kinimod
06.07.09,22:28
Dostal som sa so svojou spoločnosťou do trochu podivnej situácie a neviem si rady.

Živnostník v ČR, platiteľ DPH, obdrží na základe zmluvy s americkým obchodným partnerom v USA pravidelný mesačný príjem v závislosti od počtu predaných kusov konkrétneho tovaru (celosvetovo). Partner v USA vystupuje ako agent, ktorý zabezpečuje predaj tohto tovaru.

Keďže moja firma s týmto živnostníkom aktívne spolupracuje a dodáva nevyhnutné služby, máme s ním zmluvu o jeho zmluve s partnerom v USA. Z tej vyplýva, že isté percento zisku z USA bude živnostníkovi moja firma mesačne fakturovať.

Moja otázka znie: Kto a kde platí DPH? Logicky sú prijaté peniaze u živnostníka už zdanené v USA podľa tamojšieho zákona. Ako máme teda vystavovať faktúry živnostníkovi? Keďže je v členskom štáte EU, tak logicky s 0 % DPH, ale kto z nás a ako má ešte odvádzať v domácej krajine DPH? Ja predpokladám, že nikto, keďže DPH odvádza v tomto prípade vždy len partner v USA.

Ďakujem
DušanČ
07.07.09,07:28
Podľa môjho názoru nie možné spájať obchodné podmienky medzi subjektami v EU a USA a medzi subjektami v rámci EU. Pre všetky subjekty v rámci EU je USA treťou krajinou, čiže dodávky tovarov a služieb pri fakturácii nie sú zdaňované. Nepíšeš, či živnostník z ČR dostáva od USA partnera odmenu za sprostredkovanie alebo je to iná forma. Ale to podstatné nie je. Ani to, ak táto odmena je zdaňovaná priamo v USA, lebo by sa jednalo o iný druh dane.
Čo sa týka vzťahu Tvojej firmy s živnostníkom z ČR, tu je iná situácia. Predpokladám, že živnostníkovi poskytuješ niektorú zo služieb definovanú v § 15, ods. 8 zákona o DPH, kde je miestom dodania služby iný členský štát, ako je členský štát dodávateľa. Z toho mi vychádza, že za poskytnuté služby budeš českému živnostníkovi fakturovať službu bez DPH a on je povinný túto službu zdaniť, pričom mu vzniká aj nárok na odpočet.
kinimod
07.07.09,22:43
Ďakujem, presne to som si myslel a toho som sa aj obával.

Živnostník z toho vychádza veľmi nevýhodne. Dá sa to teda nejak "ošáliť"? Nejde mi o to, aby sme robili podvod, ale aby sme s čistým svedomím vedeli obhájiť postup pri daňovej kontrole. Obchodný partner v USA totiž daň platí v USA a teda zdaňovať obnos v EU znova mi pripadá hlúpe.

Vysvetlím to na jednoduchom prípade:

1. Firma v USA vyplatí už po prepočte 1000 EUR živnostníkovi za služby. Povinnosť pre DPH má firma v USA, živnostník teda dostáva "čisté".
2. Moja firma vystaví faktúru živnostníkovi z EU (ČR) na 500 EUR, keďže sa v danom období podieľala alebo vypomáhala svojimi službami. Faktúra je s 0% DPH, keďže povinnosť vzniká v tamojšom členskom štáte.
3. Živnostník teda musí zaplatiť v EU (ČR) DPH z tých 500 EUR.

Podľa zákona je to správne, ale v tejto konkrétnej situácii je to podivné. Preto ma teda zaujímalo, či sú nejaké možnosti. Napríklad proste tieto obnosy do podania DPH u živnostníka nepriznávať a pri prípadnej kontrole ukázať a vysvetliť kontrolórovi zmluvy a proces.

Vďaka za rady.
KEJKA
08.07.09,09:09
živnostník samozdaní a DPH si odpočíta, nie? Píšeš, že je platiteľom DPH, tak kde je problém?
kinimod
08.07.09,09:13
Príjem z USA je prakticky jeho jediný výrazný príjem, teda každá mnou vyfakturovaná služba s DPH je preňho takmer plnou povinnosťou -- jednuducho tú DPH nemá v priznaní od čoho odpočítať.

Alebo niečomu nerozumiem?
KEJKA
08.07.09,12:30
Príjem z USA je prakticky jeho jediný výrazný príjem, teda každá mnou vyfakturovaná služba s DPH je preňho takmer plnou povinnosťou -- jednuducho tú DPH nemá v priznaní od čoho odpočítať.

Alebo niečomu nerozumiem?
asi nie - nerozumieš
Keďže je v členskom štáte EU, tak logicky s 0 % DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html), ale kto z nás a ako má ešte odvádzať v domácej krajine DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html)?
zo zadania

takže on to samozdaní a súčasne má nárok na odpočítanie DPH, nakoľko jeho príjmy nie sú oslobodené v zmysle zákona o DPH - má nárok na odpočítanie. Zo zadania mi to tak vyplýva.
Takže živnostník síce vykáže DPH na výstupe ale súčasne si DPH odpočíta, lebo na odpočet má nárok.
kinimod
08.07.09,12:38
Už rozumiem :)
Ďakujem za pomoc.