jjoolliikkaa
08.07.09,12:18
Ahoj poraďáci ...chcela by som sa opýtať čo urobiť s kúrením na tuhé palivo aby som ho nemusela vypustiť pre prípad občasného kúrenia....chcem sa odsťahovať ale dom nechcem ani predať ani prenajať...počula som že tam dávajú nejakú nemrznúcu zmes ...dá sa to nejako ??
Ferdosondo
09.07.09,04:39
Dá sa to. Musíš však vedieť aké množstvo vody máš v systéme. Namiešať s nerznúcou zmesou tak na -20C, možno aj -15C by stačilo. Závisí to od toho aký je dom. Nie je to lacná záležitosť, avšak potrhané kúrenie je drahšie.
Vypúšťať systém nie je dobrý nápad, pretože začne z vnútra hrdzavieť.
legolas
09.07.09,06:14
... tá nemrznúca zmes nemusí byť zmiešaná na tých -20, alebo -15C, stačí na -5až - 10C pretože vo vnútri domu ani v najtuhších mrazoch nie je nižšia teplota.
jjoolliikkaa
09.07.09,07:57
Ďakujem. Vypúšťať to určite nechcem lebo zas keď prídem niekedy v zime domov tak by som si chcela zakúriť a kto by to stále napúšťal a vypúšťal aj keby to nehrdzavelo .....no a ešte by ma zaujímalo čo s vodou ktorá ostane v rúrkach myslím pri umývadle, vani a v záchode to mi nezamrzne ? Bývam na severnom slovensku a sú tu niekedy aj -25° mrazy....a ešte čo voda v bojleri, ten mám len na elektriku nemám ho prepojený s kúrením ....A akú nemrznúcu zmes by ste mi poradili ? Môže byť aj použitá čo sa vypustí z aut?
SachMat
09.07.09,08:16
No, ja sa teda nevyznam, ale chcem upozornit, ze s nemrznucimi a inymi zmesami vo vykurovacom systeme treba (mozno) opatrne! Ja mam klasicky plynovy kotol a tam v navode na pouzitie je vyslovene zakazane taketo zmesi pouzivat, vraj mozu poskodit gumove tesnenia ci co ... Este raz opakujem, ze sa nevyznam, mozno pri kotloch na pevne palivo nic nehrozi, ale ti co radia taketo zmesy pouzit by, myslim si, mali vyslovene uviest ze pri takomto kotle je to bez rizika. Tiez by mozno bola dobre mat to potvrdene od niekoho kto s tym ma osobnu (dlhodobu) skusenost.
viktorviktor
09.07.09,10:19
....je vyslovene zakazane taketo zmesi pouzivat, vraj mozu poskodit gumove tesnenia ci co ... .

v aute tiež prechádza zmes trubkami spojeným gumou, prečo by to malo tiecť?
Skús zohnať zmes niekde v autoservise, tam ju majú v sudoch a je oveľa lacnejšia ako kupovaná v obchode v malom balení.
jjoolliikkaa
09.07.09,14:07
Ano počula som aj o tom že to môže nejako poškodiť tie spoje že je to ako žeravina či čo ale hádam keď sa to zriedi tak to nebude také silné ....
kero64
09.07.09,16:59
Dá sa použiť nemrznúca zmes, len je treba skutočne dobre zvážiť, či sa to oplatí. Treba si uvedomiť, že aj nemrznúca zmes má svoju životnosť a nevydrží naveky. Časom ju treba vymeniť a to sú náklady navyše. Ale,ako tu už ktosi písal, je to lacnejšie, ako oprava poškodeného kúrenia. A pokiaľ ide o odpadové potrubia, ja do nich nalievam nemrznúcu zmes do ostrekovačov. Vždy trochu nalejem do umývadla, záchodu a sprchy. Robím to už roky a zatiaľ všetko v poriadku. Je iba na zvážení, či by sa neoplatilo prerobiť kúrenie na suché, teda krb alebo niečo podobné.
jjoolliikkaa
10.07.09,07:33
Je iba na zvážení, či by sa neoplatilo prerobiť kúrenie na suché, teda krb alebo niečo podobné.

To by bolo asi najideálnejšie ale asi tiež drahé ....kúrenie je nove mám ho iba tri roky a hneď ho zase rušiť to určite nechcem ...Ale aj tak ďakujem za rady všetkým ....
bupi
10.07.09,20:06
Co sa tyka bojlera,tak na ten si daj namontovat vypustny ventil a pripoj nan obycajnu plastovu hadicu. Bojler pred odchodom vypustis touto hadicou, tecie to samo ak ho mas nad vanou,tak do vane, nie je to pracne. Pred zapnutim bojlera vsak nesmies zabudnut najprv ho napustit vodou, az potom zapnut do elektriny.
INAK TI ROZTRHNE BOJLER !!!
Ak nechas vodu v bojleri v zime, tiez ho roztrhne.

Zachod,vodu nadrzky po odstaveni vody splachnut aby ostala prazdna, do misy nasypat kilo soli.

Vodovodne baterie, vypustit naprazdno, ked je uz voda odstavena, aby z nich vysycala voda. Aj tak je mozne, ze vsetko nevytecie a nejaku ti v zime roztrhne, zial. Ak najdes nejaky lepsi recept na baterie,daj vediet.:rolleyes:
Dalsia moznost je na zimu ich odmontovat, ale to je uz praca pre skuseneho.


A nezabudnut na pracku. Vodu vypustit z hadice aj zo spodu, z filtra. Hadice nechat odmontovane.

A aby ta nemilo neprekvapila navsteva, tak do kazdej izby si daj na karton lepidlo v kruhu na mysi a do stredu nejaku dobrotu, kusok orieska napriklad.
jjoolliikkaa
11.07.09,04:30
Bupi ďakujem za rady určite sa ich budem držať a dobre že si mi pripomenul aj tu práčku lebo tá mi veru nenapadla :))....
petmar
11.07.09,17:12
Nemáš náhodou hlavný ventil pred domom alebo v dome s vypúšťacím ventilom? Hlavný ventil sa zavrie, otvoria všetky batérie a ventily v dome a voda z rúr vytečie z vypušťáka. Mám tak riešenú vonkajšiu časť rozvodu vody.
Ferdosondo
12.07.09,05:38
Nemáš náhodou hlavný ventil pred domom alebo v dome s vypúšťacím ventilom? Hlavný ventil sa zavrie, otvoria všetky batérie a ventily v dome a voda z rúr vytečie z vypušťáka. Mám tak riešenú vonkajšiu časť rozvodu vody.
Môže byť. Má to však jeden zádrhel. Musel by si mať všetky rúrky do spádu inak Ti v nich zostane voda.
jjoolliikkaa
12.07.09,08:10
hlavný ventil mám ale bez vypušťacieho .....to mam jeden v dome a jeden je v hlavnej šachte.....no a či to ide do spádu to fakt neviem ....
bupi
12.07.09,12:02
jjoolliikkaa
13.07.09,07:22
To áno dá sa uzimovať pri stavaní všetko....... len keď človeku sa ani vo sne neprisnilo, že bude musieť raz odísť a nechať všetko tak ....