anelly
07.07.09,14:44
Dobrý deň. Chcela by som poprosiť o názor skúsených účtovníkov a ekonómov. Zavolali mi z DU, že mám kontrolu DPH za obdobie 05/09 a všetky doklady mám priniesť na DÚ. K tomu mám priniesť potvrdenie zo Sociálnej poisťovne a zo zdravotnej poisťovne (v mojom prípade zo všetkých), že za obdobie 1.5.2008-30.4.2009 sme si plnili odvodovú povinnosť a všetko máme uhradené. Treba priniesť všetky doklady, o ktorých sa účtuje v danom období?(t.j. okrem faktúr, pokladne, banky, aj interné doklady ako dú mzdy, sklady...?) Niekto mi vravel, že potrebujem aj aktuálny výpis z OR? No a s tými potvrdeniami z poisťovní som sa ešte nestretla v súvislosti s kontrolou s DPH - tak aj toto už treba? A ešte jedna záludná otázka: kontrolou som zistila, že v danom mesiaci mám zle zaúčtovanú vyšlú faktúru do zahraničia - bola to služba a je zaúčtovaná ako tovar, čím mám nesprávne DP DPH. Keďže mi nebolo doručené oznámenie o daň. kontrole, mám rýchlo spraviť opravné DP DPH? To by asi neprešlo. Aj tak to musím zaniesť pozajtra. Stačí, že mi to bolo oznámené telefonicky?
gbkksnr
07.07.09,12:52
Vyzera to, ako keby si niekto z vas vystrelil. Pravdaze kontrola musi byt oznamena pisomne, telefonicky nestaci.....zakon 511.. Do oznamenia kontroly mate pravo podavat dodatocne DP.
bv_alexandra
07.07.09,13:02
Vyzera to, ako keby si niekto z vas vystrelil. Pravdaze kontrola musi byt oznamena pisomne, telefonicky nestaci.....zakon 511.. Do oznamenia kontroly mate pravo podavat dodatocne DP.
Nemyslím že by si strielali, bežne sa nám nahlasuje DU na DPH telefonicky;)
kkllc
07.07.09,13:23
Dobrý deň. Chcela by som poprosiť o názor skúsených účtovníkov a ekonómov. Zavolali mi z DU, že mám kontrolu DPH za obdobie 05/09 a všetky doklady mám priniesť na DÚ. K tomu mám priniesť potvrdenie zo Sociálnej poisťovne a zo zdravotnej poisťovne (v mojom prípade zo všetkých), že za obdobie 1.5.2008-30.4.2009 sme si plnili odvodovú povinnosť a všetko máme uhradené. Treba priniesť všetky doklady, o ktorých sa účtuje v danom období?(t.j. okrem faktúr, pokladne, banky, aj interné doklady ako dú mzdy, sklady...?) Niekto mi vravel, že potrebujem aj aktuálny výpis z OR? No a s tými potvrdeniami z poisťovní som sa ešte nestretla v súvislosti s kontrolou s DPH - tak aj toto už treba? A ešte jedna záludná otázka: kontrolou som zistila, že v danom mesiaci mám zle zaúčtovanú vyšlú faktúru do zahraničia - bola to služba a je zaúčtovaná ako tovar, čím mám nesprávne DP DPH. Keďže mi nebolo doručené oznámenie o daň. kontrole, mám rýchlo spraviť opravné DP DPH? To by asi neprešlo. Aj tak to musím zaniesť pozajtra. Stačí, že mi to bolo oznámené telefonicky?

Na kontrolu DPH????:eek:
Vladimír Ozimý
07.07.09,13:29
Dobrý deň. Chcela by som poprosiť o názor skúsených účtovníkov a ekonómov. Zavolali mi z DU, že mám kontrolu DPH za obdobie 05/09 a všetky doklady mám priniesť na DÚ. K tomu mám priniesť potvrdenie zo Sociálnej poisťovne a zo zdravotnej poisťovne (v mojom prípade zo všetkých), že za obdobie 1.5.2008-30.4.2009 sme si plnili odvodovú povinnosť a všetko máme uhradené. Treba priniesť všetky doklady, o ktorých sa účtuje v danom období?(t.j. okrem faktúr, pokladne, banky, aj interné doklady ako dú mzdy, sklady...?) Niekto mi vravel, že potrebujem aj aktuálny výpis z OR? No a s tými potvrdeniami z poisťovní som sa ešte nestretla v súvislosti s kontrolou s DPH - tak aj toto už treba? A ešte jedna záludná otázka: kontrolou som zistila, že v danom mesiaci mám zle zaúčtovanú vyšlú faktúru do zahraničia - bola to služba a je zaúčtovaná ako tovar, čím mám nesprávne DP DPH. Keďže mi nebolo doručené oznámenie o daň. kontrole, mám rýchlo spraviť opravné DP DPH? To by asi neprešlo. Aj tak to musím zaniesť pozajtra. Stačí, že mi to bolo oznámené telefonicky?

§ 15 zákona č. 511/1992 Z. z. o správe daní a poplatkov určuje presný postup pri výkone daňovej kontroly zo strany správcu dane. To znamená, že nie je možné vykonať kontrolu inak. Postup je možný:
a) správca dane doručí daňovému subjektu písomne oznámenie o výkone daňovej kontroly
b) správca dane je oprávnený začať daňovú kontrolu aj bez oznámenia ak tak ustanovuje osobitný predpis alebo o vykonanie daňovej kontroly požiadajú orgány činné v trestnom konaní, alebo ak hrozí, že účtovné alebo iné doklady budú znehodnotené. V deň začatia daňovej kontroly, zamestnanenc správcu dane spíše zápisnicu o začatí daňovej kontroly

Takže telefonická forma oznámenia o začatí daňovej kontroly nie je prípustná a preto by som na nich ani nereagoval a čakal by som na písomné oznámenie alebo potom na ich príchod kedy spíšu zápisnicu o začatí daňovej kontroly i keď aj to by sa dalo napadnúť pretože ak nemajú závažný dôvod nemôžu si len tak svojvoľne robiť čo chcú :D

Takže ak chcete podať dodatočné daňové priznanie k DPH kľudne môžete pretože zákon vám to zakazuje len v prípade ak bolo doručené oznámenie o začatí daňovej kontroly a to doručené nebolo.
grammatika
07.07.09,13:38
No a s tými potvrdeniami z poisťovní som sa ešte nestretla v súvislosti s kontrolou s DPH - tak aj toto už treba?

To kontrolujú, ak máte nadmerný odpočet a zaškrtli ste na daň.priznaní k DPH -Splnenie podmienok podľa §79 odst.2.
abel
07.07.09,14:00
Zrejme ste mali za máj nadmerný odpočet a ak chcete DPH vrátiť, musia byť splnené 3 podmienky:

Na základe nového § 79 ods. 2 zákona platí, že daňový úrad vráti nadmerný odpočet do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, ak sú splnené tri podmienky, a to (1) ak zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, (2) ak platiteľ bol platiteľom najmenej 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol a (3) ak platiteľ nemal v období 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, daňové nedoplatky a colné nedoplatky voči daňovému úradu a colnému úradu a nedoplatky na povinných odvodoch poistného podľa osobitných predpisov, ktorými v zmysle novej poznámky pod čiarou k odkazu 29b sú zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Novela ustanovenie § 79 zákona doplnila aj o ďalší nový odsek 3, z ktorého vyplýva, že platiteľ, ktorý spĺňa podmienky podľa § 79 ods. 2 zákona, vyznačí túto skutočnosť v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol.