ivkň
07.07.09,09:07
Dobrý deň,

chcem poprosiť o radu, mám zahraničnú prijatú faktúru z Nemecka- tovar. Ako prvé nám prišla nejaká zmluva tam boli podmienky a v prípade skorej úhrady je možné uplatniť 2% skonto. Tak sa aj stalo. My sme uhradili 26.6.2009 2715,97 Euro, ale teraz mi prišla faktúra vystavená 29.6.09 na sumu 2771,40 Euro. Ako to mám dať dohromady aby mi tam neostal ten neuhradený rozdiel 2 %?? Lebo v tej faktúre čo mi teraz prišla nie je v texte nikde napísané že sme to zaplatili, teda nejaky odpočet, ale uplne na spodu malými písmenami je že tú čiastku obdržali 26.6.09- 2715,97 Euro. Prosim poraďte mi. Ďakujem.
DušanČ
07.07.09,08:34
Z popisu mi vychádza, že na základe uvedenej zmluvy ste splnili podmienky a máte nárok na skonto. Dodávateľ však zmluvu nerešpektoval. Preto od neho treba žiadať vysvetlenie. Je možné, že dodávateľovi nabehli peniaze na účet až po limite a riadil sa podľa toho pri vystavení faktúry. V každom prípade treba si s ním túto disproporciu vysvetliť a na základe toho buď žiadať od neho novú faktúru alebo doplatiť rozdiel.
ondrejvla
07.07.09,08:44
Ja som to pochopila tak, že prvá faktúra na nižšiu sumu bola len preddavková, takže o nej by som neúčtovala, len na BV ako 314/A s popisom ZF, kvôli párovaniu, ale zaúčtovala by som až túto konečnú fa, nasledovne :
Prvá úhrada: MD 314/A / D 221/A
druhá faktúra: MD 132 / D 321/A
MD 321/A / 314/A
ID : MD 321/A / 648

Alebo druhá varianta :
Prefotila by som prvú fa, priložila k tejto a cez ID zaúčtovala:
MD 321/A / 314/A
MD 321/A / 648
DušanČ
07.07.09,09:22
Ja som to pochopila tak, že prvá faktúra na nižšiu sumu bola len preddavková, takže o nej by som neúčtovala, len na BV ako 314/A s popisom ZF, kvôli párovaniu, ale zaúčtovala by som až túto konečnú fa, nasledovne :
Prvá úhrada: MD 314/A / D 221/A
druhá faktúra: MD 132 / D 321/A
MD 321/A / 314/A
ID : MD 321/A / 648

Alebo druhá varianta :
Prefotila by som prvú fa, priložila k tejto a cez ID zaúčtovala:
MD 321/A / 314/A
MD 321/A / 648

Vlasti, je to možné, že to prebehlo tak, ako uvádzaš. Sám som sa s podobnými prípadmi stretol, hlavne a nemeckých a rakúskych dodávateľov. Z existujúcich dokladov je aj Tvoje účtovanie v poriadku. Lenže ja pochybujem, že sa s tým dodávateľ uspokojí. V každom prípade treba s ním výšku zúčtovacej faktúry prerokovať a na základe toho zvoliť definitívne riešenie. Teda ako som uviedol vyššie - buď pošlú novú faktúru, nižšiu o 2 % alebo bude treba tie 2 % doplatiť.
ivkň
07.07.09,09:39
žiadne doplacanie nebude :) nech si tam sef pekne vola ked take vymyslel :)) dakujem za rady. Ja si počkam kym mi pošlu opravenu faktúru. Lebo načo tam potom tu klauzulu dávajú, do zmluvy, že skonto 2 % keď potom to aj tak neplatí a fakturujú celú sumu.
ivako
07.07.09,09:40
Skonto by sa malo účtovať k príslušnému účtu, na ktorý bola zaúčtovaná prijatá fa. Čiže v tomto prípade nie na účet 648, ale zľava z ceny na už predaný tovar na účet 321,315/504, alebo ak by bola zľava z ceny pred úhradou fa tak potom 321/131,132 a po úhrade dodávateľovi 315/131,132
ivako
07.07.09,09:52
žiadne doplacanie nebude :) nech si tam sef pekne vola ked take vymyslel :)) dakujem za rady. Ja si počkam kym mi pošlu opravenu faktúru. Lebo načo tam potom tu klauzulu dávajú, do zmluvy, že skonto 2 % keď potom to aj tak neplatí a fakturujú celú sumu.
My máme opačný prípad, keď my fakturujeme odberateľovi do Nemecka a tiež máme zmluvne dohodnuté skonto. Faktúry vystavujeme na celú sumu a ak splnia podmienky na skonto, automaticky uhrádzajú menej a posielajú nám avízo o platbe, kde je uvedená suma skonta, o ktorú sa znižuje platba za fa.
Niečo podobné by ste mohli zasielať aj vy im.
Kolejová
07.07.09,12:58
My dostávame z Nemecka bežne faktúry na ktorých je skonto. Ak vieme že to stihneme uhradiť v kratšej dobe faktúru už zaevidujeme v nižšej sume a pri úhrade si uplatníme si skonto 2 %.

L.
ivkň
08.07.09,06:49
"ivako"
veď teraz to vyzerá tak, že aj budeme musieť zaslať odfotenú úhradu, a snáď nemecký dodávateľ tú faktúru opraví.
ivako
08.07.09,07:24
"ivako"
veď teraz to vyzerá tak, že aj budeme musieť zaslať odfotenú úhradu, a snáď nemecký dodávateľ tú faktúru opraví.
No neviem, či ti Nemec bude opravovať faktúru. Chcem sa opýtať, či sa vám ozval ten nemecký dodávateľ a má niečo proti nižšej platbe, ktorú ste mu zaslali? Ak nie, zbytočne nestresuj, odfotenú úhradu mu nemusíš posielať, veď ak neurguje úhradu,tak ju už asi dostal. Len mu napíš avízo o platbe a uveď tam minusom skonto, ktoré si si odpočítala.
Alivia
08.07.09,07:39
Nám Nemecká firma tak isto nepošle opravenú faktúru.Na originál faktúru jednoducho napíšu vetu, že sme mali nárok na 2% skonto.
Predfaktúru zaúčtujem už so skontom, keď viem že majiteľ dá súhlas na rýchlu úhradu.