Hanah
02.08.05,11:10
Ahojte všetci,

chcem sa iba spýtať, či sa niekto z Vás stretol v praxi s tým, že účtuje odpisy majetku štvrťročne. T.j. nie mesačne, ale štvrťročne.
Myslíte, že je to tak v poriadku?

Pretože ja si myslím, že prehľad hospodárenia má byť zachytený priebežne, ale jeden známy odpisy účtuje aj štvrťročne, pretože má veľa majetkov a takto "šetrí" počet zápisov v účtovnom denníku.

Ak by to takto mohlo byť ... poradila by som to jednému klientovi, ktorý má v evidencii asi 500 majetkov.
janka37
02.08.05,09:27
Účtovné odpisy podľa zákona o účtovníctve sú mesačnou kategóriou, čiže účtovná jednotka je povinná účtovať o nich v mesačných intervaloch.

V prípade, že má firma alebo podnikateľ veľa položiek HIM, asi by bolo pre neho výhodné zaobstarať si softvérové vybavenie, ktoré mu zabezpečí evidenciu majetku, výpočet odpisov, atď.
Hanah
02.08.05,10:12
Ďakujem za odpoveď janka37. Ak Ťa môžem poprosiť, vieš mi napísať aj presne paragraf zákona? Ja som to tam hľadala, ale nič som nenašla :-(
ondrejvla
02.08.05,10:38
janka37
02.08.05,10:52
Hanah, máš pravdu, tiež som to priamo v zákone nenašla. Možno tam bude len odkaz na Postupy účtovania alebo iný predpis.
Túto informáciu mám z knihy Poradca 11-12/2005. V článku Daňové a účtovné odpisy od Ing. Michňovej je to dokonca zvýraznené hrubým písmom, teda tam inú možnosť nepripúšťa. Tiež je to uvedené v publikácii "Účtovné súvzťažnosti od A do Z" a asi aj v iných. Pred časom ma na to upozornil aj jeden skúsený účtovník, takže to beriem ako smerodajnú informáciu.
Aj keď, čo nie je zakázané, je dovolené... http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif ...len si treba overiť, či to predsa len zakázané nie je.
ondrejvla
02.08.05,11:12
Ahojte všetci,

chcem sa iba spýtať, či sa niekto z Vás stretol v praxi s tým, že účtuje odpisy majetku štvrťročne. T.j. nie mesačne, ale štvrťročne.
Myslíte, že je to tak v poriadku?

Pretože ja si myslím, že prehľad hospodárenia má byť zachytený priebežne, ale jeden známy odpisy účtuje aj štvrťročne, pretože má veľa majetkov a takto "šetrí" počet zápisov v účtovnom denníku.

Ak by to takto mohlo byť ... poradila by som to jednému klientovi, ktorý má v evidencii asi 500 majetkov.
Až teraz som si všimla, že si nezadala o aké odpisy sa ti jedná - účtovné, či daňové?!
Ja odpisujem podľa Zákona o daniach z príjmov jeden krát ročne, na konci roka, len v prípade predaja majetku prepočítavam. No a samozrejme, že je to trošku iné i pri leasingu.
janka37
02.08.05,11:16
Vlasti, odpisuješ jedenkrát ročne účtovné aj daňové odpisy?
My sme to tiež robili takto, najjednoduchšie to bolo, keď sa zhodovali, ale tohto roku už účtovné odpisy účtujeme mesačne, daňové vypočítam až pri ročnej uzávierke.
bea
02.08.05,11:19
Ja účtujem odpisy odjakživa mesačne, ale nedokážem nájsť §, kde by bolo povedané, že sa to musí. Robím to preto, že v priebehu roka sa dá priebežne sledovať hospodárenie. Daňové odpisy sú ročné, ale účtovné "môžu byť aj ročné". Tak by som vyjdrila nejako svoj názor. Malo by to byť v smernici, ale myslím si, že v zákone ani v postupoch sa to nedá nájsť. Veď účtovný rok je kalendárny rok, resp. hospodársky rok.
Johanka
02.08.05,11:23
Ja mám v smernici, že daňové odpisy sa rovnajú účtovným a účtujem ich 1 x ročne.
bea
02.08.05,11:23
Vlasti, odpisuješ jedenkrát ročne účtovné aj daňové odpisy?
My sme to tiež robili takto, najjednoduchšie to bolo, keď sa zhodovali, ale tohto roku už účtovné odpisy účtujeme mesačne, daňové vypočítam až pri ročnej uzávierke.To, že aj účtovné odpisy sa účtujú raz za rok, to neznamená, že sa zhodujú s daňovými. Určite by sa nemali rovnať hlavne v prvom roku a v poslednom roku odpisovania, keď neboli obstarané v januári. Inak, ak sú rovnomerné a doba odpisovania stanovená ako v zákone o dani z príjmov, tak môžu byť aj rovnaké.
janka37
02.08.05,11:27
Veď ani netvrdím, že sa zhodujú...http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif Ale párkrat sa nám stalo, že boli rovnaké. Asi som sa nesprávne vyjadrila. http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
liba2
02.08.05,13:52
Ja to robím ako Johanka. Na konci roka vypočítam daňové odpisy a do nákladov zaúčtujem len sumu daňových odpisov, teda sa rovnajú. Pravda je, že ešte som nemala na toto kontrolu. Robím tak, lebo si myslím, že je to v súlade s predpismi.
apsgroup
02.08.05,13:59
Ja mám v smernici, že daňové odpisy sa rovnajú účtovným a účtujem ich 1 x ročne.
Uctovne odpisy treba rozhodne uctovat mesacne. Hlavna kniha musi obsahovat
obraty za mesiac,teda aj odpis za mesiac-tak to vysvetlila metodicka DU.
Myslim na PU.
ondrejvla
02.08.05,14:05
Ja účtujem len daňové odpisy, a tie účtujem len 1 x za rok!

Kde máš v zákone, že musíš účtovať účtovné odpisy mesačne? Neúčtujem ich, ale myslím, že toto tvrdenie nemá právne opodstatnenie. Ak chcem vedieť, ako stojím mesačne, prípadne štvrťročne, potrebujem výkazy pre banky, tak si z knihy majetku načítam odpisy, vydelím 12 a podľa potreby si upravím VZaS pre banku. Ale v účtovníctve to mám 1 x ročne. Dokonca pri väčšine firiem, ktoré účtujem a majú povinnosť predkladať štvrťročné výkazy banka ani nežiada aby som doúčtovala odpisy. Takže ak má tvoj klient 500 položiek majetku, na ktorý účtuješ daňové odpisy, môžeš 1 x ročne.
bea
02.08.05,14:18
S tým, že účtovné odpisy sa môžu účtovať aj na konci roka, ak je to v smernici súhlasím. Nesúhlasím len s tým, že je to v poriadku, že sa rovnajú daňovým. Ku každému druhu majetku alebo každému jednotlivému majetku (v zmysle smernice) by mal byť odpisový plán a podľa neho by mali byť počítané účtovné odpisy. Myslím si, že by bolo nesprávne, keby napr. pri majetku zakúpenom v decembri bol účtovný odpis za rok taký istý ako daňový.
ondrejvla
02.08.05,14:34
S tým, že účtovné odpisy sa môžu účtovať aj na konci roka, ak je to v smernici súhlasím. Nesúhlasím len s tým, že je to v poriadku, že sa rovnajú daňovým. Ku každému druhu majetku alebo každému jednotlivému majetku (v zmysle smernice) by mal byť odpisový plán a podľa neho by mali byť počítané účtovné odpisy. Myslím si, že by bolo nesprávne, keby napr. pri majetku zakúpenom v decembri bol účtovný odpis za rok taký istý ako daňový.
Samozrejme, že sa nemôžu rovnať daňovým!
Plne súhlasím s tvojim vyjadrením, potom by mohli na konci roka firmy nakúpiť majetok napr. za 20 mil.Sk a v prípade, že by účtovali účt.odpis, to by potom mali "vyrobené" náklady!
liba2
02.08.05,14:35
S tým, že účtovné odpisy sa môžu účtovať aj na konci roka, ak je to v smernici súhlasím. Nesúhlasím len s tým, že je to v poriadku, že sa rovnajú daňovým. Ku každému druhu majetku alebo každému jednotlivému majetku (v zmysle smernice) by mal byť odpisový plán a podľa neho by mali byť počítané účtovné odpisy. Myslím si, že by bolo nesprávne, keby napr. pri majetku zakúpenom v decembri bol účtovný odpis za rok taký istý ako daňový.
Bea, teoreticky s tebou súhlasím, ale prečo si to mám sťažovať, keď nemusím? Podnikateľa náklady zaujímajú ako celok. Zaujíma sa len o "daňový" výsledok. Názory účtovníkov sa rozchádzajú: mesačne-ročne. Tak som si vybrala to čo je pre mňa najvýhodnejšie.
liba2
02.08.05,14:37
Uvítala by som nejaký vzor odpisového plánu, ako to robíte ostatné. Kto má možnosť sem prilepiť, vopred ďakujem.
skubake
02.08.05,14:48
Účtovné odpisy sa účtujú mesačne - viď. §12, ods.2, písm. b) - cit. " súhrnné obraty strany MD a D jednotlivých účtov minimálne za kalendárny mesiac - na tento paragrafa sa odválavajú aj publikácie, ktoré hovoria že učtovné odspisy sa účtujú mesačne.
Dúfam, že Ti to pomôže.
durisovad
02.08.05,16:28
Kedysi som aj ja uctovala odpisy raz rocne - na konci roka. Ale uz dva roky uctujem mesacne. Sice neviem, aky paragraf to predpisuje, ale take prianie vyjadril auditor. Ten v konecnom dosledku zodpoveda za to, ze uctovanie bude spravne a tak nemam dovod mu oponovat. Podpisuje uzavierku, vypracuje danove priznanie. Programatora som poprosila, aby mi upravil v tomto zmysle program a tak vzdy na konci mesiaca len kliknem a mam zauctovane. Este podotykam, ze uctovne a danove odpisy sa rovnaju.
ondrejvla
02.08.05,16:49
Kedysi som aj ja uctovala odpisy raz rocne - na konci roka. Ale uz dva roky uctujem mesacne. Sice neviem, aky paragraf to predpisuje, ale take prianie vyjadril auditor. Ten v konecnom dosledku zodpoveda za to, ze uctovanie bude spravne a tak nemam dovod mu oponovat. Podpisuje uzavierku, vypracuje danove priznanie. Programatora som poprosila, aby mi upravil v tomto zmysle program a tak vzdy na konci mesiaca len kliknem a mam zauctovane. Este podotykam, ze uctovne a danove odpisy sa rovnaju.
No myslím, že tu by sme sa asi nepohodli - vyššie sme o tom písali, napr.zakúpený majetok na konci roka, v účt.odpisoch by to asi nebolo kóšer?!
V daňových je to trochu iné.
durisovad
02.08.05,19:25
No myslím, že tu by sme sa asi nepohodli - vyššie sme o tom písali, napr.zakúpený majetok na konci roka, v účt.odpisoch by to asi nebolo kóšer?!
V daňových je to trochu iné.To je pravda, ale ja som mala na mysli "stary" majetok. Novy sa pochopitelne, odpise mimo program a do "programoveho" odpisovania sa zaradi az na dalsi rok.
ondrejvla
02.08.05,20:57
To je pravda, ale ja som mala na mysli "stary" majetok. Novy sa pochopitelne, odpise mimo program a do "programoveho" odpisovania sa zaradi az na dalsi rok.
Tak to potom áno, v tom prípade súhlasím.
bea
03.08.05,06:36
Bea, teoreticky s tebou súhlasím, ale prečo si to mám sťažovať, keď nemusím? Podnikateľa náklady zaujímajú ako celok. Zaujíma sa len o "daňový" výsledok. Názory účtovníkov sa rozchádzajú: mesačne-ročne. Tak som si vybrala to čo je pre mňa najvýhodnejšie.Určite to závisí od toho, čo od Teba majitelia požadujú. U mňa automaticky po ukončení mesiaca chcú výsledky. A s účtovaním mesačných odpisov nemám problém - POHODA ich účtuje automaticky.
Ale Skubake má asi pravdu a to, že odpisy sa majú účtovať mesačne vyplýva práve z §12, ods.2, písm. b) Zákona o účtovníctve.
Hanah
03.08.05,11:36
Ďakujem Vám všetkým za odpovede.
Známy zostane aj naďalej pri mesačných odpisoch.

Hanah
mudroš
11.08.05,13:16
S tým, že účtovné odpisy sa môžu účtovať aj na konci roka, ak je to v smernici súhlasím. Nesúhlasím len s tým, že je to v poriadku, že sa rovnajú daňovým. Ku každému druhu majetku alebo každému jednotlivému majetku (v zmysle smernice) by mal byť odpisový plán a podľa neho by mali byť počítané účtovné odpisy. Myslím si, že by bolo nesprávne, keby napr. pri majetku zakúpenom v decembri bol účtovný odpis za rok taký istý ako daňový.
Nesúhlasím s tým, že účtovné odpisy stačí zaúčtovať na konci roku. Je to porušenie § 11 ods. 2 :"Účtovná jednotka je povinná podľa tohto zákona zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne".

A čo statistika? Aké výsledky sa potom uvedú v štatistických výkazoch?

T nehovorím o tom, že ak sú odpisy významnou zložkou nákladov, tak potom ich účtovanie iba na konci roka spôsobí, že v priebehu roka sú výsledky zlé. To sa účtovníctvo vedie iba preto, že sa musí? Potom sa nemôžeme účtovníci čudovať, keď majitelia na nás hľadia iba ako na nutné zlo. Veď im potom účtovníctvo ozaj na nič nie je !!!

Čo sa týka účtovných a daňových odpisov.
Jednak veľa firiem musí svoje účtovné závierky ukladať do zbirky listín. Všetci čo majú povinnosť auditu ale aj všetky s.r.o. a pod. Zbierka listín by podľa uznesenia EÚ mala byť od roku 2007 verejne prístupná na internete.
Prečo by spoločnosť mala vykazovať nižší zisk a mala horší prístup k úverom, ak napr. obstrá budovu, ktorú chce používať 50 rokov, ale odpisovať ju bude 20 rokov. Len preto, že je to jednoduchšie?
marianna
17.08.05,10:17
Asi hlúpa otázka ale opýtam sa: predali sme stroj, ktorý je odpisovaný. Faktúra je vystavená 1.8. Mala by som urobiť odpis v zostatkovej cene a vyradenie v OC k tomuto dátumu?
boitana
17.08.05,10:43
ja si myslim ze by sa tiez mali uctovat mesacne-v PU,učtovne odpisy zohladnuju mieru opotrebovania majetku takze sa mozu odpisovat 3,4,5 6 a viac rokov ako si zvoli uctovna jednotka v internom predpise,ale daňove sa to musi odpisat podla zakona a to tak ze v danovom priznani sa to upravi o pripocitatelne polozky,ak uctovný odpis je vyssi ako danovy,alebo aj odpocitatelne polozky ak uctovny odpis je nizsi ako danovy -ja ale tiez robim podla doby odpisovania podla zakona o dani z prijmov- napr I odpis skupina odpisujem 4 roky podla zakona,lebo tiez mam toho vela a som na to sama-aby som robila na kazde HIM mieru opotrebenia majetku