vrkoc
15.07.04,15:50
The question is:
Existuje zámer Ministerstva financií od budúceho roku zrušiť daň z prevodu a prechodu nehunteľností (známe 3 %). Počul som, že je to aj požiadavka EÚ zrušiť tento typ dane. Je to pravda? A bude vôbec zrušená? Vďaka!
bea
15.07.04,14:48
Ja si myslím, že je to už v súčasnom zákone napísané, ak tomu dobre rozumiem. Skúste sa pozrieť na § 18. Tam je veta: "Ustanovenia tohto zákona sa uplatnia, ak daňová povinnosť vznikne do konca roku 2004."
Mne z toho vyplýva, že vlastne tento zákon platí len do konca r. 2004.
Beata
15.07.04,15:10
The answer is:
To, čo napísala bea, si myslím aj ja :)
slavkaD
16.07.04,06:21
To, co napisala Bea, si nielen myslim, ale je to tak. Koncom roka 2004 dan z prevodu a prechodu nehnutelnosti konci (ak sa medzitym neuskutocni nejaka legislativna zmena). Takze pri zmluvach uzatvorenych koncom roka nebudeme vybavovat urychlenie zapisu na katastri, ale naopak, to aby pockali do 1. 1. 2005 (ak nam samozrejme zapis nesuri z inych dovodov, kvoli ktorym sme ochotni zaplatit aj dan).
bea
16.07.04,07:03
Super, ze ste tu slavkaD! Predsa právnik vie lepšie čítať zákony a vidí aj súvislosti.
slavkaD
16.07.04,09:14
Este by som upresnila vetu, ze zakon plati do konca roka 2004 - zakon plati (resp. je ucinny) aj po skonceni roka 2004, ale len pre pripady, kedy danova povinnost vznikla do konca roka 2004. Pre uplnost - danova povinnost pri tejto dani vznika dnom zapisu vlastnickeho prava do katastra (s vynimkou pri zabezpeceni zavazku prevodom prava, kde DP vznika dnom nesplnenia zavazku) a dnom nadobudnutia platnosti zmluvy tykajucej sa prevodu vlastnictva rozostavanej stavby, neskolaudovanej stavby alebo stavby, ktora nie je zapisana v katastri.