Alivia
07.07.09,11:59
ahojte,

Účtujem v PÚ, sme platcovia DPH.

Do Čiech vystavujeme Fa na výrobky bez DPH.

Odberateľ je platca DPH.

Dokedy budeme účtovať a vystavovať Fa bez DPH? Aký je tu vlastne postup?

Ďakujem za odpovede
ondrejvla
07.07.09,10:04
ahojte,

Účtujem v PÚ, sme platcovia DPH.

Do Čiech vystavujeme Fa na výrobky bez DPH.

Odberateľ je platca DPH.

Dokedy budeme účtovať a vystavovať Fa bez DPH? Aký je tu vlastne postup?

Ďakujem za odpovede

A čo keby si skúsila hľadať? Je to úplne jednoduché, zadaj heslovite, napr.
faktúra do EÚ* a máš čo čítať...
Alivia
08.07.09,09:52
Češi sú v EÚ?
azla
08.07.09,09:55
Češi sú v EÚ?


Jasné, že sú.:)
(len Euro nemajú; možno toto Ťa mýli).


http://europa.eu/abc/european_countries/eu_members/czechrepublic/index_sk.htm
Alivia
08.07.09,10:08
veľa som sa tam o tom čo chcem vedieť nedozvedela,..
Za jeden rok musíme vyfaktúrovať faktúry do zahr. v určitej sume , ak prekročíme limit musíme to zaznačiť niekde na mesačnom výkaze o DPH.Ale faktúry stále vystavujem bez DPH?
Na faktúry na tovar sme nedávali ani odvolávky na §43.
Gabca
08.07.09,10:15
Ja by som ti doporucila absolvovat skolenie o zakone o DPH, urcite by ti velmi pomohlo nielen pri vystavovani faktur do cudziny, ale celkovo pochopit podstatu DPH.
azla
08.07.09,10:25
veľa som sa tam o tom čo chcem vedieť nedozvedela,..
Za jeden rok musíme vyfaktúrovať faktúry do zahr. v určitej sume , ak prekročíme limit musíme to zaznačiť niekde na mesačnom výkaze o DPH.Ale faktúry stále vystavujem bez DPH?
Na faktúry na tovar sme nedávali ani odvolávky na §43.

Celkom nerozumiem, na čo sa vlastne chceš spýtať.:D

Rozumiem tomu tak, že uskutočňujete dodanie tovaru do iného členského štátu podľa § 43 zákona o Dph.
Toto dodanie tovaru je od Dph oslobodené. Na faktúre je potrebné písať odvolávku na § 43.
Uvedené dodania uvádzate v DP v r. 13,14

Ak uskutočňujete dodávky podľa § 43 - podávate Súhrnný výkaz (vid. § 80)
betka
08.07.09,11:57
A tiež treba preštudovať stránku www.colnasprava.sk - intrastat

Pri dodaní tovarov do EU a nadobudnutí tovarov z EU po prekročrní prahu oslobodenia je potrebné podávať intrastaty.
Alivia
09.07.09,06:05
1/ Sme s.r.o., mesačný platci DPH, odberateľ je takisto platca DPH/aj keď na faktúre nemá IČDPH, ale len DIČ CZ...a dokonca nemá ani odvolávku na par./
Máme zmluvu s Českou firmou na výrobu:

2/Faktúrujeme čalúnené výrobky-tovar do CZ

3/Faktúru vystavím bez DPH, s odvolávkou na §43.

4/štvrťročne podávam daňovému úradu súhrnný výkaz.

5/Mesačne tieto vystavené zahr.fakt.uvádzam v daňovom priznaní DPH v r.13,14 /Program mi to neeviduje automaticky a nemám k týmto riadkom ani prístup,aby som to dopísala do programu,neviem z akého dôvodu/

6/Ak prekročím v priebehu 1kalend.roka sumu 13.941,45 EUR /bolo mi povedané, že až potom to zaznačujem do daňového priznania DPH a potom do konca roka mesačne/,začnem vystavovať aj intrastat? Ten kam posielať?

7/ Fa vystavujem naďalej bez DPH,mesačne zaznačujem do DPDph,
štvrťročne vystavujem súhrnný výkaz a ešte vystavujem intrastat?

Som začiatočník, naozaj si s tým neviem poradiť.
Tamila
09.07.09,06:26
1/ Sme s.r.o., mesačný platci DPH, odberateľ je takisto platca DPH/aj keď na faktúre nemá IČDPH, ale len DIČ CZ...a dokonca nemá ani odvolávku na par./
Máme zmluvu s Českou firmou na výrobu:

2/Faktúrujeme čalúnené výrobky-tovar do CZ

3/Faktúru vystavím bez DPH, s odvolávkou na §43. Áno

4/štvrťročne podávam daňovému úradu súhrnný výkaz. Áno

5/Mesačne tieto vystavené zahr.fakt.uvádzam v daňovom priznaní DPH v r.13,14 /Program mi to neeviduje automaticky a nemám k týmto riadkom ani prístup,aby som to dopísala do programu,neviem z akého dôvodu/ Napíš,aký máš program, možno nenatupuješ správne. Ja v MRP musím dať správny typ DPH, aby mi to dalo do výkazu DPH

6/Ak prekročím v priebehu 1kalend.roka sumu 13.941,45 EUR /bolo mi povedané, že až potom to zaznačujem do daňového priznania DPH a potom do konca roka mesačne/,začnem vystavovať aj intrastat? Ten kam posielať?
Každé dodanie tovaru musí ísť do priznania, nie je hranica. Intrastat pozri http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=3752

Na rok 2009 platí prah oslobodenia 200 000 EUR pre prijatie a 400 000 EUR pre odoslanie.
Prah zjednodušenia bol stanovený na 800 000 EUR pre prijatie a 2 000 000 EUR pre odoslanie.
Až po ich prekročení sa podáva Intrastat - ten sa posiela na Colný úrad

7/ Fa vystavujem naďalej bez DPH,mesačne zaznačujem do DPDph,
štvrťročne vystavujem súhrnný výkaz a ešte vystavujem intrastat? Áno, intrastat viď bod 6/
/
Som začiatočník, naozaj si s tým neviem poradiť.


Odpovede v texte.
Alivia
13.07.09,10:27
Myslíš typ obchodu,do inej krajiny EU/DPH bude priznaná v tuzemsku/

To sme nemali. mali sme vystavenú fakt. zahr. nahodenú ako typ obchodu tuzemský.
Monika Kováčová
13.07.09,11:04
Myslíš typ obchodu,do inej krajiny EU/DPH bude priznaná v tuzemsku/

To sme nemali. mali sme vystavenú fakt. zahr. nahodenú ako typ obchodu tuzemský.
ak obchoduješ s IČŠ EÚ, nejde o tuzemský obchodný styk.
Alivia
13.07.09,11:24
čo je IČŠ?
Monika Kováčová
13.07.09,11:26
čo je IČŠ?
Iný Členský Štát Európskej Únie
Alivia
13.07.09,11:58
Takže v mojom prípade ak budem vystavovať fakt.do CZ,musím do programu uviesť:

1/Do inej krajiny EU/plnenie oslobodené alebo mimo DPH/

2/ Rozlíšenie typu plnenia ESL...v položke sa bude nachádzať dodávka tovaru do iného čl.štátu EÚ,

3/ v DPH indexe...v položke sa bude nachádzať dodanie tovaru do ICŠ§43 s odpočít.

je toto správne?
Getiška
13.07.09,13:43
Poprosím Vás o radu,
pri vystavených faktúrach do zahraničia sa zadáva aký kurz?

Deň predchádzajúci dňu vyhotovenia faktúry?ku dňu vzniku daňovej povinnosti?


Ďakujem za odpoveď.

A aj keď to je možno mimo temy - a pri prijatých zahraničných faktúrach je aký kurz ECB a kurz DPH- tiež deň predchádzajúci týmto dňom? Alebo ten istý deň? Pretože ak to hľadám spatne, tak tieto kurzy nájdem.
Alivia
14.07.09,07:14
ešte k tomu intrastatu,

takže prah oslobodenia a prah zjednodušenia to sú hodnoty, ktoré sa týkajú len jedného roka.

Mám tomu rozumieť že túto hodnotu môžem prekročiť len v priebehu roka 2009, nepokračujem v r. 2010, ale v r.2010 prepočítavam od začiatku.
Tamila
14.07.09,07:20
Áno, sleduješ každý rok zvlášť, ak prekročíš prah oslobodenia, podávaš intrastat, ak neprekročíš, nepodávaš
Alivia
14.07.09,07:41
ešte prosím, intrastat podávam do akého dátumu,

a súhrnný štvrťročný výkaz DPH do akého dátumu?
Tamila
14.07.09,07:52
Ja som podávala Intrastat pred 2 rokmi, vtedy bol termín do 15. nasledujúci mesiac, treba si to overiť na colnom úrade.
Súhrnný výkaz DPH sa podáva do 25. nasledujúci mesiac po skončení štvrťroka - II. Q - do 25. 7.
Getiška
14.07.09,08:00
pri vystavených faktúrach do zahraničia sa zadáva aký kurz?

Deň predchádzajúci dňu vyhotovenia faktúry?ku dňu vzniku daňovej povinnosti?


Ďakujem za odpoveď.

A aj keď to je možno mimo temy - a pri prijatých zahraničných faktúrach je aký kurz ECB a kurz DPH- tiež deň predchádzajúci týmto dňom? Alebo ten istý deň? Pretože ak to hľadám spatne, tak tieto kurzy nájdem.[/QUOTE]


Naozaj nevie nikto poradiť?
Tamila
14.07.09,08:06
Berie sa kurz ECB vždy z predchádzajúceho dňa
Getiška
14.07.09,08:47
Tamila aj pri zahraničných došlých faktúrach -tovar?
Napr. kurz ECB = dátum prijatia faktúry /pozriem predch.deň/
kurz DPH = dátum vyhotovenia faktúry /pozriem predch.den/

Chápem to správne?
Tamila
14.07.09,09:56
Podľa môjho názoru áno.
Alivia
15.07.09,07:11
Ešte k tým vystaveným FA do zahr.

1/krajina priznania DPH dodávateľa v mojom prípade bude SK alebo CZ.?



2/V par.43 Z.222/2004 ods.1 je oslobodenie dodania tovaru.V našom prípade je nadobúdateľ CZ/to je vlastne ten čo tovar prevezme do svojho vlastníctva/ ale IČO DPH má CZ takže je ident.pre daň v CZ a nie v inom členskom štáte?Iné odstavce sa na nás nehodia.
judu
23.07.09,04:52
Ahojte, chcem sa opýtať, ak vystavujeme faktúru do zahraničia(Cyprus) pre fyz.osobu (nepodnikateľa) tak ju vystavím s DPH?
Ďakujem
Anna Uhríková
23.07.09,05:38
Ano. To je tak, ako keby som vystavila doklad z RP pre cudzinca pri nákupe v tuzemsku.
judu
23.07.09,06:11
Ďakujem veľmi pekne som si myslela, len som to chcela odklepnúť. Pekný deň
zltalienka
11.09.09,08:25
Ahojte, chcem sa spýtať, môže právnik, platca DPH faktúrovať za svoje služby zahraničnému odberateľovi (Ukrajina - nie je člen EÚ) bez DPH? Dodanie služby sa uskutočňuje v SR.
Prosím, poraďte mi.
ĎAKUJEM!
racing
11.09.09,09:32
Miestom dodania právnych služieb, ak sa dodávajú podnikateľovi, teda zdaniteľnej osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom ako je členský štát dodávateľa služby , alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania.
Teda mi vychádza, že bez dph, daňová povinnosť sa prenesie na klienta.
zltalienka
11.09.09,09:32
... posúvam ...
liba2
11.09.09,09:53
... posúvam ...
odpovedal ti racing :)
zltalienka
12.09.09,16:32
Ups, som si nevšimla, že tam už je príspevok, ospravedlňujem sa.
Ďakujem za odpoveď racing.
psps
12.10.09,20:57
Ja mám opačný prípad. Príjímame faktúry z Čiech. Sumy spomínam v daňovom priznaní DPH. Prekročili sme sumu 200.000,-Eur, mám posielať intrastat colnému úradu?
do 15. po uplynutí mesiaca alebo kvartálu?
A mám posielať aj súhrný výkaz daňovému úradu?
Badko
13.10.09,04:04
Pri dovoze tovaru z EU je samozdanenie. Pri prekročení hranice na registráciu na Intrastat sa najskôr treba prihlásiť na colný úrad a hlásenie sa podáva m do 25. dňa nasledujúceho mesiaca.
Tamila
13.10.09,06:36
Pri dovoze tovaru z EU je samozdanenie. Pri prekročení hranice na registráciu na Intrastat sa najskôr treba prihlásiť na colný úrad a hlásenie sa podáva m do 25. dňa nasledujúceho mesiaca.
Súhlasím, ale termín na odoslanie hlásenia je do 15. dňa nasledujúci mesiac
Badko
13.10.09,06:40
Samozrejme 15. dňa nasledujúceho mesiaca za preklep sa ospravedlňujem
psps
13.10.09,10:59
ďakujem za odpoveď. Už nám aj prišiel registračný dotazník. Mňa by to ani nenapadlo, že to mám posielať. Počula som o intrastate, ale akosi len z diaľky.
Mám posielať aj súhrný výkaz? Alebo načo, prečo, kedy ho treba?
Tamila
13.10.09,11:02
Súhrnný výkaz sa dáva na DÚ štvrťročne iba ak máš dodanie tovaru do krajín EÚ.
DARJA22
08.11.09,13:10
Pomohli ste aj mne, ďakujem Vám všetkým.
berry
12.11.09,05:12
Dobrý deň
Chcela by som sa spýtať, že faktúrovala som OPF do zahraničia. Oni mi ju uhradili. Teraz mám povinnosť im vystaviť Daňový doklad na prijatú zálohu.
Viem , že vystavim FA bez DPH Ale ak už bola vykonaná dodávka tovaru tak sa píše , že je to oslobodené podľa §43 .
Ale ako je iba pri pijatej platbe? Aká odvolávka. Práve študujem Zákon o DPH ale nič tam také nemôžem nájsť.
Ďakujem veľmi prekne.
Tamila
12.11.09,07:50
Ak zo zmluvných podmienok vyplýva, že odberateľ je povinný zaplatiť kúpnu cenu tovaru alebo jej časť pred dodaním tovaru a dodávateľ vyhotoví faktúru na prijatie takejto platby, na faktúru vyhotovenú z dôvodu prijatia platby pred dodaním tovaru sa pre účely určenia dňa dodania tovaru z tuzemska do iného ČŠ podľa §19 odst. 8 zákona o DPH neprihliada. Rovnako sa za deň vyhotovenia faktúry nepovažuje za deň dodania tovaru v prípade, ak fyzickej preprave tovaru v rámci dodania tovaru dôjde až po podaní daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom bola vyhotovená faktúra.
berry
12.11.09,10:51
Takže ak som to správne pochopila, tak tam nie je povinnosť vystavovať daňový doklad na zálohovú platbu?
Stačí vystaviť iba konečnú faktúru pri dodaní tovaru?
Ďakujem
Tamila
12.11.09,11:14
Na zálohovú platbu treba vystaviť fa, do daňového priznania to ide až po dodaní tovaru.
Platiteľ dane, ktorý dodáva tovar oslobodený od dane do iného ČŠ, je podľa § 72 zákona o DPH povinný vyhotoviť osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom ČŠ, faktúru najneskôr do 15 dní od dodania tovaru. Faktúru je platiteľ dane povinný vyhotoviť aj v prípade, ak je pred dodaním tovaru prijatá platba, a to do 15 dní od prijatia platby.
deni27
16.04.10,11:52
Dobrý deň, slovenský plátca DPH poskytuje služby / dodanie stravy/
pre poľského plátcu DPH na území Slovenska. Faktúru budem vystavovať s DPH 19%, kedže ide o dodanie služby v tuzemsku? Musím robiť aj súhrnný výkaz? Ďakujem
mimaemma
16.04.10,13:53
Ahojte,
mám dilemu - sme plátci DPH, vystavujeme fa do Švajčiarska, konateľka nie je prítomná a z údajov ktoré mám som si nie istá či sú platitelia DPH.
Uvažujem správne ak v prípade, že sú registrovaní pre DPH čiže majú IČ DPH tak ich uvediem do súhrnného výkazu a spravím klasické samozdanenie.
Kam ich dať ak by náhodou platcami DPH neboli?
Ďakujem vopred za odpoveď,