antonias
07.07.09,12:31
dobry den vsetkym profi uctovnikom :o
sme mala firma/obchod s potravinami ovocim zeleninou/ s jednoduchym uctovnictvom a robime si ho sami. mam niekolko otazok ohladne uctovania.:confused:
1. ked sa robi nakup tovaru kazdy druhy den a nakupuje sa v niekolkych VO co znamena ze mam niekedy aj 10 uctov a nakupujem stale v tych istych obchodoch musim kazdy ucet kazdy den zauctovat? neda sa spravit taky sumar ze napr si dam dokopy za tyzden/mesiac/ vsetky doklady od jedneho dodavatela spocitam a dam to pod jednu uctovnu polozku do uctovnictva s datumom na konci tyzdna/mesiaca?
2. ako mam zauctovat fakturu/zaplatena v hotovosti/ za mesiac stravy pre zamestnanca kde este cast sumy si hradi sam?
3. faktury pre odberatela robime v inom programe a potom nahadzujeme v uctovnictve len ako prijem do banky je to v poriadku?
4. kedy sa uctuju odvody do soc poist a zdravotne za zamestnanca a zivnostnika za december kt odvadzam az v januari nasledujuceho roku? uctujem to ako posledny den v mesiaci aj ked som to odviedla az v januari nasledujuceho roku? ale to by mi nesedela banka.

Velmi pekne dakujem a vopred sa ospravedlnujem ak sa pytam hlupo ;)
veronikasad
07.07.09,10:39
dobry den vsetkym profi uctovnikom :o
sme mala firma/obchod s potravinami ovocim zeleninou/ s jednoduchym uctovnictvom a robime si ho sami. mam niekolko otazok ohladne uctovania.:confused:
1. ked sa robi nakup tovaru kazdy druhy den a nakupuje sa v niekolkych VO co znamena ze mam niekedy aj 10 uctov a nakupujem stale v tych istych obchodoch musim kazdy ucet kazdy den zauctovat? neda sa spravit taky sumar ze napr si dam dokopy za tyzden/mesiac/ vsetky doklady od jedneho dodavatela spocitam a dam to pod jednu uctovnu polozku do uctovnictva s datumom na konci tyzdna/mesiaca?môžeš to tak robiť, ale je to neprehľadné. Ak potrebuješ niečo nájsť, ťažko sa to hľadá, keď nemáš v peň.denníku konkrétneho dodávateľa.
2. ako mam zauctovat fakturu/zaplatena v hotovosti/ za mesiac stravy pre zamestnanca kde este cast sumy si hradi sam?Nákup strav.lístkov je výdavok neovpl. základ dane. Spotrebu straveniek = príspevok zamestnávatela učtuješ na základe evidencie dochádzky cez interný doklad do VOZD.
3. faktury pre odberatela robime v inom programe a potom nahadzujeme v uctovnictve len ako prijem do banky je to v poriadku? Povinnosťou živnostníka je viesť evidenciu pohľadávok. Pre lepšiu orientáciu a párovanie faktúr cez úhrady, by som knihu pohľadávok nahodila aj do SW, v ktorom vedieš účtovníctvo.
4. kedy sa uctuju odvody do soc poist a zdravotne za zamestnanca a zivnostnika za december kt odvadzam az v januari nasledujuceho roku? uctujem to ako posledny den v mesiaci aj ked som to odviedla az v januari nasledujuceho roku? ale to by mi nesedela banka.Predpis poistného za december "nahodíš" do záväzkov, ktoré vykážeš vo Výkaze o majetku a záväzkoch. Úhrada v januári je daňovým výdavkom nasl. roka.

Velmi pekne dakujem a vopred sa ospravedlnujem ak sa pytam hlupo ;)
odpoveď v texte