Lennkka17
08.07.09,10:36
som zaciatocnik v JU a mam otazky ohladom pen. dennika ide o maleho prepravcu tovaru:
1. blocky pri nakupe PHM v zahranici sa prepocitaju kurzom ECB z predchadzajuceho dna a ma sa rovno pocitat celkova cena aj s DPH z tej krajiny tym kurzom???
2. nakup PHM a kancel. potreby je VOZD nákup materiálu????
3. kolky a postovne su VNZD a ktora polozka konkretne???
4. faktury ked preratavam kurzom ECB staci na 2 desatinne miesta zaokruhlit a napisat do dennika?
5. ak su na blocku 2 polozky ako nafta a dialnicna znamka ako to zauctujem? je aj dialnicna znamka nakup materiálu???
6. uctovne odpisy sa uctuju mesacne? ako to zapisat do dennika??
7. ak som zabudla zauctovat jednu fakturu mozem ju pripisat aj na koniec mesiaca ci musi byt casova naslednost?

velmi pekne vam dakujem je toho vela ale budem vdacna
kkllc
08.07.09,09:34
- poštovné je PR bez odpočtu DPH
- kolky podľa toho na čo sú použité PR, alebo VNZD....bez odp. DPH
- dialničná známka: PR odpočet DPH ak máš podkladovú časť DZ na ktorej je dátum nákupu + blok z RP

Ste, alebo nie ste platcovia DPH?
kkllc
08.07.09,09:35
Je tu o tom veľa popísané tak čítaj staršie príspevky.
mekelek
08.07.09,19:45
Priložím linky, možno ti pomôžu v začiatkoch:

začiatočník v jednoduchom účtovníctve (http://www.porada.sk/t72338-zaciatocnik-v-jednoduchom-uctovnictve.html)
Materiál alebo réžia? (http://www.porada.sk/t74798-material-alebo-rezia.html)
ondrejvla
08.07.09,19:53
som zaciatocnik v JU a mam otazky ohladom pen. dennika ide o maleho prepravcu tovaru:
1. blocky pri nakupe PHM v zahranici sa prepocitaju kurzom ECB z predchadzajuceho dna a ma sa rovno pocitat celkova cena aj s DPH z tej krajiny tym kurzom??? kurzom toho dňa, kedy bol nákup uskutočnenýKurzom predchádzajúcim deň nákupu ( i keď priznám sa, nenachádzam v tom logiku...)
2. nakup PHM a kancel. potreby je VOZD nákup materiálu???? Áno, potrebuješ ich k svojej činnosti, ale vytvor si analytiku
3. kolky a postovne su VNZD a ktora polozka konkretne??? Sú VOZD, prev.réžia, neviem, o akej položke hovoríš, písala som vyššie, PR členenie na analytiku, kolky treba uviesť, na čo boli použité
4. faktury ked preratavam kurzom ECB staci na 2 desatinne miesta zaokruhlit a napisat do dennika? Stačí
5. ak su na blocku 2 polozky ako nafta a dialnicna znamka ako to zauctujem? je aj dialnicna znamka nakup materiálu??? Opäť prev.réžia, opäť členenie na analytickú evidenciu
6. uctovne odpisy sa uctuju mesacne? ako to zapisat do dennika?? Splácaš Leasing? Ak nie, stačí na konci roku, je to VOZD, zapísať odpisy
7. ak som zabudla zauctovat jednu fakturu mozem ju pripisat aj na koniec mesiaca ci musi byt casova naslednost? Mala by byť chronologicky očíslovaná, ak si už urobila chybu, dopíš ju na koniec mesiaca

velmi pekne vam dakujem je toho vela ale budem vdacna

Odpovede zvýraznené, odporúčam aspoň preštudovať postupy účtovania v JÚ, prípadne školenie o JÚ, lebo takto sa natrápiš...
kkllc
08.07.09,20:13
Tu je príspevok z inej diskusie:Účtovanie v cudzej mene v Jú :
Dobrý deň,
od 1.1.2009 platí, že v cudzej mene sa má účtovať podľa kurzu, ktorý predchádza dňu uskutočnenia účtovného prípadu - samozrejme ak ide o platby v hotovosti. Znamená to, že ak som kúpila PHM v MR dňa 24.4., tak mi treba vyhladať kurz zo dňa 23.4.2009. CHápem to správne? Má s tým niekto už skúsenosti ?

07-05-09, 01:46 PM
presne tak, od 1.1.2009 sa používa kurz z predchádzajúceho dňa, v tvojom prípade je to kurz z 23.4.2009.
ondrejvla
08.07.09,20:16
Tu je príspevok z inej diskusie:Účtovanie v cudzej mene v Jú :
Dobrý deň,
od 1.1.2009 platí, že v cudzej mene sa má účtovať podľa kurzu, ktorý predchádza dňu uskutočnenia účtovného prípadu - samozrejme ak ide o platby v hotovosti. Znamená to, že ak som kúpila PHM v MR dňa 24.4., tak mi treba vyhladať kurz zo dňa 23.4.2009. CHápem to správne? Má s tým niekto už skúsenosti ?

07-05-09, 01:46 PM
presne tak, od 1.1.2009 sa používa kurz z predchádzajúceho dňa, v tvojom prípade je to kurz z 23.4.2009.

ďakujem, opravujem.
Lennkka17
09.07.09,07:15
- poštovné je PR bez odpočtu DPH
- kolky podľa toho na čo sú použité PR, alebo VNZD....bez odp. DPH
- dialničná známka: PR odpočet DPH ak máš podkladovú časť DZ na ktorej je dátum nákupu + blok z RP

Ste, alebo nie ste platcovia DPH?
sme platcovia DPH
Lennkka17
09.07.09,07:16
ďakujem, opravujem.
ale ak nejde o platby v hotovosti?? napr. faktura ktora ma splatnost 60 dni a je v cudzej mene tak tiez ten kurz?
KvetkaK
09.07.09,07:19
ale ak nejde o platby v hotovosti?? napr. faktura ktora ma splatnost 60 dni a je v cudzej mene tak tiez ten kurz?
Vždy sa berie kurz ECB z predchádzajúceho dňa, teda aj pri faktúrach.
Lennkka17
12.07.09,14:07
dakujem vam vsetkym pomohli ste mi
Lennkka17
16.07.09,13:50
PHM bude PR alebo nakup materialu??????????:confused:
Lenka1979
16.07.09,13:51
PHM bude PR alebo nakup materialu??????????:confused:


nákup materiálu ;)
Lennkka17
17.07.09,16:11
chcem sa este opytat ohladom penazneho denniku, zacinam a potrebujem vediet ako sa zapisuju polozky. DPH sa pise do osobitneho stlpca nato urceneho? a trzby z predaja budem pisat bez DPH, DPH teda do toho druheho stlpca? ak je zahranicny blocek pisem rovno celu sumu co som zaplatila prepratanu kurzom do PR aj s DPH.dakujem