Ejo
08.07.09,14:14
Dobrý deň. Robím prvý krát DPH /štvrťročný platca/ , JÚ - reštaruácia. Ako postupovať správne?
Mám mesačné uzávierky /3-6mes./- z nich spočítam DPH - t.j. daňová povinnosť -daň na výstupe.
Mám bločky ERP z nákupov /billa, jendnota//3-6mes./, tovar a materiál na prevádzku - tu môžem uplatniť odpočet, však?
Ak sú faktúry napr. za elektrinu, mobil, nárok na odpočet je až po uhradení faktúry, alebo keď ju obdržím a sledujem dátum vzniku daňovej povinnosti?
Ak na faktúre nie je DPH, tak sa neuplatní nič?
Ďakujem pekne za radu.
andreaS
08.07.09,12:17
odkedy si platca ked pocitas obdobie 3-6? Lebo ak od marca, tak prve priznanie malo byt podane do 25.4. za I.stvrtrok...
Ejo
08.07.09,12:23
Sorry, tie mesiace sú 4 až 6. Za I. štvrťrok DPH bolo spravené, len to robil niekto iný a ja teraz robím za II. štvrťrok.
andreaS
08.07.09,12:27
problematika dph je velmi zlozita, doporucujem minimalne nejake uvodne skolenie uctovnictva...

zjednodusene povedane, dph sa uplatnuje pri nakupe v hotovosti v den ktory je na blocku (ak najdes zabudnute neskor, tak s neskorsim datumom si ich mozes uplatnit) a pri nakupe na fakturu podla datumu dodania na fakture...

co sa tyka trzieb, tie uctujes denne podla dennych uzavierok erp... vstupuju do dph podla dna za ktory uzavierka je...
Ejo
08.07.09,12:39
Takže na faktúre sledujem dátum dodania tovaru alebo služby. Úhrada faktúry nie je podstatná? A keď nie je DPH vyčíslená? Tak asi odpočet nie je možný, však?
Ďakujem
jajko50
08.07.09,12:47
Takže na faktúre sledujem dátum dodania tovaru alebo služby. Úhrada faktúry nie je podstatná? A keď nie je DPH vyčíslená? Tak asi odpočet nie je možný, však?
Ďakujem


Odpočet DPH nie je viazaný na úhradu dodávateľskej faktúry / to bejvávalo dávnejšie/. Pre odpočet dane si naštuduj § 49 zákona o DPH - je tam po novele viac možností odpočtu. A odporúčam prelúskaj si vlastne celý tento zákon, je to dôležité byť v rámci DPH v čo najlepšom obraze, čo môžeš, čo nemôžeš a kedy, a z čoho a komu a prečo a tak ďalej.
andreaS
08.07.09,12:54
presne tak... idealne je mat po ruke poslednu novelizaciu s komentarom pre lepsie pochopenie...

neni to take jednoduche je tu dph tak hned automaticky si ju uplatnis...

a ked dph nie je, tak nie je co uctovat... treba vsak sledovat zaco je faktura, ci dodavatel je platcom a urobil zle fakturu... a takto mozeme ist donekonecna s moznostami... kym si zakon neprejdes alebo si neprecitas co-to o problematike na porade, tak sa ti to bude tazko vysvetlovat...
Ejo
14.07.09,10:36
Pri prevádzke reštaurácie na bločku pri nákupe materiálu sú aj čistiace prostriedky, ktoré sú v prevádzke. Aj tu možno uplatniť odpočet DPH?
Tamila
14.07.09,10:42
Áno
Ejo
15.07.09,12:15
Úhrada faktúry v Orange je v hotovosti. Mám PPD, na ktorom je čiastka úhrady faktúry /DPH si uplatním z faktúry/ a je na ňom ešte administratívny poplatok s rozpisom DPH. Môžem si aj túto DPH uplatniť?
macula
15.07.09,12:26
Áno, ak to čo je na PPD bolo vynaložené za účelom dosiahnutia príjmov.
AlkaS
15.07.09,20:20
Dobrý večer! Potrebovala by som poradiť. Klientka mala prerušenú živnosť od 01.10.09-31.3.09, podávali len štvrťročne DPH vždy 0. Teraz 1.4.09 začala znovu podnikať, takže teraz len proste zaúčtujem všetky DF a VF + ostatné výdavky akonákup kanc. potrieb,.... Toto zatiaľ chápem, ale potrebovala by som poradiť ona kúpila 28.3. novú tlačiareň a teraz neviem či ju mám zaradiť do tohto Q.DPH?
A ako je to s tými faktúrami ,ktoré prišli počas prerušenia napr. Orange, elektrika,...., treba ich len založiť alebo ich vôbec nezaraďovať do účtovníctva. Viem , že živnosť nebola obnovená do podania DP, len ja som preberala účtovníctvo teraz k tomuto Q, keď obnovila živnosť. Ako mám teraz postupovať, poradíte mi prosím.
Ejo
16.07.09,06:27
Ak mám pokladničné bločky, kde sú vratné obaly, ktoré sú oslobodené od dane, tie len zaevidujem ako oslobodené a v DP kde by sa mali zobraziť?
Vladimír Ozimý
16.07.09,06:36
Ak mám pokladničné bločky, kde sú vratné obaly, ktoré sú oslobodené od dane, tie len zaevidujem ako oslobodené a v DP kde by sa mali zobraziť?

vratné obaly nie sú oslobodené od dane ale va Vašom prípade nie sú predmetom dane. § 19 ods. 10 hovorí komu vzniká daňová povinnosť pri takýchto obaloch. Takže z pohľadu DPH vy neriešite nič a nikam to neevidujete...
Džudi
16.07.09,06:36
Oslobodené plnenie sa v tlačive DP k DPH neuvádza, ja si ich ale evidujem v podkladoch, evidencii k DPH.
Alena T.
16.07.09,06:40
áno
Ejo
16.07.09,06:45
A s podacími lístkami je to ako?
Ejo
16.07.09,13:02
Na dennom výkaze platiteľa dane z pridanej hodnoty - uvádzam v stĺpci denný obrat - čistý obrat, bez DPH???
macula
16.07.09,13:04
A s podacími lístkami je to ako?

Ak myslíš podacie lístky z pošty, tak tieto nevstupujú do DP DPH
macula
16.07.09,13:06
Na dennom výkaze platiteľa dane z pridanej hodnoty - uvádzam v stĺpci denný obrat - čistý obrat, bez DPH???

denný obrat je tržba aj s DPH
suma
16.07.09,13:15
Dobrý deň asi je to mimo témy... prepáčte ale mám faktúry z čiech v eurách a neviem ako to mám zaúčtovať čo sa týka DPH. mám zaúčtovať aj DPH ale len sumu ako mi ju vyfaktúrovali z čiech a celú ju daň do nákladov? Ďakujem.
Ejo
16.07.09,13:27
Na zadnej strane denného výkazu obratov platiteľa dane je, že denný obrat podliehajúci dani z pridanej hodnoty je: súčet čistého denného obratu podliehajúceho základnej sadzbe dane z pridanej hodnoty. Takže by malo byť bez DPH, nie?
azla
16.07.09,13:40
Dobrý deň asi je to mimo témy... prepáčte ale mám faktúry z čiech v eurách a neviem ako to mám zaúčtovať čo sa týka DPH. mám zaúčtovať aj DPH ale len sumu ako mi ju vyfaktúrovali z čiech a celú ju daň do nákladov? Ďakujem.

A za čo sú tie faktúry ?
Ak je miesto dodania CZ a faktúra obsahuje českú daň, tak cela faktúra Ti vstupuje do nákladov a Dph neriešiš, lebo je to česká daň. (netýka sa nášho Dph)

Ak by bolo miesto dodania SK , potom je fa bez dane a nasleduje samozdanenie a odpočet.
Ejo
16.07.09,17:50
Robím DPH za 2 štvrťrok. Mám faktúru z orange, kde je deň dodania služby 23.03.2009 - možem si DPH uplatniť v 2. štv.?
Aj pri bločkoch z nákupu kancelárskych potrieb možem uplatniť DPH?
Ejo
16.07.09,18:59
Poradíte????
Ďakujem
lenkam68
16.07.09,19:23
Ano môžeš, viď. novela zákona o DPH účinná od 1. 4. 2009
§ 51
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
AlkaS
16.07.09,19:47
Dobrý večer! Potrebovala by som poradiť. Klientka mala prerušenú živnosť od 01.10.09-31.3.09, podávali len štvrťročne DPH vždy 0. Teraz 1.4.09 začala znovu podnikať, takže teraz len proste zaúčtujem všetky DF a VF + ostatné výdavky akonákup kanc. potrieb,.... Toto zatiaľ chápem, ale potrebovala by som poradiť ona kúpila 28.3. novú tlačiareň a teraz neviem či ju mám zaradiť do tohto Q.DPH?
A ako je to s tými faktúrami ,ktoré prišli počas prerušenia napr. Orange, elektrika,...., treba ich len založiť alebo ich vôbec nezaraďovať do účtovníctva. Viem , že živnosť nebola obnovená do podania DP, len ja som preberala účtovníctvo teraz k tomuto Q, keď obnovila živnosť. Ako mám teraz postupovať, poradíte mi prosím.

Poradíte mi!!!!
mekelek
16.07.09,20:50
Poradíte mi!!!!
Ak mala prerušenú živnosť, prečo podávala DP k DPH? Nebola odhlásená na DÚ?
Faktúry počas prerušenia živnosti tiež mali ísť na FO, nie na SZČO.
Tlačiareň tiež nekúpila ako SZČO, ale FO - môže ju zaradiť do podnikania ako osobný vklad.

P.S. To je môj názor, ak nemám pravdu, opravte ma, prosím!
Melnick
16.07.09,21:27
Ak mala prerušenú živnosť, prečo podávala DP k DPH? Nebola odhlásená na DÚ? Podávala nulové DP - AlkaS to tam napísala. Nakoľko živnosť neukončila , ale iba prerušila bola povinná podávať nulové DP z DPH.
Faktúry počas prerušenia živnosti tiež mali ísť na FO, nie na SZČO.
Tlačiareň tiež nekúpila ako SZČO, ale FO - môže ju zaradiť do podnikania ako osobný vklad.

P.S. To je môj názor, ak nemám pravdu, opravte ma, prosím!
.............................
AlkaS
17.07.09,08:10
tak to mám tak chápať, že vlastne tu tlačiareň teda nebude vstupovať do DPH tohto Q., ale len ako vklad podnikateľa?
Chápem to správne?
Ala
Jana Acsová
17.07.09,08:33
tak to mám tak chápať, že vlastne tu tlačiareň teda nebude vstupovať do DPH tohto Q., ale len ako vklad podnikateľa?
Chápem to správne?
AlaHovoríte o DPH alebo o účtovaní?

Ak o DPH, nakoľko sme práve v tej sekcii Porady, tak právo na odpočítanie dane Vám podľa môjho názoru vzniká a preto môžete uplatniť odpočet v čase podľa § 51 ods. 2 v platnom znení tak ako to tu bolo uvedené.
macula
17.07.09,08:43
Na zadnej strane denného výkazu obratov platiteľa dane je, že denný obrat podliehajúci dani z pridanej hodnoty je: súčet čistého denného obratu podliehajúceho základnej sadzbe dane z pridanej hodnoty. Takže by malo byť bez DPH, nie?

Čistý denný obrat je GT2 a ten kumuluje sumy s DPH.Takže podľa mňa do pokladničnej knihy zapisuješ sumy z dennej uzávierky s DPH a uvedieš ich do kolonky ,,denný obrat" a potom máš kolonku ,,DPH v dennom obrate", kde uvedieš výšku DPH z denného obratu
AlkaS
17.07.09,12:12
Hovoríte o DPH alebo o účtovaní?

Ak o DPH, nakoľko sme práve v tej sekcii Porady, tak právo na odpočítanie dane Vám podľa môjho názoru vzniká a preto môžete uplatniť odpočet v čase podľa § 51 ods. 2 v platnom znení tak ako to tu bolo uvedené.


ďakujem za odpoveď áno jednalo sa mi o DPH pre tento Q a so účtovaním to potom bude ako? Môžete mi prosím poradiť, lebo nemám s tým skúsenosti. ďakujem.
Ejo
19.07.09,18:00
DPH 2 Q. Nahodila som do softu z dennej uzávierky základ dane, DPH a obrat celkom. Niekedy pri nahodení ZD mi soft ináč zaokrúhlil DPH, takže som opravila iba DPH, aby bolo ako na uzávierke a ostatné som nechala tiež podľa uzávierky. Ale keď dám tlačiť DPH priznanie, kde je vyčíslenie ZD a z toho daň 19, to nesedí. Daň bude určite dobre, len ten ZD nie. Mala som aj to opraviť a nie nechať presne podľa uzávierky????
giovanisk
20.07.09,14:41
podľa uzávierky
Ejo
21.07.09,12:27
A čo so ZD v daňovom priznaní, keď z toho vypočítam DPH 19%, tak nesedí.
Ejo
21.07.09,14:12
1.Ak mám dodací list a na ňom: č. dod.listu, dodávateľ, jeho údaje, IČO, DIČ, ďalej odberateľ, jeho údaje, IČO, rozpis tovaru, DPH, cena s daňou - može ísť takýto doklad do účt./JÚ/? Nárok na odpočet? /podľa mňa asi nie/
2. Možem upratiť "len tak" základ dane pri nahadzovaní dennej uzávierky do softu, aby mi sedela DPH presne ako na uzávierke?
3. Ak je bloček s vyčíslenou DPH a nemožno uplatniť odpočet, celá suma /vrátane DPH/ ide do VOZD?

Bola by som veľmi vďačná za rady, pretože robím prvé DP DPH.
Ďakujem.
evina
21.07.09,14:35
1.Ak mám dodací list a na ňom: č. dod.listu, dodávateľ, jeho údaje, IČO, DIČ, ďalej odberateľ, jeho údaje, IČO, rozpis tovaru, DPH, cena s daňou - može ísť takýto doklad do účt./JÚ/? Nárok na odpočet? /podľa mňa asi nie/
2. Možem upratiť "len tak" základ dane pri nahadzovaní dennej uzávierky do softu, aby mi sedela DPH presne ako na uzávierke?
3. Ak je bloček s vyčíslenou DPH a nemožno uplatniť odpočet, celá suma /vrátane DPH/ ide do VOZD?

Bola by som veľmi vďačná za rady, pretože robím prvé DP DPH.
Ďakujem.

ad 1/ áno, porovnaj či sú tam všetky náležitosti podľa § 71, teda tie určené pre faktúru
ad2/ Rozdiel máš asi v zaokrúhlovaní, ten vyčísli zvlášť. DPH musí sedieť podľa uzávierky
ad3/ podľa toho, čo to je
abel
21.07.09,14:57
Evina, neviem, či možno dodací list považovať za dostatočný doklad na odpočítanie DPH - aspoň ja teda nemám odvahu DL na odpočítanie dane použiť.

Ejo, do tej knihy pokladne sa zapisuje tak, ako píšeš - denný obrat je tržba bez dane.

Daj si záležať, aby si na všetkých faktúrach, z ktorých si chceš DPH uplatniť, mala uvedené IČ DPH, len uvedenie Vášho DIČ nestačí, dôležitý je tam ten prefix SK pred DIČ-om. Daňový úrad ti odpočítanie DPH bez SK neuzná, týka sa to aj faktúr z Orange, elektrární, plynární, skrátka všetkých dodávateľov treba požiadať o uvádzanie Vášho IČ DPH na daňových dokladoch.
abel
21.07.09,15:02
1.3. Ak je bloček s vyčíslenou DPH a nemožno uplatniť odpočet, celá suma /vrátane DPH/ ide do VOZD?

Z akého dôvodu nie je možné uplatniť DPH?
evina
21.07.09,15:12
Evina, neviem, či možno dodací list považovať za dostatočný doklad na odpočítanie DPH - aspoň ja teda nemám odvahu DL na odpočítanie dane použiť.

Ejo, do tej knihy pokladne sa zapisuje tak, ako píšeš - denný obrat je tržba bez dane.

Daj si záležať, aby si na všetkých faktúrach, z ktorých si chceš DPH uplatniť, mala uvedené IČ DPH, len uvedenie Vášho DIČ nestačí, dôležitý je tam ten prefix SK pred DIČ-om. Daňový úrad ti odpočítanie DPH bez SK neuzná, týka sa to aj faktúr z Orange, elektrární, plynární, skrátka všetkých dodávateľov treba požiadať o uvádzanie Vášho IČ DPH na daňových dokladoch.

Určite áno. Ak dodací list obsahuje všetky náležitosti podľa §71 zákona o DPH považuje sa za faktúru.

P.s. Pojem faktúra neznamená doklad s grafickou úpravou na akú sme zvyknutí, ale môže pre účely DPH ňou byť i PPD, dodací list, zmluva a pod. len musí mať všetky náležitosti...

Pre účely ERP je denný obrat obrat s daňou /tržba je s daňou nie bez nej/
Ejo
21.07.09,16:42
Pri neuplatnení DPH z bločku som myslela na taký prípad, ak by som pri dajakom výdavku uznala za vhodnejšie neuplatniť odpočet, tak ako účtovať DPH?
To zaokrúhlenie ZD mám robiť ako? Dám príklad:
na uzávierke je: ZD 89,-, DPH 16,90 Hotovosť: 105,90.
Tweety
21.07.09,16:46
Pri neuplatnení DPH z bločku som myslela na taký prípad, ak by som pri dajakom výdavku uznala za vhodnejšie neuplatniť odpočet, tak ako účtovať DPH? Ak vznikol nárok na odpočet a ten sa neuplatní, jeho výška nemôže byť nákladom-výdavkom daňovo uznaným.
To zaokrúhlenie ZD mám robiť ako? Dám príklad:
na uzávierke je: ZD 89,-, DPH 16,90 Hotovosť: 105,90. Tu niet čo zaokrúhliť.
Odpovede v texte.
mekelek
21.07.09,18:05
Časť:


To zaokrúhlenie ZD mám robiť ako? Dám príklad:
na uzávierke je: ZD 89,-, DPH 16,90 Hotovosť: 105,90.
Ak je ZD 89,-€, DPH = 16,91€ a spolu je to 105,91€ !
Netreba nič zaokruhľovať ani takto !
Ejo
21.07.09,19:33
Ak nič nebudem meniť /presne podľa účtovných uzávierok/, konečný výsledok v DP mi vyšiel:
ZD 8877,24, daň 1686,85.
A ak počítam 19% zo základu 8877,24 je 1686,75.
Viem, že daň nemám opravovať, ale čo zo ZD?
Ejo
21.07.09,20:22
1.
3. Ak je bloček s vyčíslenou DPH a nemožno uplatniť odpočet, celá suma /vrátane DPH/ ide do VOZD?

Myslela som aj na také, keď je faktúra, vyčíslená DPH, ale nakoľko nie je u odberateľa IČ DPH, nemohla by som si ju uplatniť. Tak ako by som zaúčtovala túto faktúru?
mekelek
21.07.09,20:41
Myslela som aj na také, keď je faktúra, vyčíslená DPH, ale nakoľko nie je u odberateľa IČ DPH, nemohla by som si ju uplatniť. Tak ako by som zaúčtovala túto faktúru?
Ak neplatiteľ DPH vystaví FA s vyčíslenou DPH, je to nesprávne vystavená FA. Ja by som, na tvojom mieste, ju vrátila s požiadavkou na opravu.
Opravená FA už bez DPH bude VOZD... a žiadny nárok na odpočet.
Ejo
22.07.09,05:01
Ak nič nebudem meniť /presne podľa účtovných uzávierok/, konečný výsledok v DP mi vyšiel:
ZD 8877,24, daň 1686,85.
A ak počítam 19% zo základu 8877,24 je 1686,75.
Viem, že daň nemám opravovať, ale čo zo ZD?

Pomožte prosím, ako dostať správne ZD, aby mi sedela DPH? Rozdiel je v zaokrúhlovaní, ale ako to riešiť?
zajo
22.07.09,06:41
Pomožte prosím, ako dostať správne ZD, aby mi sedela DPH? Rozdiel je v zaokrúhlovaní, ale ako to riešiť?
Pokiaľ máte máte reg.pokladňu v daňovom priznaní ZD a DPH asi nikdy nesadne presne na cent. Už len denná uzávierka z rp pri väčšom predaji málokedy sadne presne. V dp dph nezaokrúhľuj nič, to ti predsa musí sedieť s účtovnými dokladmi zahrnutými v tomto priznaní.
Asi máš obavy že na výkaze nebude dph presne 19% zo základu dane ale to môže tak byť.
evina
22.07.09,06:44
Pomožte prosím, ako dostať správne ZD, aby mi sedela DPH? Rozdiel je v zaokrúhlovaní, ale ako to riešiť?

Napíš presné čísla uzávierky, lebo z príspevkov už neviem, čo si vypočítala a čo je uzávierka, teda presne z pásky
Ejo
22.07.09,06:46
Takže ten 10 centový rozdiel mám v daňovom priznaní nechať tak? No keď si pani na daňovom nahodí do kalkulačky čísla z daňového priznania, tak jej to sedieť nebude a nebude mať výhrady?
evina
22.07.09,06:48
Takže ten 10 centový rozdiel mám v daňovom priznaní nechať tak? No keď si pani na daňovom nahodí do kalkulačky čísla z daňového priznania, tak jej to sedieť nebude a nebude mať výhrady?

Pozri predchádzajúci príspevok. DPH je presne podľa uzávierky, napíš tie presné čísla z uzávierky
Ejo
22.07.09,06:50
Evina, po nahodení presne z denných uzávierok /všetkých/ mi vyšlo:
ZD 8877,24, daň 1686,85.

napr. denná uzávierka:
ZD 89,-, DPH 16,90 Hotovosť: 105,90.

Ak to nahodím do kalkulačky.....
evina
22.07.09,06:55
Evina, po nahodení presne z denných uzávierok /všetkých/ mi vyšlo:
ZD 8877,24, daň 1686,85.

napr. denná uzávierka:
ZD 89,-, DPH 16,90 Hotovosť: 105,90.

Ak to nahodím do kalkulačky.....

Ak je na páske presne 1 686,85 tak potom:

ZD 8 878,16 daň 1686,85
zaokrúhlenie -0,92 /nevchádza do DP/
Ejo
22.07.09,07:01
Takže v daňovom priznaní opravím ZD na 8878,16.
Ale v účtovníctve mi zostane ZD 8877,24 a nič neopravujem v denných uzávierkach?
Alebo to zaokrúhlenie 0,92 dám niekde?
Evina, vopred veľmi pekne ďakujem za trpezlivosť!!!!!
evina
22.07.09,07:09
Takže v daňovom priznaní opravím ZD na 8878,16.
Ale v účtovníctve mi zostane ZD 8877,24 a nič neopravujem v denných uzávierkach?
Alebo to zaokrúhlenie 0,92 dám niekde?
Evina, vopred veľmi pekne ďakujem za trpezlivosť!!!!!

DP 8878,16P daň 1686,85
dtto účtovníctvo
v účtovníctve ďalší zápis 0,92 VOZD
Ejo
22.07.09,07:16
Stačí ak ku 30.06.2009 zaúčtujem v PD cez ID - zaokrúhlenie 0,92 - VOZD?
evina
22.07.09,07:25
Stačí ak ku 30.06.2009 zaúčtujem v PD cez ID - zaokrúhlenie 0,92 - VOZD?

áno
Ejo
22.07.09,07:25
ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE ZA RADU!!!!!!!!
zajo
22.07.09,07:36
Tak ja neviem, ale do dp dávam podľa pokladničných pások a nič nezaokrúhľujem. Pri veľkom množstve predaja to predsa nemôže sadnúť na cent. Robím zle?
A povedala by som že tých 0,92 by malo byť POZD keďže sa tržba po zaokrúhlení zvýšila o 0,92 eur.
evina
22.07.09,07:38
Tak ja neviem, ale do dp dávam podľa pokladničných pások a nič nezaokrúhľujem. Pri veľkom množstve predaja to predsa nemôže sadnúť na cent. Robím zle?
A povedala by som že tých 0,92 by malo byť POZD keďže sa tržba po zaokrúhlení zvýšila o 0,92 eur.

Tržba sa zvýšila papierovo, ale v skutočnosti ju nedostali./kasa zaokrúhlovala nadol/

My sme dali do DP podľa pásky, nič sme nezaokrúhlili, len sme očistili ZD od zaokrúhlenia, ktoré vzniklo nastavením kasy tak ako je....lebo DPH ide presne na cent podľa pásky do DP
zajo
22.07.09,07:47
Tržba sa zvýšila papierovo, ale v skutočnosti ju nedostali./kasa zaokrúhlovala nadol/

My sme dali do DP podľa pásky, nič sme nezaokrúhlili, len sme očistili ZD od zaokrúhlenia, ktoré vzniklo nastavením kasy tak ako je....lebo DPH ide presne na cent podľa pásky do DP
Asi nechápem celkom ten postup. Na páske bol základ o 0,92 menej ako ste dali do priznania.
Ak bolo účtované podľa pásky tak mali byť dva zápisy +0,92 (aby to sadlo s dp dph) aj -0,92 (lebo tie peniaze nedostali)

Ešte raz prosím, je to nesprávne ak mi na dp nesedí zaklad a dph? ja tie zaokrúhľovania nerobím. Kasa je nastavená správne a rozdiel robí množstvo predaja.
evina
22.07.09,08:03
Asi nechápem celkom ten postup. Na páske bol základ o 0,92 menej ako ste dali do priznania.
Ak bolo účtované podľa pásky tak mali byť dva zápisy +0,92 (aby to sadlo s dp dph) aj -0,92 (lebo tie peniaze nedostali)

Ešte raz prosím, je to nesprávne ak mi na dp nesedí zaklad a dph? ja tie zaokrúhľovania nerobím. Kasa je nastavená správne a rozdiel robí množstvo predaja.

Nie každá kasa robí rozdiely, mám aj také, ktoré nie.....

Tržba podľa pásky bola 10564,09
Tržba po rozpočítaní bez zaokrúhlenia 10 565,01, ale túto v skutočnosti neprijali, t.j. nemajú tých 0,92 v pokladni.
Ak sa pozrieš na príklad, ktorý uviedla ejo z dennej uzávierky , kde je ZD 89 a DPH 16,90 a vypočítaš si to, tak DPH by mala byť správne 16,91, t.j. kasa im zaokrúhľuje nadol /prakticky to znižuje tržby/

Môj názor je , že ZD a DPH majú v DP sedieť ....
Ejo
22.07.09,08:29
Evina, ak zaúčtujem v PD cez ID zaokrúhlenie 0,92 Eur, bez vplyvu na DPH, aby tá zostala, celková suma /tržba/ sa mi nezvýši? Lebo v pokladni by malo byť 10564,09
pôvodne bolo:ZD 8877,24, DPH 1686,85 =10564,09
ak dám ID 0,92 ako POZD: bude ZD=8878,16, DPH1686,85 a spolu=10565,01???
Je pravda, že som dosiahla taký ZD, aby mi sedela DPH, ale čo tržba spolu?
evina
22.07.09,08:35
Evina, ak zaúčtujem v PD cez ID zaokrúhlenie 0,92 Eur, bez vplyvu na DPH, aby tá zostala, celková suma /tržba/ sa mi nezvýši? Lebo v pokladni by malo byť 10564,09
pôvodne bolo:ZD 8877,24, DPH 1686,85 =10564,09
ak dám ID 0,92 ako POZD: bude ZD=8878,16, DPH1686,85 a spolu=10565,01???
Je pravda, že som dosiahla taký ZD, aby mi sedela DPH, ale čo tržba spolu?

Vyššie som Ti napísala, že do účtovníctva príjmeš tržbu tak ako dávaš do DP a druhý zápis je výdaj z pokladne to zaokrúhlenie, t.j. VOZD a tržba sedí na skutočnosť...Nepísala som o príjme a v predchádzajúcom príspevku som to vysvetlila...
Ejo
22.07.09,08:44
Evina, ja Ti rozumiem, že ale ja mám v softe teraz nahodenú tržbu zo základom dane: 8877,24 /podľa denných uzávierok/ , ktorý potrebujem dostať na 8878,16.........
evina
22.07.09,08:45
Evina, ja Ti rozumiem, že ale ja mám v softe teraz nahodenú tržbu zo základom dane: 8877,24 /podľa denných uzávierok/ , ktorý potrebujem dostať na 8878,16.........
No veď zaúčtuj ten výdavok - zaokrúhlenie, alebo mínusom z tržby
zajo
22.07.09,08:58
Nie každá kasa robí rozdiely, mám aj také, ktoré nie.....

Tržba podľa pásky bola 10564,09
Tržba po rozpočítaní bez zaokrúhlenia 10 565,01, ale túto v skutočnosti neprijali, t.j. nemajú tých 0,92 v pokladni.
Ak sa pozrieš na príklad, ktorý uviedla ejo z dennej uzávierky , kde je ZD 89 a DPH 16,90 a vypočítaš si to, tak DPH by mala byť správne 16,91, t.j. kasa im zaokrúhľuje nadol /prakticky to znižuje tržby/

Môj názor je , že ZD a DPH majú v DP sedieť ....
Ďakujem za odpoveď :)
"Tržba po rozpočítaní bez zaokrúhlenia 10 565,01, ale túto v skutočnosti neprijali, t.j. nemajú tých 0,92 v pokladni." - veď to, nemá ju ani v softe ani v skutočnosti tak preto myslím že musia byť dva zápisy, jeden plusom a jeden minúsom, aby to sadlo s výkazom dph aj skutočnosťou.
evina
22.07.09,09:11
Ďakujem za odpoveď :)
"Tržba po rozpočítaní bez zaokrúhlenia 10 565,01, ale túto v skutočnosti neprijali, t.j. nemajú tých 0,92 v pokladni." - veď to, nemá ju ani v softe ani v skutočnosti tak preto myslím že musia byť dva zápisy, jeden plusom a jeden minúsom, aby to sadlo s výkazom dph aj skutočnosťou.

Ak dáš jeden zápis plusom a jeden mínusom výsledkom je nula a v pokladni vyššia tržba, ktorú neprijali.
V softe má tú zvýšenú tržbu spolu so zaokrúhlením, nakoľko tú predsa potrebuje dostať do DP.

Kasa zaokrúhľuje smerom dolu /vyššie som uviedla/, to znamená, že môžem povedať, že ich kasa pripravila o 0,92 EUR.
Ak do pokladne príjme celú tržbu , teda tú vyššiu mám dve možnosti:
1. Zároveň zaúčtovať VDP, ktorý vlastne vydá to zaokrúhlenie, čiže zníži tržbu na skutočnosť
alebo
2. Zaúčtovať tržbu na základe PPD a mínusom zaokrúhlenie z tržby.
T.j. musia byť dva zápisy - zaúčtovanie tržby a druhý zápis je zaokrúhlenie, kde existujú dve možnosti...



DP 8878,16P daň 1686,85
dtto účtovníctvo
v účtovníctve ďalší zápis 0,92 VOZD
zajo
22.07.09,09:25
[QUOTE=evina;1105495]Ak dáš jeden zápis plusom a jeden mínusom výsledkom je nula a v pokladni vyššia tržba, ktorú neprijali.
V softe má tú zvýšenú tržbu spolu so zaokrúhlením, nakoľko tú predsa potrebuje dostať do DP.

Ja som to podľa toho čo písala pochopila tak že v softe nemá zvýšenú tržbu (ejo písala že potrebuje v účtovníctve zvýšiť sumu základu -
príspevok 66), že ju treba len upraviť kvôli dph, preto som za dva zápisy.
ale už vás nejdem motať :)
evina
22.07.09,09:31
[QUOTE=evina;1105495]Ak dáš jeden zápis plusom a jeden mínusom výsledkom je nula a v pokladni vyššia tržba, ktorú neprijali.
V softe má tú zvýšenú tržbu spolu so zaokrúhlením, nakoľko tú predsa potrebuje dostať do DP.

Ja som to podľa toho čo písala pochopila tak že v softe nemá zvýšenú tržbu (ejo písala že potrebuje v účtovníctve zvýšiť sumu základu -
príspevok 66), že ju treba len upraviť kvôli dph, preto som za dva zápisy.
ale už vás nejdem motať :)

Snažím sa vysvetliť, že v softe musí mať tú zvýšenú tržbu-lebo tá sedí na DPH a zníži ju späť tým zápisom zaokrúhlenia. Veď do softu napíšeme to čo my potrebujeme :rolleyes: a hlavne čo má byť v DP
zajo
22.07.09,09:36
[QUOTE=zajo;1105513]

Snažím sa vysvetliť, že v softe musí mať tú zvýšenú tržbu-lebo tá sedí na DPH a zníži ju späť tým zápisom zaokrúhlenia. Veď do softu napíšeme to čo my potrebujeme :rolleyes: a hlavne čo má byť v DP
len potom to v softe nebude sedieť s páskami z rp.
a pravdepodobne podľa príspevku 66 ejo nezapísala do softu zvýšenú tržbu.
Ale už chápem Tvoj postup. ďakujem za trpezlivosť :)
evina
22.07.09,09:38
[QUOTE=evina;1105520]
len potom to v softe nebude sedieť s páskami z rp.
a pravdepodobne podľa príspevku 66 ejo nezapísala do softu zvýšenú tržbu.
Ale už chápem Tvoj postup. ďakujem za trpezlivosť :)

Bude to sedieť v softe súčtom tých dvoch účtovných zápisov- rozpísali sme údaje na páske v ntto na dva zápisy ...
zajo
22.07.09,09:51
[QUOTE=zajo;1105527]

Bude to sedieť v softe súčtom tých dvoch účtovných zápisov- rozpísali sme údaje na páske v ntto na dva zápisy ...
aha už chápem úplne (konečne však:o) zápis pásky bude vyzerať takto a sadne aj s páskou:
príjem: základ dane 8878,16 (to bude na výkaze)
zaokrúhlenie -0,92 (neovplyvňuje dph)
dph 1686,85
spolu 10564,09
evina
22.07.09,09:54
[QUOTE=evina;1105530]
aha už chápem úplne (konečne však:o) zápis pásky bude vyzerať takto a sadne aj s páskou:
príjem: základ dane 8878,16 (to bude na výkaze)
zaokrúhlenie -0,92 (neovplyvňuje dph)
dph 1686,85
spolu 10564,09

áno, áno :D
Kika69
22.07.09,10:10
Chcela by som sa spýtať, ak spravím dodatočné DP za 4.Q. 2008 a I.Q. 2009 (boli v nich nadmerné odpočty a potrebujem ich ponížiť) a spravím aj DP za II.Q. 2009 aj tam bude nadmerný odpočet, ale výsledným efektom po DDP bude daňová povinnosť. Mám ju uviesť do DP za tento štvrťrok, aby nám príslušné nadmerné odpočty za I. a II.Q. odpočítali z daňovej povinnosti, ktorá vyplýva z Dodatočných DP alebo normálne vyplniť DP za tento Q. akoby tie dodatočné neboli a potom zvlášť napísať žiadosť na DÚ, aby nám to kompenzovali. Čo poradíte?
ĎAKUJEM.
ecompka
22.07.09,10:20
Za 4.Q.2008 Vám uz asi nadmerny odpocet vratili. Za tento kvartal treba urobit spravne danove priznanie-vyjde danova povinnost/ak to dobre chápem/ a od tej treba odpocitat nadmerny odpocet za 1.Q.2009-myslim ze uz ten spravny t.j. po dodatocnom DP.
Ejo
22.07.09,10:20
Evina, sorry že ešte otravujem, ale ja v softe mám tú zníženú tržbu, presne ako bolo na páske.
t.j. ZD 8877,24 - tržby spolu za 2Q.
evina
22.07.09,10:24
Evina, sorry že ešte otravujem, ale ja v softe mám tú zníženú tržbu, presne ako bolo na páske.
t.j. ZD 8877,24 - tržby spolu za 2Q.

Ale do toho softu to zapisuješ Ty, nie?
Ejo
22.07.09,10:27
Áno ja. Ale ja som nahadzovala presne ako bolo na páske, a preto je ZD nižší.
Kika69
22.07.09,10:33
Za 4.Q.2008 Vám uz asi nadmerny odpocet vratili. Za tento kvartal treba urobit spravne danove priznanie-vyjde danova povinnost/ak to dobre chápem/ a od tej treba odpocitat nadmerny odpocet za 1.Q.2009-myslim ze uz ten spravny t.j. po dodatocnom DP.

Takže mám spraviť všetko pekne po poradí, ako to malo pôvodne byť a potom to celé premietnuť až do DP za tento Q. Dúfam, že som to dobre pochopila.
ďakujem za pomoc.
evina
22.07.09,10:34
Áno ja. Ale ja som nahadzovala presne ako bolo na páske, a preto je ZD nižší.

Tak to prepíš ako som Ti napísala, t.j. ZD na sumu, ktorú som vypočítala a dopíš zápis o zaokrúhlení...
zajo
22.07.09,10:48
Za 4.Q.2008 Vám uz asi nadmerny odpocet vratili. Za tento kvartal treba urobit spravne danove priznanie-vyjde danova povinnost/ak to dobre chápem/ a od tej treba odpocitat nadmerny odpocet za 1.Q.2009-myslim ze uz ten spravny t.j. po dodatocnom DP.
Myslím že ak nadmerný odpočet za 4.Q. vrátili budú nesprávne vrátenú čiastku penalizovať. S podaním dodatočného dp by som uhradila aj rozdiel o ktorý im bolo vyplatené viac. Uplatňovať si to v nasledujúcom štvrťroku myslím že nie je správne. Za I.Q. stačí podať dodatočné a II.Q. podať aj vypísať normálne.
Manual
22.07.09,10:49
[QUOTE=evina;1105530]
aha už chápem úplne (konečne však:o) zápis pásky bude vyzerať takto a sadne aj s páskou:
príjem: základ dane 8878,16 (to bude na výkaze)
zaokrúhlenie -0,92 (neovplyvňuje dph)
dph 1686,85
spolu 10564,09
A v DP DPH sa táto suma zaokrúhlenia prejaví v r. 13 ? V Alfe som to skúšal, tam to ide spraviť jedným zápisom a dáva tých 0,92 do r. 13 :)
Ejo
22.07.09,10:50
Tak to prepíš ako som Ti napísala, t.j. ZD na sumu, ktorú som vypočítala a dopíš zápis o zaokrúhlení...

Tak si prejdem všetky denné uzávierky a kde je zlé zaokrúhlenie, s ďalším zápisom /ID/ zvýšim ZD každej jednej/alebo len tak opravím????/. Tým pádom budem mať zvýšený ZD v softe, aký chcem kvôli DPH, a môžem spraviť -0,92 EUR ako výdavok OZD k 30.06.2009 bez vplyvu na DPH.
evina
22.07.09,10:53
[QUOTE=zajo;1105543]
A v DP DPH sa táto suma zaokrúhlenia prejaví v r. 13 ? V Alfe som to skúšal, tam to ide spraviť jedným zápisom a dáva tých 0,92 do r. 13 :)

Ja to do priznania nedávam. Nepovažujem to za oslobodené plnenie, lebo v skutočnosti ani také plnenie nenastalo - nezrealizovala sa mi platba...len bohužiaľ to nepríjemné zaokrúhľovanie... Našťastie "moje" kasy ho už nevytvárajú. Pri zápise zaokrúhlenia do denníka dá kód nulový u mňa, t.j. nevstupujúci do DP.
evina
22.07.09,10:57
Tak si prejdem všetky denné uzávierky a kde je zlé zaokrúhlenie, s ďalším zápisom /ID/ zvýšim ZD každej jednej/alebo len tak opravím????/. Tým pádom budem mať zvýšený ZD v softe, aký chcem kvôli DPH, a môžem spraviť -0,92 EUR ako výdavok OZD k 30.06.2009 bez vplyvu na DPH.

Neuvedomila som si, že účtuješ asi denné uzávierky /ja mesačnú, takže sa mi to ľahšie upraví/. Ak denne účtuješ, tak asi nemáš inú možnosť...resp. neviem, akú máš možnosť, ktorú Ti dáva soft

Potom asi treba zvážiť /ale to mi akosi nejde pochuti/ zápis plusom a mínusom ako píše vyššie Zajo....
Ejo
22.07.09,11:02
Aby mi tie denné uzávierky sedeli so zápisom v PD, vyskúšam s jedným ID k 30.06. s plusom a potom mínusom a uvidím, ako mi to soft prepočíta. Dôležité je, aby som dostal do DP taký základ dane, aby sedela DPH a potom aj obraty spolu - pokladňa.
Kika69
22.07.09,11:13
Myslím že ak nadmerný odpočet za 4.Q. vrátili budú nesprávne vrátenú čiastku penalizovať. S podaním dodatočného dp by som uhradila aj rozdiel o ktorý im bolo vyplatené viac. Uplatňovať si to v nasledujúcom štvrťroku myslím že nie je správne. Za I.Q. stačí podať dodatočné a II.Q. podať aj vypísať normálne.

Mne ide hlavne o to, aby nám nadmerný odpočet z DP za I. a terajší II.Q. nevracali vôbec, lebo naň nebudeme mať nárok. Len neviem, či to mám teraz premietnuť do DDP za I.Q a do súčasného DP alebo DP za II.Q. vypracovať normálne a napísať zvlášť žiadosť, aby nám NO z I.Q a nevracali, ale aby to započítali.
zajo
22.07.09,11:23
Mne ide hlavne o to, aby nám nadmerný odpočet z DP za I. a terajší II.Q. nevracali vôbec, lebo naň nebudeme mať nárok. Len neviem, či to mám teraz premietnuť do DDP za I.Q a do súčasného DP alebo DP za II.Q. vypracovať normálne a napísať zvlášť žiadosť, aby nám NO z I.Q a nevracali, ale aby to započítali.neviem či by sa dala premietnúť do I.Q povinnosť zo 4.Q. Skôr by som dala prednosť tej žiadosti o kompenzáciu.
mekelek
22.07.09,11:57
Prepáčte mi, že sa do toho miešam! Prečítala som celú tému, všetky príspevky a priznám sa, vôbec nerozumiem o čo sa tu jedná.
Účtujem v Alfe, nahadzujem údaje z dennej uzávierky. Niekedy sa vyskytnú 1-2 centové rozdiely. Raz ZD, inokedy DPH je o 1-2 centy viac. Nechávam tak, lebo spolu to dá tržbu.
Nechápem, ako ste na to prišli, že Ejo má v skutočnosti inú tržbu, ako je na uzávierkovej páske, alebo prečo má účtovať niečo iné, ako je na páske!? A druhá vec: na základe čoho bude účtovať ten rozdiel, či plus, alebo mínus? Veď v účtovníctve každý účtovný prípad musí mať nejaký podklad!!!
AlkaS
22.07.09,14:57
Ahojte!
Chcem sa spýtať, musia vstupovať všetky fa do účtovníctva, ktoré sú vystavené na firmu, alebo je len na majiteľovi , či chce aby mu vošli do účtovníctva a znížili mu náklady a ako je to pri DPH, keď nakúpi tovar ale nechce aby mu vstúpil do DPH a účtovníctva? ďakujem
Dav
22.07.09,15:26
Ahojte!
Chcem sa spýtať, musia vstupovať všetky fa do účtovníctva, ktoré sú vystavené na firmu, alebo je len na majiteľovi , či chce aby mu vošli do účtovníctva a znížili mu náklady a ako je to pri DPH, keď nakúpi tovar ale nechce aby mu vstúpil do DPH a účtovníctva? ďakujem
Musia. Veď predsa účtovníctvo musí poskytovať presný a pravdivý obraz o firme ( účtovná jednotka v zákone o účtovníctve) , a slúži na získanie podkladov pre výpočet daňovej povinnosti - dane z príjmu,aj DPH.
Pokiaľ je doklad , faktúra, vystavený na firmu, ale nejde o výdavok na udržanie, zabezpečenie a dosiahnutie príjmov, účtuje o ňom ako o výdavkoch neovplyvňujúcich základ dane, v PU ako o nákladoch daňovo neuznaných, alebo, v prípade FO, 491, vlastnom imaní FO.
Dopĺňam - pri VNZD, 491, nemá nárok na odpočet DPH.
evina
22.07.09,17:45
Prepáčte mi, že sa do toho miešam! Prečítala som celú tému, všetky príspevky a priznám sa, vôbec nerozumiem o čo sa tu jedná.
Účtujem v Alfe, nahadzujem údaje z dennej uzávierky. Niekedy sa vyskytnú 1-2 centové rozdiely. Raz ZD, inokedy DPH je o 1-2 centy viac. Nechávam tak, lebo spolu to dá tržbu.
Nechápem, ako ste na to prišli, že Ejo má v skutočnosti inú tržbu, ako je na uzávierkovej páske, alebo prečo má účtovať niečo iné, ako je na páske!? A druhá vec: na základe čoho bude účtovať ten rozdiel, či plus, alebo mínus? Veď v účtovníctve každý účtovný prípad musí mať nejaký podklad!!!





Ejo účtuje podľa pásky tržbu presne akú má. Množstvom obchodov vznikne zaokrúhľovaním /často v kase i nesprávnym nastavením/ rozdiel, niekde väčší, niekde menší . Účtujem kasy, kde mi nevzniká žiadny rozdiel /chvalabohu/, a mala som i také, kde ešte v SK vznikol rozdiel aj 35 SK. Ak si prečítaš naozaj celú tému, uvidíš, že napríklad pri jednej uzávierke mal mať DPH (/vymyslím si teraz to číslo/ 16.91 a páska vyhodila 16,90. Týmto sa postupne nazbiera väčší či menší rozdiel. DPH dáva presne z pásky a v základe dane má rozdiel 0,92, čo predstavuje napríklad rozdiel v DPH 0,17, takže nemá byť v základe..., ktorú nemá účtovanú. Tak len zaúčtuje zvlášť toto zaokrúhlenie, teda základ dane, daň a zaokrúhlenie. Základ dane a zaokrúhlenie spolu plus DPH dajú spolu presne obrat uvedený na páske. Na dennej uzávierke, resp. mesačnej nie je vo väčšine prípadov uvedený základ dane, počítaš ho z celkového obratu....no a buď vyjde presne alebo tam máš odchýľku práve v tom zaokrúhlení...
AlkaS
22.07.09,18:37
Musia. Veď predsa účtovníctvo musí poskytovať presný a pravdivý obraz o firme ( účtovná jednotka v zákone o účtovníctve) , a slúži na získanie podkladov pre výpočet daňovej povinnosti - dane z príjmu,aj DPH.
Pokiaľ je doklad , faktúra, vystavený na firmu, ale nejde o výdavok na udržanie, zabezpečenie a dosiahnutie príjmov, účtuje o ňom ako o výdavkoch neovplyvňujúcich základ dane, v PU ako o nákladoch daňovo neuznaných, alebo, v prípade FO, 491, vlastnom imaní FO.
Dopĺňam - pri VNZD, 491, nemá nárok na odpočet DPH.


Ďakujem za odpoveď, ale aj tak keď on si to tam nedá, tak to nemajú ako zistiť, či nie jedine pri kontrole?
Dav
22.07.09,18:51
Ďakujem za odpoveď, ale aj tak keď on si to tam nedá, tak to nemajú ako zistiť, či nie jedine pri kontrole?
Daňový úrad môže robiť kontrolu v súčinnosti s tretím subjektom - požiada tie subjekty, od ktorých nakupoval - podnikateľ bude mať napr. zaúčtované 3 faktúry, vyzvaný subjekt uvedie, že vystavil 8 faktúr . Alebo naopak, podnikateľa vyzvú, aby spolupracoval pri daňovej kontrole iného podnikateľa, a keď nebude mať všetky faktúry zaúčtované, tak správcovi dane podá informáciu z účtovníctva, ale vlastne nepravdivú.
AlkaS
22.07.09,18:54
Daňový úrad môže robiť kontrolu v súčinnosti s tretím subjektom - požiada tie subjekty, od ktorých nakupoval - podnikateľ bude mať napr. zaúčtované 3 faktúry, vyzvaný subjekt uvedie, že vystavil 8 faktúr . Alebo naopak, podnikateľa vyzvú, aby spolupracoval pri daňovej kontrole iného podnikateľa, a keď nebude mať všetky faktúry zaúčtované, tak správcovi dane podá informáciu z účtovníctva, ale vlastne nepravdivú.
tak som to myslela aj ja , že urobí kontrolu a takto to zistí, lenže naši podnikatelia sú taký, že oni si myslia že môžu všetko a nič sa nestane.
Dav
22.07.09,18:56
tak som to myslela aj ja , že urobí kontrolu a takto to zistí, lenže naši podnikatelia sú taký, že oni si myslia že môžu všetko a nič sa nestane.
A potom je na vine účtovníčka:cool:
Iši
22.07.09,22:01
Mám takýto problém:Robím účtovníctvo pre podnikateľa.Má dve prevádzky.Jedna z nich je v jeho dome, ktorý tiež obýva. Ako malý podnikateľ je platcomDPH od 1.3.2009, v mesiaci júli podal žiadosť o zrušenie platcu DPH. SPP za jednu prevádzku vystavuje faktúru mesačne s vyčíslením DPH, ale za objekt, kde je súčasne aj byt podnikateľa odmieta mesačne fakturovať za plyn, vraj by tým bol porušený daňový zákon. Vyúčtovanie za tento objekt bude prevedené až v nasledujúcom roku, kedy už nebude platcom DPH. Pracovníčka odbila podnikateľa s poznámkou, že stačí výpis z banky, kde bol prevedený odpis mesačnej zálohy a kde je tiež uvedený príslušný VS. Ja viem, že výpis z banky nie je daňový doklad, ale podnikateľ chce aj z tejto povinnosti príslušnú čiastku DPH si uplatniť. Ako postupovať v tomto prípade. Myslím si, že pre DÚ nebude postačovať vyúčtovacia fa z roku 2010. Vopred ďakujem za odpoveď.:confused::confused:
Muška
22.07.09,22:24
ale za objekt, kde je súčasne aj byt podnikateľa odmieta mesačne fakturovať za plyn, vraj by tým bol porušený daňový zákon.
Iši
podľa toho čo píšeš, tak SZČO si u "plynárov" neurobil prevod odber plynu na podnikateľské účely a pravdepodobne mu aj tak nevystavia ani v r. 2010 faktúru s jeho IČ pre DPH.
Iši
23.07.09,05:54
SZČO bol už niekoľko krát u plynárov za týmto účelom a teraz po tejto odpovedi som zistila, že aj vyúčtovacia faktúra za tento objekt neobsahovala jeho IČO.
Môžem dostať radu, že ako je to potrebné si u nich vybaviť, pretože čiastku, ktorá sa týkala príslušného obdobia som použila na odpočet dane? Pracovníčka nič nevysvetlí, len útočí, že ako môže SZČO požadovať niečo také, čo nie je možné.:confused::eek:
Ejo
23.07.09,06:08
Ešte k téme, ktorú sme riešili včera. Nakoľko účtujem v "ohronom" účt.soft. Money, cez ID neviem dať predkontáciu, aby mi účtovalo príjem alebo výdaj, iba cez pohľadávky alebo záväzky, ako hradený doklad. Ale zaokrúhlenie nie je ani jedno ani druhé.
A keď som sa pokúšala priamo v PPD pri nahadzovaní dennej tržby spraviť ako druhú položku zaokrúhlovanie, samozrejme aj tržba spolu mi stúpla, čo nie je dobre.
Neviem si rady....
evina
23.07.09,07:38
Ešte k téme, ktorú sme riešili včera. Nakoľko účtujem v "ohronom" účt.soft. Money, cez ID neviem dať predkontáciu, aby mi účtovalo príjem alebo výdaj, iba cez pohľadávky alebo záväzky, ako hradený doklad. Ale zaokrúhlenie nie je ani jedno ani druhé.
A keď som sa pokúšala priamo v PPD pri nahadzovaní dennej tržby spraviť ako druhú položku zaokrúhlovanie, samozrejme aj tržba spolu mi stúpla, čo nie je dobre.
Neviem si rady....

Máš asi dve možnosti:
1. Nechať to tak ako to vyšlo pri dennom účtovaní aj so zaokrúhľovaním. Viem, že to niekedy pri preberaní na DÚ správkyne prepočítavajú, či to sedí, ale aj ony vedia, že tam vzniká rozdiel, takže, ak je DPH ok bude to jednoducho tak. Myslím, že tých 0,92 nestojí za ten čas, ktorý tomu venuješ....jednoducho kasa je kasa. Ja pri mesačnom účtovaní a mojím softom nemám s tým problém robiť tak ako som písala, t.j. zaokrúhlenie zvlášť...
2. Nepoznám Tvoj soft vôbec, u môjho zaraďujem základ pod kódom povedzme 121 a to čo nejde do DPH nulou, čiže je možnosť dať ten zápis raz plusom s kódom ZD a raz mínusom s tou nulou, aby sedeli tržby a DP. Čo sa týka účtovníctva pripadá mi to však dosť čudné, akurát, že to dostaneš do DP presne.
Ejo
23.07.09,08:12
Máš asi dve možnosti:
Čo sa týka účtovníctva pripadá mi to však dosť čudné, akurát, že to dostaneš do DP presne.

Toto si Evina ako myslela?
evina
23.07.09,08:15
Toto si Evina ako myslela?

No rovnaký zápis plusom a mínusom, len aby som mala správne DP :) Keďže ja v softe nemám problém zaúčtovať zaokrúhlenie spolu s tržbou, tak asi aj preto ... nemyslím z hľadiska nejakých predpisov...
Ja som raz účtovala jednu kasu, kde vznikali fakt veľké rozdiely a mala som z toho dosť nervy to dať vždy do súladu. Preto stále píšem, že už mám našťastie také, kde to sedí presne. Neviem ako to je možné, ale je to tak ...
...
Ejo
23.07.09,08:21
To Ti závidím. Ešte takú otázočku. Mám PPD z Orange, úhrada faktúr a je na ňom aj administratívny poplatok s vyčíslenou DPH. Ale nakoľko na tomto PPD nie je IČ DPH podnikateľa, túto DPH by som mu nemal uplatniť, však? A zaúčtovať ZD ako VOZD a DPH ako VNZD - DPH bez nároku na odpočet.
Dúfam, že už to dajako chápem.........
evina
23.07.09,08:35
To Ti závidím. Ešte takú otázočku. Mám PPD z Orange, úhrada faktúr a je na ňom aj administratívny poplatok s vyčíslenou DPH. Ale nakoľko na tomto PPD nie je IČ DPH podnikateľa, túto DPH by som mu nemal uplatniť, však? A zaúčtovať ZD ako VOZD a DPH ako VNZD - DPH bez nároku na odpočet.
Dúfam, že už to dajako chápem.........

Hrubo vytlačené platí
Ejo
23.07.09,08:43
Evina, veľmi pekne Ti ďakujem za ochotu a trpezlivosť. Veľmi si mi pomohla.
evina
23.07.09,08:48
Evina, veľmi pekne Ti ďakujem za ochotu a trpezlivosť. Veľmi si mi pomohla.

:)
ZEvina
23.07.09,08:51
To Ti závidím. Ešte takú otázočku. Mám PPD z Orange, úhrada faktúr a je na ňom aj administratívny poplatok s vyčíslenou DPH. Ale nakoľko na tomto PPD nie je IČ DPH podnikateľa, túto DPH by som mu nemal uplatniť, však? A zaúčtovať ZD ako VOZD a DPH ako VNZD - DPH bez nároku na odpočet.
Dúfam, že už to dajako chápem.........

a nemáš k tomu PPD faktúru, kde je aj IČ DPH aj rozpísaná DPH? Nie je to len úhrada v hotovosti tejto faktúry?
marta bodonova
23.07.09,09:35
Vedel by mi niekdo poradiť?
Včera som podala DP k DPH aj uhradila.
Dnes mi došla Fa od dodavateľa a dodanie služby je 30/06/2009.
Nahodila som ju do záväzkov a DPH , ale DPH je v 06/2009.
Ďakujem
ZEvina
23.07.09,09:44
Vedel by mi niekdo poradiť?
Včera som podala DP k DPH aj uhradila.
Dnes mi došla Fa od dodavateľa a dodanie služby je 30/06/2009.
Nahodila som ju do záväzkov a DPH , ale DPH je v 06/2009.
Ďakujem

Neviem, v čom konkrétne chceš poradiť. DPH si môžeš uplatniť v 07/2009, lebo si do podania DP nemala faktúru, alebo chceš poradiť, ako to opraviť v PC, aby si to mala v 07/09?
grammatika
23.07.09,09:46
Vedel by mi niekdo poradiť?
Včera som podala DP k DPH aj uhradila.
Dnes mi došla Fa od dodavateľa a dodanie služby je 30/06/2009.
Nahodila som ju do záväzkov a DPH , ale DPH je v 06/2009.
Ďakujem


Neviem, v akom softe pracuješ, v mojom sa dá uzavrieť dph za 06/2009 a to čo zaúčtujem potom ide už do 07/2009, aj ked dátum dodania bol 30.06.2009.

DPH môžeš odpočítať najskôr u Teba 06/2009 a najneskôr do konca roka 2009. Takže si ju môžeš uplatniť v DPH za 07/2009. Len to musíš upraviť v tom Tvojom programe.
marta bodonova
23.07.09,09:55
Pracujem v ALFE a neviem ako previesť tu DPH 06/2009 do 07/2009.
Dakujem
Lenuška
23.07.09,10:00
Pri zaevidovaní faktúry do záväzkov napíšeš zdaniteľné plnenie 1.7.2009 a nie 30.6.2009 ....inak sa to nedá...... L
Manual
23.07.09,10:02
Pracujem v ALFE a neviem ako previesť tu DPH 06/2009 do 07/2009.
Dakujem
Tak ako už písali a ten datum si skontroluj ešte pri zaevidovaní do evid. DPH aby tam bolo napr. 1.7.09 a budeš to mať v DPH za 7/09 alebo v 3Q.
Ejo
23.07.09,10:02
a nemáš k tomu PPD faktúru, kde je aj IČ DPH aj rozpísaná DPH? Nie je to len úhrada v hotovosti tejto faktúry?

Samozrejme mám faktúru, tam tiež nie je IČ DPH, ale teraz dodatočne dopíšu. Takže tam si uplatním DPH. Príjmový je úhrada faktúry, ale k tomu je aj administratívny poplatok. A neviem, či doplnia údaje aj na PPD.

Ak má PPD všetky náležitosti, môže sa uplatniť DPH, nie?!
evina
23.07.09,14:50
Samozrejme mám faktúru, tam tiež nie je IČ DPH, ale teraz dodatočne dopíšu. Takže tam si uplatním DPH. Príjmový je úhrada faktúry, ale k tomu je aj administratívny poplatok. A neviem, či doplnia údaje aj na PPD.

Ak má PPD všetky náležitosti, môže sa uplatniť DPH, nie?!

Áno, ak má všetky náležitosti podľa paragrafu 71 /ako faktúra/ môže sa DPH uplatniť.
Marianna01
23.07.09,16:39
ja som tiež na pochybách:
novo založená sro sa registrovala pre daň - platitelia DPH sú od 18.5.09. Vystavovali faktúry za služby, ktoré dodali pred registráciou (dobrovoľnou) - napr. 6.5, ale fa vystavili až 20.5.
mali, alebo nemali vyčísliť DPH?
Dav
23.07.09,16:45
ja som tiež na pochybách:
novo založená sro sa registrovala pre daň - platitelia DPH sú od 18.5.09. Vystavovali faktúry za služby, ktoré dodali pred registráciou (dobrovoľnou) - napr. 6.5, ale fa vystavili až 20.5.
mali, alebo nemali vyčísliť DPH?
Myslím si, že nemali. Platitelia sú od 18.5., a dátum zdaniteľného plnenia / deň dodania služby je pred registráciou.
http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#19
Marianna01
23.07.09,16:52
Myslím si, že nemali. Platitelia sú od 18.5., a dátum zdaniteľného plnenia / deň dodania služby je pred registráciou.
http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#19

ďakujem, Oli :)
Dula
23.07.09,19:17
Ahojte potrebujem poradiť ako postupovať:
Moji klienti sa stali od 1.5.plátci DPH, zavolali servisáka, aby im nadstavil pokladňu,bol tam spravil to, ale asi 20.5.sme náhodou zistili, že program si to nezapamatal a stale sa tlačili pásky bez udania DPH.Hned volali servisaka a on to opravil a dal im aj potvrdenie,že to bola programová chyba.Moj problem je co ja teraz mam urobit- mam si vypočitať 19% za obdobie 1-20.5.alebo kedže to nie je na paske nechať to tak bez DPH?Vopred ďakujem za odpovede
Dav
23.07.09,19:30
ďakujem, Oli :)
Ešte sa doplním - na faktúru s dátumom zdaniteľného plnenia pred registráciou nepíš IČ DPH.
Dav
23.07.09,19:38
Ahojte potrebujem poradiť ako postupovať:
Moji klienti sa stali od 1.5.plátci DPH, zavolali servisáka, aby im nadstavil pokladňu,bol tam spravil to, ale asi 20.5.sme náhodou zistili, že program si to nezapamatal a stale sa tlačili pásky bez udania DPH.Hned volali servisaka a on to opravil a dal im aj potvrdenie,že to bola programová chyba.Moj problem je co ja teraz mam urobit- mam si vypočitať 19% za obdobie 1-20.5.alebo kedže to nie je na paske nechať to tak bez DPH?Vopred ďakujem za odpovede
Predajná cena bola s DPH, alebo bez DPH?
Základ 100,- DPH 19,-, cena 119,- pre konečného spotrebiteľa.
Blokovali sa tržby 100,- , alebo 119,- ?
Ak 100,- tak by som dodanila tržby, ak 119,- vypočítala by som DPH z celkovej tržby. Potvrdenie servisného technika by som nechala originál v origináloch písomností. Urobila by som kópiu, priložila ku knihe pokladne. V knihe pokladne by som vypočítala DPH , napísala by som ju do kolónky DPH, a do Poznámky - viď záznam servisného technika zo dňa.... Povinnosť platiť DPH už bola, tak ju treba vypočítať .
Dula
23.07.09,20:19
Bol tam len obrat 119 bez rozpísania DPH.
Dula
23.07.09,20:20
ale aj tak ďakujem, prepočítam to a uplatním z toho tú DPHčku. A urobim ako radiš servisny zaznam priložim
Alena T.
17.09.09,09:22
Dobrý deň, neviem, či som svoju otázku zaradila správne... chcem sa spýtať, daňový úrad nám z nadmerného odpočtu stiahol sumu 5,25 na úhradu preddavku na dani zo závislej činnosti. ako to mám zaúčtovať??? Predpokladám, že cez interné doklady, ale akú predkontáciu použiť??? 342/.../343???????????
ďakujem pekne.
evina
17.09.09,09:23
Dobrý deň, neviem, či som svoju otázku zaradila správne... chcem sa spýtať, daňový úrad nám z nadmerného odpočtu stiahol sumu 5,25 na úhradu preddavku na dani zo závislej činnosti. ako to mám zaúčtovať??? Predpokladám, že cez interné doklady, ale akú predkontáciu použiť??? 342/.../343???????????
ďakujem pekne.

áno 342.XX//343.XX
grammatika
17.09.09,09:24
Dobrý deň, neviem, či som svoju otázku zaradila správne... chcem sa spýtať, daňový úrad nám z nadmerného odpočtu stiahol sumu 5,25 na úhradu preddavku na dani zo závislej činnosti. ako to mám zaúčtovať??? Predpokladám, že cez interné doklady, ale akú predkontáciu použiť??? 342/.../343???????????
ďakujem pekne.

na základe oznámenia z DU-cez ID 342xx(analytika preddavkov zo zč)/343xx
tak ako píšeš.
Alena T.
17.09.09,09:28
ďakujem, ste super:-)))))))))))))
adabirk
17.09.09,09:43
- ak má doklad náležitosti faktúry - § 51 ods. 1 písm. a) zákona o DPH - tak áno - čo však pochybujem.
Ejo
14.10.09,19:27
Dobrý večer. Robím DPH za posledné zdaňovacie obdobie pri zrušení registrácie DPH. Mám stav zásob, z toho 19% je daň na výstupe. Účtuje sa o tejto dani v peňažnom denníku?
ďakujem
Mária.K.
15.10.09,08:21
Dobrý večer. Robím DPH za posledné zdaňovacie obdobie pri zrušení registrácie DPH. Mám stav zásob, z toho 19% je daň na výstupe. Účtuje sa o tejto dani v peňažnom denníku?
ďakujem

Áno účtuje:

§ 19 - daňové výdavky. Daňovým výdavkom je aj ...
k) daň z pridanej hodnoty
------1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu /6/ s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode,

a § 17 ods. 3 bod 2 hovorí, že:

(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa

d) daň z pridanej hodnoty vzťahujúca sa na hmotný majetok a nehmotný majetok,

------2. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu, /6/ o ktorú upraví vstupnú cenu hmotného majetku a nehmotného majetku,
Ejo
15.10.09,08:57
Ako to zaúčtujem v peňažnom denníku? Vystavím VPD alebo interný doklad, a do ktorej kolonky v PD?
Mária.K.
15.10.09,09:37
Ako to zaúčtujem v peňažnom denníku? Vystavím VPD alebo interný doklad, a do ktorej kolonky v PD?
Vyhotovíš interný doklad a zaúčtuješ v rámci uzávierkových účtovných operácií ako daňový výdavok v druhovom členení prevádzková réžia.
Mária.K.
15.10.09,09:40
Dobrý večer. Robím DPH za posledné zdaňovacie obdobie pri zrušení registrácie DPH. Mám stav zásob, z toho 19% je daň na výstupe. Účtuje sa o tejto dani v peňažnom denníku?
ďakujem
Ale ak by sa jednalo o odpisovaný majetok, pri ktorom v dôsledku zrušenia registrácie upravíš (zvýšiš) vstupnú cenu, tak táto DPH sa dostane do daňových výdavkov prostredníctvom odpisov.
rodina1
16.10.09,06:14
Dobrý deň. Prosím Vás o usmernenie. V § 71 ods. 2 písm. a) - faktúra musí obsahovať meno a adresu sídla ............., a jeho identifikačné číslo pre daň,
Ak sme platcami DPH, musí byť pred prideleným DIČ označenie SK? Pýtam sa preto, nakoľko nám prišla fa, ktorá má uvedené IČ DPH (DIČ) bez uvedeného SK. Možno pre niekoho banalita, ale ak by som chcela požiadať dodávateľa o vystavenie opravenej faktúry so správnym IČ DPH, chcela by som si byť istá. Na kartičke z daňového úradu o pridelení identifikačného čísla pre daň je SK uvedené. Takže by to vlastne malo byť aj na faktúre.
Mária.K.
16.10.09,06:55
Dobrý deň. Prosím Vás o usmernenie. V § 71 ods. 2 písm. a) - faktúra musí obsahovať meno a adresu sídla ............., a jeho identifikačné číslo pre daň,
Ak sme platcami DPH, musí byť pred prideleným DIČ označenie SK? Pýtam sa preto, nakoľko nám prišla fa, ktorá má uvedené IČ DPH (DIČ) bez uvedeného SK. Možno pre niekoho banalita, ale ak by som chcela požiadať dodávateľa o vystavenie opravenej faktúry so správnym IČ DPH, chcela by som si byť istá. Na kartičke z daňového úradu o pridelení identifikačného čísla pre daň je SK uvedené. Takže by to vlastne malo byť aj na faktúre.

Vaše identifikačné číslo pre DPH musí mať uvedený prefix SK.
babi2
16.10.09,06:57
Dobrý deň. Prosím Vás o usmernenie. V § 71 ods. 2 písm. a) - faktúra musí obsahovať meno a adresu sídla ............., a jeho identifikačné číslo pre daň,
Ak sme platcami DPH, musí byť pred prideleným DIČ označenie SK? Pýtam sa preto, nakoľko nám prišla fa, ktorá má uvedené IČ DPH (DIČ) bez uvedeného SK. Možno pre niekoho banalita, ale ak by som chcela požiadať dodávateľa o vystavenie opravenej faktúry so správnym IČ DPH, chcela by som si byť istá. Na kartičke z daňového úradu o pridelení identifikačného čísla pre daň je SK uvedené. Takže by to vlastne malo byť aj na faktúre.
Ak je na faktúre uvedené len DIČ, to ešte neznamená že je plátcom DPH, plátca DPH má mať uvedené IČ DPH, čo je vlastne DIČ a pred ním je uvedená skratka krajiny teda u nás SK, môj názor
rodina1
16.10.09,07:00
Mária K. a babi2, ďakujem Vám. Myslela som si to, len som si to chcela overiť.
tibor1000
17.10.09,10:57
Zdravím Vás kolegovia,
mohli by ste mi prosím pomôcť - keď mám zdaniteľný príjem - u platcu DPH,za prenájom ktorý je oslobodený od DPH,
do daň.priznania DPH ho uvádzam do riadku 13,a už nikde inde?
Ďakujem
tibor1000
18.10.09,14:19
Zdravím Vás kolegovia,
mohli by ste mi prosím pomôcť - keď mám zdaniteľný príjem - u platcu DPH,za prenájom ktorý je oslobodený od DPH,
do daň.priznania DPH ho uvádzam do riadku 13,a už nikde inde?
Ďakujem

posúvam
Muška
18.10.09,14:29
Zdravím Vás kolegovia,
mohli by ste mi prosím pomôcť - keď mám zdaniteľný príjem - u platcu DPH,za prenájom ktorý je oslobodený od DPH,
do daň.priznania DPH ho uvádzam do riadku 13,a už nikde inde?
Ďakujem
Musela som to niekoľkokrát prečítať , asi zle naformulované , ale zhrniem:

Platiteľ DPH prenajíma bez DPH.
Tento príjem uvedie v riadku 13 v tlačive Priznanie k DPH.

Predpokladám, že si platiteľ splnil povinnosť a požiadal o odsúhlasenie koeficientu DU a tento koeficient aj používa :)
Muška
18.10.09,14:32
...a musí bez DPH???
od 1.4.je zmena v DPH-nájom:
klikni:
http://www.porada.sk/1060604-post27.html
adabirk
18.10.09,14:34
áno, prenájom oslobodený od DPH patrí do riadku 13 DP DPH.
tibor1000
18.10.09,17:47
Ďakujem Vám všetkým za odpoveď.
áno,koeficient sme oznámili na Daň.úrade,už v apríli, správca dane nám ho ale nepotvrdil.. (no neviem či to potvrdzujú,alebo si to iba založia k firme k spisom o DPH..)

Môže odberateľovi fakturovať s DPH,ale tým by sa pre neho prenájom predražil,a dohodli sa na fakturovani bez DPH,takže tak..
:)
Ejo
18.02.10,12:26
DPH - daňová povinnosť a DPH - nadmerný odpočet dávam ako V a P - neovplyv. ZD, ale do stĺpca DPH? Tam kde sa zaúčtujú v PD dph z faktúr a dph z tržieb?
Alebo ako iný nezdaniteľný príjem a výdaj?