lml
07.07.09,08:51
Ahojte, prosím poraďte mi.

V Apríli k nám prišiel pán, ktorý si chcel prenajať náš byt, no tvrdil, že výplatu dostane až o dva týždne a k tomu, že ešte čaká peniaze aj za kauciu z predošlého nájmu, takže nás poprosil, či by sme mu neodovzdali byt s tým, že prvé nájomné nám zaplatí až o dva týždne neskôr. Síce neochotne ale súhlasili sme (už dlho sme nemali nájomníka a boli sme radi, že aspoň niekto má záujem o náš byt, potrebovali sme peniaze, lebo máme na krku aj hypotéku). Túto skutočnosť, že prvé nájomné bude platiť neskôr sme dali aj do zmluvy. No odvtedy sa s ním len naťahujeme, aby nám zaplatil, pretože tak neurobil ani raz. Odkedy u nás býva sme od neho nedostali ani jediný cent. No teraz 10.júla to budú akurát tri mesiace čo u nás bude bez platenia. Takže sme čakali len na tento dátum, aby sme mu mohli doručiť písomnú výpoveď z nájmu bytu. No on mi práve oznámil, že sa chce odsťahovať. Povedala, som mu, že trvám na pokračovaní nájmu, kým nebudú vyplatené peniaze, ale bojím sa, že sa v nabližších dňoch jednoducho odsťahuje, niekam "zdúchne" a my mu ani len nemôžeme doručiť tú písomnú výpoveď z nájmu, keďže to nie sú ešte presne 3 mesiace, čo trvá jeho neplatenie. Prosím Vás poraďte mi, čo máme robiť ako sa môžme v takomto prípade brániť, aby sme raz dostali to, čo nám dlží?
Chobot
07.07.09,07:09
Ahojte, prosím poraďte mi.

V Apríli k nám prišiel pán, ktorý si chcel prenajať náš byt, no tvrdil, že výplatu dostane až o dva týždne a k tomu, že ešte čaká peniaze aj za kauciu z predošlého nájmu, takže nás poprosil, či by sme mu neodovzdali byt s tým, že prvé nájomné nám zaplatí až o dva týždne neskôr. Síce neochotne ale súhlasili sme (už dlho sme nemali nájomníka a boli sme radi, že aspoň niekto má záujem o náš byt, potrebovali sme peniaze, lebo máme na krku aj hypotéku). Túto skutočnosť, že prvé nájomné bude platiť neskôr sme dali aj do zmluvy. No odvtedy sa s ním len naťahujeme, aby nám zaplatil, pretože tak neurobil ani raz. Odkedy u nás býva sme od neho nedostali ani jediný cent. No teraz 10.júla to budú akurát tri mesiace čo u nás bude bez platenia. Takže sme čakali len na tento dátum, aby sme mu mohli doručiť písomnú výpoveď z nájmu bytu. No on mi práve oznámil, že sa chce odsťahovať. Povedala, som mu, že trvám na pokračovaní nájmu, kým nebudú vyplatené peniaze, ale bojím sa, že sa v nabližších dňoch jednoducho odsťahuje, niekam "zdúchne" a my mu ani len nemôžeme doručiť tú písomnú výpoveď z nájmu, keďže to nie sú ešte presne 3 mesiace, čo trvá jeho neplatenie. Prosím Vás poraďte mi, čo máme robiť ako sa môžme v takomto prípade brániť, aby sme raz dostali to, čo nám dlží?

Ten pán by mal mať aj nejakú trvalú adresu, či nemá? Ak nie, aj tak máte jeho osobné údaje, na základe ktorých ho bude možné nájsť. Bohužiaľ asi to budete musieť riešiť súdnou cestou. Tam treba dať žalobu, uviesť meno, dátum narodenia a ak nebudete vedieť jeho adresu, súd si ju dá zistiť cez políciu. Horšie bude, ak ten pán nemá žiadny majetok - potom ani exekuovať nebude čo, budete mať len rozsudok na uhradenie dlžnej sumy.

Nabudúce nikoho do bytu nevpustíte, kým neuhradí vopred nájomné.
lml
07.07.09,07:48
Máte úplnú pravdu, je to pre nás veľké poučenie. Nemôžeme veriť človeku len pre to, že vizerá byť veľmi milý a slušný. Presne toho sa aj obávam, že máme síce adr. trv. pobytu, no vieme, že sa tam nezdržiava, a neviem, čo v takom prípade, keď si niekto nepreberá súdne zásielky. A čo sa týka jeho majetku, momentálne má aj auto, aj rôznu elektroniku v tom byte, domáce kino, atď., no kým sa skončí súdny proces týchto vecí sa môže ľahko pozbavovať. Nemohla by som, napr. využiť záložné právo k hnuteľným veciam, ktoré sú na prenajatej veci a patria nájomcovi alebo osobám, ktoré s ním žijú v spoločnej domácnosti, s tým, že by som ich dala spísať osobou poverenou súdom. Len vôbec neviem, za kým mám ísť v tejto veci a koľko to bude trvať a vlastne, ktorý súd je miestne príslušný, asi ten kde sa nachádza tá nehnuteľľnosť však?
A vlastne ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.
lml
07.07.09,11:11
Ešte ma napadlo, že aj keby sa teraz ten nájomník odsťahoval ja mu tak, či tak môžem zaslať písomnú výpoveď z nájmu bytu na adresu jeho trvalého pobytu, pretože tým, že sa on vysťahuje, nájom trvá aj tak ďalej. Totižto v náj. zml. máme uvedené, že "Nájomca môže vypovedať nájomnú zmluvu bez udania dôvodu písomnou formou v dvojmesačnom predstihu". No zaujímalo by ma, že keď mu aj doručíme pís. výpoveď, v zmysle obč. zákonníka mu začne plynúť trojmesačná výpovedná lehota, no a chcela by som vedieť, že keď už on bude odsťahovaný, že či mi máme právo v priebehu plynutia tej výpovednej lehoty vstúpiť do bytu a poprípade vymeniť zámky, a či máme so súdnou žalobou čakať, až keď uplyne tá výpovedná lehota, alebo ju môžme podať hneď ako sa vysťahuje bez zaplatenia.
Prosím poraďte mi niekto, mám strach, že keď sa nakoniec dostaneme do bytu, bude zničený, alebo vykradnutý...