jales
08.07.09,13:41
Môžem predĺžiť pracovnú zmluvu pracovníčke, ktorá už u nás pracuje 3 roky tak, že v zmluve uvediem, že ide o pracovný pomer na dobu určitú - počas čerpania materskej dovolenky (uvediem počas koho MD) a ešte tam doplním, že najdlhšie do 31.12.2009.
Ak by pracovníčka 1.1.2010 nenastúpila po MD a ostala doma dlhšie, budem môcť tej, ktorá ju zastupuje ešte znova predĺžiť pracovnú zmluvu aj uvedením konkrétneho dátumu na konci?
VERONIKA6
08.07.09,11:44
Môžeš predĺžiť pracovný pomer - dôvod zastupovanie počas materskej dovolenky, pozri § 48 od 4.
jales
08.07.09,11:58
To, že môžem počas MD predĺžiť aj nad 3 roky som si naštudovala, len neviem, či tam ešte za tým môžem uviesť aj ten konkrétny dátum. Teraz v čase krízy sú objednávky nižšie a bojíme sa toho, že budeme mať na danú funkciu 2 pracovníčky a robotu žiadnu.
mzdarka renca
08.07.09,12:02
Len doplním, nie MD, ale Rodičovskej dovolenky, bez uvedenia konkrétneho dátumu, nakoľko sa môže stať, že zamestnankiňa na RD môže byť na RD aj do 6 rokov veku dieťaťa. T.z., že ak tam bude uvedené, že do ukončenia RD pôvodnej zamestnankyne, tak tej druhej sa skončí PP dňom pred nástupom pôvodnej zam.
lienka26
12.01.10,06:26
Nedá mi to nereagovať, nie je mi veľmi jasné, prečo ked uzatvnáram dohodu o zmene pracovných podmienok na dobu určitú - na zastupovanie počas RD, prečo tam neuvediem dátum? Keď sa zamestnankyňa vráti z rodičovskej dovolenky, keď si zmyslí, zastupujúca musí odísť? Veď ona potom nie je žiadnym spôsobom chránená, nevie ani presný dátum, musí jednoducho odísť zo dňa na deň...
Chobot
12.01.10,10:09
Nedá mi to nereagovať, nie je mi veľmi jasné, prečo ked uzatvnáram dohodu o zmene pracovných podmienok na dobu určitú - na zastupovanie počas RD, prečo tam neuvediem dátum? Keď sa zamestnankyňa vráti z rodičovskej dovolenky, keď si zmyslí, zastupujúca musí odísť? Veď ona potom nie je žiadnym spôsobom chránená, nevie ani presný dátum, musí jednoducho odísť zo dňa na deň...

Áno, presne tak. Ale veď s tým nastupuje do práce, že je tam len na zastupovanie tej, čo je na RD. Ak s tým nesúhlasí, nemusí brať tú prácu. Dátum tam nemôžeš uviesť, lebo nevieš, kedy sa tá z RD vráti. Ona nemusí byť na RD celé 3 roky, je jej právo vrátiť sa do práce kedykoľvek. Zo slušnosti by ale mala oznámiť zamestnávateľovi svoj zámer nejaký primeraný čas dopredu.

Často sa stáva, že aj po návrate tej zastupovanej si zamestnávateľ ponechá aj tú zastupujúcu, alebo ak je s ňou veľmi spokojný, tak pri návrate prepustí tú zastupovanú.