Andrea.G
07.07.09,13:53
Zamestnavatelovi som kratko pred skoncenim skusobnej lehoty pisomne oznamila, ze som tehotna. Vedela som, ze s mojou pracou je spokojny, takze som sa neobavala a nemusela taktizovat kym mi skonci skusobna lehota. Tymto som si zaroven splnila pravnu povinnost o informovani o zmenach fyzickeho stavu, ktory by znemoznil vykonavanie niektorych pracovnych cinnosti. Par dni po oznameni somnou skoncili pracovny pomer s usmevom, ze v ramci zakona tak mozu urobit v skusobnej lehote BEZ udania dovodu.

Mrzi ma, ze uz na niekolkych forach som nasla mnozstvo podobnych pribehov s tym, ze sa bohuzial neda nic robit. Na jednej strane ano, je mozne skoncit pracovny pomer v skusobnej lehote BEZ UDANIA DOVODU, ale na druhej strane, nie je to podozrive, ked koncia s tehotnou zenou po oznameni tehotenstva? Ak neuvadzaju dovod, to znamena, ze ziaden pracovny ani organizacny dovod nemali, ale dovodom bolo tehotenstvo. Ja sa teda pytam - neexistuje nahodou antidiskriminacny zakon? A nie sme NAHODOU clemni europskej unie, ktora hovori o povinnosti pre clenske staty, aby ochranoval tehotne zeny pred skoncenim pracovneho pomeru bez udania dovodu?
Tweety
07.07.09,12:00
Zamestnavatelovi som kratko pred skoncenim skusobnej lehoty pisomne oznamila, ze som tehotna. Vedela som, ze s mojou pracou je spokojny, takze som sa neobavala a nemusela taktizovat kym mi skonci skusobna lehota. Tymto som si zaroven splnila pravnu povinnost o informovani o zmenach fyzickeho stavu, ktory by znemoznil vykonavanie niektorych pracovnych cinnosti. Par dni po oznameni somnou skoncili pracovny pomer s usmevom, ze v ramci zakona tak mozu urobit v skusobnej lehote BEZ udania dovodu.

Mrzi ma, ze uz na niekolkych forach som nasla mnozstvo podobnych pribehov s tym, ze sa bohuzial neda nic robit. Na jednej strane ano, je mozne skoncit pracovny pomer v skusobnej lehote BEZ UDANIA DOVODU, ale na druhej strane, nie je to podozrive, ked koncia s tehotnou zenou po oznameni tehotenstva? Ak neuvadzaju dovod, to znamena, ze ziaden pracovny ani organizacny dovod nemali, ale dovodom bolo tehotenstvo. Ja sa teda pytam - neexistuje nahodou antidiskriminacny zakon? A nie sme NAHODOU clemni europskej unie, ktora hovori o povinnosti pre clenske staty, aby ochranoval tehotne zeny pred skoncenim pracovneho pomeru bez udania dovodu? Áno, ZP chráni takéto ženy pred výpoveďou, ale v SD žiadna ochrana nie je, počas skúšobnej doby môže skončiť PP hociktorá strana bez udania dôvodu.
Odpoveď v texte.
Andrea.G
08.07.09,08:27
Mila Tweety, ano mas pravdu, v skusobnej dobe nie je ziadna ochrana, ale - nechcem sa opakovat - ak nebol ziaden dovod, ktoy by mohol zamestavatel uviest v skonceni, nie je teda zrejme, ze to bolo tehotenstvo? V tomto pripade nastupuje druhy zakon, ktory toto konanie NEUMOZNUJE. Ako som uz spominala, vola sa antidiskriminacny, a nehovori o tom, ze ma nemohol vyhodit, ale o tom, ze tak nemohol konat z dovodu tehotenstva. Co znamena, ze mozem ziadat primeranu nahradu alebo napravu. Na druhej strane sme clenmi EU a jednou z nasich povinnosti je implementovat zakony EU do nasho systemu. To, ze sme si tuto povinnost nesplnili uplne neznamena, ze pravo nie je na mojej strane - len mozno v tomto pripade na inom, ako Slovenskom sude.
Gabi03
08.07.09,08:34
Mila Tweety, ano mas pravdu, v skusobnej dobe nie je ziadna ochrana, ale - nechcem sa opakovat - ak nebol ziaden dovod, ktoy by mohol zamestavatel uviest v skonceni, nie je teda zrejme, ze to bolo tehotenstvo? V tomto pripade nastupuje druhy zakon, ktory toto konanie NEUMOZNUJE. Ako som uz spominala, vola sa antidiskriminacny, a nehovori o tom, ze ma nemohol vyhodit, ale o tom, ze tak nemohol konat z dovodu tehotenstva. Co znamena, ze mozem ziadat primeranu nahradu alebo napravu. Na druhej strane sme clenmi EU a jednou z nasich povinnosti je implementovat zakony EU do nasho systemu. To, ze sme si tuto povinnost nesplnili uplne neznamena, ze pravo nie je na mojej strane - len mozno v tomto pripade na inom, ako Slovenskom sude.

Možno pravda je na tvojej strane, ale problém je v tom, že ju musíš dokázať a to určite nevieš.
Takže právo ma tvoj bývalý ZĽ. Bez ohľadu na to, v akom si fyzickom či psychickom stave, či sú nejaké objektívne alebo subjektívne okolnosti, on mohol ukončiť PP v skúšobnej dobe. A ty s tým nič nespravíš.
willma
08.07.09,11:02
V skúšobnej dobe nemusí uviesť ani jedna strana dôvody skončenia pracovného pomeru - takže všetko sú len dohady a s tými nevyhráš nikde.
Tweety
08.07.09,11:12
Mila Tweety, ano mas pravdu, v skusobnej dobe nie je ziadna ochrana, ale - nechcem sa opakovat - ak nebol ziaden dovod, ktoy by mohol zamestavatel uviest v skonceni, nie je teda zrejme, ze to bolo tehotenstvo? V tomto pripade nastupuje druhy zakon, ktory toto konanie NEUMOZNUJE. Ako som uz spominala, vola sa antidiskriminacny, a nehovori o tom, ze ma nemohol vyhodit, ale o tom, ze tak nemohol konat z dovodu tehotenstva. Co znamena, ze mozem ziadat primeranu nahradu alebo napravu. Na druhej strane sme clenmi EU a jednou z nasich povinnosti je implementovat zakony EU do nasho systemu. To, ze sme si tuto povinnost nesplnili uplne neznamena, ze pravo nie je na mojej strane - len mozno v tomto pripade na inom, ako Slovenskom sude.
AKo dokážeš zamestnáv., že to skončenie bolo z dôvodu tehotenstva? Nijako, jednoducho mu skončenie PP v SD ZP umožňoval a on to využil. Bohužiaľ s tým nič nenarobíš. Rovnako mohol PP skončiť aj keby sa o tom nedozvedel, samozrejme, že tú možnosť skončenia má aj zamestnanec, tá SD je raz takto daná zákonom, a tu už parafrázujem, tu sa nedá svietiť.
ivka70
08.07.09,11:33
Jednemu nerozumiem, ak si o tu pracu nechcela prist, co ta viedlo k tomu oznamovat zamestnavatelovi svoje tehotenstvo uz v skusobnej dobe?

Rozhodne to bolo viac fer ako pockat a oznamit mu to den-dva po skonceni skusobnej doby, ale nemozes ocakavat, ze pokial zamestnavatel ma iste moznosti ,tak ich v skusobnej dobe vyuzije.

Je to pochopitelne, hladal cloveka na TPP, nie niekoho, koho zauci a o 2-3 mesiace mu "zdrhne" a moze zaucat niekoho dalsieho.
Martin Mocko
08.07.09,11:43
Jednemu nerozumiem, ak si o tu pracu nechcela prist, co ta viedlo k tomu oznamovat zamestnavatelovi svoje tehotenstvo uz v skusobnej dobe?

Rozhodne to bolo viac fer ako pockat a oznamit mu to den-dva po skonceni skusobnej doby, ale nemozes ocakavat, ze pokial zamestnavatel ma iste moznosti ,tak ich v skusobnej dobe vyuzije.

Je to pochopitelne, hladal cloveka na TPP, nie niekoho, koho zauci a o 2-3 mesiace mu "zdrhne" a moze zaucat niekoho dalsieho.

Najprv som chcel iba kliknúť na "Súhlasím"...ale to by asi nevyjadrilo to, čo si myslím. Tak to radšej napíšem slovne:

"bohužiaľ súhlasím"
Andrea.G
15.07.09,15:24
Možno pravda je na tvojej strane, ale problém je v tom, že ju musíš dokázať a to určite nevieš.
Takže právo ma tvoj bývalý ZĽ. Bez ohľadu na to, v akom si fyzickom či psychickom stave, či sú nejaké objektívne alebo subjektívne okolnosti, on mohol ukončiť PP v skúšobnej dobe. A ty s tým nič nespravíš.
Ahoj Gabi, dakujem za Tvoju reakciu. Vlastne dakujem vsetkym Vam, ktory reagujete> Na tvoju odpoved ohladom skutocnosti, ze musim dokazat, ze skoncenie bolo z dovodu tehotenstva vsak musim nesuhlasit. V mojom pripade somnou skoncili pracovny par dni po oznameni tehotenstva. Nakolko nebol ziaden iny dovod pre skoncenie pracovneho pomeru (ako napriklad neplnenie pracovnych povinnosti atd.), predpokladam ze skoncenie je z dovodu tehotenstva. To je diskriminacia a v pripade diskriminacie to nie som ja, kto musi dokazat, ze k tomu doslo, ale zamestnavatel. Takze ako vysvetli, preco somnou skoncil PP v skusobnej lehote? Dodatocne si nieco vymysli a najde?
zeron
15.07.09,15:57
Ahoj Gabi, dakujem za Tvoju reakciu. Vlastne dakujem vsetkym Vam, ktory reagujete> Na tvoju odpoved ohladom skutocnosti, ze musim dokazat, ze skoncenie bolo z dovodu tehotenstva vsak musim nesuhlasit. V mojom pripade somnou skoncili pracovny par dni po oznameni tehotenstva. Nakolko nebol ziaden iny dovod pre skoncenie pracovneho pomeru (ako napriklad neplnenie pracovnych povinnosti atd.), predpokladam ze skoncenie je z dovodu tehotenstva. To je diskriminacia a v pripade diskriminacie to nie som ja, kto musi dokazat, ze k tomu doslo, ale zamestnavatel. Takze ako vysvetli, preco somnou skoncil PP v skusobnej lehote? Dodatocne si nieco vymysli a najde?



...lenže problém je ten, že pre skončenie PP v skúšobnej dobe netreba vôbec žiaden dôvod. Zamestnávateľ vôbec nemusí vysvetľovať, prečo PP ukončil. Čiže, PP v skúšobnej dobe sa môže skončiť, aj keď si zamestnanec plní svoje pracovné povinnosti. A skutočnosť, že zamestnankyňa je tehotná, nemá de facto žiaden vplyv na takéto skončenie PP.
Andrea.G
15.07.09,16:19
...lenže problém je ten, že pre skončenie PP v skúšobnej dobe netreba vôbec žiaden dôvod. Zamestnávateľ vôbec nemusí vysvetľovať, prečo PP ukončil. Čiže, PP v skúšobnej dobe sa môže skončiť, aj keď si zamestnanec plní svoje pracovné povinnosti. A skutočnosť, že zamestnankyňa je tehotná, nemá de facto žiaden vplyv na takéto skončenie PP.

Ahoj Zeron,

ja viem, ze zakon hovori o moznosti skoncenia v skusobnej lehote bez udania dovodu. Ale kedze zamestnavatel tento dovod neudal, hoci na to nemal povinnost, je teda zrejme ze dovodom bolo tehotenstvo. Zeron v tomto pripade plati antidiskriminacny zakon. A z dovodu tohto zakona by bolo pre mojho byvaleho zamestnavatela "jednoduchsie" aby sa vyhol podozreniu z diskriminacie a jednoducho tam nejaky dovod uviedol. Teraz vsak, v tejto situacii budem musiet ON dokazat, ze ma nevyhodil kvoli tehotenstvu...a rovnako vymyslat si dodatocne nejaky dovod...zakon tiez hovori ze nie je mozne dodatocne menit dovod vypovede....
Andy Kralik
15.07.09,16:30
bude musiet ON dokazat, ze ma nevyhodil kvoli tehotenstvu...

Bodaj by si mala pravdu. Ver ze ti to zelam. Ale obavam sa ze on nebude musiet dokazovat nic. Jednoducho skoncil pracovny pomer.. lebo mohol.. nic viac nic menej..
Ty by si musela dokazat ze to bolo koli tehotenstvu. Ak ti pred svedkami povedal ze ta vyhadzuje koli tehotenstvu.. Je to ine..

Je to smutne ale je to tak. Tak by som povedal. Neodporucal by som svojej priatelke robit si tehotensky test v skusobnej lehote.. :mee:
Xanti
15.07.09,16:35
Ahoj Zeron,

ja viem, ze zakon hovori o moznosti skoncenia v skusobnej lehote bez udania dovodu. Ale kedze zamestnavatel tento dovod neudal, hoci na to nemal povinnost, je teda zrejme ze dovodom bolo tehotenstvo. Zeron v tomto pripade plati antidiskriminacny zakon. A z dovodu tohto zakona by bolo pre mojho byvaleho zamestnavatela "jednoduchsie" aby sa vyhol podozreniu z diskriminacie a jednoducho tam nejaky dovod uviedol. Teraz vsak, v tejto situacii budem musiet ON dokazat, ze ma nevyhodil kvoli tehotenstvu...a rovnako vymyslat si dodatocne nejaky dovod...zakon tiez hovori ze nie je mozne dodatocne menit dovod vypovede....Andrea, je to veľmi smutné čo sa Ti stalo. Chcela si byť čestná a seriozna, a takto to dopadlo. Ty sa cítiš diskriminovane. A aj si. Ale to bohužial nedokážeš.

To sa Ti snažia všetci povedať.
... ze zakon hovori o moznosti skoncenia v skusobnej lehote bez udania dovodu.... a tvoj zamestnávateľ túto časť zákona využil. Fakt nie je veľká šanca aby si mu dokázala neplatné skončenie pracovného pomeru.

Sama píšeš
Ale kedze zamestnavatel tento dovod neudal, hoci na to nemal povinnost, je teda zrejme ze dovodom bolo tehotenstvo...., že nemal povinnosť udávať dôvod výpovede. Dôvodom mohlo byť od zlého účesu až po neplnenie si pracovných povinností hocičo. Nikoho to nebude zaujímať. Preto sa v skúšobnej dobe nevyžaduje dôvod skončenia PP.

Cítiš sa ukrivdená, viem aké to je. Viem ako som sa cítila ja diskriminovaná ked som hladala si zamestnanie. Pri pohovore šlo všetko ok, všetko bolo fajn aj dobrý pocit som z toho mala až do chvíle kým som nepovedala, že som zps, a zťp v tom okamihu obrat o 100% a vedela som, že v danej firme nemám šancu získať prácu. A tiež keby som sa obrátila na súdy, alebo neviem kde tak by som neuspela. Bohužial. :mee:
Andrea.G
15.07.09,17:05
Ale obavam sa ze on nebude musiet dokazovat nic.

Ahoj Andy...niekedy je tazke odpovedat na tolko reakcii, ktorymi ukazujete, ze nemam pravdu. Mozno sa budem opakovat,ale nie ja, ale v pripade namietania diskriminacie - zamestnavatel musi dokazat ze to tak nebolo. Chapem vsetky vase pripomienky...dovody mohli byt rozne, od toho, ze sa mu nepacil moj uces az po neplnenie si pracovnych povinnosti. Ale kazdy z tychto dovodov sa da uviest predsa a popisat tak, aby nikoho neurazil, ale aby sa dovod nedal zamenit s inym (hovori o tom aj zakon).

Andy, dakujem za pripomienku, za podporu, dakujem vsektym ktory mi drzia palce v tomto pre mnohych prehratom spore. Verim vsak, ze tak, ako je uplatnitelny zakon, ktory hovori o moznosti vypovede bez udania dovodu, su uplatnitelne zakony europskej unie, ktore hovoria o tom, ze prepustit tehotnu zenu je mozne LEN s uvedenim dovodu.

Viem, ze to mozno nebola pre zamestnavatela najradostnejsia novina, ked som oznamila tehotenstvo. Na druhej strane, myslim, ze pocas 5 mesiacov skusobnej lehoty (v statnej sluzbe je mozne dohodnut skusobnu dobu na 6 mesiacov) som niekolko krat dokazala, ze svoju pracu milujem a nadovsetko si ju cenim. Ani v zlom sne som nepredpokladala, ze ked oznamim tehotenstvo, tak ani moja praca, ani moj postoj k praci nebude znamenat nic oproti tomu, ze som tehotna. Vela ludi mi vycita, preco som netaktizovala a nepockala tych par tyzdnov do skoncenia skusobnej lehoty. Ved by nikto nic nezbadal...Neviem, myslim ze takato taktika patri skor zenam, ktore si na ochrannu lehotu MUSIA pockat. Ja som bola presvedcena, ze nemusim, pretoze stale tvrdili ze su spokojni....Nelutujem, aspon som videla mojho sefa v inom svetle, ako pri prijimani.
Xanti
15.07.09,17:13
Andrea,
ja Ti držím palce aby Ti to na súde vyšlo. Aj ked osobne neverím.

Ale stojí Ti to zato? Budeš sa bloumať po súdoch, a stresovať sa a tým bude mať aj tvoje malinké podstatné nepohodlie. Sama vidíš, že nemôžeš sa do budúcna spoliehať na slová zamestnávaľov ale skôr na ich činy. Takže asi to neni len tak, ked babenky taktizujú v prípade otehotnenia v skúšobnej dobe. :eek:

Píšeš o zákonoch skús citovať, kde sa píše to čo tvrdíš. Mám pocit ( možno sa mýlim ) ale na tebe by bolo celé dokazovanie. A pokiaľ nemáš svedka, tak naozaj veľmi ťažko dokážeš zamestnávateľovi to, že ťa diskriminoval z titulu tehotenstva. :mee:
Andrea.G
15.07.09,17:37
Ahoj Xanti ( dakujem za tvoju podporu a polmyselne drzanie palcov, velmi si to cenim). Zakony, o ktorych hovorim su napriklad smernice a nariadenia Europskej unie, ktore upravuju okrem ineho aj pracovne podmienky pre tehotne zeny. Implementovanim tychto smernic vznikol u nas medzi inymi Antidiskriminacny zakon (neviem cislo, prepac..), alebo napriklad nariadenie vlady c. 272-04 (08), ktore hovori o ochrane tehotnych a dojciacich pracovnicok. Neviem z akeho dovodu sa vsak do nasej legislativy zatial nedostalo opatrenie o prepustani tehotnych zien v skusobnej lehote BEZ udania dovodu. To vsak neznamena, ze ked sme si nesplnili povinnost, ze sa dalej mozu lubovolne veselo prepustat tehotne zeny v skusobnej lehote bez udania dovodu.

Okrem ineho pises, ze aj ty sama si bola diskriminovana..Velmi ma to mrzi a najma o to viac, ze si sa nijako nebranila. Mrzia ma vsetky pribehy, kedy trpime a bojime sa zabojovat o svoje prava....Nemoze to takto ist donekonecna. Nemozeme byt stale ticho. Nemozeme sa stale odvolavat na to, ze sudy su necinne, pravo nevymozitelne...Nemozeme sa nechavat donekonecna zastrasovat. Ja budem obhajovat svoje prava. A dufam, ze Vam to doda dostatok odvahy na to, aby ste hlasno hovorili o tom, ked vas diskriminuju a rovnako bojovali.
Xanti
15.07.09,17:49
Vieš Andrea,
ja som sa nemala voči čomu brániť. To sa mi bežne stávalo na pracovných pohovoroch. A diskrimináciu dokážeš veľmi ťažko, bol to u mňa subjektívny pocit ochladenia, po mojom priznaní sa. A toto sa nedá ani zmerať ani nič.

Je fajn ak niekto prekoná predsudky a dá možnosť a príležitosť aj zdravotne postihnutým ľudom. Ale zvyčajne sa takého človeka zlaknú, lebo hned si predstavia, že často maroduje, že chodí po liečeniach a čoja viem ešte.

Ešte raz držím palce, ale som v tomto skeptik že by sa Ti podarí vyhrať prípadný súdny spor.
Andrea.G
15.07.09,18:07
...na jednej strane si stojis za svojim nazorom, na druhej strane si myslim, ze pravo by mohloo byt na tvojej strane. Nechcem na teba tlacit, ani ta presviedcat. Chcem Ti len povedat, ze u nas su organizacie, ktore ti v tomto mozu pomoct. ak nic ine, aspon sa mozes informovat, ci naozaj pristup, akym k tebe niektori zamestnavatelia pristupuje nie je diskriminacny. za pokus to predsa stoji. ja mam napriklad VELMI pozitivnu skusenost s pracovnikmi centra pre ludske prava, su to naozaj ludia na svojom mieste a cim viac ich poznam, tym viac im doverujem. za pokus nic nedas, fakt...ak budes potrebovat, mozem ti dat kontakt
Xanti
15.07.09,18:17
To je v pohode,
našla som sa, v podstate sa mi potvrdilo jedno známe bez známostí nikde. Nezľakli sa toho, že som zps a zťp , a tak momentálne túto otázku neriešim.
Čo bude v budúcnosti, netuším. Ale.... momentálne neriešim.

Dúfam, že ty svoj boj vyhráš. :D