katkarbk
08.07.09,10:10
Prosím o radu:
Spoločnosť s.r.o., mesačný platca DPH kúpil osobné mot. vozidlo v Poľsku, cena vozidla fakturovaná bez DPH. DPH odvedieme na Slovensku. Tento prípad je pre mňa úplná novinka, môže mi niekto poradiť, ktorý § použiť pre odvod tejto DPH, aby som to vo výkaze DPH mala správne? Zároveň viem, že odpočet DPH si uplatniť nemôžeme, je to tak? Vopred ďakujem.
DušanČ
08.07.09,09:00
Prípad je vcelku zaujímavý a má niekoľko aspektov, ktoré si treba uvedomiť. Predpokladám, že sa jedná o nové MV kategórie M1. Definícia nového MV je uvedená v § 11, ods. 12 zákona o dani z DPH, čiže má najazdené menej ako 6000 km a od jeho prvého uvedenia do prevádzky neuplynulo viac ako 6 mesiacov. Účtovanie nadobudnutia tohto MV je v podstate rovnaké ako pri obstaraní tovaru z iného štátu EÚ. Čiže samozdanenie. Špecifikum je len to, že podľa § 49, ods. 7 zákona o DPH nie je tu nárok na odpočet DPH. Pri účtovaní záleží na tom, či MV sa obstaráva "v hotovosti" alebo na leasing. V zmysle § 25, ods. 5/b ZDP je tu rozdiel v tom, že pri obstaraní za hotové DPH na vstupe vchádza do nadobúdacej hodnoty MV pre odpisovanie, naproti tomu pri obstaraní na leasing DPH na vstupe nie, ale sa účtuje do nákladov.
V zmysle uvedeného účtovanie by malo vyzerať nasledovne:
MD D
042 321
042 (548) 343
Daň na výstupe pri daňovom priznaní sa odvedie.
katkarbk
08.07.09,09:36
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď! Ešte raz sa však chcem ubezpečiť: auto sme kúpili za "hotové", teda podľa Vašej odpovede odpisy vypočítam zo suma, ktorá sa = kúpna cena + DPH?
A čo sa týka odvodu dane na vstupe, z možností paragrafov, ktoré mi počítač po nahodení faktúry za nákup vozidla do knihy záväzkov ponúka, skutočne neviem, čo vybrať...
DušanČ
08.07.09,09:51
Čo sa týka obstarávacej ceny, je to tak ako som uviedol. Ustan. § 25, ods. 5/b sa uvádza, že "súčasťou vstupnej ceny je aj DPH u daňovníka, ktorý je platiteľom dane, a nemôže ju odpočítať. Neplatí to u leasingu (odsek 6 toho istého paragrafu.
Neviem s akým SW pracuješ, ale pri nákupe tovaru z iného štátu EÚ mne môj SW ponúka kód, pod ktorým sa skrýva § 11 zákona o DPH.
katkarbk
08.07.09,10:28
Používam Oberon, podľa tvojej nápovedy mám len túto možnosť:
"nadobudnutie tovaru podľa § 11 a § 49 ods. 2c, čo sa prejaví na riadkoch 5,7,18,19 - riadky 5,7 sú zrejme tie správne, ale na riadkoch 18,19 by nemalo byť nič, nemýlim sa?
azla
08.07.09,10:46
Premientne sa Ti to v r. 7 a v r. 8 DP.
Dph na výstupe odvedieš (samozdanenie). Odpočet neuplatňuješ , lebo ide o osobné motorové vozidlo.
katkarbk
08.07.09,10:53
ďakujem všetkým za odpovede, už som to upravila, síce manuálne v knihe DPH, ale je to OK.
asanny
25.08.09,11:21
Dobrý deň, mám podobnú otázku: Náves kúpený v Rakúsku na leasing, mesačne chodia faktúry na splátku akontácie, normálnu splátku a poistné, všetko bez DPH. Akým spôsobom to vstupuje do DPH? Samozdanenie alebo? Nie som si istá. Ďakujem, je to súrne.
kori
25.08.09,12:16
Dobrý deň, mám podobnú otázku: Náves kúpený v Rakúsku na leasing, mesačne chodia faktúry na splátku akontácie, normálnu splátku a poistné, všetko bez DPH. Akým spôsobom to vstupuje do DPH? Samozdanenie alebo? Nie som si istá. Ďakujem, je to súrne.


ak ste platcovia DPH-samozdanenie
asanny
28.08.09,07:30
ďakujem
ivan korec
29.08.09,22:14
dobry den chcem tiez poprosit o radu

stvrtrocny platca dph kupil nove osobne auto (m1) v ceskej republike. faktura je bez dph. auto sa bude pouzivat na prenajom (v predmete podnikania ma aj prenajom vozidiel)

otazky:
-do kedy ma podat danove priznanie dph za vozidlo?
-moze si odpocitat dph?
-v ktorych riadkoch dp dph sa to zobrazi?

ospravedlnujem sa pokial nie cekom spravne formulujem otazky ale nie je to moj obor :)
lulu919
02.09.09,11:19
Dobrý deň mám podobný problém. Štvrťročný platca DPH. Jazdený osobný automobil bol zakúpený v Rakúsku, na faktúre nie je DPH. Auto je havarované, po jeho oprave bude ďalej predané. Aký je postup pri zaúčtovaní DPH teraz, resp. pri jeho predaji? Ďakujem
kori
02.09.09,12:09
Dobrý deň mám podobný problém. Štvrťročný platca DPH. Jazdený osobný automobil bol zakúpený v Rakúsku, na faktúre nie je DPH. Auto je havarované, po jeho oprave bude ďalej predané. Aký je postup pri zaúčtovaní DPH teraz, resp. pri jeho predaji? Ďakujem


a ste predajca ojazdených áut? a ten, kto vám predal auto je platiteľ DPH?
inak ak pohľadáte na porade určite nájdete odpoveď
lulu919
02.09.09,12:53
ano sme predajca ojazdených áut a ten kto auto predal je platca DPH. Donedávna sme neboli platcom DPH, preto neviem čo v tomto prípade.
kori
02.09.09,13:10
ano sme predajca ojazdených áut a ten kto auto predal je platca DPH. Donedávna sme neboli platcom DPH, preto neviem čo v tomto prípade.

Keďže ide o osobné auto je potrebné postupovať podľa §66zákona o DPH, t.z. že základom dane je kladný rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou znížený o daň.zároveň ale podľa ods.10 v žiadnom doklade o predaji tovaru nesmiete uviesť samostatne sumu dane.
ZuzanaP
02.11.09,13:22
Môžete mi prosím potvrdiť alebo vyvrátiť moje tvrdenie?

SZČO platca DPH kúpi nové auto kategórie N1 v ČR u platcu DPH.

Na fa bude suma bez DPH, v našom priznaní k DPH ho uvedie aj na výstupe aj na vstupe.
Mária.K.
02.11.09,13:43
Môžete mi prosím potvrdiť alebo vyvrátiť moje tvrdenie?

SZČO platca DPH kúpi nové auto kategórie N1 v ČR u platcu DPH.

Na fa bude suma bez DPH, v našom priznaní k DPH ho uvedie aj na výstupe aj na vstupe.
Áno. Musí vykonať tzv. samozdanenie. A keďže ide o auto kategórie N1, uplatní si v daňovom priznaní aj odpočet DPH.