Dašena O.
07.07.09,12:48
Chcem si potvrdiť názor, ohľadom zrušenia platcu DPH.Kedže sme nepresiahli obrat za posled. 12 mesiacov 49.790 Eur, a stali sme sa platcami od 3/2009 /obrat bol vyšší ako 35.000 Eur/, teraz žiadame o zrušenie registrácie. Otázka: musíme v poslednom daň.priznaní k DPH zaplatiť aj DPH z tovaru, ktorý nám zostal k dátumu zrušenia platcu DPH?
Vladimír Ozimý
07.07.09,10:51
Chcem si potvrdiť názor, ohľadom zrušenia platcu DPH.Kedže sme nepresiahli obrat za posled. 12 mesiacov 49.790 Eur, a stali sme sa platcami od 3/2009 /obrat bol vyšší ako 35.000 Eur/, teraz žiadame o zrušenie registrácie. Otázka: musíme v poslednom daň.priznaní k DPH zaplatiť aj DPH z tovaru, ktorý nám zostal k dátumu zrušenia platcu DPH?


ale len z takých zásob pri ktorých ste si uplatnili daň pri registrácii alebo počas obdobia kedy ste boli platiteľom. Potom podľa § 81 za posledné zdaňovacie obdobie musíte odviesť daň z týchto zásob. Takže uvažujete správne...
Anja111
07.07.09,10:52
Chcem si potvrdiť názor, ohľadom zrušenia platcu DPH.Kedže sme nepresiahli obrat za posled. 12 mesiacov 49.790 Eur, a stali sme sa platcami od 3/2009 /obrat bol vyšší ako 35.000 Eur/, teraz žiadame o zrušenie registrácie. Otázka: musíme v poslednom daň.priznaní k DPH zaplatiť aj DPH z tovaru, ktorý nám zostal k dátumu zrušenia platcu DPH?
Áno. Predpokladám, že ste si DPH z nakúpeného tovaru uplatňovali pri registrácii za platiteľa, (zo zásob), a ďalej pri nákupe tovaru, kedy ste boli platiteľmi DPH...
veronikasad
07.07.09,10:52
Chcem si potvrdiť názor, ohľadom zrušenia platcu DPH.Kedže sme nepresiahli obrat za posled. 12 mesiacov 49.790 Eur, a stali sme sa platcami od 3/2009 /obrat bol vyšší ako 35.000 Eur/, teraz žiadame o zrušenie registrácie. Otázka: musíme v poslednom daň.priznaní k DPH zaplatiť aj DPH z tovaru, ktorý nám zostal k dátumu zrušenia platcu DPH?
Ano, ku dňu zrušenia registrácie je potrebné urobiť inventúru zásob tovaru

Pozri tento príspevok :

http://www.porada.sk/87786-zmena-vysky-obratu-pre-registraciu-post1092348.html#post1092348
Dašena O.
07.07.09,11:00
ďakujem za odpovede, ale ešte uvažujem, že tú DPH, ktorú zaplatíme zo zásob /z inventúry/, by sem mali dostať do nákladov, pretože sme mali v nákladoch len cenu bez DPH
Anja111
07.07.09,11:02
ďakujem za odpovede, ale ešte uvažujem, že tú DPH, ktorú zaplatíme zo zásob /z inventúry/, by sem mali dostať do nákladov, pretože sme mali v nákladoch len cenu bez DPH
Správne...
certik
26.07.09,13:29
Ahojte, súrne potrebujem poradiť ohľadom DPH.
SZČO zaplatila zálohu na budovu /pizzeria/. Na základe tejto zaplatenej zálohy dostala vyúčtovací doklad, z ktorého odpočítala DPH. SZČO však tento rok zrušila živnosť, nedošlo ani k prepisu budovy a zálohu späť nedostane, pretože v zmluve sa zaviazala kú kúpe do 6 mesiacov od zaplatenia zálohy. Neviem čo urobiť z odpočítanou DPH. Či je v poriadku, že si ju SZČO uplatnila na vstupe a tiež či ju nemám vrátiť v poslednom daňovom priznaní k DPH. DPH tiež odhlásili a DU určil posledné zdaňovacie obdobie jún 2009.
Dúfam ,že nebudete všetci na dovolenke :)
certik
26.07.09,19:27
Ahojte, súrne potrebujem poradiť ohľadom DPH.
SZČO zaplatila zálohu na budovu /pizzeria/. Na základe tejto zaplatenej zálohy dostala vyúčtovací doklad, z ktorého odpočítala DPH. SZČO však tento rok zrušila živnosť, nedošlo ani k prepisu budovy a zálohu späť nedostane, pretože v zmluve sa zaviazala kú kúpe do 6 mesiacov od zaplatenia zálohy. Neviem čo urobiť z odpočítanou DPH. Či je v poriadku, že si ju SZČO uplatnila na vstupe a tiež či ju nemám vrátiť v poslednom daňovom priznaní k DPH. DPH tiež odhlásili a DU určil posledné zdaňovacie obdobie jún 2009.
Dúfam ,že nebudete všetci na dovolenke :)

Študovala som si zákon a vyšlo mi nasledovné: DPH z toho nemusím vrátiť do ŠR nakoľko v zákone sa píše , že pri zrušení registrácie odvediem daň z majetku a kedže v tomto prípade nejde o majetok, a ani nebol na zálohu vystavený dobropis tak tam povinnosť nie je. Dobre som si to vysvetlila?
certik
27.07.09,06:57
Mohol by sa prosím niekto vyjadriť.....ďakujem.
Dašena O.
22.10.09,04:43
Teraz nastal čas podania DP k DPH a ja neviem ako vyrátať DPH zo zásob - tovaru, v par. 81 sa uvádza, že pri zrušení registrácie platcu DPH musí odviesť DPH aj zo zásob, pri ktorých si uplatnil DPH, lenže ja z inventúry neviem zistiť z ktorého tovaru bola odpočítaná DPH a z ktorého nie. Na začiatku pri registrácii na platcu od 1.3.2009 sme si neodpočítali DPH zo zásob-tovaru, aj keď inventúru sme si spravili, a teraz pri zrušení máme tiež inventúru, ale nemôžeme zaplatiť DPH z celej inventúry, keďže máme tovar ešte aj z min.roka. Ako to vyriešiť? Prosím má niekto s tým skúsennosť?
abel
22.10.09,05:34
Skús si urobiť tabuľku, kde v prvom stĺpci budeš mať zásoby tovaru k 1.3.2009 - podľa inventúry. V druhom stĺpci nákup tovaru v období, keď ste boli platcami a DPH z nákupu ste si uplatňovali. V treťom stĺpci budeš mať zásoby podľa inventúry ku dňu ukončenia registrácie. Štvrtý stĺpec bude súčet stĺpcov 1+2 mínus stĺpec 3 (predpokladám, že prvý sa predával tovar najstarší). No a z toho tovaru vo štvrtom stĺpci by si mala odviesť DPH ako zo zásob pri zrušení registrácie.
Mária.K.
22.10.09,05:37
Teraz nastal čas podania DP k DPH a ja neviem ako vyrátať DPH zo zásob - tovaru, v par. 81 sa uvádza, že pri zrušení registrácie platcu DPH musí odviesť DPH aj zo zásob, pri ktorých si uplatnil DPH, lenže ja z inventúry neviem zistiť z ktorého tovaru bola odpočítaná DPH a z ktorého nie. Na začiatku pri registrácii na platcu od 1.3.2009 sme si neodpočítali DPH zo zásob-tovaru, aj keď inventúru sme si spravili, a teraz pri zrušení máme tiež inventúru, ale nemôžeme zaplatiť DPH z celej inventúry, keďže máme tovar ešte aj z min.roka. Ako to vyriešiť? Prosím má niekto s tým skúsennosť?
Podľa § 81 zákona o DPH je povinnosť odviesť DPH vzťahujúcu sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná. Zo zásob, z ktorých ste si neuplatnili odpočet nemusíte odviesť pri zrušení registrácie DPH, ale je potrebné vedieť to pri daňovej kontrole preukázať.
sokrateska
17.11.09,20:29
Dobry den prajem, prosim, skusili by ste aj mne poradit? Precitala som vsetky prispevky, ale aj tak nie som si ista, ci to dobre chapem. K 31.12.t.r. koncim definitivne zivnost. K tomuto datumu nebudem mat uz ziadne tovarove ani materialove zasoby a co sa tyka HIM, zostal mi este nedoodpisovany montovany sklad v zostatkovej cene priblizne 54 tis.Sk - teda vlastne asi 1.192 €. Z neho zo starych dokladov r.1998 zistim pripadajucu alikvotnu ciastku DPH a tuto odvediem statu /povedzme 274,16 €, lebo vtedy bola DPH 23% ?/. A o tuto ciasku navysim na druhej strane naklady, lebo som cely cas odpisovala tento sklad samozrejme bez DPH? Alebo je to inak?
Moc by mi dobra rada pomohla, beztak mam z toho ukoncovania takuuuuu tazkuuuu hlavu :(.
Predom veeeelmi pekne dakujem za pomoc
a_je_to
17.11.09,21:44
Dobry den prajem, prosim, skusili by ste aj mne poradit? Precitala som vsetky prispevky, ale aj tak nie som si ista, ci to dobre chapem. K 31.12.t.r. koncim definitivne zivnost. K tomuto datumu nebudem mat uz ziadne tovarove ani materialove zasoby a co sa tyka HIM, zostal mi este nedoodpisovany montovany sklad v zostatkovej cene priblizne 54 tis.Sk - teda vlastne asi 1.192 €. Z neho zo starych dokladov r.1998 zistim pripadajucu alikvotnu ciastku DPH a tuto odvediem statu /povedzme 274,16 €, lebo vtedy bola DPH 23% ?/. A o tuto ciasku navysim na druhej strane naklady, lebo som cely cas odpisovala tento sklad samozrejme bez DPH? Alebo je to inak?
Moc by mi dobra rada pomohla, beztak mam z toho ukoncovania takuuuuu tazkuuuu hlavu :(.
Predom veeeelmi pekne dakujem za pomoc
K 31.12.2009 ešte z montovaného skladu uplatníš posledné odpisy a vyčísliš konečnú zostatkovú cenu. Z nej vypočítaš DPH a uvedieš ju, resp. pripočítaš do riadku 16 daňového priznania za 4 Q 2009. Použiješ platnú sadzbu k 31.12.2009, teda 19 %, nie 23 % ktorá platila v čase nákupu skladu. Žiadne náklady nenavyšuješ, niet dôvodu....ale o odvedenú DPH zvýšiš zostatkovú cenu skladu na karte majetku – pre prípad, že by si sklad po skončení živnosti predávala. Môžeš ju uplatniť v prípade predaja skladu, ako zníženie tržby za sklad, lebo počas 5 rokov od skončenia živnosti podlieha jeho prípadný predaj dani z príjmu.
sokrateska
17.11.09,22:04
Dakujem za rychlu odpoved, ale vyskou dane aj tak nie som si ista. Toto som nasla v § 81 zákona o daň.povinnosti pri zrušení registrácii:

(6) V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, a na majetok, ktorý nadobudol bez dane (§ 10 ods. 1) a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná. Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu31) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri výpočte odvodu dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou.

(7) Ak platiteľ odpočítal daň pomerne podľa § 50 alebo vykonal úpravu odpočítanej dane podľa § 54, zohľadní tieto skutočnosti pri výpočte dane z majetku podľa odseku 6. Pri výpočte dane podľa odseku 6 sa použije sadzba dane platná v čase vzniku daňovej povinnosti.

A tiez ma trocha pomylila odpoved v tejto sekcii od Daseny O., ktora pise:
"dakujem za odpovede, ale ešte uvažujem, že tú DPH, ktorú zaplatíme zo zásob /z inventúry/, by sem mali dostať do nákladov, pretože sme mali v nákladoch len cenu bez DPH" a dostala odpoved, ze ano. Ale mozno sa to vztahuje iba na zasoby a nie na HIM?

Ak budes taky dobry, mohol by si sa este na to pozriet, hlavne na % tej DPH?
Dakujem a dobru noc prajem
Mária.K.
18.11.09,07:18
Dakujem za rychlu odpoved, ale vyskou dane aj tak nie som si ista. Toto som nasla v § 81 zákona o daň.povinnosti pri zrušení registrácii:

(6) V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, a na majetok, ktorý nadobudol bez dane (§ 10 ods. 1) a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná. Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu31) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri výpočte odvodu dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou.

(7) Ak platiteľ odpočítal daň pomerne podľa § 50 alebo vykonal úpravu odpočítanej dane podľa § 54, zohľadní tieto skutočnosti pri výpočte dane z majetku podľa odseku 6. Pri výpočte dane podľa odseku 6 sa použije sadzba dane platná v čase vzniku daňovej povinnosti.

A tiez ma trocha pomylila odpoved v tejto sekcii od Daseny O., ktora pise:
"dakujem za odpovede, ale ešte uvažujem, že tú DPH, ktorú zaplatíme zo zásob /z inventúry/, by sem mali dostať do nákladov, pretože sme mali v nákladoch len cenu bez DPH" a dostala odpoved, ze ano. Ale mozno sa to vztahuje iba na zasoby a nie na HIM?

Ak budes taky dobry, mohol by si sa este na to pozriet, hlavne na % tej DPH?
Dakujem a dobru noc prajem
Daňová povinnosť vzniká v poslednom zdaňovacom období. Z tejto skutočnosti vyplýva aj povinnosť použitia platnej sadzby dane v čase vzniku daňovej povinnosti, t.j. 19%. Čo sa týka toho, ako sa dostane odvedená DPH do nákladov, tak platí nasledovné:
-U odpisovaného majetku sa o odvedenú DPH zvýši vstupná cena majetku a táto DPH sa dostane do nákladov prostredníctvom odpisov.
-DPH, odvedená pri zrušení registrácie, vzťahujúca sa k neodpisovanému majetku (zásobám) je daňovým výdavkom podľa § 19 ods. 3 písm k) ZDP.
sokrateska
18.11.09,11:31
Srdecna vdaka za pomoc, urobim to tak ;)
Uľa
24.11.09,10:48
Daňový úrad určil živnostníkovi posledné zdaňovacie obdobie pre DPH 3Q/2009. Ale SZČO prvý deň októbra predávala tovar ešte na starej pokladnici a na mesačnej uzávierke sa objavila aj DPH. Bude to v poriadku ak za mesiac október urobím daňové priznanie a uvedenú DPH odvediem? Ďakujem
Mária.K.
24.11.09,16:16
Daňový úrad určil živnostníkovi posledné zdaňovacie obdobie pre DPH 3Q/2009. Ale SZČO prvý deň októbra predávala tovar ešte na starej pokladnici a na mesačnej uzávierke sa objavila aj DPH. Bude to v poriadku ak za mesiac október urobím daňové priznanie a uvedenú DPH odvediem? Ďakujem
Ak ste ako neplatiteľ uviedli na doklade z ERP daň, je potrebné ju zaplatiť. Ste povinný podať daňové priznanie do 25.novembra a v tejto lehote daň aj zaplatiť.

§69
(5) Ak osoba, ktorá nie je platiteľom, uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň.

§78
(3) Ak osobe, ktorá nie je platiteľom, vznikne povinnosť platiť daň (§ 69), je táto osoba povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote zaplatiť daň s výnimkou podľa odseku 4.
andrea70
21.01.10,16:56
Dobrý deň chcem sa spýtať či sa ešte aj v tomto roku dá zrušiť registrácia z dôvodu neprekročenia sumy 49 790 €. Registrovať sme sa museli z dôvodu prekročenia 35 000 € a platcom sme sa stali od 1,marca 2009. Neviem či musíme dodržať 12 mesiacov registrácie, alebo môžem požiadať o zrušenie okamžite. Ďakujem za každú radu.
Fabiola
19.04.13,07:58
Zdravím všetkých, len sa chcem poradiť, kedy môžem požiadať o zrušenie registrácie pre DPH keď:
s.r.o. vstúpila do likvidácie 1.1.13 ale obrat za posledných 12 mesiacov presiahol 49 790,00 €
- keď s.r.o. skončí činnosť (výmaz z obchodného registra) alebo keď obrat nepresiahne 49 790,00 € (podľa toho čo nastane skôr)
- alebo môžem požiadať o zrušenie na základe toho, že s.r.o. vstúpila do likvidácie?
Podľa § 81, ods. 2 môže platiteľ zrušiť registráciu, keď skončí v tuzemsku činnosť, tzn. výmaz z OR?

Vopred ďakujem