editasara
08.07.09,18:08
Milí poraďáci, potrebovala by som poradiť.
Ako správne postupovať a vykonávať predbežnú finančnú kontrolu v škole s právnou subjektivitou? Zaujímali by ma všetky doklady, ktoré sa vyskytujú v škole, ako máte ošetrenú predbežnú finančnú kontrolu.

Môže v prípade neprítomnosti riaditeľa podpisovať faktúry zástupca, alebo radšej starosta ako zriaďovateľ?

Veľmi pekne ďakujem.
uctovnicka
09.07.09,04:25
Záleží od toho ako máš urobenú vnútornú smernicu o finančnej kontrole ako aj vnútornú smernicu o obehu účtovných dokladov.
Tam musíš mať vopred špecifikované, čo podpisuje riaditeľ, čo zástupca a podľa toho postupuješ. Každá kontrola, ktorá Ti príde
kontroluje účtovníctvo v zmysle týchto smerníc.
A čo sa týka podpisovania starostom, však ste škola s právnou subjektivitou? Tak prečo by mal faktúry podpisovať starosta?
Ale ak si to určíš v smerniciach, že v prípade neprítomnosti riaditeľa ich podpisuje starosta, tak potom áno. Ja by som to nechala radšej na zástupcu riaditeľa.
Sabadka
09.07.09,04:53
Milí poraďáci, potrebovala by som poradiť.
Ako správne postupovať a vykonávať predbežnú finančnú kontrolu v škole s právnou subjektivitou? Zaujímali by ma všetky doklady, ktoré sa vyskytujú v škole, ako máte ošetrenú predbežnú finančnú kontrolu.

Môže v prípade neprítomnosti riaditeľa podpisovať faktúry zástupca, alebo radšej starosta ako zriaďovateľ?

Veľmi pekne ďakujem.


Predbežnú kontrolu t.j. podľa §9 502-ky podpisuje hospodárka alebo rozpočtárka školy, pretože ona pracuje s rozpočtom, prípadne zást. riad. školy, riaditeľ školy nemôže podpisovať ani predbežnú ani priebežnú kontrolu, na každú jednu finančnú operáciu musíš mať vykonanú finančnú kontrolu predbežnú t. j. podľa §9, priebežnú kontrolu t. j. §10 nemusíš mať pri každej jednej finančnej operácii, tú môžeš vykonávať námatkovo raz za štvrťrok napríklad ale musíš mať o tom spísaný záznam. Riaditeľ školy podpisuje len platobné poukazy a schvaľuje svojím podpisom výdavky. Ale tak ako ti písala úctovnícka záleží na tom čo máš v interných smerniciach, samozrejme aj interné smernice musia byť v súlade so zákonom.
A čo sa týka dokladov, neviem čo konkrétne máš na mysli.
editasara
09.07.09,10:31
Chcela by som dať dokopy jednu poriadnu smernicu, ale je to také zložité. Na jednom školení nám vraveli o takej "čarovnej" formulke,ktorá musí byť uvedená na dokladoch o predbežnej fin. kontrole.
Máte na to urobenú pečiatku? Ten text je dosť dlhý - výroba pečiatky - už som sa informovala stojí cca 1000 skk. Možno by bolo dobré, keby sme tu viacerí začali dávať návrhy, ako by to malo byť podľa zákona. Začnem obyčajnou faktúrou. Takže na fa - za plyn, energie atd predb. kontrolu ekonomka v jednej osobe účtovníčka škol? Vecnú a formálnu stránku kto? Platobný príkaz riaditeľ, resp. zástupca? Fa za pohostenie so soc. fondu - predb. kontrolu ekonom? alebo zástupca zamestnancov? Doklady na presuny medzi účtami - napr. tvorba SF, alebo naopak - príspevok na stravu zo SF?
Môže byť účtovníčka zároveň pokladníčkou? Potom tam budú podpisy takmer jednej osoby?
Sabadka
09.07.09,10:37
[QUOTE=editasara;1095149]Chcela by som dať dokopy jednu poriadnu smernicu, ale je to také zložité. Na jednom školení nám vraveli o takej "čarovnej" formulke,ktorá musí byť uvedená na dokladoch o predbežnej fin. kontrole.
Máte na to urobenú pečiatku? Ten text je dosť dlhý - výroba pečiatky - už som sa informovala stojí cca 1000 skk. Možno by bolo dobré, keby sme tu viacerí začali dávať návrhy, ako by to malo byť podľa zákona. Začnem obyčajnou faktúrou. Takže na fa - za plyn, energie atd predb. kontrolu ekonomka v jednej osobe účtovníčka škol?Ano Vecnú a formálnu stránku kto? ekonomka, účtovníčkaPlatobný príkaz riaditeľ, resp. zástupca?ano+ekonomka Fa za pohostenie so soc. fondu - predb. kontrolu ekonom? alebo zástupca zamestnancov? kto má prehľad o financiách na SFDoklady na presuny medzi účtami - napr. tvorba SF, alebo naopak - príspevok na stravu zo SF?ekonomka
Môže byť účtovníčka zároveň pokladníčkou? Potom tam budú podpisy takmer jednej osoby?Ale keď tých osôb nie je viac, tak môže podpísať len jedna a tá istá

Odpoveď v texte
Pečiatku nemám ani ja, ja som si vypracovala realizačné listy zvlášť každé prípady, t. j. elektrinu, vodu, plyn, telefón - stále platby, zvlášť na tovary a služby, zvlášť na prevody medzi účtami, zvlášť na mzdy, atď, na jednej strane A4 mám všetky tie "zvláštne formulky týkajúce sa 502 - ky a na druhej strane mám platobný poukaz a zároveň aj rozúčtovanie. Teda nepečiatkujem, len doplním potrebné veci.
anika
10.07.09,10:32
My to máme zapracované v programe a v pokladni, napr. pri cestovný prízazoch máme pripnutý papierik s čarovným textom
opísaným z časopisu MANAŽMENT ŠKOLY.
Sojka 007
14.07.09,05:23
My to máme zapracované v programe a v pokladni, napr. pri cestovný prízazoch máme pripnutý papierik s čarovným textom
opísaným z časopisu MANAŽMENT ŠKOLY.
Ja mám pečiatku, ale uznávam toto je jednoduchšie. Asi si to vložím do programu tiež. Mimochodom samonamáčacia pečiatka na predbežnú kontrolu s celým textom školu stála 25 euro. Skoro som odpadla.Vôbec som takú cenu nečakala .:D
blcha
31.08.09,09:05
viem, že som mimotemy , ale strašne ma hnevá, ako je štátna správa "efektívna" a "lacná". Ku každému dokladu sa vygeneruje ďalšia A4-ka papiera, tú musí pol dňa podpisovať skupina zamestnancov (o čom tiež musí byť spísaný nie jeden papier), potom príde kontrola a VŠETKO si ešte raz skopírujú a o skopírovanom napíšu nie jeden papier.
To, že sa tam kradne (tým slušným a poctivým sa ospravedlňujem) nie je tajomstvo, ale spoločensky tolerovaná samozrejmosť. Hlavne, že podpisy sedia od hora až dole a na každom výdavočku je výslovne napísané, že je "v súlade".

Keby aspoň ten papier šetrili!!!
judita1971
31.08.09,10:53
Ja mám pečiatku, ale uznávam toto je jednoduchšie. Asi si to vložím do programu tiež. Mimochodom samonamáčacia pečiatka na predbežnú kontrolu s celým textom školu stála 25 euro. Skoro som odpadla.Vôbec som takú cenu nečakala .:D

Ja som tiež mala dopracované tak, aby mi to vychádzalo rovno z počítača, mala som kontrolu z obce, musím mať pečiatku. :confused:
blcha
01.09.09,08:44
A to je v ktorom paragrafe napísané, že "pečiatku" ? Veď ak chcem, môžem to tam maľovať aj ručne.
Sojka 007
02.09.09,05:17
Ja som tiež mala dopracované tak, aby mi to vychádzalo rovno z počítača, mala som kontrolu z obce, musím mať pečiatku. :confused:
Vy máte tiež úžasne moderného a efektívne zmýšľajúceho kontrolóra.:D:D:D Predstavte si mne prišla kontrola z KŠU aj kamarátke. Ona robila kontrolu , ja v roku 2007 nie, len tam bolo napísané pár slov , že sa správnosť overila a podpísala som sa. Kamarátke kontrolórka každú chvíľu volala , že niečo urobila zle, mne ani raz. Skoro som spadla zo stoličky keď sme si volali s kontrolórkou a povedala mi že mám všetko v poriadku a nemá mi čo vytknúť.:eek::eek::eek: Neverím tomu doteraz. Veď som nerobila ANI Tú FINANčNú KONTROLU!!!! Keď príde ku mne hodlám sa jej popýtať čo je nevyhnutné a čo nie.
Sojka 007
04.09.09,04:25
Konečne u mňa bola kontrolórka. Vysvetlila mi, prečo to mám lepšie ako moja kolegyňa. Ona tlačila krycí list a platobný poukaz. Je tam kopec kolóniek , ktoré treba povypĺňať. Nikde v zákone sa však nepíše, že tieto doklady sa musia tlačiť. Preto ak ja vystavím objednávku je logické, že mi vznikne záväzok a následne aj výdavok.V prípade, že si vyhotovím krycí list musím tie kolonky vyplniť, pretože inak poruším účtovnícky zákon. Každá jedna kolonka musí byť podpísaná ak ja ju na doklade mám.To však , že na doklade je podpísaná kolonka schválil nesúvisí so zákonom 502. Tu však stačí ak mám pečiatku : Finančná operácia je v súlade........ za ňou dátum a dva podpisy môj a riaditeľky a dodržíme pritom oba zákony. Dátum však musí byť skôr ako vznikne výdavok najneskôr v ten deň. No čo na to poviete? Super nie?
editasara
10.09.09,12:22
Sojka, takže krycie listy sa nemusia tlačiť?
Sojka 007
11.09.09,07:06
Sojka, takže krycie listy sa nemusia tlačiť?
Ja nemusím.Môj hlavný kontrolór to nevyžaduje a preto ani kontrola z KŠU to nevyžadovala. Všetko záleží od obce, pretože v zákonoch vraj nie je presne stanovené ako máš robiť finančnú kontrolu.Len že ju musia urobiť minimálne dvaja pracovníci a má byť urobená najneskôr v deň úhrady. :D:D:D Takýto úsmev som mala, keď mi to povedala. Spadol mi zo srdca veľký kameň. Ale inak to fakt nechápem.V susednej dedine boli tiež z KSU na kontrole- avšak iná pani.Účtovníčka poctivo robila krycie listy, platobné poukazy- dátumov a podpisov milión a kontrola jej predsa vytkla, že kontrolu neurobila pred nákupom, pri objednávke, ale na krycom liste. Teraz bude mať o papier viac, pretože to vraj musí robiť na samostatný papier, ktorý priloží k faktúre.No oplatí sa byť poctivý pracovník?
gzihlavnikova
18.09.09,06:21
Sabadka prosím Ťa, nemohla by si tu zverejniť vzory tých realizačných listov?
Sabadka
18.09.09,07:19
Sabadka prosím Ťa, nemohla by si tu zverejniť vzory tých realizačných listov?

Skúsim Vám to sem prilepiť. Niektoré realizačné listy sú obojstranné tak si ich poskladajte. Prešli finančnou kontrolou, nepoužívam žiadne iné pečiatky ani iné doklady ešte navyše , je tam všetko od požiadavky až po samotnú úhradu. Ja ich používam už dávno, ak sa vám budú pozdávať a pomôžu budem len rada.
Sojka 007
21.09.09,05:09
Skúsim Vám to sem prilepiť. Niektoré realizačné listy sú obojstranné tak si ich poskladajte. Prešli finančnou kontrolou, nepoužívam žiadne iné pečiatky ani iné doklady ešte navyše , je tam všetko od požiadavky až po samotnú úhradu. Ja ich používam už dávno, ak sa vám budú pozdávať a pomôžu budem len rada.
A povedz mi robíš toto aj na poplatky banke , alebo nie? Počula som , že niektoré účtovníčky vypisujú tieto papiere aj k poplatkom.Ako je to u vás? Vďaka za odpoveď.
Sabadka
21.09.09,05:20
A povedz mi robíš toto aj na poplatky banke , alebo nie? Počula som , že niektoré účtovníčky vypisujú tieto papiere aj k poplatkom.Ako je to u vás? Vďaka za odpoveď.

Na poplatky banke to nerobím , ale mi ide cez štátnu pokladnicu a tam musím zadať na začiatku roka požiadavku aj s EK z ktorej mi majú strhávať poplatky pre banku. Keď som mala kontrolu nevytkla níč ohľadom poplatkov.
gzihlavnikova
21.09.09,07:12
prosím Vás mohla by byť na tú 502 takátá pečiatka? či je nepodrobná?
Sojka 007
21.09.09,08:18
Ja mám pečiatku s nasledovným textom: Finančná operácia je v súlade so schváleným rozpočtom, s uzatvorenými zmluvami a osobitnými predpismi, spĺňa podmienky hospodárnosti, efektívnosti , účinnosti §9 zákona č. 502/2001 Z.z. o fin. kontrole a vnútornom audite. V XXX dňa................................
podpis účtovníka..................................
podpis riaditeľa.....................................
Ale myslím, že na forme nezáleží, dôležité je mať kontrolu podpísanú dvomi podpismi s dátumom.
Sabadka
21.09.09,09:40
Ja mám pečiatku s nasledovným textom: Finančná operácia je v súlade so schváleným rozpočtom, s uzatvorenými zmluvami a osobitnými predpismi, spĺňa podmienky hospodárnosti, efektívnosti , účinnosti §9 zákona č. 502/2001 Z.z. o fin. kontrole a vnútornom audite. V XXX dňa................................
podpis účtovníka..................................
podpis riaditeľa.....................................
Ale myslím, že na forme nezáleží, dôležité je mať kontrolu podpísanú dvomi podpismi s dátumom.

Nechcem zadrapovať, ale ja viem tak, že fin. kontrolu poľa § 9 nemôže podpisovať riaditeľ školy. Len hospodár, účtovník alebo niekto, kto pracuje s rozpočtom. Pri § 9 nemusia byť 2 podpisy stačí jeden. Riaditeľ podpisuje samotný platobný pouzkaz a na platobnom poukaze už majú byť 2 podpisy. Aspoň my sme dostalitakýto metodický pokyn od zriaďovateľa.
susann2
21.09.09,10:17
Nechcem zadrapovať, ale ja viem tak, že fin. kontrolu poľa § 9 nemôže podpisovať riaditeľ školy. Len hospodár, účtovník alebo niekto, kto pracuje s rozpočtom. Pri § 9 nemusia byť 2 podpisy stačí jeden. Riaditeľ podpisuje samotný platobný pouzkaz a na platobnom poukaze už majú byť 2 podpisy. Aspoň my sme dostalitakýto metodický pokyn od zriaďovateľa.
To som sa práve chcela spýtať, že prečo by tam mali byť dva podpisy, keď v zákone v § 9 ods. 2 je uvedené:
Predbežnú finančnú kontrolu vykonáva vedúci
zamestnanec7) poverený vedúcim orgánu verejnej
správy alebo zamestnanec zodpovedný za rozpočet,
verejné obstarávanie alebo správu majetku.

Na predbežnú kontrolu mám urobenú pečiatku, kde je napísané, že finančná kontrola je v súlade .... tam je volné miesto a dopisuje ten, kto robí predbežnú kontrole s čím je v súlade, a je vykonaná v zmysle ustanovení § 9 zákona 502/2001 Z.z. Dátum, meno a podpis osoby podľa vnútornej smernice. Určite nestačí pečiatka, kde je napísané, že bola vykonaná kontrola podľa zákona.
Sojka 007
22.09.09,06:56
Nechcem zadrapovať, ale ja viem tak, že fin. kontrolu poľa § 9 nemôže podpisovať riaditeľ školy. Len hospodár, účtovník alebo niekto, kto pracuje s rozpočtom. Pri § 9 nemusia byť 2 podpisy stačí jeden. Riaditeľ podpisuje samotný platobný pouzkaz a na platobnom poukaze už majú byť 2 podpisy. Aspoň my sme dostalitakýto metodický pokyn od zriaďovateľa.
Vôbec nezadrapuješ.:D:D:D Vždy sa rada nechám poučiť a častokrát sem píšem práve preto , aby ste mi oponovali a povedali svoj názor.Ale k veci:
Predtým ako mi to vytkla kontrola sa riaditeľka nepodpisovala pod fin. kontrolu. Ale kontrolórka to kázala a preto sa odvtedy aj riaditeľka vždy podpíše. Prečo? To neviem ani ja sama.Asi si myslia, že riaditeľka nemá inej roboty ako dávať na jeden doklad desať podpisov.Avšak tak to kontrola kázala a bohužiaľ oni sú páni .Naša škola v živote nedostala žiadny metodický pokyn od zriaďovateľa. Maximálne z času na čas mi prišiel kontrolór. Vlastne mi takmer nikdy nič nenašiel.Tak potom neviem či sa on nevyzná v svojej práci , alebo to fakt robím dobre. Ale ani KŠU mi našťastie okrem poistenia detí nenašla vážnejšie porušenie.:rolleyes: Ozaj možno to kázala , pretože ja platobný poukaz nerobím.
Sabadka
22.09.09,08:11
Vôbec nezadrapuješ.:D:D:D Vždy sa rada nechám poučiť a častokrát sem píšem práve preto , aby ste mi oponovali a povedali svoj názor.Ale k veci:
Predtým ako mi to vytkla kontrola sa riaditeľka nepodpisovala pod fin. kontrolu. Ale kontrolórka to kázala a preto sa odvtedy aj riaditeľka vždy podpíše. Prečo? To neviem ani ja sama.Asi si myslia, že riaditeľka nemá inej roboty ako dávať na jeden doklad desať podpisov.Avšak tak to kontrola kázala a bohužiaľ oni sú páni .Naša škola v živote nedostala žiadny metodický pokyn od zriaďovateľa. Maximálne z času na čas mi prišiel kontrolór. Vlastne mi takmer nikdy nič nenašiel.Tak potom neviem či sa on nevyzná v svojej práci , alebo to fakt robím dobre. Ale ani KŠU mi našťastie okrem poistenia detí nenašla vážnejšie porušenie.:rolleyes: Ozaj možno to kázala , pretože ja platobný poukaz nerobím.

No platobný by si mala mať, a hlavne tam by mal figurovať podpis riaditeľky nie na kontrole podľa § 9. Pretože síce riaditeľka musí súhlasiť s obstaraním tovaru alebo služieb, ale ty ako rozpočtár vieš, či na to máte alebo nie a či pripravovaná finančná operácia je v súlade s rozpočtom alebo nie je.
adi11
22.09.09,08:27
Nechcem zadrapovať, ale ja viem tak, že fin. kontrolu poľa § 9 nemôže podpisovať riaditeľ školy. Len hospodár, účtovník alebo niekto, kto pracuje s rozpočtom. Pri § 9 nemusia byť 2 podpisy stačí jeden. Riaditeľ podpisuje samotný platobný pouzkaz a na platobnom poukaze už majú byť 2 podpisy. Aspoň my sme dostalitakýto metodický pokyn od zriaďovateľa.
My máme ku každej faktúre Realizačný kontrolný list, kde je podpis osoby pre formálnu a vecnú správnosť, potom podpis osoby , ktorá vykonáva predb.fin.kontrolu pred vstupom do záväzku/objednávka/, podpis osoby, ktorý vykonal predb.fin.kontrolu a zároveň podpis štatutára, ktorý súhlasí s úhradou.
jarkra
19.05.10,06:31
To som sa práve chcela spýtať, že prečo by tam mali byť dva podpisy, keď v zákone v § 9 ods. 2 je uvedené:
Predbežnú finančnú kontrolu vykonáva vedúci
zamestnanec7) poverený vedúcim orgánu verejnej
správy alebo zamestnanec zodpovedný za rozpočet,
verejné obstarávanie alebo správu majetku.

Na predbežnú kontrolu mám urobenú pečiatku, kde je napísané, že finančná kontrola je v súlade .... tam je volné miesto a dopisuje ten, kto robí predbežnú kontrole s čím je v súlade, a je vykonaná v zmysle ustanovení § 9 zákona 502/2001 Z.z. Dátum, meno a podpis osoby podľa vnútornej smernice. Určite nestačí pečiatka, kde je napísané, že bola vykonaná kontrola podľa zákona.

POZOR na znenie § 9 502/2001 k 1. 4. 2010 platí:
Predbežnú finančnú kontrolu vykonáva vedúci zamestnanec7) poverený vedúcim orgánu verejnej správy a zamestnanci zodpovední za rozpočet, verejné obstarávanie, správu majetku alebo za iné odborné činnosti podľa charakteru finančnej operácie.

Takže asi musia byť predsa len 2 podpisy
blasterik
19.05.10,11:09
Mne program vytvára takéto krycie listy a pokl. doklady. Stačí to tak, alebo treba tam ešte niečo doplniť prípadne pripnúť nejaký doklad? Ďakujem vám za odpoveď!
Zuzana2
21.11.12,06:30
Dobrý deň, prosím Vás o pomoc. Kto podpisuje predbežnú finančnú kontrolu pri hotovostných nákupoch z pokladne? Naši kontrolóri tvrdia, že tam musia byť dva podpisy. Jeden za rozpočet a druhý sa nevieme dohodnúť koho by to mal byť podpis. Vopred ďakujem za názory
GabiZ
22.11.12,13:00
Cieľom predbežnej finančnej kontroly je zabrániť nehospodárnemu, neefektívnemu a neúčinnému vynakladaniu verejných prostriedkov. Nemáte vydanú vnútornú smernicu, ktorá by tieto veci riešila? Vydaním vnútornej smernice sa vytvoria také podmienky, aby o finančných operáciách bolo možné rozhodovať v celej fáze procesu a aby o nich nemohol rozhodnúť len jediný zamestnanec, ale aby sa na príprave finančných operácií podieľali najmenej dvaja zamestnanci, z toho jeden vedúci zamestnanec, zodpovedný za schválenie finančného rozhodnutia.
Predbežnú finančnú kontrolu vykonávajú:
- zamestnanci zodpovední za rozpočet, verejné obstarávanie, správu majetku alebo za iné odborné činnosti podľa charakteru finančnej operácie
- vedúci zamestnanci, ktorých na vykonávanie tejto činnosti poveril štatutárny orgán organizácie.
anika
23.11.12,10:08
Na poslednom školení lektorka povedala, že krycie listy, ktoré sú v programoch nemáme meniť, ale dostali sme vzor smernice. Od 1.3. máme v programe k faktúram tieto krycie listy,
krycí list s platobným poukazom, bez platobného poukazu a text, ktorý je tam o kontrole je aj pri pokladničných dokladoch, interných dokladoch, pri banke nie je tak tento text som opísala
a prikladám aj k príjmovému účtu. Pripájam vzor našich krycích listov a aj vzor smernice.