toju
07.07.09,08:28
ahojte,
viem že sa tu už otom veľa popísalo, ale aj tak mám v tom chaos. v JU začínam. priatel začal robiť na živnosť od júna 2009. ako mám číslovať VPD a PPD. môže byť napr. aj takto 01/2009, ďalej 02/2009. alebo to mám mať nejaký presný formát? viem , že majú byť číslované chronologicky. dakujem za odpovede
Nadena
07.07.09,06:32
Ja čísľujem:
VPD9/001 a PPD9/001
VPD a PPD sú prijímové a výdavkové pokladničné doklady
9 - rok 2009 a 001 je poradové číslo.

Niekto čísľuje: PD a VD - výdavkové a prijímové doklady a poradové číslo, napr. PD001 atď.

Je to na tebe
Jana2004
07.07.09,06:35
Ja číslujem mesačne V0901-01, V0902-01, V0903-01 a pod. Prššla som na tento spôsom zámerne, lebo podnikateľ mi častokrát dá oneskorene doklady, ktoré následne ľahko zaradím.
Marína
07.07.09,06:36
ahojte,
viem že sa tu už otom veľa popísalo, ale aj tak mám v tom chaos. v JU začínam. priatel začal robiť na živnosť od júna 2009. ako mám číslovať VPD a PPD. môže byť napr. aj takto 01/2009, ďalej 02/2009. alebo to mám mať nejaký presný formát? viem , že majú byť číslované chronologicky. dakujem za odpovede
Doklady sa majú číslovať, tak ako uvádzaš, chronologicky vzostupne. Formu si zvolíš sama.
Napr. P(V)/09/000, PPD(VPD)/09000, P(V)/000, ..... a pod. Pozri už založené témy
Číslovanie dokladov v JU (http://www.google.com/search?client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Acs%3Aofficial&channel=s&hl=cs&q=%C4%8D%C3%ADslovanie+dokladov+v+JU+site%3Aporada .sk&lr=&btnG=Vyhledat+Googlem)
ondrejvla
07.07.09,06:40
Softy sami číslujú pokladničné doklady, priznám sa, že u mesačných platiteľov si pokladňu dám prečíslovať podľa dátumu vždy po podaní DP DPH, u štvrťročných po uplynutí kvartálu. Software väčšinou čísluje zvlášť PPD a zvlášť VPD, v MRP Dos čísluje 1,2,3 bez toho aby som tam zadávala mesiac, alebo akýkoľvek iný či už numerický alebo alfanumerický znak.
lenkak
07.07.09,06:50
Ale win mrp neprečísluje doklady, musela by si doklad po doklade prečíslovať. Ja každý mesiac čakám, kedy dostanem všetky pokl. doklady z mesiaca a všetky zoradím podľa dátumu a až tak nahadzujem. Mám číslovania podľa prevádzok.
jajko50
07.07.09,06:54
proste číslovať chronologicky od č. 1 do č x, žiadne lomítka rokov ani mesiacov - veď ďalší povinný údaj je dátum.
formát v programoch býva napr. VD- 0001 alebo VPD- 0001, ručne na pokladničný doklad môžeš písať len proste čísla bez núl vľavo, teda 1,2,3 xx 215,216 a podobne. nezabudni na iné povinné údaje na dokladoch.
toju
07.07.09,18:38
dakujem za odpovede. ešte jedna otázka ohladom VPD a PPD, ja budem vypisovať jeden VPD al. PPD k viacerým dokladom z jedneho mesiaca(toho isteho bsahu, napr. nakup kanc. potrieb), viem ze datum na VPD dam z posledneho dokladu, ale otazka je musim vypisovat komu to bolo zalatene? co tam napisem ked su doklady od roznych predajni.
Rozalka
07.07.09,18:42
Píšeš meno zamestnanca, ktorý predložil doklady a dostal ich uhradené z pokladnice ...
Dav
07.07.09,19:04
Ja číslujem mesačne V0901-01, V0902-01, V0903-01 a pod. Prššla som na tento spôsom zámerne, lebo podnikateľ mi častokrát dá oneskorene doklady, ktoré následne ľahko zaradím.
Doporučujem Ti na konci účtovného obdobia, keď sa robia inventúry, vyrobiť ešte jednu: "Inventúra použitých čísiel dokladov".
Január V0901-01 až V0901-xxx
Február ....

Aj do Smernice o účtovníctve dopísať vetu, že číselné rady sa budú používaťV0901, V0902,....
Aby prípadná kontrola neargumentovala, že jej nie je jasná chronológia dokladov.
toju
08.07.09,16:02
nie ja som to myslela tak s tymi VPD ked cih robim k vydavkovym dokladom za materiál, kancelarske potreby nie pre zamestnanca . prsote ked zivnostnik zaplati v obchode v hotovosti za kanc. úpotreby napr. ma doklad kt. si môze zauctovat, tak k nemu musim napisat VPD. a ked mam viac dokladov za kanc. potreby z jedneho mesiaca ale z roznych predajni....tak co napisat tam ? vyplatene komu?...robim hromadne 1VPD k blockom
Manual
08.07.09,16:23
nie ja som to myslela tak s tymi VPD ked cih robim k vydavkovym dokladom za materiál, kancelarske potreby nie pre zamestnanca . prsote ked zivnostnik zaplati v obchode v hotovosti za kanc. úpotreby napr. ma doklad kt. si môze zauctovat, tak k nemu musim napisat VPD. a ked mam viac dokladov za kanc. potreby z jedneho mesiaca ale z roznych predajni....tak co napisat tam ? vyplatene komu?...robim hromadne 1VPD k blockom
Ja píšem meno SZČO, pretože v mojom prípade on všetko nakupuje. A asi tak to bude aj u teba
toju
08.07.09,16:30
cize napr. nakup kanc. potrieb, posledny blocek...napisem datum napr. 30.4.2009, a vyplatene komu dam toho komu robim účtovníctvo, teda toho živnostníka? hm?- dpbre som to pochopila?
Manual
08.07.09,16:31
cize napr. nakup kanc. potrieb, posledny blocek...napisem datum napr. 30.4.2009, a vyplatene komu dam toho komu robim účtovníctvo, teda toho živnostníka? hm?- dpbre som to pochopila?
ano, v opačnom prípade by si tam musela dať meno pracovníka konkrétneho obchodu. Ak tam dáš TESCO, tak v tom Tescu si neplatila budove, ale konkrétnemu človeku za pokladňou.
toju
08.07.09,16:34
hmm. a to nie je take cudne, ze ja platim a vyplatene komu dam vlastne seba(keby som bola ja ten zivnostnik) hmmm. a je to fakt tak? tu sa o tom tolko pisalo uz mam hlavu jak melon z toho
Manual
08.07.09,16:35
hmm. a to nie je take cudne, ze ja platim a vyplatene komu dam vlastne seba(keby som bola ja ten zivnostnik) hmmm. a je to fakt tak? tu sa o tom tolko pisalo uz mam hlavu jak melon z toho
Pýtaš sa, či je to tak, fakt... tak si z toho čo tu je popísané niečo vyber, čo sa ti pozdáva najviac. Ja to robím takto:)
toju
08.07.09,16:37
ok. dakujem. a robis to tak aj ked vypisujes VPD len k jednemu blocku?tak ako zacnem tak by som mala asi pokracovat vo vypisovani ze?
toju
08.07.09,16:41
dakujem. a robis to tak aj ked vypisujes vpd pre jeden blok?
Manual
08.07.09,16:43
VPD vypisujem ku každému bločku = nie je ich u mňa tak moc. Ale bločky za PHL píšem za celý mesiac na jeden VPD
toju
08.07.09,16:44
aha oki. dakujeeeem.
andreaS
08.07.09,17:28
odkedy som musela hladat v halde dokladov rucne konkretny blok tak vypisujem zasadne vzdy na konkretnu firmu...

a ked treba nieco najst, tak to najdem skoro ihned v softe a potom raz-dva vyhladam medzi dokladmi...

a priznam sa este, ze v jednej firme, kde robim, mam kolegynu ktora ma na starosti prave pokladnu tak ma ide porazit z toho, ze tam uvadza nazov zamestnanca alebo konatela... to by potom mala uctovat cez interny doklad a zalohu... mam rada, ked je hned jasne kde to bolo kupovane ;)
Rozalka
10.07.09,17:09
A kto sa podpíše, že prijal hotovosť?
Dav
10.07.09,17:44
A kto sa podpíše, že prijal hotovosť?
Podpis príjemcu : doklad v prílohe .
Pokiaľ to nie je úhrada fa v hotovosti, vyplatenie miezd, záloh, cestovných náhrad, kde je skutočná osoba - občan, s adresou, ČOP.
mimotemy ja viem, 50:50;)
Rozalka, ako v softe zaúčtuješ doklad, vystavený napr. na Dav, nákup kancelárskeho papiera v Tescu? Vyplatené Dav, IČO ? IČ DPH?
Fyzická osoba, SZČO, bez zamestnancov, bude mať v celom účtovníctve doklady vystavené len na seba?
Rozalka
10.07.09,17:50
Podpis príjemcu: doklad v prílohe - to nie je podpis.

Vyplatené DAV, účel: kancelárske potreby Tesco
FO, vystavené na seba, aj prevzal aj schválil.

Viem, je to 50:50; ja som asi taká stará škola, trvám na podpise pracovníka, ktorý doklad predložil.
andreaS
10.07.09,18:13
suhlas len vtedy, ak by samotny doklad bol zauctovany takto:

1. vpd - vyplatena zaloha DAV
2. ID - doklad tesco s vypisanymi udajmi o tesco, ico dic icdph
3. vpd/ppd vyuctovanie zalohy DAV

ale ked je to len szco bez zamestnancov, tak pisat na kazdy doklad meno tej szco je podla mna nelogicke, potom sa tazko hlada a vyzera to aj priserne...

ja si zase potrpim nato vidiet to hned kde to bolo kupene...

to by potom chudak szco mal chodit s nachystanymi vpd a davat podpisovat pokladnickam ze prijali od neho peniaze?

len obhajujem svoj postup ;)
Manual
10.07.09,18:33
Dievčatá, podstatné je, aby bolo do VOZD a POZD zaúčtované všetko čo má byť a aby v DP bola spočítaná správna daň. Osobne z toho kto má byť uvedený na VPD ma až tak hlava nebolí... :)
Nevyrábajme si problémy, veď ich máme dosť :D
Rozalka
10.07.09,21:13
suhlas len vtedy, ak by samotny doklad bol zauctovany takto:

1. vpd - vyplatena zaloha DAV
2. ID - doklad tesco s vypisanymi udajmi o tesco, ico dic icdph
3. vpd/ppd vyuctovanie zalohy DAV

ale ked je to len szco bez ........
;)

Prečo vyplatená záloha? nič som jej z pokladne nedala. Ona šla so svojou peňaženkou a kúpila, doklad predložila a teraz jej hotovosť vyplatím.
A načo ID?
Dav
11.07.09,04:08
Prečo vyplatená záloha? nič som jej z pokladne nedala. Ona šla so svojou peňaženkou a kúpila, doklad predložila a teraz jej hotovosť vyplatím.
A načo ID?
A je to správne, keď na Dav dáš IČO , IČ DPH Tesca? Som fyzická osoba, neplatca DPH, ako teda zaúčtuješ účtovnú operáciu a zjednodušený daňový doklad? Čo v prípade, že s hotovosťou narába pokladník - to si vypisuje kľudne doklady sám na seba?
Nevyrývam, len by som už v tomto chcela mať konečne jasno. Zákon hovorí - ten, komu boli peniaze skutočne vyplatené. Ale ja som bola len doručiteľ z firmy do Tesca, mojím obchodným partnerom pre zaúčtovanie, odpočet DPH je Tesco. Jeho bude správca dane vyzývať na spoluprácu, keď bude chcieť urobiť krížovú kontrolu pre firmu. Nieže príde nejaký snaživý úradník a naparí pokutu firme, že nesplnila oznamovaciu povinnosť, a mne, Dav, nevyseká miliónovú pokutu a x-ročný rehabilitačný pobyt za štátne € za nedovolené podnikanie, nepodanie daňového priznania,krátenie dane z príjmu, neodvedenie DPH, atď. keď som mala príjmy z pokladne firmy a nikde som ich nepriznala. A naopak, firme vyhodí všetky Dav doklady, čím zvýši základ dane firme, a taktiež zníži odpočet DPH, veď bola neoprávnene odpočítaná.
50:50 :rolleyes:
Manual
11.07.09,05:38
... Nieže príde nejaký snaživý úradník a naparí pokutu firme, že nesplnila oznamovaciu povinnosť, a mne, Dav, nevyseká miliónovú pokutu a x-ročný rehabilitačný pobyt za štátne € za nedovolené podnikanie, nepodanie daňového priznania,krátenie dane z príjmu, neodvedenie DPH, atď. keď som mala príjmy z pokladne firmy a nikde som ich nepriznala. A naopak, firme vyhodí všetky Dav doklady, čím zvýši základ dane firme, a taktiež zníži odpočet DPH, veď bola neoprávnene odpočítaná.
50:50 :rolleyes:
Vyberám časť príspevku. Oznamovacia povinnosť predsa nevzniká ak mám bločky z ERP. A tu sa bavíme predsa o bločkoch z ERP (aspoň ja si myslím:)). Ale ak zaplatím susedovi Janovi v hotovosti za niečo, tak tam samozrejme dám jeho meno, a bude jeho podpis, že peniaze prevzal, adresu atď. A ak to bude suma dľa zákona tak ho budem oznamovať.
Ešte poznámka. Keby toto pokladal zákonodárca za tak závažný problém, určite by to dotiahol do detailov. Ale on sa asi nejak s tým netrápi, len my tu.:D
Dav
11.07.09,07:24
Keby toto pokladal zákonodárca za tak závažný problém, určite by to dotiahol do detailov. Ale on sa asi nejak s tým netrápi, len my tu.:D
:DVeru tak.
Tak aj ja len k časti príspevku : Najradšej by som našich zákonodarcov:mad: posadila spracovať jedného igelitkára, a potom im poslala daňovú kontrolu.:D A podobne by som ich posadila za volant ako normálnych smrteľníkov:mee:, dala im vymôcť výživné ako normálnym smrteľníkom:mee:, atď - aby vedeli, ako sa dá v praxi realizovať to, čo schvália. Ale to som už mimotemy a aj mimo reality.:cool:
Tweety
11.07.09,07:27
:DVeru tak.
Tak aj ja len k časti príspevku : Najradšej by som našich zákonodarcov:mad: posadila spracovať jedného igelitkára, a potom im poslala daňovú kontrolu.:D A podobne by som ich posadila za volant ako normálnych smrteľníkov:mee:, dala im vymôcť výživné ako normálnym smrteľníkom:mee:, atď - aby vedeli, ako sa dá v praxi realizovať to, čo schvália. Ale to som už mimotemy a aj mimo reality.:cool:
Ja by som ich jednoducho nechala žiť život ľudí, ktorí ich volili. Potom by sme videli, čo všetko by sa zmenilo k lepšiemu.:)
Rozalka
11.07.09,11:26
Už som sa vyjadrila, že je to tu 50:50.
No ak napíšem "vyplatené komu - Tesco" - to by som mala asi utekať do Tesca a dať si podpísať doklad príjemcom sumy?

mimotemy
Ešte ako študentka som si privyrábala prepisovaním diplomoviek na stroji (PC-čka vtedy neboli). Jedna dievčina mala krásnu prácu "Organizácie práce v salašníctve na Slovensku". Bola to veľmi zaujímavá téma, pobehala zopár salašov a na záver práce napísala jednu krásnu vetu a odvtedy ju používam:

Záverom môžem konštatovať, že každý bača si organizuje prácu po svojom.
kkllc
22.07.09,09:57
Mohli by ste mi prosím popísať : som platca DPH
VPD - úhrada FA -píšem IČO, IČ DPH dodávateľa a rozisujem DPH?
VPD - blok RP - -//-?
VPD - viac blokov z RP (PHM)?
PPD - úhrada FA v hotovosti - píšem IČO, IĎ DPH, ale nerozpisujem DPH len celkovú sumu a účel je úhrada FA c. ...
vyplatene komu píšem meno SZČO aj názov dodávateľa napr.
( meno xy pre Metro). Je to blud?
kkllc
22.07.09,11:19
Prosím. Ako to mám povypisovať? Musím urobiť celý rok 2008
books
22.07.09,11:26
Mohli by ste mi prosím popísať : som platca DPH
VPD - úhrada FA -píšem IČO, IČ DPH dodávateľa a rozisujem DPH? Vypíšem meno dodávateľa, IČO, DIČ, IČ DPH (alebo mi tam dá dodávateľ svoju pečiatku) a DPH už nerozpisujem, lebo tá je rozpísaná v knihe prijatých FA.
VPD - blok RP - -//-? Vypisujem iniciály z obchodu (napr. TESCO, atď.) a rozúčtujem cenu bez DPH + 19% DPH a cena spolu, potom vypíšem účel a podpis.
VPD - viac blokov z RP (PHM)? Tiež vypíšem napr. Slovnaft a pokračujem ako som hore popísala. Ale ja vypisujem na každý nákup PHM VPD zvlášť.
PPD - úhrada FA v hotovosti - píšem IČO, IĎ DPH, ale nerozpisujem DPH len celkovú sumu a účel je úhrada FA c. ... Áno.
vyplatene komu píšem meno SZČO aj názov dodávateľa napr.
( meno xy pre Metro). Je to blud?

odpovede v texte.
aldora
22.07.09,12:05
súhlasím s books...
ja mám v MRP urobené tlačivá pokladničných dokladov, kde si program sám berie informácie z PD, doplním iba komu bolo vyplatené, alebo od koho prijaté a podpisy...
pri VPD je tam meno osoby ktorá urobila výber z pokladne a pre koho (tesco, metro... dodávateľ XY) - doplním ručne ja. Je to rýchlešie a menej pracné
Verci
22.07.09,12:35
presná jasná odpoveď ja to učím každú novú účtovníčku nebude v dokladoch žiadný chaos. A dokonca nemusíte riešiť otázky daňovníkov ,že ako sa volal ten človek z toho marketu kde ste kupovali ten kanc.papier?....?a vy neviete komu ste tie peniaze dala...?
Rozalka
22.07.09,14:33
Pôvodca textu príspevku: kkllc http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t115365-p4-cislovanie-vpd-a-ppd.html#post1105629)
Mohli by ste mi prosím popísať : som platca DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html)
VPD - úhrada FA -píšem IČO, IČ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) dodávateľa a rozisujem DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html)? Vypíšem meno dodávateľa, IČO, DIČ, IČ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) (alebo mi tam dá dodávateľ svoju pečiatku) a DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) už nerozpisujem, lebo tá je rozpísaná v knihe prijatých FA.
VPD - blok RP - -//-? Vypisujem iniciály z obchodu (napr. TESCO, atď.) a rozúčtujem cenu bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) + 19% DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) a cena spolu, potom vypíšem účel a podpis.
VPD - viac blokov z RP (PHM)? Tiež vypíšem napr. Slovnaft a pokračujem ako som hore popísala. Ale ja vypisujem na každý nákup PHM VPD zvlášť.
PPD - úhrada FA v hotovosti - píšem IČO, IĎ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html), ale nerozpisujem DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) len celkovú sumu a účel je úhrada FA c. ... Áno.
vyplatene komu píšem meno SZČO aj názov dodávateľa napr.
( meno xy pre Metro). Je to blud?
odpovede v texte.

Nerýpem, len sa chcem opýtať: kto je podpísaný "prijal", ak je tam napr. Slovnaft, Tesco atď.
kkllc
22.07.09,14:58
Ale ja napíšem Janko Mrkvička pre Metro. IČO a IČ DPH Metra a podpiše Janko Mrkvička. :-)
Aj vlk sýty aj ovca celá.
Rozalka
22.07.09,15:12
OK, toto riešenie sa mi páči.
ego.mc
23.07.09,05:46
Ale ja napíšem Janko Mrkvička pre Metro. IČO a IČ DPH Metra a podpiše Janko Mrkvička. :-)
Aj vlk sýty aj ovca celá.
Tiež nechcem rýpať :D:D, ale má Janko Mrkvička mandátnu zmluvu s Metrom, aby mohol v ich mene prijímať platby?