asusana
06.07.09,21:40
Chcela by som sa opýtať,odvody do ZP ktoré si platí SZČO, čo v prípade ak niesu zaplatené dva mesiace, môžem rátať s ošetrením u doktora, prípadne predpísanie liekov.ZP prepláca tieto služby hneď ako su poskytnuté, alebo po nejakom ročnom zúčtovaní, a teda momentálne nezaplatené zdravotné poistenie neovplyní náhle ošetrenie u zubára. Aké máte skúsenosti?A hlavne ako je to podľa zákona. Ďakujem za odpoved;)
liba2
07.07.09,07:23
Chcela by som sa opýtať,odvody do ZP ktoré si platí SZČO, čo v prípade ak niesu zaplatené dva mesiace, môžem rátať s ošetrením u doktora, prípadne predpísanie liekov.ZP prepláca tieto služby hneď ako su poskytnuté, alebo po nejakom ročnom zúčtovaní, a teda momentálne nezaplatené zdravotné poistenie neovplyní náhle ošetrenie u zubára. Aké máte skúsenosti?A hlavne ako je to podľa zákona. Ďakujem za odpoved;)Lekár neskúma, či pacient má zaplatené ZP, a pacienta ošetrí.
ZP pri preplácaní za služby za konkrétneho pacienta neskúma, či pacient má zaplatené ZP, služby preplatí.
Avšak iné oddelenie ZP - výber poistného - skúma, či občan má zaplatené ZP a vymáha ho; skôr či neskôr sa ZP zaplatiť musí.
FugAn
07.07.09,07:49
Podla zakona poistenec ktory v roku nema zaplatene poistne 3 mesiace ma narok na neodkladnu zdravotnu starostlivost. Zdravotna poistovna je povinna na internetovej stranke zverejnovat zoznam neplaticov. Takze lekár ma moznost si overit ci je niekto neplatic. Potom si overuje v zdravotnej poistovni ci je to pravda nakolko zoznamy neplaticov nie su aktualizovane kazdy den. Lekar si to overuje najma vtedy ak uz mu v minulosti neboli uhradene niektoré ukony u daneho pacienta. Preto odporucam pri ambulantných osetreniach vyplatit nedoplatok na preddavkoch este pred navstevou lekára.