Maja 49
08.07.09,16:43
Ahojte,poradí mi niekto?V marci 2007 mi zomrel manžel.Notár ma vyzval na predloženie dokumentov.V Určený deň som sa dostavila,no pán notár nie.Dokumenty si prevzala jeho sekretárka či asistentka,ani nechcela všetko, čo som priniesla.vbzala si veci,ktoré ma prekvapili.V septembri som sa imformovala ,či je to v poriadku.Zas bolo ticho,bola som tam v novembri,ani vtedy som ho nestihla.Slečna ledva našla papiere a oznámila mi,že to stojí preto,lebo najmladšia dcéra je maloletá a potrebuje tútora,aby sme ju neokradli na dedičstve.Máme ohodnotiť majetok a jej podiel uložiť v banke.Odvtedy je zase ticho.Dozvedela som sa,že vraj po troch rokoch od smrti sa platií notárovi.Zaujíma ma ako dlho sa môže ťahať dedičské konanie a či sa nedá zmeniť notár.Pýtala som sa totiž v dedine a zistila som,že ani d
dˇalšíčo majú dedičské konanie u pána notára Šulaia v Nových Zámkoch aj dlhšie ako ja,sú na tom rovnako.Tí,čo boli hoci aj v Štúrove,majú veci dokončené.Konanie po mojej mame som mala po troch mesiacoch ukončené,pravdaže u inej notárky.Je možná zmena?Komplikuje mi to dˇalšie úkony.
Xanti
08.07.09,16:26
Ahojte,poradí mi niekto?V marci 2007 mi zomrel manžel.Notár ma vyzval na predloženie dokumentov.V Určený deň som sa dostavila,no pán notár nie.Dokumenty si prevzala jeho sekretárka či asistentka,ani nechcela všetko, čo som priniesla.vbzala si veci,ktoré ma prekvapili.V septembri som sa imformovala ,či je to v poriadku.Zas bolo ticho,bola som tam v novembri,ani vtedy som ho nestihla.Slečna ledva našla papiere a oznámila mi,že to stojí preto,lebo najmladšia dcéra je maloletá a potrebuje tútora,aby sme ju neokradli na dedičstve.Máme ohodnotiť majetok a jej podiel uložiť v banke.Odvtedy je zase ticho.Dozvedela som sa,že vraj po troch rokoch od smrti sa platií notárovi.Zaujíma ma ako dlho sa môže ťahať dedičské konanie a či sa nedá zmeniť notár.Pýtala som sa totiž v dedine a zistila som,že ani d
dˇalšíčo majú dedičské konanie u pána notára Šulaia v Nových Zámkoch aj dlhšie ako ja,sú na tom rovnako.Tí,čo boli hoci aj v Štúrove,majú veci dokončené.Konanie po mojej mame som mala po troch mesiacoch ukončené,pravdaže u inej notárky.Je možná zmena?Komplikuje mi to dˇalšie úkony.
No čo ja viem tak notárovi sa vždy platí odmena vo výške nejakého % z prejednávaného majetku. Nechápem tie prieťahy toho notára čo tým chce získať.
Trošku som hladala na nete a našla som vyjadrenie notárky
http://www.hudecova.sk/otazky.php



[podané: 20.02.2008] Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je možné požiadať súd o zmenu notára, pokiaľ tento nie je "schopný" uzavrieť dedičské konanie, ktoré trvá už 18 rokov. Ďakujem za odpoveď
Samozrejme, že to možné je. Súd môže odňať vec poverenému notárovi, ak napriek predchádzajúcemu upozorneniu spôsobí zbytočné prieťahy v súdnom konaní. Súd potom poverí úkonmi v konaní o dedičstve iného notára podľa rozvrhu práce. Obráťte sa priamo na predsedu príslušného okresného súdu so žiadosťou o nápravu.

Tak Vám to hádam pomôže, naozaj nerozumiem také naťahovanie. Už len preto, že ak sa neuzavrie dedičské tak sa nedá hýbať s majetkom ani nič. Človek je v takom vákuu.
Držím palec.
elli
08.07.09,20:11
Ahojte,poradí mi niekto?V marci 2007 mi zomrel manžel.Notár ma vyzval na predloženie dokumentov.V Určený deň som sa dostavila,no pán notár nie.Dokumenty si prevzala jeho sekretárka či asistentka,ani nechcela všetko, čo som priniesla.vbzala si veci,ktoré ma prekvapili.V septembri som sa imformovala ,či je to v poriadku.Zas bolo ticho,bola som tam v novembri,ani vtedy som ho nestihla.Slečna ledva našla papiere a oznámila mi,že to stojí preto,lebo najmladšia dcéra je maloletá a potrebuje tútora,aby sme ju neokradli na dedičstve.Máme ohodnotiť majetok a jej podiel uložiť v banke.Odvtedy je zase ticho.Dozvedela som sa,že vraj po troch rokoch od smrti sa platií notárovi.Zaujíma ma ako dlho sa môže ťahať dedičské konanie a či sa nedá zmeniť notár.Pýtala som sa totiž v dedine a zistila som,že ani d
dˇalšíčo majú dedičské konanie u pána notára Šulaia v Nových Zámkoch aj dlhšie ako ja,sú na tom rovnako.Tí,čo boli hoci aj v Štúrove,majú veci dokončené.Konanie po mojej mame som mala po troch mesiacoch ukončené,pravdaže u inej notárky.Je možná zmena?Komplikuje mi to dˇalšie úkony.

Je pravdou, ze maloleteho dedica nemozes ako rodic zastupovat, pretoze ide o pripad kolizie zaujmov. Nevylucuje to vsak, aby si pisomne poziadala sud o urcenie kolizneho opatrovnika pre dieta, ktory bude dieta zastupovat v dedicskom konani. Opatrovnikom moze byt bud sudny uradnik (sudna tajomnicka), alebo "socialka" (Urad prace, soc. veci a rodiny, odbor starostlivosti o dieta sa to tusim vola oficialne), ktorej to patri do kompetencii a ktora zastupuje deti aj napr. v pripade rozvodu. Neylucuje to ale, aby si opatrovnika sama navrhla, mozes navrhnut napr. krstneho rodica dietata.

Ak budes toto vsetko mat, treba to pisomne oznamit notarovi so ziadostou o urcenie terminu prejednania dedicstva, pripadne oznameniu prekazok, ktore prejednaniu dedicstva brania, aby si ich mohla odstranit.