gerda
08.07.09,14:03
Prosím o diskusiu, myslíte si, že to prejde, vraj chcú rušiť školské kluby detí,( družiny,čo budeme robiť, je to možné? Ekonomická kríza je už aj medzi deťmi, dovolíme, to?
willma
08.07.09,12:32
odkiaľ to máš?
gabikao
08.07.09,12:40
neviem ako na ZS, ale u nas minuly rok dodychal skolsky klub deti pri 8rocnom gymnaziu :-(
napriek tomu, ze on bol velky zaujem, mali tam vyborne vychovavatelky, kraj uz na jeho prevadzku peniaze nenasiel
jaros5
08.07.09,14:45
Prosím o diskusiu, myslíte si, že to prejde, vraj chcú rušiť školské kluby detí,( družiny,čo budeme robiť, je to možné? Ekonomická kríza je už aj medzi deťmi, dovolíme, to?
Kde si získala túto informáciu ????:eek:
Je síce pravdou, že mestské a obecné kasy sú naplnené ani nie do polovice a materské školy, školské kluby, centrá voľného času, ZUŠ, a školské jedálne sú originálne kompetencie a zriaďovateľ ich rozpočet vykrýva z podielových daní, takže situácia je skutočne vážna; Ale o tom, že by sa mali rušiť plošne som fakt nepočul.
A kto by ich rušil ?
A kde by to malo prejsť ?? Každý jeden ŠKD je v zriaďovateľskej kompetencii toho ktorého mesta.
Myslíš že by sa tak dohodli na ZMOS ?
gerda
09.07.09,03:57
Nie na ZMOS o tom neviem, ale vraj je to tak zle s peniazmi na mestach, že tie podmienky ktore si dali, budu likvidačne,tešia ma tieto reakcie, dufam, že je to len poplach,ˇplaný,ďakujem
31Jankal
09.07.09,04:21
Pridávam sa k téme. To si radšej aj viac doplatíme za družinu len nech sa to udrží. Už cez prázdniny je problém s prváčikmi.
lienka06
09.07.09,20:37
Ahoj, čítam diskusiu...rušiť ŠKD? A to som bola včera na školení ohľadom Výchovno- vzdelávacieho programu pre školské kluby..má byť veľa vecí po novom a celé prázdniny môžem na tom všetkom pracovať....no a zrušiť? To by ma nahnevalo
gerda
13.07.09,06:05
Na skoleni som bola aj ja, je to asi na zriadovateloch,pisem bez diakritiky, prepac, ale blbne mi pocitac,nastolili take setrenie, ze to bude likvidacne, uvidime co urobi riaditel
lienka06
13.07.09,13:05
Ahoj a ako Ti ide tvorba nových plánov?? Je toho dosť veľa niečo už mám,ale ešte mi ostávajú tabuľky TOV na celý rok a toho sa obávam najviac...pekný deň
gerda
13.07.09,17:46
Som rada , že si môžeme o tom pohovoriť, ja toho ešte moc nemám, máme nové vedenie, tak to budeme robiť spolu.A Ty to robíš sama? Ja si myslim, že to nakoniec aj tak ostane len na mňa.Mam z toho strach. Nás je sedem.Tak niekedy sa zase ozvi, pekný deň,alebo večer,ahoj
esterka3
01.08.09,16:01
Ahojte, čítam vas, lebo sa ma tento problém tiež týka. Kde ste boli, prosím, na tom školení? Prišla vám pozvánka alebo ste si to našli samy. Ja som nebola o ničom informovaná. A čo sa týka nových plánov - budú musieť už byť od nového škol. roka? Moja riaditeľka mi nič nenaznačila, ani sme sa ešte poriadne na túto tému nebavili a to stále rieši novú škol. reformu. Ďakujem
tinka1751
01.08.09,16:19
vraj nieto peniaze? no to je uz fakt sila, politici maju miliony a pre vychovavatelov sa nenajde zo 15 000 korun? To by bola riadna hlupost
mimaBe
05.08.09,12:43
Pokiaľ ja viem, ŠK majú byť rušené postupne a vych. majú nahradiť učitelia, pretože ich pracovný čas je do pol štvrtej, zvyšný čas sa má pokryť nahradným voľnom učiteľov, ktorí majú službu alebo krúžkami. Hovorilo sa o tom už niekoľkokrát, ale zatiaľ iba hovorilo...
jaros5
05.08.09,13:02
Pokiaľ ja viem, ŠK majú byť rušené postupne a vych. majú nahradiť učitelia, pretože ich pracovný čas je do pol štvrtej, zvyšný čas sa má pokryť nahradným voľnom učiteľov, ktorí majú službu alebo krúžkami. Hovorilo sa o tom už niekoľkokrát, ale zatiaľ iba hovorilo...

A túto informáciu máš odkiaľ prosím ťa ?
mimotemyToto JPP ma fakt hnevá, porada by mala byť o pomoci a radách a nie pokec o tom čo jedna pani povedala.
judita1971
06.08.09,06:16
na svete je nová vyhláška č. 306/2009 Z.z.o školskom klube detí, školskom stredisku záujmovej činnosti, centre voľného času, ........ Vyhláška je platná od 1.9.2009. Myslím si, že sa bude robiť racionalizácia školských klubov. Doba si to bude vyžadovať. Každý zriaďovateľ ak má školské kluby bude prehodnocovať priority obce. Nie stále to bude tak, aby nám to vyhovovalo. mimotemy V našom okresnom meste sa má zatvoriť krytá plaváreň a zimný štadión. Vraj mesto na to nemá. Kam deti budú chodiť neviem. Lebo ostanú pootvárané už len krčmy.... A potom sa čudujme a krúťme hlavami nad tou dnešnou mládežou....
jaros5
06.08.09,06:26
na svete je nová vyhláška č. 306/2009 Z.z.o školskom klube detí, školskom stredisku záujmovej činnosti, centre voľného času, ........ Vyhláška je platná od 1.9.2009. Myslím si, že sa bude robiť racionalizácia školských klubov. Doba si to bude vyžadovať. Každý zriaďovateľ ak má školské kluby bude prehodnocovať priority obce. Nie stále to bude tak, aby nám to vyhovovalo. mimotemy V našom okresnom meste sa má zatvoriť krytá plaváreň a zimný štadión. Vraj mesto na to nemá. Kam deti budú chodiť neviem. Lebo ostanú pootvárané už len krčmy.... A potom sa čudujme a krúťme hlavami nad tou dnešnou mládežou....

Vďaka za odkaz na novú vyhlášku - pomohlo;);
judita1971
06.08.09,06:59
mimotemy čo však bude zaujímať pedagógov viac, že máme tu zákon č. 317/2009 o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch ...
mia0
12.08.09,06:28
Rušiť školské kluby? Ja to u nás vidím tak,že asi budeme skôr otvárať viac oddelení, máme tak veľa detí. Veď kam by ich tí rodičia dali?
Sabadka
12.08.09,11:12
mimotemy čo však bude zaujímať pedagógov viac, že máme tu zákon č. 317/2009 o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch ...

Aj vééééľmi zaujímavý, ja čakám na vyhlášku alebo vykonávací predpis. November bude zaujímavý;)
Violet2000
04.09.09,17:41
dobry vecer, mam moznost zamestnat sa v skolskom klube a tak by som sa Vas chcela spytat, co vsetko mozem, mam respektive tam musim robita co uz nie... jedna sa o 15 - 17 hodin tyzdenne a tak by som sa chcela spytat, ci to nie je malo, alebo naopak vela, kolko sa v skolskych kluboch robi a aku mzdu by som mala dostavat. dakujem.
Lilu1
21.09.09,12:43
Dobrý deň,
ja mám veru tých otázok viac. Bola som na školení v Nitre a lektorka nám povedala, že vychovávateľky treba s platnosťou od 1.11.2009 preradiť z 9. platovej triedy do 8. platovej triedy a odpočítané roky im treba vrátiť. V zákone č. 317/2009 v § 61 odsek 2 sa zas píše, že pedagogickému zamestnancovi, ktorému zamestnávateľ podľa doterajších predpisov zachoval výnimku z plnenia kvalifikačného predpokladu vzdelania, zostáva táto výnimka zachovaná po celý čas vykonávania prac. činnosti s rovnakým alebo obdobným charakterom, aký má pracovná činnosť, na ktorej vykonávanie bola výnimka udelená.
Tak teraz ako to vlastne je - bude?
Ďalej ma zaujíma, či vedúca ŠKD musí mať vysokoškolské vzdelanie II. stupňa v zmysle zákona č. 317/2009? Pozri vyhlášku MŠ SR o kvalifikačných predpokladoch pedag. zamestnancov a odborných zamestnancov časť XXI. Vedúci pedagogickí zamestnanci.
Sabadka
22.09.09,04:33
Dobrý deň,
ja mám veru tých otázok viac. Bola som na školení v Nitre a lektorka nám povedala, že vychovávateľky treba s platnosťou od 1.11.2009 preradiť z 9. platovej triedy do 8. platovej triedy a odpočítané roky im treba vrátiť. V zákone č. 317/2009 v § 61 odsek 2 sa zas píše, že pedagogickému zamestnancovi, ktorému zamestnávateľ podľa doterajších predpisov zachoval výnimku z plnenia kvalifikačného predpokladu vzdelania, zostáva táto výnimka zachovaná po celý čas vykonávania prac. činnosti s rovnakým alebo obdobným charakterom, aký má pracovná činnosť, na ktorej vykonávanie bola výnimka udelená.
Tak teraz ako to vlastne je - bude?
Ďalej ma zaujíma, či vedúca ŠKD musí mať vysokoškolské vzdelanie II. stupňa v zmysle zákona č. 317/2009? Pozri vyhlášku MŠ SR o kvalifikačných predpokladoch pedag. zamestnancov a odborných zamestnancov časť XXI. Vedúci pedagogickí zamestnanci.

Čo bude a ako to bude sa dozvieme až vyjdú k zákonu 317/2009 vykonávacie predpisy alebo nejaké vyhlášky, pretože od 01.11.2009 zákon č. 317/2009 ruší vyhlášku č. 41/1996 o odbornej pedagogickej spôsobilosti.
Lilu1
22.09.09,06:55
Čo bude a ako to bude sa dozvieme až vyjdú k zákonu 317/2009 vykonávacie predpisy alebo nejaké vyhlášky, pretože od 01.11.2009 zákon č. 317/2009 ruší vyhlášku č. 41/1996 o odbornej pedagogickej spôsobilosti.
Viem že sa ruší vyhláška 41/1996 o odbornej pedagogickej spôsobilosti ale už je v pripomienkovom konaní vyhláška MŠ SR o kvalifikačných predpokladoch pedag. zamestnancov a odborných zamestnancov. Pozri:
http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=4354
renatamnch
23.09.09,09:43
Dobrý deň,
ja mám veru tých otázok viac. Bola som na školení v Nitre a lektorka nám povedala, že vychovávateľky treba s platnosťou od 1.11.2009 preradiť z 9. platovej triedy do 8. platovej triedy a odpočítané roky im treba vrátiť. V zákone č. 317/2009 v § 61 odsek 2 sa zas píše, že pedagogickému zamestnancovi, ktorému zamestnávateľ podľa doterajších predpisov zachoval výnimku z plnenia kvalifikačného predpokladu vzdelania, zostáva táto výnimka zachovaná po celý čas vykonávania prac. činnosti s rovnakým alebo obdobným charakterom, aký má pracovná činnosť, na ktorej vykonávanie bola výnimka udelená.
Tak teraz ako to vlastne je - bude?
Ďalej ma zaujíma, či vedúca ŠKD musí mať vysokoškolské vzdelanie II. stupňa v zmysle zákona č. 317/2009? Pozri vyhlášku MŠ SR o kvalifikačných predpokladoch pedag. zamestnancov a odborných zamestnancov časť XXI. Vedúci pedagogickí zamestnanci.
Chcem aj ja nadviazať na túto otázku. Tiež som bola na školení a po vypočutí si Ing. Belešovej sa mi ukázalo niekoľko problémov, ktoré budeme musieť s riaditeľkou od 1.11.2009 riešiť. S jedným si ale lámem hlavu a som zvedavá na Vaše názory.
Máme zamestnanú učiteľku, ktorú moja predchodkyňa zaradila do 10 triedy, lebo má ukončenú ekonomiku živočíšnej výroby v Nitre a DPŠ - u nás vyučuje prírodopis a pestovateľské práce. Na seminári som sa dozvedela, že musí mať štátnu skúšku z predmetu aspoň príbuzného tomu, ktorý vyučuje+DPŠ a učiť ten predmet min. 1/2 vyuč. hodín z celého vyučovacieho úväzku. Neviem, či od 1.11.2009 ju budem môcť nechať v desine, lebo podľa mňa bude nekvalifikovaná a pradpokladám, že pôjde o triedu nižšie, no neviem čo s platom. Týka sa to aj jej, že ostáva na tej istej sume, len s triedou pôjde nižšie? Ak by si urobila nejakú doplňujúcu kvalifikáciu do r. 2013 bola by zaradená ako s 1 atestáciou, ale čo s ňou dovtedy?
julia2
01.10.09,15:33
Ja som len zvedavá, čo je na tom pravdy, že majú ísť vychošky opäť z 9.triedy do 8.plat. triedy. Ale v 317/2009 som sa dočítala, že výnimka udelená zo vzdania by mala zostať. Ale ako to bude s odpočtom rokov??Budú zasa tri roky???
Sú niekde nové katalógy prac. činností??
Lelinka59
05.10.09,19:40
potrebovala by som radu, aké možnosti má ved.pracovník ,ktorého zamestnanec je už 2 roky neustále práceneschopný /zo šk.roka odrobí asi 2 mesiace/,potom zasa ide na PN. Keď sa po takmer 2 rokoch vráti do práce prinesie doklad o absolvovaní bakalárskeho štúdia v inom odbore ako pracuje a požaduje od nadriadeného 2 dni v týždni uvoľnenie na dokončenie štúdia. Berie ako samozrejmosť čerpanie dovolenky počas šk.roka.Čo môžem ako jeho priamy nadriadený urobiť. Tvrdí, že študoval individuálne prostr. internetu. Je takéto niečovôbec možné?
Lelinka59
06.10.09,19:49
to je ťažká otázka, na ktorú asi nevieme zatiaľ odpoved. Pracujem v ŠK už 20 rokov, ale to čo sa s nami deje teraz je za hrozným. Je nás 6.odd. a iba ja ako vedúca mám celý úväzok. Ostatné kolegyne majú iba čiastočné. Kedysi sme si doplnali uväzky výukou na I. či II. stupni, teraz nikto.Naopak učitelia nám berú zo ŠKD počas činností deti na záujm. krúžky, ktoré majú platené a veľmi dobre. Takže asi spejeme k tomu čo vravíš a to je likvidácia. Ale ako to zvládnu potom učitelia to by ma zaujímalo, a kedy sa budú plne venovať výuke ktorú študovali? Je to asi zamotaný kruh a zúfalstvo celého nášho systému v školstve.
julia2
08.10.09,05:55
Pracujem ako vychoška už 23 rokov a čo sa začalo teraz s nami robiť, to nemá obdobu...Učitelia si pekne zarábajú.,, berú nám deti z klubu na krúžky,,,a v našich oddeleniach je prázdno.Berú nám hodiny, skracujú úväzky a pod...Dokonca chodia s deťmi i na obedy a obsluhujú ich tam..Berú nám robotu.Čo bude s klubmi???Zachvíľu sa učiteľky nasťahujú aj tam a my pôjdeme asi po žobraní...Mali by im zdvihnúť úväzky a bolo by po problémoch , veď ako to všetko stíhajú????? Je to len honba za eurom......
Lilu1
14.10.09,14:19
Vážení oznamujem Vám, že som sa telefonicky skontaktovala s KŠÚ nemenovaného mesta a dostala som informáciu čo sa týka § 61 odsek 2 zákona 317/2009 kde sa dočítate, že pedagogickému zamestnancovi, ktorému zamestnávateľ podľa doterajších predpisov zachoval výnimku z plnenia kvalifikačného predpokladu vzdelania, zostáva táto výnimka zachovaná po celý čas vykonávania prac. činnosti s rovnakým alebo obdobným charakterom, aký má pracovná činnosť, na ktorej vykonávanie bola výnimka udelená - že tento odsek v zákone nemá čo hľadať, že sa tam dostal omylom. Hlavná vec, že to vláda schválila. No nie? Vydá sa buď pokyn alebo usmernenie k tomuto odseku, pretože to vyzerá tak, že vychovávateľky pôjdu späť do 8.platovej triedy a vráti sa im odpočítaných 5 rokov praxe.
jaros5
14.10.09,16:48
Prosím o diskusiu, myslíte si, že to prejde, vraj chcú rušiť školské kluby detí,( družiny,čo budeme robiť, je to možné? Ekonomická kríza je už aj medzi deťmi, dovolíme, to?

to je ťažká otázka, na ktorú asi nevieme zatiaľ odpoved. Pracujem v ŠK už 20 rokov, ale to čo sa s nami deje teraz je za hrozným. Je nás 6.odd. a iba ja ako vedúca mám celý úväzok. Ostatné kolegyne majú iba čiastočné. Kedysi sme si doplnali uväzky výukou na I. či II. stupni, teraz nikto.Naopak učitelia nám berú zo ŠKD počas činností deti na záujm. krúžky, ktoré majú platené a veľmi dobre. Takže asi spejeme k tomu čo vravíš a to je likvidácia. Ale ako to zvládnu potom učitelia to by ma zaujímalo, a kedy sa budú plne venovať výuke ktorú študovali? Je to asi zamotaný kruh a zúfalstvo celého nášho systému v školstve.

Pracujem ako vychoška už 23 rokov a čo sa začalo teraz s nami robiť, to nemá obdobu...Učitelia si pekne zarábajú.,, berú nám deti z klubu na krúžky,,,a v našich oddeleniach je prázdno.Berú nám hodiny, skracujú úväzky a pod...Dokonca chodia s deťmi i na obedy a obsluhujú ich tam..Berú nám robotu.Čo bude s klubmi???Zachvíľu sa učiteľky nasťahujú aj tam a my pôjdeme asi po žobraní...Mali by im zdvihnúť úväzky a bolo by po problémoch , veď ako to všetko stíhajú????? Je to len honba za eurom......


1.Hľadáte vinníkov na nesprávnom mieste;
2.Jednoducho je iná doba ako pred 20-30 rokmi a vy sa buď prispôsobíte, alebo ...
3.Konkurenciou pre školské kluby nie sú len učitelia ktorí vedú v popoludňajších hodinách záujmové útvary = krúžky, ale aj centrá voľného času, ZUŠ-ky a taktiež športové kluby a veľkým konkurentom pre ŠKD je aj ulica, kde sa deti cítia slobodné a nespútavajú ich tam samé zákazy, príkazy pravidlá, nezaujímavá činnosť veľmi podobná tej školskej a veľakrát aj v tých istých priestoroch;
4.Nájsť vinníka je to najjednoduchšie (podarilo sa to aj vám, aj mne:D), ale urobiť správny krok, správnym smerom je už oveľa náročnejšia vec;
Lelinka59
14.10.09,18:20
Myslím si, že nikto z nás nehľadá vinníka. Chceme sa plne venovať svojej práci a byť za ňu aj adekvátne ohodnotené. Vždy som si vážila prácu iných, a taktiež viem, že pozícia vychovávateľa na ZŠ je veľmi zaznávaná, vždy bola a to čo sa deje teraz nemá obdobu. Doteraz sme boli dobré na zastupovanie, lepenie toho čo iní nechceli. Novými zákonmi spejeme k likvidácii, je mi to jasné. Len mi je smutno, že po toľkých rokoch poctivej práce sa to deje špinavým spôsobom, byrokratickou vojnou, nezmyselnou honbou za kreditmi. Len by ma zaujímalo, kedy prídu na rad deti, o ktoré nám má ísť v prvom rade. Alebo azda si táto spoločnosť myslí, že naháňaním kreditov budeme mať kvalitnejších učiteľov........ ha ha ha... a tá vaša spomínaná ulica ešte nikdy nikoho nevychovala.Ak je toto tá spomínaná reforma tak potom nechcem mať s ňou nič spoločné, budem radšej nezamestnaná a budem si vychovávať svoje vnúčatá, aby ich nevychovávala ulica. A hádam do dôchodku ešte tých 10 rokov prežijem dôstojne a nebudem musieť denne bojovať s hlúposťou a aroganciou ako detí, tak rodičov a celej tejto reformnej spoločnosti. Je mi z toho všetkého nanič.
jaros5
15.10.09,08:47
Myslím si, že nikto z nás nehľadá vinníka. Chceme sa plne venovať svojej práci a byť za ňu aj adekvátne ohodnotené. Vždy som si vážila prácu iných, a taktiež viem, že pozícia vychovávateľa na ZŠ je veľmi zaznávaná, vždy bola a to čo sa deje teraz nemá obdobu. Doteraz sme boli dobré na zastupovanie, lepenie toho čo iní nechceli. Novými zákonmi spejeme k likvidácii, je mi to jasné. Len mi je smutno, že po toľkých rokoch poctivej práce sa to deje špinavým spôsobom, byrokratickou vojnou, nezmyselnou honbou za kreditmi. Len by ma zaujímalo, kedy prídu na rad deti, o ktoré nám má ísť v prvom rade. Alebo azda si táto spoločnosť myslí, že naháňaním kreditov budeme mať kvalitnejších učiteľov........ ha ha ha... a tá vaša spomínaná ulica ešte nikdy nikoho nevychovala.Ak je toto tá spomínaná reforma tak potom nechcem mať s ňou nič spoločné, budem radšej nezamestnaná a budem si vychovávať svoje vnúčatá, aby ich nevychovávala ulica. A hádam do dôchodku ešte tých 10 rokov prežijem dôstojne a nebudem musieť denne bojovať s hlúposťou a aroganciou ako detí, tak rodičov a celej tejto reformnej spoločnosti. Je mi z toho všetkého nanič.

Vaše slová sú veľavravné a urážajú všetkých zainteresovaných.
Ľudia s podobnými názormi a postojmi to určite majú veľmi ťažké pri práci s deťmi, rodičmi ... treba pouvažovať o zmene zamestnania;

Vrátim sa však k téme;

O bytí či nebytí ŠKD rozhodnú v konečnom dôsledku deti a ich rodičia, ktorí si vyberú kde zapíšu, alebo nezapíšu svoju ratolesť ( krúžok v škole, ŠKD, CVČ, športový klub, ....alebo k starým rodičom).
A verte, že sa budú rozhodovať hlavne podľa kvality poskytovaných služieb;
Bolo by už načase, aby sa všetky vzdelávacie inštitúcie (hlavne pedag. pracovníci) konečne začali pozerať na dieťa a ich rodiča ako na klienta;
Tí ktorí tak učinili, sú minimálne o krok vpred pred tými, čo čakajú, že niekto od ministerského stola vyrieši ich existenčný problém.
Sabadka
15.10.09,09:18
Vážení oznamujem Vám, že som sa telefonicky skontaktovala s KŠÚ nemenovaného mesta a dostala som informáciu čo sa týka § 61 odsek 2 zákona 317/2009 kde sa dočítate, že pedagogickému zamestnancovi, ktorému zamestnávateľ podľa doterajších predpisov zachoval výnimku z plnenia kvalifikačného predpokladu vzdelania, zostáva táto výnimka zachovaná po celý čas vykonávania prac. činnosti s rovnakým alebo obdobným charakterom, aký má pracovná činnosť, na ktorej vykonávanie bola výnimka udelená - že tento odsek v zákone nemá čo hľadať, že sa tam dostal omylom. Hlavná vec, že to vláda schválila. No nie? Vydá sa buď pokyn alebo usmernenie k tomuto odseku, pretože to vyzerá tak, že vychovávateľky pôjdu späť do 8.platovej triedy a vráti sa im odpočítaných 5 rokov praxe.

Nerobte paniku, aj keď budú zaradené vychovávateľky do 8. platovej triedy, plat sa im musí vyrovnávať do výšky súčasného platu. Takže finančne škodné na tom nebudú.
Lilu1
15.10.09,12:30
Nerobte paniku, aj keď budú zaradené vychovávateľky do 8. platovej triedy, plat sa im musí vyrovnávať do výšky súčasného platu. Takže finančne škodné na tom nebudú.
Nejde o paniku, ani o to že by na tom vychovávateľky tratili. Ide o to, že pravá ruka nevie čo robí ľavá.
Sabadka
16.10.09,04:30
Nejde o paniku, ani o to že by na tom vychovávateľky tratili. Ide o to, že pravá ruka nevie čo robí ľavá.

To platí už dávno, a žiaľ neostáva nám nič iné len sa prispôsobiť, nikto z nás to nezmení. :mee:
eby
19.10.09,08:02
Pridám moju skúsenosť, bola som na 2 školeniach ja a na iných 2 naša riaditeľka, ja som počula Mgr. Tamášovú a p. Holíkovú, ktoré podali výklad zákona rovnako a to, že vychošky a materáčky mali k 1.4.2002 výnimku nie zo zaradenia, ale zo vzdelania, to sú 2 rozdielne pojmy. Ak sme ju teda k 1.4.2002 považovali za VŠ vzdelanú, výnimka je zachovaná, nemôžeme ju teraz považovať za SŠ vzdelanú, znamená to, že musí byť zaradená v 9. Riaditeľka bola na p. Belešovej a na školení KŠÚ, prišla s tým, že majú byť zaradené v 8. tr. Všetci prednášatelia boli v skupine, ktorá tvorila zákon. Takže ??????????? Paráda,čo ?
susann2
19.10.09,08:32
Takže treba počkať, až všetky potrebné zákony a nariadenia budú vyjdené, vraj by to tam malo zrozumitelne uvedené. Ja som tiež bola na školení, kde školitelka prednášala, že všetky výnimky sú zo vzdelania a triedy im zostanú zachované. Ale to všetko bolo ešte len v pripomienkovaní.
Lelinka59
19.10.09,17:06
Chcela som si vyliať iba svoj žiaľ nad neutešenou situáciou v ŠKD, pracujem už dosť dlho s deťmi vážený pán a nikdy som nemala problém tak s deťmi ako rodičmi, iba som konštatovala neutešenú situáciu, zmeny ktoré k ničomu nevedú. Neviem či poznáte nový vých. program- vraj nový - nič nové iba názvy a väčšia byrokracia. A vychovávateľky mlčia , lebo sa boja o svoje miesta. Ved nám zo ŠKD ľudia utekajú, kto pojde robiť na čiastočný úväzok, za almužnu? Je toho veľmi veľa čo by bolo naprávať, ale zmenami názvov sa to nenapraví.
Od 1.11. ideme všetky , čo sme mali výnimku o triedu nižšie.
Sabadka
20.10.09,05:02
Od 1.11. ideme všetky , čo sme mali výnimku o triedu nižšie.

Ale ak si pozriete platovú tabuľku tak finančne neprídete o nič, pretože tá trieda nižšia sa cca rovná tej triede v ktorej ste teraz, ak by tam aj bol nejaký rozdiel, tak sa vám plat musí vyrovnávať, nemôžete mať podľa nového zaradenia plat nižší než ste mali pred 01.11.2009.
Lelinka59
20.10.09,16:29
Vraj áno, máte pravdu. Môžete mi poradiť, kto bude teraz uvádzať do praxe začínajúce vychovávateľky, keď vraj uvádzajúci vychovávateľ musí mať 1. atestačnú skúšku?
Sabadka
20.10.09,16:32
Vraj áno, máte pravdu. Môžete mi poradiť, kto bude teraz uvádzať do praxe začínajúce vychovávateľky, keď vraj uvádzajúci vychovávateľ musí mať 1. atestačnú skúšku?

Skúste si vyhľadať zákon 317/2009 a tam máte presne popísané kto, s akým vzdelaním a čo môže vykonávať. radšej raz prečítať a presvedčiť sa na vlastné oči ako 2 x počuť polopravdy.
gerda
20.10.09,19:57
no ano,ale tento zákon som už mala toľko krát vysvetlený, a stále inak, ako keby som nevedela čítať, preto sú paragrafy krivé, aby tí skromní zostali ticho, čo ak tomu nerozumejú?!...
Budeme študovať, dobre, ale možno kým doštudujeme - veď uvidíme , 30 rokov praxe nie je dosť dobré štúdium, čo poviete?
Lelinka59
21.10.09,18:48
Plne s vami súhlasím, mám 21 rokov praxe, čosi už za sebou , nebránim sa vzdelávaniu, ale uráža ma keď sa toto s nami deje. Veď všetky kočky čo mi chodia do ŠKD nevedia zo školy takmer nič, prax je úplne iná.A utekajú za lepším a platovo výhodnejším. Ale zasa mám aj večnú študentku v tíme, len robiť sa jej nikdy nechcelo, vždy bola buď na PN alebo niekde študovala, len v práci sa to neodzrkadlilo.
susann2
22.10.09,09:50
Vážení oznamujem Vám, že som sa telefonicky skontaktovala s KŠÚ nemenovaného mesta a dostala som informáciu čo sa týka § 61 odsek 2 zákona 317/2009 kde sa dočítate, že pedagogickému zamestnancovi, ktorému zamestnávateľ podľa doterajších predpisov zachoval výnimku z plnenia kvalifikačného predpokladu vzdelania, zostáva táto výnimka zachovaná po celý čas vykonávania prac. činnosti s rovnakým alebo obdobným charakterom, aký má pracovná činnosť, na ktorej vykonávanie bola výnimka udelená - že tento odsek v zákone nemá čo hľadať, že sa tam dostal omylom. Hlavná vec, že to vláda schválila. No nie? Vydá sa buď pokyn alebo usmernenie k tomuto odseku, pretože to vyzerá tak, že vychovávateľky pôjdu späť do 8.platovej triedy a vráti sa im odpočítaných 5 rokov praxe.
Aj v nemenovanom meste by mohli vedieť, že keď sa niečo dostalo omylom do zákona, opraviť to môžu len novelou zákona.
jamNicka
28.10.09,14:50
Prečítala som si všetky príspevky v tejto téme, je naozaj neskutočné to, čo sa robí s vychovávateľmi- ako si nás pinkajú, ako nám znižujú úväzky počítaním každej minúty, ale nenašla som príspevok, kde by sa hovorilo o tom, že ak má vychovávateľka znížený úväzok napr. na 80 %, ako je to s dovolenkou. Ja som pracovala vlani na 85 % a dovolenka mi nebola krátená, teraz som na 94 a dovolenku mám krátenú, poradí mi niekto, ako to má byť správne? Vopred ďakujem
judita1971
28.10.09,15:14
Prečítala som si všetky príspevky v tejto téme, je naozaj neskutočné to, čo sa robí s vychovávateľmi- ako si nás pinkajú, ako nám znižujú úväzky počítaním každej minúty, ale nenašla som príspevok, kde by sa hovorilo o tom, že ak má vychovávateľka znížený úväzok napr. na 80 %, ako je to s dovolenkou. Ja som pracovala vlani na 85 % a dovolenka mi nebola krátená, teraz som na 94 a dovolenku mám krátenú, poradí mi niekto, ako to má byť správne? Vopred ďakujem

zrejme máš rovnomerne rozvrhnutý pracovný čas - t.j. že každý deň robíš ten istý počet hodín. - nárok máš na 45 dní v kalendárnom roku. Čiže na výplatnej páske - nárok na dovolenku máš mať 45 dní- žiadne úväzkové prepočítavanie 45*0,94 . Napr. robíš 7 hodín denne - čiže v deň keď čerpáš dovolenku - máš vypísané 1 deň dovolenky - náhrada mzdy za dovolenku ti ide za 7 hodín. Ten, kto robí napr. 8 hodín denne dostane náhradu za 8 hodín. Dúfam, že si mi porozumela, ak nie kľudne sa opýtaj.
jamNicka
28.10.09,15:27
ďakujem, áno ja tomu rozumiem, aj na výplatnej páske mám napísanú alikvotnú časť za 4 mesiace- 15 dní, ale vedenie mi dalo len 14, že dovolenka sa mi kráti percentuálne, kolegyňa je na 78%, tej dali len 11 dní
judita1971
28.10.09,15:42
Ak máš rozvrhnutý pracovný čas na každý deň je to nesprávny výpočet -

Na stránke MŠ je usmernenie k dovolenke - prepočtu ale to sa má používať iba pri nerovnomernom rozvrhnutí prac.času, t.j. keď si ten napr. tvoj 94 % úväzok splníš za 4 dni . ťukni na odkaz - tam je to usmernenie.
skús sa opýtať mzdárky,či náhodou nepostupovala podľa toho, ale že ty si sa dočítala, že to sa môže používať len pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase. Čo ma zaujalo na tvojej odpovedi pracuješ iba od septembra 2009, že máš dovolenku len za 4 mesiace.

http://www.minedu.sk/data/USERDATA/OsobnyUrad/RPaIM/20060208_dovolenka.pdf
jaros5
28.10.09,16:02
Akože mimotemy:)
Čím to je, že malé deti sú také inteligentné a dospelí ľudia takí hlúpi? Musí to spôsobovať vzdelávanie.
Antoine de Saint Exupéry

Byť pedagógom by sa nemal odvážiť ten, kto pozná iba jednu pieseň.
Francúzske príslovie
Sabadka
28.10.09,16:16
[QUOTE=judita1971;1191723]
Čo ma zaujalo na tvojej odpovedi pracuješ iba od septembra 2009, že máš dovolenku len za 4 mesiace.



Veď to má dobre ak pracuje od septembra a je predpoklad, že bude pracovať do konca roka, tak na tie 4 mesiace september až december má mať dovolenku 15 dní a samozrejme ak má pracovný čas rozvrhnutý na 5 dní v týždni tak ju nemá mať prečo krátenú.
judita1971
28.10.09,16:19
[QUOTE=judita1971;1191723]
Čo ma zaujalo na tvojej odpovedi pracuješ iba od septembra 2009, že máš dovolenku len za 4 mesiace.



Veď to má dobre ak pracuje od septembra a je predpoklad, že bude pracovať do konca roka, tak na tie 4 mesiace september až december má mať dovolenku 15 dní a samozrejme ak má pracovný čas rozvrhnutý na 5 dní v týždni tak ju nemá mať prečo krátenú.

v príspevku nepísala, že pracuje od septembra, preto som sa pýtala, lebo v praxi som sa už stretla, že žena pracovala od januára do decembra ako učiteľka - mzdárka jej prepočítala dovolenku do augusta a potom od septembra do decembra - takže zákon je jeden a jeho výkladov tisíce.:rolleyes:
Sabadka
28.10.09,16:22
[QUOTE=Sabadka;1191764]

v príspevku nepísala, že pracuje od septembra.

Sory máš pravdu, písala len že má alikôtnu časť na 4 mesiace 15 dní, tak som dedukovala, že PP má od septembra. :D Profesionálna deformácia, čo už:---:---
jamNicka
29.10.09,11:23
áno, pracujem od 1.9.09 - 30.6.2010 rovnomerne každý deň
judita1971
29.10.09,11:59
áno, pracujem od 1.9.09 - 30.6.2010 rovnomerne každý deň

nárok máš na 15 dní.
Sabadka
29.10.09,12:04
áno, pracujem od 1.9.09 - 30.6.2010 rovnomerne každý deň

Tak máš nárok za rok 2009 na 15 dní a na rok 2010 na 22,5 dňa a riaditeľka nemá právo ti dovolenku krátiť.

Kratší pracovný úväzok nemá vplyv na výšku dovolenky.
jamNicka
31.10.09,17:32
Ďakujem veľmi pekne - aj za seba aj za kolegyňu
judita1971
31.10.09,17:37
Ďakujem veľmi pekne - aj za seba aj za kolegyňu

niet za čo, len keby vám to pomohlo... držím palce..
Lelinka59
31.10.09,18:22
Pekne prosím kto by mi vedel poradiť, ako mám postupovať v nasledovnej situácii. Mám pracovníčku v ŠKD, ktorá bola takmer 2 roky s prestávkou zopár mesiacov práceneschopná.Po 8 mesiacoch PN v tomto roku prišla do práce a priniesla doklad o ukončení bakalárskeho štúdia - vraj študovala prost. internetu. Teraz zasa žiada 2 dni v týždni čerp.dovolenky či náhr.voľna na magisterské denné štúdium - nemá to schválené od riaditeľa. Podotýkam, že nie v odbore vychovávateľstvo. Som bezmocná - stále sa musí zastupovať a to nehovorím o tom, aký to má vplyv na deti v jej oddelení. Jednoducho som bezmocná, ale vedenie mi vraví, že na vzdelávanie má nárok. Ďakujem vopred.
jaros5
05.11.09,12:15
Ak jej RŠ povolí čerpanie dovolenky, resp. náhradného voľna, tak nie je čo riešiť - musíš len zabezpečiť zastupovanie (predpokladám, že si vedúca ŠKD).

Ak jej nepovolí, tak tiež nie je čo riešiť.:D
(... ale zrejme jej povolí, lebo sama píšeš, že vedenie školy sa vyjadrilo, že na vzdelávanie má nárok).

Ak sa ti nedá zabezpečiť zastupovanie napr. z radov učiteľov, tak oslov p. riaditeľa, že by bolo dobré z dôvodu dlhodobého zastupovania dotyčnej vzdelávaniachtivej pani vychovávateľky, zamestnať na dohodu nejakú nezamestnanú p. vychovávateľku resp. dôchodkyňu. Detičky tiež budú spokojné, lebo sa im tam nevystriedajú 2x v týždni rôzne pani učiteľky, ktoré prídu "vyšťavené" z vyučovania.
Lelinka59
06.11.09,21:02
Ďakujem za radu, už som to urobila, ale bohužiaľ sa mi nedarí zohnať nikoho, kto by mal záujem pracovať iba 2 dni po 2,5 hodiny denne. Je to veľmi ťažké zohnať niekoho na zastupovanie. Plne sa stotožňujem s tvojim názorom.
Lelinka59
09.04.10,18:47
Pekne prosím poraďte poraďáci,
som ved. vych. mám úväzok 21 hodín, idem do školy v prírode a zástupca mi povedal že tam nebudem vedúca, a že úväzok budem mať 27 hodín. Aby zrejme ušetril 6 hodín nadčasu. Je to v súlade so zákonom? Prosím poraďte ako mám postupovať.:mee:
pe.pe
09.04.10,18:59
Pekne prosím poraďte poraďáci,
som ved. vych. mám úväzok 21 hodín, idem do školy v prírode a zástupca mi povedal že tam nebudem vedúca, a že úväzok budem mať 27 hodín. Aby zrejme ušetril 6 hodín nadčasu. Je to v súlade so zákonom? Prosím poraďte ako mám postupovať.:mee:

Znamená to, že nevymenoval žiadneho vedúceho?
pochemi
10.04.10,10:16
osobne si myslím, že v ŠvP nevykonávaš prácu vedúcej vych.ŠKD a z toho to vyplýva.
pochemi
10.04.10,10:21
Ja by som sa Vás chcela opýtať, či žiadosť o prijatie do ŠKD je u Vás len formálna záležitosť, alebo naozaj môžme do ŠKD niekoho neprijať.V rámci šetrenia sa od septembra chystá,že v oddelení budeme mať zapísaných na pravidelnú dochádzku 30 a viac detí.Ja sa vždy k tomu vyjadrujem, že to nie je problém pokiaľ nebudem mať deti, ktoré sústavne porušujú školský poriadok.Napíšte mi prosím Váš názor, lebo ja si myslím,že ak niekoho odmietneme prijať do ŠKD pôjde na inú školu v BA.
pe.pe
10.04.10,10:37
osobne si myslím, že v ŠvP nevykonávaš prácu vedúcej vych.ŠKD a z toho to vyplýva.

No ja som sa pýtal preto, lebo v ŠVP musí byť funkcia vedúceho obsadená. Je ale možné, že ju vykonáva niekto iný.
Aaaale:
ako to je s úväzkom počas ŠVP. Počas ŠVP platia úväzky tak, ako boli stanovené na začiatku šk. roka. Aby zadávateľka, ako vedúca vychovávateľka, mala počas ŠVP 27 hod. úväzok, musel by ju riaditeľ na dobu ŠVP z funkcie odvolať. A to zrejme neurobí.
Nadčas počas ŠVP vzniká
a) ak vykonáva PZ priamu činnosť, tak práca nadčas vzniká pri prekročení stanoveného úväzku PZ
b) ak nevykonáva priamu činnosť, tak práca nadčas vzniká pri prekročení týždenného pracovného času

Ja do ŠVP nechodím, ale bývam inštruktor lyžovania na kurzoch a tam to platí obdobne. Mám 22 hod. úväzok, na kurze vykonávam priamu činnosť, učím lyžovať, prácu nadčas mám stanovenú: počet hodín výuky lyžovania mínus môj úväzok. Kolegyňa, "pomocná sila" (pre voľný čas žiakov) nevykonáva priamu činnosť, prácu nadčas má vypočítanú: počet hodín voľnočasových aktivít mínus 37.5 hodiny.

Ono to nejak vyplýva z usmernenia k práci nadčas v školstve.
pe.pe
10.04.10,10:42
No ja som sa pýtal preto, lebo v ŠVP musí byť funkcia vedúceho obsadená. Je ale možné, že ju vykonáva niekto iný.
Aaaale:
ako to je s úväzkom počas ŠVP. Počas ŠVP platia úväzky tak, ako boli stanovené na začiatku šk. roka. Aby zadávateľka, ako vedúca vychovávateľka, mala počas ŠVP 27 hod. úväzok, musel by ju riaditeľ na dobu ŠVP z funkcie odvolať. A to zrejme neurobí.
Nadčas počas ŠVP vzniká
a) ak vykonáva PZ priamu činnosť, tak práca nadčas vzniká pri prekročení stanoveného úväzku PZ
b) ak nevykonáva priamu činnosť, tak práca nadčas vzniká pri prekročení týždenného pracovného času

Ja do ŠVP nechodím, ale bývam inštruktor lyžovania na kurzoch a tam to platí obdobne. Mám 22 hod. úväzok, na kurze vykonávam priamu činnosť, učím lyžovať, prácu nadčas mám stanovenú: počet hodín výuky lyžovania mínus môj úväzok. Kolegyňa, "pomocná sila" (pre voľný čas žiakov) nevykonáva priamu činnosť, prácu nadčas má vypočítanú: počet hodín voľnočasových aktivít mínus 37.5 hodiny.

Ono to nejak vyplýva z usmernenia k práci nadčas v školstve.

...doplním...je možné, že k takýmto krokom pristupuje riaditeľ z finančných dôvodov, u nás už zrejme o rok tak, ako som uviedol, nepôjdeme. Riaditeľ uhradí všetky náklady (cestovné, stravné, ubytovanie, samozrejme mzdy) ale navyše si asi nedovolíme. Napríklad výlety realizujeme opačne. Všetko si hradím sám, dostanem ale náhradné voľno za prácu nadčas. Osobne mi to nevadí, 4 dni na výlete sú pre mňa a decká viac ako 4 roky v škole.
Potom je to ale o komunikácii a vysvetlení, nie o strohom oznámení. Myslím, že každý dokáže pochopiť situáciu, ak mu je primeraným spôsobom podaná.
pe.pe
10.04.10,10:53
Ja by som sa Vás chcela opýtať, či žiadosť o prijatie do ŠKD je u Vás len formálna záležitosť, alebo naozaj môžme do ŠKD niekoho neprijať.V rámci šetrenia sa od septembra chystá,že v oddelení budeme mať zapísaných na pravidelnú dochádzku 30 a viac detí.Ja sa vždy k tomu vyjadrujem, že to nie je problém pokiaľ nebudem mať deti, ktoré sústavne porušujú školský poriadok.Napíšte mi prosím Váš názor, lebo ja si myslím,že ak niekoho odmietneme prijať do ŠKD pôjde na inú školu v BA.

My síce klub nemáme, ale podľa znenia príslušnej vyhlášky nemusí byť žiadosť len formálna záležitosť, hovorí totiž, že žiak sa prijíma na základe žiadosti. A z toho vyplýva, že žiak nemusí byť do klubu prijatý. Napr. aj z kapacitných dôvodov (vyhláška hovorí aj o prednostnom prijatí).
Je pravda, že rodič môže žiaka zapísať na inú školu, záleží len na tom, koľko škôl v regióne máte a ako sú naplnené. Dnes už začínajú byť prestupy žiakov, kvôli prísne kontrolovanému dodržiavaniu počtu žiakov v triedach, ťažké.
A ak máte problémového žiaka, použite šk. poriadok, ten sa vzťahuje aj na klub.

...pardon, neskoro som si uvedomil..bratislava. Škôl ako maku. Aj nedostatočne naplnených.
Lelinka59
11.04.10,20:49
Ďakujem za názory a rady, myslela som si to isté, je to iba ťah zástupcu- myslím, že veľmi neseriózny. Takto bojujem každý rok, či sú to počty detí, či nadčasy, ale už ma to prestáva baviť. Ešte že idem do Švp kvôli deťom a nie kvôli peniazom. Ale ten prístup a zlý pocit z toho, že niekto chce s nami neustále vybabrať ma deprimuje. Je to asi tým, že v školstve je to všetko naruby. Namiesto bezpečnosti, a seriózneho prístupu pozeráme na peniaze.Aj keď inde sa potom na konci roka peniaze rozhadzujú.:mee:
Lelinka59
11.04.10,20:55
Reagujem na prihlášky do ŠKD. U nás formalita - povedzte mi koho nepríjmem? A či si vôbec dovolím niekeho neprijať - veď to by bola pohroma, keby som si to dovolila. je to iba zbytočná byrokracia a namiesto jedného zápisného lístka v minulosti máme teraz - prihlášku, osobný list a rozhodnutie o prijatí. A k tomu rozhodnutiu o prijatí mám tiež výhrady- dávať ich hromadne, alebo každému jednému členovi klubu? Vraj sa majú dávať každému osobne-čo môj šéf odmieta - vraj to nie je jasné zo zákona a dávame hromadné rozhodnutie pre nap. 160 detí a prikladám zoznamy detí. Takže môžem povedať, že nech žije byrokracia a autor tohto nezmyslu.
Lelinka59
11.04.10,20:59
Ale áno, vedúca Švp je kolegyňa z I. stupňa, ja idem ako vychovávateľka.