatku ma ta 1/3 hodnotu presahujucu 1 milion??
Vyzvu na zrusenie spoluvlastnictva treba poslat pisomne, s jasnou formulaciou o Tvojej predstave vysporiadania, vratane sumy a terminov - tak terminu odpovede, ako aj terminu vyplatenia. Suma by mala zodpovedat hodnote spoluvlastnickeho podielu, pri zohladneni cien na trhu nehnutelnosti.
Najlepsie, poslat jej doporucene do vlastnych ruk (aby si mal doklad o DORUCENI, nie o odoslani) uz hotovy navrh zmluvy, s urcenim lehoty, dokedy sa ma k nemu vyjadrit, so slusnym ale doraznym upozornenim, ze ak sa k navrhu nevyjadri, budes to povazovat za jej neochotu dohodu uzavriet a obratis sa so zalobou na sud.
V sudnom spore by si uspiet mal, osobitne, ak zdoraznis, ze byt potrebuje rekonstrukciu, na ktoru spoluvlastnicka prispiet nechce, svoje spoluvlastnicke prava realne nevykonava a rovnako sa vyhyba plnit aj povinnosti zo spoluvlastnictva vyplyvajuce.
Akosi tomu nerozumiem:
- byt si postupne zveladoval - na druhej strane pises, ze je v povodnom stave,
- na jednej strane vycislujes hodnotu (podla sudneho poplatku) tej 1/3 na milion, na druhej strane uvazujes, ci sa oplati do toho pustit? Tam stacia sedliacke pocty, Tvoje 2/3 vysporiadanim ziskaju likviditu (moznost spenazit ich), v sucasnom stave je to mrtve aktivum - nemozes byt predat, zalozit, vymenit....

Naviac, ak je pravdou, ze odmieta prispiet na uhradu potrebnych udrziavacich nakladov, a ani sa nechce nijako dohodnut ani o uzivani nehnutelnosti, ani zruseni a vyporiadani podieloveho spoluvlastnictva, a sud preto spoluvlastnictvo zrusi, bude v postaveni neuspesneho ucastnika, a teda povinna hradit Ti trovy konania. S vymozitelnostou trov problem nevidim, jednoducho urobis zapocitanie proti sume, ktoru jej mas na zaklade rozsudku vyplatit, a vyplatis jej o to menej.
bakyxy
06.07.09,19:55
Toto som si nebol uplne isty ci sa plati 6 percent z mojho vlastnictva alebo z toho o co sa chcem sudit. Ak by to bolo len z tej 1/3 tak by to pri pribliznej cene 1,8 by to bolo "len " 36 000.
Ano byt som postupne prerabal ale len v ramci mojich uspor taky zasah ako vymena celej elektriky (cca do 50 000 sk) na to uz by som bral ten uver a porobil na komlet vsetko (kupelna, kuchYna).
Jasne ze sa do toho chcem pustit len ma dost ludi odhovara ze nie lebo to este nieje moje.myslim branie uveru a prerabka. Tak som potreboval nazor...
Momentalny stav je taky ze pravnik jej poslal list ze sa chceme dohodnut mimosudne. A kedze sa "urcite neozve" bude sa to riesit sudne. Ale este mam otazku. Ako je to so zapocitavanim vydavkov na opravy a najomne za tie roky kedy sa o tu svoju 1/3 nestarala (co je vlastne 10 rokov). Moze sa z ceny tej 1/3 odratat okrem 1/3 nakladov na opravy aj spominane poplatky za najomne a podobne, kedze ako majitel by sa mala na nich podielat? tym padom by mala cena na vyplatenie klesnut? Dakujem za odpoved
Xanti
06.07.09,20:03
Ale este mam otazku. Ako je to so zapocitavanim vydavkov na opravy a najomne za tie roky kedy sa o tu svoju 1/3 nestarala (co je vlastne 10 rokov). Moze sa z ceny tej 1/3 odratat okrem 1/3 nakladov na opravy aj spominane poplatky za najomne a podobne, kedze ako majitel by sa mala na nich podielat? tym padom by mala cena na vyplatenie klesnut? Dakujem za odpoved Užívala ona nehnuteľnosť? Nie. Podľa mňa nemala platiť, max. tak daň z nehnuteľnosti. Lebo je jej podielovou spoluvlastníčkou.
Keby si ty nebýval tam, ale byt by bol prenajatý. Tak by mala nárok dokonca na 1/3 výnosov. Si ochotný jej to vyplatiť? Za tie roky čo si tam bol ako podnájomník a nie vlastník. Myslím, že nie. Toto je dvojsečná zbraň.

Čo sa týka tej rekonštrukcie je to priveľký zásah a ona ako spoluvlastníčka by musela s tým súhlasiť. A samozrejme možno by počkala, aby sa rekonstrukciou zvýšila hodnota bytu a potom súhlasila s vyplatením . A dalšia možnosť je tá, že preto nereaguje na výzvy, že chce mať poistku kam ísť ak príde o svoju nehnuteľnosť.
Zrejme si to tak predstavuje, prídem o byt a šak mám druhý aj ked nie je celý môj ale môžem tam v pohode bývať. :eek: Asi by som počkala na rozhodnutie súdu s rekonštrukciou.