svecova
07.07.09,08:12
som zivnostnik bez zamestnancov, mozem si dat do vydavkov zmluvu s rodinnym prislusnikom, ze mi vykonal uct. prace?on nema zivnost..ak ano, ake povinnosti mam ako szco?staci platba na zaklade PPd a VPD?
Lenka1979
07.07.09,06:15
som zivnostnik bez zamestnancov, mozem si dat do vydavkov zmluvu s rodinnym prislusnikom, ze mi vykonal uct. prace?on nema zivnost..ak ano, ake povinnosti mam ako szco?staci platba na zaklade PPd a VPD?


On nie je živnostníkom, nie je ani Tvojím zamestnancom... na základe čoho chceš, aby Ti vykonával účtovnícke práce? V tomto prípade podľa mňa nemôžeš. Zamestnaj ho aspoň na dohodu o pracovnej činnosti alebo na pracovný pomer s kratším prac.časom na základe ktorej Ti túto prácu vykoná. Potom si môžeš dať do výdavkov jeho mzdu a odvody ktoré zaplatíš.
svecova
07.07.09,06:18
na zaklade zmluvy neviem presny nazov..ze mi vykona pomocne uct. prace v rozsahu x hod za x eur..
Tweety
07.07.09,06:20
na zaklade zmluvy neviem presny nazov..ze mi vykona pomocne uct. prace v rozsahu x hod za x eur..
Určite máš na mysli Dohodu o Pracovnej Činnosti, kedže DoVP nie je na túto prácu vhodná. Ak áno, odmena na dohodu na výdavkom OZD. Aj odvody do SP. A prihlásila si dohodára cez RLFO na SP?
Lenka1979
07.07.09,06:22
na zaklade zmluvy neviem presny nazov..ze mi vykona pomocne uct. prace v rozsahu x hod za x eur..


... A on teraz čo robí? Je zamestnaný niekde inde? Ale evidovaný na ÚP? Na základe zmluvy o poskytovaní účtovníckych služieb/prác musí mať živnostenské oprávnenie (to je môj názor, nemôže to robiť "na čierno"). Ale môže to robiť aj na dohodu ako som písala vyššie. Nevieme nič bližšie ohľadom toho rod.príslušníka.
veronikasad
07.07.09,06:22
na zaklade zmluvy neviem presny nazov..ze mi vykona pomocne uct. prace v rozsahu x hod za x eur..
Pokial si chceš znižovať základ dane = uplatňovať si výdavky, nahlas rodinného príslušníka do sociálnej poisťovne ako dohodára.

Ak ide len o výpomoc - bez nároku na odmenu, ak je dôchodkovo poistený, študent alebo dôchodca, nemusíš ho prihlasovať - nepôjde o nelegálnu prácu.
Kto je tým rodinným príslušníkom ?
svecova
07.07.09,06:22
urcite nie dohoda, to by musel platit odvody..
Jana2004
07.07.09,06:23
veď môže použiť zmluvu o dielo, alebo sa mýlim? dotyčný rodinný príslušník dodaní v ročnom zúčtovaní, čo by som v zmluve aj spomenula. Je to síce netradičné poňatie platby za účt. práce, ale myslím, že v zmysle zákona.
Tweety
07.07.09,06:23
urcite nie dohoda, to by musel platit odvody..
Na dohodu neplatí zamestnanec odvody. Len zamestnáv. do SP G a ÚP.
veronikasad
07.07.09,06:26
urcite nie dohoda, to by musel platit odvody..
ale veď tie odvody z dohody sú minimálne - len garančné a úrazové poistenie ... A platí ich len zamestnávatel, nie zamestnanec.
Lenka1979
07.07.09,06:30
urcite nie dohoda, to by musel platit odvody..


... tak sa musí rozhodnúť a vybrať si sám. Sú tu popísané možnosti, iné sú bohužiaľ nelegálne. Neviem prečo nechce dohodu, tam sú odvody najnižšie.