Maja 49
08.07.09,15:07
Moja dcéra je tehotná,začala mať zdravotné problémy.je v treťom mesiaci a už dva razy bola na sone,za ktoré si navyše musela zaplatiť.Je poistená v ZP Apollo.Je to v poriadku,alebo je to individuálne?Navyše sa vraj lekárovi niečo nepozdávalo,no nechcel jej nič povedať,vraj až o dva týždne.Radila som jej zmeniť lekára,lebo stále za niečo platí a aj tak nieje spokojná.V minulosti mala problémy,raz potratila,potom rodila cisárskym rezom.Nechcem robiť zbytočný poplach,no cítim z jej hlasu,že nie je v poriadku.To v Topoľčanoch,Bošanoch či v Partizánskom nie sú spoľahliví gynekologovia?Radila som jej ,aby sa poradila s iným lekárom.Poradťe,prosím!
pasuliatko
08.07.09,13:08
dobre si jej poradila nech ho zmení čím skorej tým lepšie!
Heder
08.07.09,14:21
aj ja som práve v treťom mesiaci, tiež som absolvovala 2 sono, ale nič som samozrejme neplatila, mám Všeobecnú Zdravotnú Poisťovňu, ale zdá sa mi absurdné za to platiť, lebo je to úplne bežná súčasť vyšetrenia! To, že lekár povedal, že o 2 týždne bude vedieť viac, nie je až také absurdné, lebo si nemusí byť istý..., záleží ale hlavne na tom, aký má z neho vaša dcéra pocit, ak zlý, tak je jedno, že robí možno všetko z odborného hľadiska dobre, treba ho vymeniť čím skôr. Ona v neho musí mať dôveru a dobrý pocit z vyšetrenia!
Maja 49
08.07.09,14:48
Ďakujem,aj ja si to myslím.Záleží asi na tom,že je to súkromný lekár.
pasuliatko
08.07.09,17:47
Ďakujem,aj ja si to myslím.Záleží asi na tom,že je to súkromný lekár.

ak je to súkromný lekár potom niet o čom. aj moja mama platila u doktorky za ultrazvuk lebo bola súkromná. ale aj tak to na veci nič nemení
brčko
08.07.09,19:07
tiež som platila za UVZ v tehotenstve, pretože môj lekár je súkromný. Ale ak by mamičky chceli mať UVZ zadarmo, sestrička im dala možnosť, že ich objedná na UVZ do štátnej nemocnice.

No o tej dôvere je to už iné. Nie každý lekár má skúsenosti a kvalitný ultrazvuk.
Chobot
09.07.09,06:35
Moja dcéra je tehotná,začala mať zdravotné problémy.je v treťom mesiaci a už dva razy bola na sone,za ktoré si navyše musela zaplatiť.Je poistená v ZP Apollo.Je to v poriadku,alebo je to individuálne?Navyše sa vraj lekárovi niečo nepozdávalo,no nechcel jej nič povedať,vraj až o dva týždne.Radila som jej zmeniť lekára,lebo stále za niečo platí a aj tak nieje spokojná.V minulosti mala problémy,raz potratila,potom rodila cisárskym rezom.Nechcem robiť zbytočný poplach,no cítim z jej hlasu,že nie je v poriadku.To v Topoľčanoch,Bošanoch či v Partizánskom nie sú spoľahliví gynekologovia?Radila som jej ,aby sa poradila s iným lekárom.Poradťe,prosím!

Nech počká tie 2 týždne a uvidí po nasledujúcom USG vyšetrení. To, že za USG platí, nie je nič mimoriadne, nie všetky vyšetrenia sú zadarmo.

Možno lekár nechcel robiť predčasné závery a zbytočne diagnostikovať nesprávne. O tie 2 týždne nech sa ale nenechá odbiť, nech trvá na oznámení toho, čo sa mu nezdá. A počas nasledujúcich vyšetrení, nech sa pýta lekára na výsledky USG. Mnohí pacientke nepovedia nič, len povedia, že je to v poriadku.
Heder
09.07.09,06:41
samozrejme, nemám nič proti súkromnej praxi, ale súkromného lekára, kde si platíme za úkony si vyberáme, pretože si o ňom myslíme, že je lepší...

Čo si inak myslíte o pravidelnom ultrazvuku, ja som sa na to chcela opýtať mojej gynekologičky, ale keďže ona ho robí na každom vyšetrení (čiže zhruba každý mesiac), viem si predstasviť jej názor:)
Čítala som, že USG by sa nemalo robiť viac ako 3krát v priebehu tehotenstva, kvôli negatívnemu vplyvu na bábo. 3krát to u mňa bude už o dva týždne a to budem ešte len na začiatku 4.mesiaca...:( Sú potom asi 2 formy ultrazvuku, vaginálny a cez brucho, ten prvý sa robí na začiatku a potom už len ten cez brucho, tak neviem či je jeden z nich menej škodlivý, alebo to je jedno. Chápem lekárku, ktorá má lepší pocit, keď to dieťa vidí každý mesiac na ultrazvuku a vie lepšie posúdiť, či je v poriadku (nehovoriac už o mne a celej mojej rodine, ktorá chce vidieť, ako malé podrástlo a prahne po fotke...), ale keby to malo fakt škodiť, tak to za to rozhodne nestojí!
Maja 49
09.07.09,06:47
Ďakujem za Vaše rady a názory.
Bionda
09.07.09,07:21
ja som tiež mala súkromného lekára, ktorý sa o mňa staral počas celého obdobia tehotenstva, vrátane toho , že si to aj odrodil- cisársky rez a práveže ako tehotná som u neho za sono neplatila, on práveže je zástancom menej sona- hlavne , aby dôležité boli- ako je v 5 mesiaci- "veľké" sono- so zameraním na plod a vývoj - merania steh. kosti, lebky, prietokov a pod. ... inak pravidelne iba sledoval prístrojom činnosť srdca plodu...
Myslím, že všetko závisí od lekára , potom je veľmi dôležité, aby budúca mamička svojmu lekárovi úplne dôverovala!
Chobot
09.07.09,07:38
samozrejme, nemám nič proti súkromnej praxi, ale súkromného lekára, kde si platíme za úkony si vyberáme, pretože si o ňom myslíme, že je lepší...

Čo si inak myslíte o pravidelnom ultrazvuku, ja som sa na to chcela opýtať mojej gynekologičky, ale keďže ona ho robí na každom vyšetrení (čiže zhruba každý mesiac), viem si predstasviť jej názor:)
Čítala som, že USG by sa nemalo robiť viac ako 3krát v priebehu tehotenstva, kvôli negatívnemu vplyvu na bábo. 3krát to u mňa bude už o dva týždne a to budem ešte len na začiatku 4.mesiaca...:( Sú potom asi 2 formy ultrazvuku, vaginálny a cez brucho, ten prvý sa robí na začiatku a potom už len ten cez brucho, tak neviem či je jeden z nich menej škodlivý, alebo to je jedno. Chápem lekárku, ktorá má lepší pocit, keď to dieťa vidí každý mesiac na ultrazvuku a vie lepšie posúdiť, či je v poriadku (nehovoriac už o mne a celej mojej rodine, ktorá chce vidieť, ako malé podrástlo a prahne po fotke...), ale keby to malo fakt škodiť, tak to za to rozhodne nestojí!

3, 4 ani 5 alebo 6 USG vyšetrení dieťaťu určite neublížia. Zatiaľ sa nepreukázalo, že by USG vyšetrenie bolo pre ľudský organizmus škodlivejšie, ako okolitý elektromagnetický smog, ktorému sme denno denne vystavení.

A nejde o rôzne formy USG vyšetrení, je to stále USG. V rannom štádiu, keď je plod malý, je lepšie, keď je vyšetrenie robené cez menšiu vrstvu tkaniva, pri väčšom plode je aj pre jeho polohu lepšie vyšetrenie cez brucho. Inak je to rovnaké.

A ešte na margo 3D ultrazvuku - je to čisto komerčná záležitosť. Lekár z tohto vyšetrenia nič nezisťuje, viac informácií zistí z klasického 2D USG. Je škoda vyhadzovať na to peniaze. Ale kto chce mať fotku plastelínovej figúrky, tak nech si to zaplatí.
Žabinka
09.07.09,07:42
S tým informovaním o stave je to myslím dosť diskutabilné. Lekár možno nechcel spôsobiť stresovú situáciu, ako sa to v tehotenstve stalo mne. Tiež mi na USG zistil lekár nejaké ťažkosti, ja ako bývalá ženská sestra som samozrejme chcela vedieť, o čo ide. To mi aj povedal, kontrola mala byť po 2 týždňoch. Moja gynekologička mi kázala ísť po týždni, že čo sa mám 2 týždne stresovať. Po príchode domov som preštudovala všetku možnú literatúru, výsledky čítania strašné, pravdepodobnosť prežitia dieťaťa po pôrode veľmi malá, ak sa neurobí vnútromaternicová operácia plodu, čo v tom čase na Slovensku nebolo veľmi aktuálne. Ten týždeň do ďalšej kontroly bol veľmi ťažký. Našťastie na nasledujúcom USG už bolo všetko v poriadku, doktor sa ospravedlnil, že pravdepodobne videl pod zlým uhlom. Všetko teda dopadlo dobre, no možno by bolo lepšie, keby som nebola taká zvedavá. Taký týždeň, aký som prežila, neželám nikomu.
SandraM
09.07.09,08:14
Moja dcéra je tehotná,začala mať zdravotné problémy.je v treťom mesiaci a už dva razy bola na sone,za ktoré si navyše musela zaplatiť.Je poistená v ZP Apollo.Je to v poriadku,alebo je to individuálne?Navyše sa vraj lekárovi niečo nepozdávalo,no nechcel jej nič povedať,vraj až o dva týždne.Radila som jej zmeniť lekára,lebo stále za niečo platí a aj tak nieje spokojná.V minulosti mala problémy,raz potratila,potom rodila cisárskym rezom.Nechcem robiť zbytočný poplach,no cítim z jej hlasu,že nie je v poriadku.To v Topoľčanoch,Bošanoch či v Partizánskom nie sú spoľahliví gynekologovia?Radila som jej ,aby sa poradila s iným lekárom.Poradťe,prosím!

V kazdom pripade by mala zmenit lekara alebo sa aspon nechat vysetrit u ineho. Nie je normalne pokial sa mu niaco nezda aby nepovedal co...:(. Ja som za sono nikdy neplatila. To, ze je nieco drahe neznamena, ze je kvalitne to mam vyskusane na vlasnej kozi. Mam taky dojem, ze taky lekari idu len po peniazoch a na pacientoch im az tak nezalezi. Hlavne aby sa moc nestresovala to nie je dobre pre nu ani pre babetko.
Evaman
09.07.09,12:19
A ešte na margo 3D ultrazvuku - je to čisto komerčná záležitosť. Lekár z tohto vyšetrenia nič nezisťuje, viac informácií zistí z klasického 2D USG. Je škoda vyhadzovať na to peniaze. Ale kto chce mať fotku plastelínovej figúrky, tak nech si to zaplatí.

no ja by som s tymto nesuhlasila,ze 3-4D ultrazvuk je LEN komercnou zalezitostou. je to kompletne screeningove vysetrenie,ktore sa na "obycajnom" 2Dultrazvuku urobit neda a dokaze odhalit uz v pociatocnom stadiu tehotenstva rozne vyvojove vady plodu ,ktore 2D nedokaze. preco by potom lekari gynekologovia posielali svoje pacientky na taketo vysetrenia keby si ich dokazali urobit sami.. ja som bola na takomto vysetreni 2 krat a aj ked som si za to zaplatila som rada,ze som tam bola,lebo nie je nic dolezitejsie pre mna a uz vobec nie peniaze ako to, ze mam zdrave babo. a este na margo podotykam, ze ak ide mamicka na doporucenie od svojho gynekologa, tak neplati nic, plati iba v pripade , ze si chce dat urobit fotky alebo video na CDnosici. no ale ak nazyvas nenarodeneho cloviecika plastelinovou figurkou , nedivim sa , ze mas na to taky nazor...
Chobot
09.07.09,12:58
no ja by som s tymto nesuhlasila,ze 3-4D ultrazvuk je LEN komercnou zalezitostou. je to kompletne screeningove vysetrenie,ktore sa na "obycajnom" 2Dultrazvuku urobit neda a dokaze odhalit uz v pociatocnom stadiu tehotenstva rozne vyvojove vady plodu ,ktore 2D nedokaze. preco by potom lekari gynekologovia posielali svoje pacientky na taketo vysetrenia keby si ich dokazali urobit sami.. ja som bola na takomto vysetreni 2 krat a aj ked som si za to zaplatila som rada,ze som tam bola,lebo nie je nic dolezitejsie pre mna a uz vobec nie peniaze ako to, ze mam zdrave babo. a este na margo podotykam, ze ak ide mamicka na doporucenie od svojho gynekologa, tak neplati nic, plati iba v pripade , ze si chce dat urobit fotky alebo video na CDnosici. no ale ak nazyvas nenarodeneho cloviecika plastelinovou figurkou , nedivim sa , ze mas na to taky nazor...

Plastelínovou figurínou nazývam ten obrázok, čo sa napáli na CD, lebo mi to strašne pripomína plastelínu. Vôbec tým nechcem znevažovať toho človiečika. A lekári posielajú na vyšetrenie, lebo si naháňajú kšefty (aj keĎ to neplatí klient, uhradí im to poisťovňa). Info mám priamo z pracoviska 3D USG. Je to prevratná technológia, ktorej využitie ešte plne neobjavili. Ale hlavné je, že deti sú zdravé.
DominikaDominika
09.07.09,14:40
Myslím, že Evka-man má právdu s 3 D ultrazvukom. Niekto tam ide fakt pre vlastnú zvedavosť a nedočkavosť ---- ako bude bábetko vyzerať?, čo práve robí v brušku? atď.... Ale 3 D je pre mnohých veľmi osožný v prípade, že klasický UZV, alebo nejaké iné vyšetrenie ukáže nejakú abnormalitu. Známa mi hovorila, že jej švagriná mala vysoké hodnoty AFP, ktoré signalizovali rázštep chrbtice, ten bol jednoznačne potvrdený na 3 D ultrazvuku.....:mee: a bolo tam zistené, že je to tá najhoršia forma
Heder
09.09.09,07:37
ja som tiež mala súkromného lekára, ktorý sa o mňa staral počas celého obdobia tehotenstva, vrátane toho , že si to aj odrodil- cisársky rez a práveže ako tehotná som u neho za sono neplatila, on práveže je zástancom menej sona- hlavne , aby dôležité boli- ako je v 5 mesiaci- "veľké" sono- so zameraním na plod a vývoj - merania steh. kosti, lebky, prietokov a pod. ... inak pravidelne iba sledoval prístrojom činnosť srdca plodu...
Myslím, že všetko závisí od lekára , potom je veľmi dôležité, aby budúca mamička svojmu lekárovi úplne dôverovala!
Čo to inak znamená, že je lekár zástancom "menej sona"?
Mne lekarka povedala, ze sono nie je vobec nebezpecne, robi mi ho (ca 5 minut) kazde 3 tyzdne a velke 3D sono som mala okrem toho uz 2x, v 12t a v 20t? Mam tomu rozumiet tak, ze to moze skodit?
Heder
09.09.09,07:44
Čo to inak znamená, že je lekár zástancom "menej sona"?
Ja som sa minule opytala mojej lekarky na bezpecnost (bolo tu uz niekym povedane, ze ani 6 USG babatku neuskodi) povedala, ze sono nie je vobec nebezpecne, robi mi ho (ca 5 minut) kazde 3 tyzdne a velke 3D sono som mala okrem toho uz 2x, v 12t a v 20t? Mam tomu rozumiet tak, ze to moze skodit? Celkovo mi to vychadza na 9-11 malych USG a 2 velke 3D za celé tehotenstvo!
Chobot
09.09.09,10:45
Čo to inak znamená, že je lekár zástancom "menej sona"?
Ja som sa minule opytala mojej lekarky na bezpecnost (bolo tu uz niekym povedane, ze ani 6 USG babatku neuskodi) povedala, ze sono nie je vobec nebezpecne, robi mi ho (ca 5 minut) kazde 3 tyzdne a velke 3D sono som mala okrem toho uz 2x, v 12t a v 20t? Mam tomu rozumiet tak, ze to moze skodit? Celkovo mi to vychadza na 9-11 malych USG a 2 velke 3D za celé tehotenstvo!

Doteraz sa škodlivosť USG ani na dospelého človeka ani na dieťa nepotvrdilo ani nepreukázalo. Má sa za to, že je to relatívne neškodné. Nemusíš mať obavy.
BXLmiami
09.09.09,11:58
To,že sa škodlivosť nepreukázala neznamená,že sa nepreukáže ani v buducnosti.Pokiaľ lekár sono potrebuje,tak ho spraví,ale len tak pre radosť by som si to robiť nedala.Co sa týka platenia a neplatenia,záleží od toho,ako má ten ktorý lekár zmluvu s tou ktorou poistovnou,podľa toho je sono platené,alebo neplatené poistovnou.
Denisa
09.09.09,14:15
To,že sa škodlivosť nepreukázala neznamená,že sa nepreukáže ani v buducnosti.Pokiaľ lekár sono potrebuje,tak ho spraví,ale len tak pre radosť by som si to robiť nedala.

...súhlasím. Čítala som, že po určitej dobe to plod prehrieva. Takisto aj mikrovlnky boli niečo super a teraz je už všeobecne známe, že mikrovlny škodia. To isté aj mobilné telefóny - ak voláte viac ako 15 minút tak sa vám prehrieva mozog a zabíja to bunky. Všetko je to o peiazoch a lekár, ktorý má z toho peniaze vám určite nepovie, že to škodí. A možno to ani nevie ;)
Chobot
09.09.09,19:24
...súhlasím. Čítala som, že po určitej dobe to plod prehrieva. Takisto aj mikrovlnky boli niečo super a teraz je už všeobecne známe, že mikrovlny škodia. To isté aj mobilné telefóny - ak voláte viac ako 15 minút tak sa vám prehrieva mozog a zabíja to bunky. Všetko je to o peiazoch a lekár, ktorý má z toho peniaze vám určite nepovie, že to škodí. A možno to ani nevie ;)

To nemyslíš vážne? Kde si to nabrala? Snáď si nepozerala tie videá na YouTube, keď mobilom uvarili vajíčko? Vieš mi preukázať, o koľko st. C sa ten plod prehreje počas vyšetrenia USG? To by asi museli vyšetrovať 20 hodín v kuse.

Netvrdím, že elektromagnetický smog nie je škodlivý, ale výkon mobilu či USG zariadenia je ďaleko od výkonu mikrovlnky. Také vyšetrenie určite nie je škodlivejšie, ako všetko vlnenie, čo nás obklopuje.
Denisa
05.11.09,10:38
maryann.b
05.11.09,11:36
Ja som v 10 tt. a sono mi robili 2x. Za dva týždne idem na sono opäť. Dr. mi povedal, že potrebuje urobiť dôležité merania, ktoré sa robia v 12 tt. Ja s tým súhlasím. Potrebujem vedieť, či bude bábätko zdravé. Ak by ale objavil nejaké poškodenie (vrodenú chybu) ako napr. ráštep chrbtice, tak by som išla na potrat.
Je to lekár na súkromnej klinike, kde celoročná starostlivosť stála 150 EUR. Mám ale pocit, že dostávam všetko, za čo som si zaplatila. Lekára som pred tým nepoznala, ale mám z neho dobrý pocit. Zatiaľ mi vždy odpovedal na všetky moje otázky. Maja
maryann.b
05.11.09,11:37
mareko
05.11.09,15:09
http://koktail.pravda.sk/sk_kzdravie.asp?r=sk_kzdravie&c=A060220_234002_sk_kzdravie_p20

aj tu je niečo o tom

Aj keď je vyšetrenie v podstate bezpečné, môže vplývať na vyvíjajúce sa tkanivo a nebezpečne zvýšiť
(http://intext.billboard.sk/core/ad_transaction?att=4&atd=7;8169754414091460233;41622946879100622;101;16 9925;13409;134;1138705144206273283;300;2;6;4166690 159&curl=https%3A%2F%2Fform.sk.mbank.eu%2Fforms%2Fmban ksk%2Findex.html%3Foption%3Dbillboard) teplotu plodu. Navyše práve vyšetrenie, ktoré nie je zo zdravotných dôvodov, často vykonáva menej skúsený personál, ktorý nie vždy postupuje správne.:eek::eek::eek:...to je teda poriadna haluz :confused::confused::confused:
bv_alexandra
22.04.11,03:44
Ahojte neviete mi poradiť kde v Bratislave okrem GinFivu robia ešte 3D ultrazvuk? :)